NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «Sport- No. 2462 Zaterdag 11 Februari 1950 53e Jaargang „DE HAVEN" Waarschuwing. LEDENVERGADERING DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Voetbal. Wissekerke - Colijnsplaatse Boys 2-6 Reeds direct na het beginsignaai nam Wissekerke het heft in handen. Aanval op aanval werd ondernomen en reeds in de 4de minuut werd een fout van een back door de mid denvoor met een doelpunt afge straft (1-0). Hierna kwamen de Boys opzetten en moest de Wissekerkse verdediging alle zeilen bijzetten. In de 14de minuut werd dooreen back iets te fel verdedigd, wat Wisse kerke een penalty en ook een doel punt kostte (1-1). Direct hierna een zeer snelle aanval van de Boyse rechtervleugel, dat met een mooi doelpunt werd besloten (1-2). Hier na volgde nog een doelpunt (1-3, uit buitenspel) dat de gemoederen even in beroering bracht. Na de rust werd de score weder om door Wissekerke geopend, doch nu echter door een back, die de bal in eigen doel plaatste (1-4). On middellijk hierop kreeg de Boyse rechtsbinnen een mooie kans, doch speelde de bal zacht in handen van de keeper. Even later herstelde hij zich en met een strak hard schot werd de voorsprong tot 1-5 opge voerd, waarna de rechtsbuiten bin nen de minuut met een mooi schot de stand op 1-6 bracht. Deze drie doelpunten werden binnen de 4 mi nuten gemaakt. In de 26ste minuut kreeg Wisse kerke voor het haken van zijn mid denvoor een penalty toegewezen, die echter zo zacht ingeschoten werd, dat de bal maar juist de doel lijn kon passeren, daar de keeper geen hand uitstak (2-6). Hierna volgde tot aan het einde nog wat op en neer golvend spel, doch er kwam geen wijziging meer in de stand. Door deze nederlaag heeft Wis sekerke nog slechts één punt voor sprong op de Boys. Wissekerke heeft echter alle wedstrijden reeds gespeeld, terwijl de Boys er nog drie voor de boeg hebben. Zal het degraderen worden? Kortgene - Kruiningen 7-1. Zondag j.l. vond de ontmoeting Kortgene - Kruiningen plaats, die in een 7-1 overwinning voor eerst genoemde eindigde. Doordat de naaste tegenstanders van Kortgene, Hansweertse Boys, dezelfde middag hun wedstrijd tegen 's-Heer Arends- kerke verloren, neemt nu Kortgene de eerste plaats op de ranglijst in. Wat het spelpeil betrof, dit stond niet op bijzondere hoogte. Ook de verhouding tussen spelers en scheids rechter liet enigszins te wensen over. Zoals in de meeste gevallen was ook hier het van begin af al te strenge optreden van de scheids rechter oorzaak, dat de leiding van de wedstrijd hem langzaam maar zeker ontglipte, waardoor zijn fluit signaal een aanfluiting werd van zijn leiderscapaciteiten. Hierbij dient aangetekend te worden, dat de ver standhouding tussen de spelers on derling zeer sportief was. De wedstrijd werd van de aan vang af in een vrij hoog tempo ge speeld. De eerste tien minuten kreeg men hoofdzakelijk aan beide zijden aanvallende verkenningen te zien, waaruit duidelijk bleek, dat wat spelroutine betrof, de gasten de meerdere waren. Opmerkelijk was het, dat Kortgene vrijwel steeds in de buitenspelval liep, terwijl daar tegenover Kruiningen slechts twee of driemaal zich in buitenspelpositie bevond. Hoewel Kruiningen de eerste helft wel een iets betere indruk maakte dan Kortgene, was deze toch in staat met een 3-0 voorsprong de rust in te gaan. Dit werd mo gelijk gemaakt doordat de snelle Kortgeense voorhoede met snelle open aanvallen de Kruiningse ver dediging meermalen te snel af was of wel zodanig uit positie speelde, dat een doelpunt een logisch gevolg hiervan was. De doelpunten ontstonden in de 14de, 16de en 25ste minuut, waar van de eerste voor rekening van de linksbuiten komt en de beide anderen voor rekening van de mid denvoor. Na de rust is het Kortgene dat de eerste 30 minuten vrijwel het hett in handen heeft, om dit in het laatste kwartier aan haar tegenstan ders te laten. Deze zagen hun vol houden in de 42ste minuut nog be loond met een tegendoelpunt van de rechtsbuiten. Deze zond een hard schot in, dat door de Kortgeense keeper juist achter de paal werd gestompt. Een ongelukkig besluit van een voortreffelijk door hem ge speelde wedstrijd. Ook in deze tweede helft volg den de gemaakte vier doelpunten snel achter elkaar, die alle door de middenvoor gescoord werden. Zon der hem tekort te doen, ontstonden het tweede en derde doelpunt uit voortreffelijk samenspel en het eer ste en vierde doelpunt uit buiten spel. Bij beide buitenspeldoelpunten werd het spel zowel door de aan vallers als door de verdedigers even onderbroken om naar het fluitsig naal te luisteren. Daar dit echter uitbleef werd doorgespeeld, met het bekende gevolg. De doelpunten ontstonden in de 13de, 29ste (penalty), 31ste en 33ste minuut. Een Zeeuws vissersspel van drs Louis Lockefeer. Het eiland Noord-Beveland heeft mijn hart gewonnen sinds ik in de grijze annalen van dit gewest de stof vond voor mijn openluchtspel „Toen Beveland verzonk". Ik vind het daarom interessant aan de Be velanders iets te mogen vertellen over „De Haven". Dit vissersspel vond zijn ontstaan in Zeeuws-Vlaanderen, in een dorp waarvan je de vissersschepen met Cl(inge) op de zeilen, vaak genoeg in de Zandkreek hebt kunnen zien. Een handjevol vecht er tegen de dreigende ondergang van de visserij. Vroeger waren er 130 schepen; nu nog een tiental. Industrie heeft de visserij verdrongen. Daar komt nog bij, dat de haven verzandt en de exploitatie ervan door gemeente en provincie is opgeheven. Bovendien kwijnt de mosselvisserij, omdat het ieveringscijfer aan banden is gelegd. Deze gegevens deden dit spel ont staan, dat zich afspeelt in het huis van Den Bodde, een visser in hart en nieren. Zijn vrouw ziet de on dergang en gaat gebukt onder zor gen. Zijn zoon heeft de nuchtere partij gekozen en is boekhouder ge worden op «en fabriek. De dochter is een echt vaderskind en houdt van de Schelde met de diepe, mystie ke liefde van haar voorgeslacht. Het botst en kraakt er fel staan de karakters tegenover elkaar, vast houdend aan het eigen onver murwbaar standpunt. Daaromheen is een drietal vissers gegroepeerd die regelmatig in het gezin van Den Bodde aanlopen en er de humor en de liefde brengen. Op Oudejaarsavond, als Den Bodde 60 jaar wordt en een borrel ge dronken wordt, als „de mannen" Den Bodde gevierd hebben als hun kapitein, komt de tegenstelling tus sen zoon en vader tot een drama tisch hoogtepunt. De zoon verdrinkt in dezelfde haven die hij niet dienen wilde De wroeging maakt Den Bodde triest en zielloos. Hij is een gesla gen man, tot de verloofde van zijn zoon hem opzoekt en hem de laatste woorden brengt, die de jongen sprak als een testament voor de zwaar getroffen schipper. Zo licht het stuk in zachte humor op, en in een mooie slotscène geeft Den Bodde, in één van zijn volkse, wijze gezegden de diepe zin van. heel hun hard en ruig vissersbe- staan„God is de stuurman en wij zijn simpele knechten". Dit stuk ruig als de vissers en de zee, vol tragiek en gezonde volks humor heeft meer dan 3000 be- DEZE WEEK H/2 ons babbelaars voor 25 ct l'/j ons dropstaafjes voor 25 ct 1 ons choc, kransjes voor 25 ct 1 ons King pepermunt v. 25 ct W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ziekers ontroerd en geboeid van het begin tot het eind. De zalen waren te klein om de bezoekers te ontvangen. De ziel van ons volk, met zijn leed en zijn vreugde, zijn lach en zijn traan, zal ook Noord- Beveland grijpen, omdat ik de ziel van dit volk heb gepeild in 1948, toen een groep Wissekerkers mijn openluchtspel tot een stuk ontroe rend toneel maakten, waar nog steeds over gesproken wordt. Daarom ben ik verheugd dat ik met mijn eigen groep „Het Zeeuws vlaams Toneel" „De Haven" bren gen kan in Kortgene, op Vrijdag 17 Februari voor het Nut en op Za terdag 18 Februari voor heel Noord- Beveland. Drs Louis Lockefeer. Het komt in de laatste weken herhaaldelijk voor, dat door de schooljeugd van Kolijnsplaat blok jes trotyl worden gevonden aan de zeedijk. De politie verzamelde reeds meer dan acht kilo van deze zeer gevaarlijke springstof. Daar het niet bekend is, of er bij de kinderen nog meer van de ze blokjes aanwezig zijn, wordt in verband met het grote gevaar, dat aan het bezitten hiervan is verbon den, een dringend beroep gedaan op de jeugd en tevens op alle ouders, om er voor zorg te dragen, dat alles op het gebied van oor logsmateriaal bij de politie wordt ingeleverd. Er wordt nog te veel in de kran ten gelezen over ongelukken met gevaarlijke voorwerpen. Help daar om allen mede om ongelukken te voorkomen. Kortgene, 7 Februari 1950. De burgemeester van Kortgene, A. A. Schuit. van het Groene Kruis en Ziekenverpleging te Kats op 16 Februari des avonds om 7 uur bij J. S. Versprille. Benoeming bestuurslid in va cature G. de Graag. Nadere uiteenzetting van de uitkering door het bestuur. Komt allen op. Het bestuur. i

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1