NOORD-BEVELANDS NIEUWS- El JkBWEilTiSlTIEeLAD Mo. 2454 Zaterdag 17 December 1949 53e Jaargang Jeruzalem en het meeSer&pstantlissff wereldgericht a®r profetie DRUK EN UITGAVE A. Q. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Israëls 9 1 J. in het SiesM (Van een bijzondere medewerker) Op 15 Mei van het vorig jaar werd de staat Israël geboren. Wel schreef Elsevier in die dagen reeds, dat in het Nabije Oosten wereldoorlog III gemakkelijk zou kunnen ontstaan en wordt over het algemeen de poli tieke betekenis van Israël wel onder het oog gezien, maar overigens stelt men het gebeuren met de Joden toch op één lijn met vraagstukken als Indonesië, China en Duitsland, en wordt de tegenstelling tussen Oost en West van doorslaggevende betekenis geacht. Zodra wij echter Israël tegen een bijbelse achtergrond plaatsen en dat is wetenschappelijk-historisch de juiste methode bij de bestudering van het ganse joodse vraagstuk, wordt Israël een verschijnsel van de meest vérstrekkende betekenis voor de gehele mensheid. Met al zijn problemen van exo dus, afzondering, theocratische cul tuur, ballingschap, messiasverwer- ping, verstrooiing, antisemitisme, de massale terugkeer naar Pales tina en de niet te stuiten ontwik keling van de joodse staat, vlak na de radicale en als definitief bedoel de vernietigingspogingen van de nazi's, alsmede een verrassende een heid als natie, die zich na duizen den jaren vermenging onder de vol keren, thans openbaart, kan men het joodse vraagstuk niet anders verklaren dan in het licht van Is- raëls eigen bronnen, in het bijzon der de profeten van het Oude Tes tament 1 Is er, ongeacht geloof of wereld beschouwing, een wetenschappelijk verantwoorde reden, Israëls histo rie, en vooral het vreemde, onweer staanbare oprijzen van dit eeuwen geslagen en verachte volk, anders te zien, dan als een treffende ver vulling van duizenden jaren oude, joodse profetieën? Men behoeft waarlijk geen bijbelgelovige christen te zijn, om de geloofwaardigheid der profetieën in hun letterlijke ver vulling bewezen te achten. Het verband tussen vroegere en huidige gebeurtenissen met Israël en de visie van een Jesaja, Jeremia, Ezechiël en anderen, is niet te loo chenen. De consequenties. Maar de erkenning, dat wij te doen hebben met de vervulling van profetieën die de pretentie hebben, de openbaring van een enig God te zijn, zou de meest ingrijpende gevolgen hebben, niet alleen voor het moderne denken, maar voor onze cultuur in alle verschijningsvormen. Dan zijn er immers consequenties van zulk een grote revolutionnaire en universele betekenis, dat deze noch voor het christendom, noch voor onze homocentrische (onze van God afgerichte, van de mens uitgaande en uitsluitend op de mens ingestelde) cultuur acceptabel zijn, wat natuurlijk niet zeggen wil, dat wij ze ter eniger tijd niet zullen moeten aanvaarden 1 Israël tegen een profetische ach tergrond houdt in: de manifestatie van een doodverklaarde God en de ondergang van onze cultuur. Want de erkenning van een profetische achtergrond brengt consequent een profetisch perspectief met zich mee. Een toekomstbeeld, dat aan Israëls herrijzenis éénstemmig de onder gang van onze beschaving en de komst van het godsrijk op aarde verbindt. Dan is Israël een volein ding! Een teken, dat het einde van onze cultuur op handen is, waarin een zedelijk onmachtige mensheid ten ondergaat. Maar ook het begin van de theo cratie of godsregering, waarin de eeuwen durende hunkering van de mensheid naar het verloren paradijs bevredigd zal worden. Des te meer spreekt dit getuigenis van Israël tot ons geslacht, waar wij ons inder daad in een crisis „om het zijn of niet zijn" bevinden en de ontkete ning van krachten die in een door het egoïsme en groepsbelang be- Ook a.s. Zaterdag 24 De cember zal dit blad verschij nen. Geef dus spoedig uw ad vertentie daarvoor op. heerste wereld niet anders dan tot een catastrophale destructie kunnen leiden, de ondergang van onze be schaving, óók voor het niet-gelovig denken, zeer aannemelijk maken. Palestina. het? laatste strijdtoneel. In de profetie is Israël niet alleen een teken, maar ook de aanleiding tot het naderend wereldgericht. Letten wij op de politieke, econo mische en strategische sleutelposi tie van het Nabije Oosten, inzon derheid Palestina; in de machts sferen van de grote antipoden Rus land en Amerika met hun beider aanhang van Oost en West, dan is ook de aan Israël verbonden pro fetie van de eindstrijd der volkeren in Palestina en het Nabije Oosten, van een vreesaanjagende actualiteit. Of is het aan twijfel onderhe vig dat de „verborgen rijkdom men en de schatten die in de duisternissen zijn die Israël ge geven zullen worden" geen lok aas vormen voor de machten, wier werelden elkaar in het Na bije Oosten begrenzen? Wij denken in dit verband aan de olierijkdom van deze gebieden bij een toenemende schaarste elders, terwijl de olie als primaire factor (Ingez. Med.) in de moderne economie en stra tegie het kostbaarste materiële be zit op aarde vormt. Hoe verrassend is overigens niet de onschatbare waarde die de Dode Zee blijkt te herbergen? Wij denken ook aan al le verschijnselen die er op wijzen, dat het zwaartepunt van politiek en strategie meer en meer inhetMid- dellandsezeegebied komt te liggen. Veel wijst er op, dat de spanning tussen de voornaamste vertegen woordigers van Oost en West zich op het hevigst zal ontladen op het punt waar de profeten de laatste worsteling der volkeren projecte ren, het gebied tussen Nijl en Eu- phraat. De profeten noemen Jeruzalem: „in het laatste der dagen een las tige steen voor alle volken". Allen die zich met haar zullen beladen zullen vergaan. Elders heet het: „Ik zal alle volken tegen Jeruzalem ver zamelen" en „alle volken zullen te gen Jeruzalem krijgen". Wat te doen met een profetie als deze: „In die dagen en in die tijd als ik de ge vangenis van Juda (deJoden) wen den zal, zal ik alle heidenen ver gaderen in het dal van Josaphat (landstreek nabij Jeruzalem) en al daar met hen richten". De profeet is hier wel zeer con creet in tijds- en plaatsbepalingen het is niet de enige tekst die geen Bij aankoop van een half pond Kerstkransjes een pakje theebischuitjes voor slechts 3 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. twijfel laat aan de bedoeling. Ver der worden in Palestina nog genoemd de vlakte en de hoogte van Me- giddo, als de slagtonelen van laats te vernietigingswaanzin. Oost tegen West. Deze eindstrijd in Palestina staat niet op zichzelf, maar heeft recht streeks te maken met de worsteling tussen Oost en West. De profeten gewagen van „koningen van de op gang der zon (het Oosten) en mach tige volken van de zijden van het Noorden", nader aangeduid als Ros en Mesech, respectievelijk Rusland en Moskou, volgens het gros der bijbelonderzoekers. Deze volken zul len over het Westen uitstromen en onze babelse cultuur vernietigen met een verschrikkelijk geweld. Het Godsgericht over de volken houdt geen rekening met onze op vattingen over westerse en russische democratie. De aziatische volken zijn niet tegen te houden dooreen Atlantisch Pact of atoombommen, net zo min als Hitier er in slaag de de wederopstanding van Israël te verijdelen. Het zou veel bloed en leed besparen, indien men ook het russische communisme en de gebeurtenissen in China, India, In donesië en Japan in profetisch licht wilde bezien, n.l. als een niet te keren opmars naar Harmageddon, de eindstrijd der volkeren. De ondergang van het Westen door de „volken van de opgang der zon" is even vast besloten als de latere vernietiging van de volkeren- groep onder Rusland. Want hier over kondigen de profeten een niet minder schrikkelijk richt aan. Hon derden analoge profetieën van de zelfde profeten die naar waarheid Israëls herrijzenis voorzagen, kon digen verder ongekende kosmische rampen aan, waarin „de aarde gan selijk vaneen gescheurd zal worden en de elementen smeltende zullen vergaan". Een apocalyptisch gebeu ren, maar nochtans mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, als de door de mensheid ontketende oerkrachten ten volle aangewend zullen worden. Is deze profetie waar, en is er gegeven de vervulling tot heden reden hier aan te twijfelen, dan is de tijd niet ver meer, dat het overblijfsel van ons geslacht ver bijsterd uit de as van een ver gane wereld oprijst om uit te zien

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1