NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Oplossing binnen tien jaar No. 2458 Zaterdag 14 Januari 1950 53e Jaargang Het woningprobleem Maar dan moet er wel iets veranderen! Kwartjes-reclame Kindje verkouden? m W V iX-H Wanneer kunnen auto's over 7 DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's (Van onze sociaal-economische medewerker) Nemen wij de bijzondere tijdsomstandigheden in aanmerking, dan kunnen wij niet ontkennen dat 1949 voor de woningbouw een gunstig jaar is geweest, dat wil niet zeggen dat wij bij de pakken neer moeten gaan zitten. Integendeel, wanneer wij ons in het begin van dit nieuwe jaar gaan bezinnen over de vooruitzichten in deze sector van het economische leven, dan blijkt daaruit reeds, dat wij van zins zijn het tiende lustrum dezer eeuw te vieren met het afbijten van een flinke hap van het bestaande woningtekort. De vraag is, hoe wij deze zaak het beste kunnen aanpakken. Tot op heden is de woningbouw streng gereglementeerd geweest. Gezien de noodtoestand, was deze politiek grotendeels onvermijdelijk. Het ministerie van wederopbouw leed aanvankelijk nogal ernstig aan kinderziekten, maar sinds de komst van minister In 't Veld is onnoeme lijk veel verbeterd. Deze bewinds man is een optimist en wil alles in het werk stellen om de noodtoe stand op te heffen, voordat het jaar 1960 verstreken is. Tien jaren resten ons dus nog dit geweldige karwei op te knappen. Veel factoren kunnen remmend wer ken, maar toch lijkt ons het plan van de minister wel uitvoerbaar, mits men de economische zwakke plekken in deze sector met spoed gaat versterken. Twee wegen staan ons daartoe open. In de eerste plaats is er de hoge kostprijs, die vooralsnog de tendens vertoont nog meer omhoog te gaan door de kostprijsstijgingen ingevolge de devaluatie en de jong ste loonsverhoging van vijf procent. Gelukkig kwamen de Belgen ons reeds te hulp met de verlaging van hun ijzer- en staalprijzen, terwijl de ophanden zijnde sanering van de hoogovens ook tot een lagere prijs van de daar vervaardigde grond stoffen zal leiden. Misschien zullen deze gunstige gebeurtenissen de loonsverhoging in de bouwvakken geheel kunnen opvangen, zodat een prijsverhoging in deze bouwbedrijfs- tak achterwege kan blijven. Ook zullen de arbeiders door de gerin ge verhoging toch tot het inzicht komen, dat ook aan hun belangen zoveel mogelijk wordt tegemoet ge komen, waardoor een gunstige in vloed op de arbeidsprestatie niet kan uitblijven. Wat presteert de bouwvakarbeider? Die arbeidsprestatie is de ene kern van het bouwprobleem, want niet alleen moet een stijging der bouwkosten voorkomen worden, maar de kostprijs van huizen moet omlaag door de productiviteit van de arbeider op te voeren. Daar be doelen wij niet mee dat onze bouw vakarbeiders lui zijn. Integendeel! Ondanks het strenge loonplafond, waardoor velen misschien ver be neden hun prestatie werden be loond, hebben metselaars en tim merlieden in de afgelopen jaren met grote energie hun taak uitgevoerd en letterlijk een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van ons va derland. Zij, die niet gaven aan pres tatie wat zij konden geven, zullen in het voorbeeld van hun goedwil lende collega's nog dagelijks een aansporing vinden om hun remmen de houding te herzien. Toch kan en zal die productivi teit per arbeider nog omhoog gaan. Door de ervaring, nu men weer in zijn eigen vak werkt, wordt het ar- beidstempo dagelijks vanzelf hoger. In de oorlogsjaren waren vele werk lieden in de bouwvakken naar an dere sectoren van het economisch leven uitgeweken, omdat men nu eenmaal midden in een tijdperk van afbraak leefde. Nu „komt men er weer in" en al werkende wordt het tempo vanzelf hoger. Vernieuwing noodzakelijk. Daarnaast willen wij wijzen op het conservatieve karakter van het hedendaagsebouwbedrijf. Men hangt er erg aan tradities. Invoering van moderne werkmethoden stuit hier vaak op nogal heftige tegenstand. In verband met het tekort aan vak arbeiders in het bouwbedrijf zal de leiding soms afzien van het invoe ren van wijzigingen in de werkwijze omdat zij haar mensen wil behou den. Toch is die houding van de werk nemers verkeerd, want hun eigen belang is er mee gediend wanneer zij zoveel mogelijk produceren. Een vakman moet met zijn tijd mee, an ders ziet hij zijn plaats plotseling ingenomen door jongeren, die meer vatbaar zijn voor vernieuwingen. Op een goede dag komt men tot de con clusie dat men te oud is voor zijn vak. Veel werkzaamheden kunnen nog eenvoudiger worden uitgevoerd, dunkt ons. Echter heeft vooral de leiding hier een taak. Meer organi satie bij de uitvoering van bouw werken komt ons gewenst voor. Gelukkig ziet men vooral bij de grotere bedrijven 'dagelijks tal van nieuwe instrumenten verschijnen en dit is een waarschuwing voor de kleinere. Straks heeft het grootbe drijf tal van kostprijs-drukkende voordelen, die, eenmaal een premie afwerpend, moeilijk voor de kleinen zijn in te halen. Uitvoering van grote projecten maakt het gebruik van graafmachi nes enz. tot een voordeel. Dit eist echter veel kapitaal, zodat aaneen sluiting van kleinere bedrijven tot grotere maatschappijen op den duur onvermijdelijk zal zijn. Laat men zich reeds nu rekenschap geven van deze economische stromingen, die bij de bestaande zucht naar massa- bouw de wind in de zeilen heeft. Rationalisatie en normalisatie zijn economische wenselijkheden, die weliswaar tot een zekere eentonig heid leiden, maar die toch steeds meer veld winnen omdat niet de schoonheid maar het getal momen teel de doorslag geeft. Overigens kan in het uiterlijk nog veel vari atie worden aangebracht, terwijl men toch in de onderdelen naar gelijkheid streeft. De minister sloeg bij zijn toespraak in Rotterdam de spijker precies op zijn kop, toen hij zei, dat de architecten niet meer in de eerste plaats ontwerpers zijn van afzonderlijke projecten, maar van plannen. Wij leven nu eenmaal in een tijdperk van plannen. Te lage huren. Nochtans zal men er langs de weg van kostprijsverlaging alleen niet in slagen het rendement van een huizenbezit, waardoor de bouw activiteit bij uitstek zal worden ge prikkeld, te herstellen. Daarvoor moeten we naar het tweede eco nomische kernpunt zien: de prijs van de woning. Men weet het en niemand kan het bestrijdende hu ren zijn nog te laag. Een van de grote nadelen van de D/2 ons kindersnoep of 6 droplolly's of U/2 ons babbelaars voor slechts 1 kwartje. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. devaluatie is het uitstel van de huurverhoging. Een nadeel voor ons gehele volk, want daardoor is een snel herstel en uitbreiding van ons nationale huizenbezit opnieuw af breuk gedaan. Het is voor het ge hele volk van groot belang dat dit probleem zo snel mogelijk wordt opgelost, vooral omdat de woning nood de oorzaak is van vele soci ale spanningen, die met spoed die nen te worden weggenomen. Wan neer de minister van financiën spoe dig klaar is met zijn plannen tot verlaging van inkomsten- en loon belasting (hoe lang loopt hij daar nu al mee rond?) dan kan moge lijk daartegenover tegemoet worden gekomen aan de eis van veel huis bezitters n.l. een rechtvaardiger huurverhoging. Zo zien wij dat langs twee wegen het evenwichtspunt in het veelbe sproken bouwprobleem kan worden benaderd. Enerzijds langs kosten verlaging, anderzijds langs de weg der huurverhoging. Dat evenwichts punt is daar gelegen waar het ren dement van een in huizen belegd vermogen weer is hersteld. Is dit punt eenmaal bereikt, dan zal men waarlijk in ons land de huizen als paddestoelen uit de grond zien ver rijzen en wordt de droom van vele jongeren èn een minister voor 1960 verwezenlijkt. De trouwlustigen bewonen dan een eigen huis en de minister kan zijn departement verlaten, behangen met de lauwerkransen en de ridder orden. Dr H. R. Mes. .Dan rug, keel en borstje i inwrijven met Wegens vernieuwing van de halftijbrug aan het kortgeense steiger, zal vanaf heden autovervoer plaats kunnen hebben op de navolgende data en uren: hoogw.brug Iaagw.brug hoogw.brug laagw.brug 15 jan. 10.30—14.30 16.30—20.30 22.30-2.30 4.30— 8.30 16 Jan. 11.30—15.30 17.30—21.30 23.30—3.30 5.30— 9.30 17 Jan. 12.30—16.30 18.30—22.30 0.30—4.30 6.30—10.30 18 Jan. 13.15—17.15 19.15—23.15 1.15—5.15 7.15—11.15 19 Jan. 14.00—18.00 22.00— 2.00 2.00-6.00 8.00—12.00 20 Jan. 14.30—18.30 22.30— 2.30 2.30-6.30 8.30—12.30 21 Jan. 15.00—19.00 23.00— 3.00 3.00—7.00 9.00—13.00 Bovenstaande uren gelden bij normale waterstanden en zijn bij benade ring opgegeven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1950 | | pagina 1