NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Alleen belastingverlaging ban redding brengen No. 2460 Zaterdag 28 Januari 1950 53e Jaargang Tussen twee vuren DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Tevens stimulans voor verhoogde arbeidsproductiviteit. De hoop van de gemiddelde ne- derlandse werknemer, dat de vijf procent loonsverhoging, die inge volge het regeringsadvies vrijwel overal is toegekend, de ernstige te korten in het gezinsbudget wel zou opvangen, is ongegrond gebleken, reeds voordat de honderdduizenden, die maandelijks of wekelijks hun salaris zien uitgekeerd, het verhoog de bedrag in ontvangst hebben ge nomen. Het prijzenniveau stijgt mei de dag. De gevolgen van de deva luatie en de doorberekening van vele gestegen onkosten veroorzaak ten in weinige weken tijds prijs stijgingen en verhoogde tarieven, die geenszins worden gecompen seerd door de toegestane geringe loonsverhoging. Dat zijn de harde feiten, waar mee ieder dagelijks wordt gecon fronteerd. En al rekent een centraal bureau van de statistiek ons op de cent af voor hoe het inkomen kan worden besteed, in vtijwel elk ge zin liggen de bijzondere kosten ho ger, dan van die zijde wordt voor gesteld. Men gaat leven op de pof. De economische weerstand van hen, die in de lagere inkomensklassen vallen, wordt gaandeweg dieper uit gehold. Men vervalt in een toestand van apathie. Men kan er niet meer tegenop. Al zolang heeft men ge tracht de touwtjes aan elkaar te knopen. Op een zeker ogenblik gaat het niet langer. Dan worden dik wijls de remmen losgegooid. De ambitie voor het werk gaat verlo ren. Alleen de vrees voor werkloos heid en algeheel inkomensverlies drijft de werknemer 's ochtends nog naar zijn baas en vele zelfstandigen hun werkplaats of winkel in. Onder de werknemers groeit lang zaam maar zeker begrip voor de situatie van de werkgever, die ook maar niet in het oneindige in zijn zak kan blijven tasten. Hogere lo nen zijn slechts mogelijk bij betere bedrijfsresultaten. En in vele ge vallen gaan deze juist in dalende lijn, omdat de kopers schaarser worden. Juist in deze penibele situatie wordt een wet ingediend op de verhoging van huishuren. Een wet, die in alle opzichten rechtvaardig is te noemen, want de huren zijn in verhouding tot bouwkosten en onderhoud veel te laag. Maar die huren moeten ook betaald worden. En daarvoor mist de Nederlander straks de middelen. Meer dan ooit komen wij tussen twee vuren te zitten. Wij vrezen, dat de situatie, zoals zij zich thans ontwikkelt, in snel tempo de arbeidsvrede en arbeids- lust ondermijnt. Een dalende lijn in de arbeidsproductiviteit per man zou betekenen, dat de verhouding tussen lonen en prijzen nog ongun stiger zou worden. Wat de morele en zedelijke perspectieven van een dergelijke ontwikkeling betreft, is er waarschijnlijk maar één goed voorbeeld te vinden: het na-oor- logse Duitsland. Voor Nederland behoeft echter dit schrikbeeld niet op te rijzen, want er ligt nog een belangrijke marge tussen inkomsten en con sumptie en dat zijn de bedragen, welke de minister van financiën noodzakelijk acht te moeten verga ren voor instandhouding van het staatsapparaat. Dit dus ten behoeve van het algemeen welzijn. De wereld staat echter op zijn kop, wanneer dit algemeen welzijn in feite te gronde dreigt te gaan aan het edele streven van de staat. Want het naakte bestaan is primair aan alles, wat de staat voor ons doet. Klaarblijkelijk is inderdaad alles noodzakelijk, waartoe de over heid besluit. Er wordt goed deels een nuttig gebruik gemaakt van de belastinggelden, doch zij vinden een slechte bestemming, wanneer de volkskracht en de maat schappelijke weerstand van het in dividu er door worden aangetast en ondermijnd. Minister Lieftinck heeft bijna een jaar geleden reeds verlaging van de inkomstenbelasting toegezegd. De jongste troonrede van September 1.1. sprak er eveneens over. Het wordt de hoogste tijd, dat deze be loftes worden ingelost. En in rui mere mate, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, want zo er een jaar geleden nog sprake was van „even wicht" tussen lonen en prijzen, thans ligt de schaal met prijzen definitief aan de grond. Het is uitermate prettig voor een minister van financiën om een slui tende begroting te maken, doch de calculatie van 's lands inkomsten moet in overeenstemihing zijn met de financiële draagkracht van ons volk. Thans is dat zeker niet het geval. De minister doet er beter aan de toch al enorme staatsschuld nog met een redelijk bedrag op te voe ren, dan door de huidige citroen pers-politiek een algemene toestand van apathie te verwekken. Een on noemelijk kapitaal zou nodig zijn om ons daar weer bovenop te hel pen. De vraag is overigens of 's lands inkomsten zouden verminderen bij een drastische, belastingverlaging. Velen, die thans iedere stimulans voor meer arbeid missen, zullen wellicht aangespoord worden tot grotere krachtsinspanning, tot een hoger inkomensniveau geraken en daardoor onder een even hoog be lastingtarief vallen als voorheen. De regering zal nu eens iets an ders moeten doen dan een advies geven aan werkgevers of werkne mers. Zij moet zelf daden stellen 1 A.B.H. Tot onze diepe droefheid is plotseling van ons heengegaan, in de hope des eeuwigen le vens, onze geliefde, onverge telijke man, vader, behuwd- en grootvader, de heer Jacob Hollestelle, (echtg. van Adriana de Wit), in de leeftijd van 66 jaar en 7 maanden. De diepbedroefde familie, Wed. J. Hollestelle - de Wit. T. M. van der Weele - Hollestelle. P. van der Weele. Corrie. Jacob. Henk. M. de Lange - Hollestelle. M. de Lange. Nellie. Jacob. Colijnsplaat, Januari 1950. De begrafenis heeft plaats gehad 24 Januari 1950. Op 23 Januari 1950 ontvin gen wij het droevig bericht, dat tengevolge van een zwa re verbranding, op 19 Januari is overleden in het hospitaal te Palembang, onze geliefde zoon en broeder Jacob Jan Bouterse, in de ouderdom van 22 jaar en 6 maanden. P. C. Bouterse. J. Bouterse- Platschorre. Jan [acob. Adriana Jasperina. Koos van der Weele. Colijnsplaat, 23 Januari 1950. DEZE WEEK: 250 gram Stereo Rosetta's (een heerlijk banketbakkers koekje) voor 57 cent en één grote Stereo ontbijtkoek voor 40 cent samen nu voor 79 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. Op 23 januari 1950 ontvin gen 'wij het droevig bericht, dat tengevolge van een zwa re verbranding, op 19 Januari is overleden in het hospitaal te Palembang, onze geliefde broeder Jacob Jan Bouterse, in de ouderdom van 22 jaar en 6 maanden. Zijn diepbedroefde broeder en zuster, Jan Jacob Bouterse. Adriana Jasperina Bouterse. Colijnsplaat, 23 Januari 1950. Heden overleed plotseling, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde echtge note, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Maatje Platschorre geb. de Looff, in de ouderdom van 76 jaar en 7 maanden. Kats: P. M. C. Platschorre. C. Platschorre. J. Platschorre - van der Weele. Haarlem C. van den Hoven - Platschorre. H. G. van den Hoven, 's Gravenhage Wed. T. Platschorre - de Wild. Canada: J. Platschorre en echtgenote. Kats: A. Platschorre. J. Platschorre- Verhulst. Joh. Platschorre. L. Platschorre - van Gilst. Canada P. C. Platschorre. S. Platschorre- Overbeke. Klein- en achterkleinkinderen. Kats, 23 Januari 1950. Kerkstraat 48.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1