NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD fan hier en daar 3. Ho. 2463 Zaterdag 18 Februari 1950 53e Jaargang MARIJKE JAAR DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Hier is dan Marijke, de Benjamin. Nu drie jaar geleden verkeerde Ne derland in feestvreugde om haar komst. Sindsdien is Maria Christina (zoals haar officiële naam luidt) het troetelkind van ons Koninklijk gezin. Helaas is het met onze Oran jetelg niet zo voorspoedig gegaan als velen gehoopt hadden. Daarom wordt zij ook met extra zorgen omringd en een heel klein beetje verwend. Maar in welk gezin is dat niet het geval met de jongste? Drie jaar is zij en wij horen gelukkig niet meer over ernstige ziekten. Het gaat dus goed op Soestdijk en als we de kleine zien trippelen, herinnert niets meer aan de angstige ogenblikken van twee jaar terug. Ze speelt vrolijk mee met haar zusjes. Ze kan al aardig praten en zingt ook liedjes. Als er hoge gasten komen op het paleis, wil ze graag precies weten wie dat nu allemaal zijn. Maar ook die nieuwsgierigheid wordt veelal bevredigd, want tal van bezoekers zijn in de gelegenheid Marijke even goedendag te zeggen. Ook haar verjaardag wordt nog zonder papa ge vierd. Maar de Prins belt vaak op en ook de 18e zal er een blij kin derstemmetje zijn, dat opgetogen „Dag papa!" in de telefoon roept. Wij wensen haar een onbezorgde en plezierige verjaardag! Kortgene. Vrijdag 10 Februari j.l. hield de Kring Noord-Beveland der Z.L.M. haar eerste algemene vergadering in 1950. Met het vol tallig bestuur waren aanwezig 67 leden. De voorzitter, de heer O. M. F. Bom, opent de vergadering, heet alle aanwezigen welkom, in het bij zonder ir Dorst, alsmede de wet houders van Kortgene en de bur gemeester van Wissekerke. Hij me moreert in het kort het afgelopen jaar en brengt de diverse landbouw problemen, die het meest de aan dacht vragen, naar voren. Eén van deze problemen is we! het stro- vraagstuk. Met de wens dat 1950 voor allen voorspoedig moge zijn, verklaart de voorzitter de vergade ring voor geopend. De notulen van de vorige verga dering worden door de secretaris, de heer M. de Regt, voorgelezen en onveranderd door de vergadering goedgekeurd. Twee brieven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, als antwoord op een schrijven en een telegram van de Kring aan dat College ge richt als protest tegen de uitoefe ning van de veerdienst Kortgene- Wolfaartsdijk, worden voorgelezen. Hierna volgt het jaarverslag der Kring over 1949. Bij monde van de heer R. J. Scheeie adviseert de fi nanciële commissie tot goedkeuring der rekening over 1949, met in ont vang f 2290.99, in uitgaaf f 1360.51. De begroting voor 1950 wordt vastgesteld voor ontvangen uitgaaf f 2155.met een post onvoorziene van f 1145.Deze begroting houdt rekening met een af te lossen schuld, groot f 1000.—, aan de Z.L.M. te Goes. Na nog enige mededelingen en een korte pauze verkrijgt ir Dorst het woord. Deze vindt het geen ge makkelijke taak op Noord-Beveland over stro te moeten spreken, daar de combine hier hoogtij viert. Na aangetoond te hebben dat Zeeland, wat de stroprijzen betreft, niet in de beste hoek staat en ver achter is bij het Noorden des lands, komt spreker tot de fabricage van slro- celluiose. Na enige interessante me dedelingen hierover, komt hij tot het kernpunt van zijn rede: destro- cellulosefabriek te Sas van Gent. De fabriek moet daar komen, om dat men grote hoeveelheden zoet water nodig heeft. Eén ton cellu lose eist plm. 200 m3 water. De financiering van deze fabriek is als volgt gedachtf 800.000.door de producenten, f 800.000.door de papierindustrie, f 600.000.door de boerenleenbanken als bedrijfs kapitaal en f 1.400.000.te ver strekken door de overheid uit de Marshallgelden. Het door de pro ducenten te nemen bedrag is ver deeld in 8000 aandelen a f 100.—. Spreker is nu in letterlijke zin de boer op om te trachten deze aan delen geplaatst te krijgen. Naar aanleiding van het gespro kene ontspon zich een levendige discussie, waarna de voorzitter meent dat dit probleem nu wel van alle kanten bekeken is. Op een inteken lijst, die nu onder de leden circu leert, werd door 18 aanwezigen voor 123 aandelen getekend. Hierna werd de kwestie „aard appelmoeheid" uitvoerig besproken. De moeilijkheden hierover zitten niet op de landbouwbedrijven, daar die practisch nooit één-derde der oppervlakte met aardappelen be telen, maar wel in de z.g.n. volks tuintjes. Hiervoor zal de Planten- ziektenkundige Dienst ingeschakeld worden en de gemeentebesturen zullen gevraagd worden hieraan hun medewerking te willen verlenen. Hierna sluit de voorzitter, met de beste wensen voor een goede oogst in 1950, deze goedbezochte verga dering. Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen Hagelschade „Noord-Beveland" Maandag 13 Februari j.l. vond in „De Stadswijnkelder" te Kort gene de jaarlijkse algemene verga dering plaats van bovengenoemde vereniging. Van de 101 aangeslo ten leden waren er slechts 8 op gekomen. De wnd-voorzitter, de heer G. M. F. Bom, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, waarna hij zijn spijt uitdrukte over de, zoals gewoonlijk, geringe op komst. Na de behandeling der ingeko men stukken en het nazien der re kening over 1949, gaf de penning meester hierop nog een korte toe lichting. Hieruit bleek dat de reke ning sloot met in ontvang en uit gaaf f 3200.55, met een goed slot van f 2867.55, en een premiereser ve van f 14539.26. Het aantal deel nemers bedroeg 101, tegen vorig jaar 99; de verzekerde oppervlakte bedroeg 7893,5 gemet, vorig jaar 7893 gemet. De inleg of uitkering voor even tueel toe- of uittredende leden werd vastgesteld op f 1.85 per gemet. Door de secretaris werd hierna verslag uitgebracht over de toe stand en werking der vereniging over 1949. Geen enkele opgave van vermeende hagelschade was bin nengekomen. In de hierna volgende bestuurs verkiezing werden de twee perio- Zojuist ontvangen grote sortering toffee's in de smaken: mocca, chocola de, vanille, framb., advocaat, citroen, si'naas, nougat, drop, enz. Bij aankoop van 2 ons snoep 1 zakje kleine snoepjes voor slechts 3 ct. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Koüjnsplaat. diek aftredende leden bij acclama tie herkozen. Op voorstel van het bestuur wer den vervolgens alle schatters weer in hun functie gehandhaafd en wer den de salarissen van secretaris en penningmeester op het zelfde be drag van verleden jaar vastgesteld. Tevens werd met algemeen goed vinden de commissie van toezicht herbenoemd. Verder werd de bij eventuele schade te vergoeden maximum-be dragen vastgesteld, en werd de premie van vorig jaar gehandhaafd. Daar de gebruikelijke rondvraag niets naar voren bracht sloot de wnd-voorzitter, onder dank aan de aanwezigen voor hun opkomst en medewerking en met de beste wen sen voor 1950, deze vergadering. Van alles wat „Karhula" slachtoffer van de storm. Het fir.se s.s. „Karhula" is Zondagmorgen j.l. op de gron den ter hoogte van Kijkduin voor de nederlandse kust vergaan. Elf der 29 opvarenden kwamen in de golven om. Achttien anderen, on der wie twee verstekelingen wer den door de „Dorus Rijkers" gered. Onder de omgekomenen bevond zich nog een verstekeling. Gedroogd fruit? Het instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten, de N.F.O. en andere op fruitteeltgebied werken de instanties zullen samen trachten een oplossing te vinden voor een grotere afzetmogelijkheid. Op het ogenblik is het drogen van fruit in nader onderzoek. Uit de kou. Zes britse geleerden, die twee jaar lang op het Zuidpool- eiland Stonington geïsoleerd geze ten hebben, zijn thans door het britse schip „John Biscoe" aan boord genomen. De „John Biscoe" heeft moeten optornen tegen ijsbergen groter dan het schip zelf. Rattenplaag. Schiermonnikoog gaat nog steeds gebukt onder een rattenplaag. De ratten zijn in de oorlog met het ingevoerde materi aal voor bunkerbouw e.d. meege komen en hebben zich daarna snel vermenigvuldigd. Grote schade is veroorzaakt aan de duinen en an dere waterkeringen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1