NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EU ADVEHTEHT1EBLAD 4" 'cf* C/ f >0 Een bondgenoot wordt vertrapt No. 2453 Zaterdag 10 December 1949 53e Jaargang 1 A DRUK EH UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's CHINA'S ONDERGANG EEN MENE TEKEL VOOR BEDREIGD EUROPA Terwijl wij dit schrijven rukken de communistische legers op naar de vierde hoofdstad van het nationalistische China, Tjengtoe. Opnieuw evacueren er de regeringsambtenaren. Nu naar Formosa, het Chinese eiland, dat pas in 1945, na de val van Japan, weer onder het gezag van de centrale regering kwam te staan. De uitwijkmogelijkheden voor de Chinese nationalisten zijn zeer beperkt geworden. Het gigantische rijk werd in luttele maanden onder de voet gelopen door de uitste kend bewapende communistische legers, die zich geruggesteund weten door Moskou. In dit uur van grote nood is opnieuw een beroep gedaan op Tsjang Kai Tsjek om de leiding van leger en regering op zich te nemen en deze man, aan wie het vertrouwen werd opgezegd in de critieke weken na de val van Peiping en Tsjoenking, heeft opnieuw toegestemd zijn beste krachten te geven yoor het behoud van een niet-communistisch China. Wij schrijven met opzet niet: voor het behoud van een democratisch China, want deze staat kende de democratie nog niet. Zij werd gere geerd door een kliek van Tijken en aanzienlijken en ongetwijfeld is dit de diepe oorzaak van haar ondergang. Want Tsjang's beste krachten zullen naar onze mening niet in staat blijken de vloedgolf van het communisme in China te stuiten. Reeds in de jaren van de tweede wereldoorlog is gebleken, dat hij niet als een rots in de branding kan staan en daarom is er alle reden aan te nemen, dat hij nu zal worden weggespoeld. Hij staat daar nu verlaten door zijn vroegere vrienden: Engeland en Amerika. Zo-stond zijn land er ook voor in de dertiger jaren van japanse agressie, toen „non-in terventie" als de beste politieke weg werd beschouwd en fascistische staten hun grijpgrage vingers uit strekten naar zwakkere buurlanden teneinde hen met wapengeweld te onderwerpen tot meerdere glorie van eigen volk en regering. De ondergang van het nationalisti sche China is een mene tekel voor het bedreigde Europa. Een waarschuwing aan hen allen, die onderling ver deeld zijn, terwijl een brute vij and loert cm op het juiste genblik toe te slaan. Evenals voor de oorlog, toen Duitsland en Italië in Spanje de wettige regering vernietigden, kijkt ook nu Europa weer werkeloos toe. Meer dan dathet com munisme China ver goelijkt men en s? ffl ropa Ér mate wordt beseft, dat Ruslands aspiraties dezelf de zijn als die van Duits land, Italië en Japan. Wie de grondbeginselen van het we reldcommunisme kent, dient dit toch iedere dag te beseffen? Of sluit men willens en wetens weer de ogen gelooft men b.v. in Amerika a jm en Engeland, dat de britse eilanden en <s4gp Jf de Verenigde Staten ook in een eventuele M oorlog met Rusland onbereikbaar zullen M zijn? Mogelijk speelt dit deztf beide lan den parten, maar wij, als Westeuropeanen, B dienen er toch wel van overtuigd te zijn, dat M iedere toegevendheid tegenover een potentiële vijand een verzwakking van eigen positie betekent. M Als klein en arm geworden land kunnen wij weinig M doen. Men luistert in de wereld niet meer naar de stem van onze gezagsdragers. Maar wel kunnen wij de trouw, die het nationalistisch China in de jaren 19421945 heeft betoond met wederkerigheid belonen en er nimmer toe over gaan om het regiem van Mao Tse Toeng te èrkennen. Ook al zou ons dit schaden in onze nationale portemonnaie A.B.H. nog vóór Tsjang Kai Tsjek de strijd moet staken ma ken vele regerin gen zich reeds op om de nieuwe communisti sche machthebbers offi- ciëel te erkennen. Zo wordt de bondgenoot uit vijf bange jaren vertrapt. De bondgenoot, die in 1942 Japan de handen moest binden om Amerika tijd te gunnen zich klaar te maken voor de grote aan val op dat rijk, opdat de V.S. voor dien niet zelf te gronde zouden gaan. De bondgenoot, die reeds onschatbare diensten aan de democratieën had bewe zen door lange jaren zich met hand en tand te verzetten tegen het laaghartig gespuis, dat vanuit Japan trachtte geheel Azië te over meesteren. Griekenland, waarvan de regering i de eerste na-oorlogse jaren even ondeskundig als corrupt was, zag zich wèl gesteund tot het uur der overwinning over de „idealistische" partisanen aanbrak. Maar het ligt nu eenmaal op een plaats op de aardbol, die strategisch van groter belang is. Wij begrijpen niet, waarom noch in Amerika, noch in Eu- niet in voldoende Voor de boterham hebben wij Jam, app.stroop, choc.pasta, gem ber-, sucada- en kandijkoek. Haring, mossels, witte en komijne kaas, Zwitserse kaas (per stuk). Extra reclame: l'/aons choc.vlokken v. sl. 40 c. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. Kortgene. Woensdag 7 Decem ber j.I. kwam de raad der gemeen te Kortgene in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Al le raadsleden waren aanwezig. De voorzitter opende de verga dering en heette allen hartelijk wel kom. Alvorens over te gaan tot be handeling van de ingekomen stuk ken en mededelingen, werd eerst de geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid, de heer M.J. van Hee te Kolijnsplaat, door een com-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1