NOORD-BEVELANDS NIEUWS- Eli ADVERTENTIEBLAD r No. 2452 Zaterdag 3 December 1949 53e Jaargang Betere waar Briefordners Foto-aSbums Luxe dozen post DRUK EN UITGAVE A. G. B). MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's wordt steeds door de vakman verkocht. Prenten-, kleur- en lees boeken koopt men daar om bij Boekhandel Markusse Wissekerke KOLIJNSPLAAT. 25 November 1944: duitse aan val vanuit het eiland Schouwen op de zeesluis van de Oud- en Nleuw- Noordbevelandpolder. Deze aanval werd door No 4 Commando B.L.A. en de Recce Unit van de Irene Bri gade afgeslagen. Luitenant L. Ha- velaar uit Rotterdam verloor hier bij het leven. Precies 5 jaar later, 25 November 1949, vond, onder grote belangstel ling, alhier de onthulling plaats van een gedenkteken ter herinnering aan bovengenoemd feit. Dit gedenkteken werd ontworpen door de heer Bijsterveld en aange bracht in de gevel van de Ned. Herv. Kerk alhier. Het opschrift luidt; „Ter herinnering aan het af wenden van een duitse aanslag op de sluis van het waterschap Oud en Nieuw-Noord-Beveland en de kerk op 25 November 1944. Uit dank baarheid aan M. Neerhof, M. L. For tuin en No 4 Commando B.L.A., L. J. Havelaar". Om half zeven had de officiële ontvangst plaats in het oude ge meentehuis. De voorzitter van het comité, burgemeester Schuit, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de Commissaris der Koningin, de familie Havelaar, lt. kol. Van der Eist, kapt. Glerum, de heren Neerhof en Fortuin, het ge meentebestuur, het bestuur van de beide polders, de kerkvoogden en de ontwerper van het monument. Hierna begaven de aanwezigen zich naar het kerkplein, waar de beide muziekgezelschappen bij het monument stonden opgesteld. Vrij wel de gehele bevolking van Ko- lijnsplaat gaf door haar aanwezig heid blijk van haar belangstelling. Nadat enige toepasselijke muziek ten gehore was gebracht herinner de dë voorzitter aan het gebeurde van 5 jaar geleden, daarbij wijzende op de voortreffelijke houding van de heren Neerhof en Fortuin. De Commissaris der Koningin ont hulde hierna het eenvoudige, maar duidelijke monument, na eerst een toepasselijke rede te hebben uitge sproken. In zijn rede liet hij het volle licht vallen op de voedselver- zendingen in de bezettingstijd van uit dit eiland naar de hongerige medemensen boven de rivieren. Door de muziekgezelschappen werd hierna het Wilhelmus en het engelse volkslied gespeeld. Namens de familie Havelaar werd het woord gevoerd door mr Muntz. De heer Neerhof dankte voor het vele wat hij na die datum mocht ontvangen. De heren Van Arenthals en Van der Weele voerden het woord na mens de polderbesturen en kerk voogdij. Hierna vond een kranslegging plaats namens de familie Havelaar, het gemeentebestuur en het water schap. Na het officiële gedeelte verenig den de vele genodigden zich weer in het gemeentehuis, alwaar door diverse autoriteiten nog het woord werd gevoerd. Ons bevreemde het dat er zo wei nigen van buiten Kolijnsplaat aan wezig waren. Het afslaan van be doelde duitse aanval was toch wel degelijk een eilandbelang? Geheel Noord-Beveland mag steeds dank baar blijven voor die gelukkige af loop. deen goede Sint voor een vrouw of meisje wan' neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Janssen en Dr Bruynzeel. KAMPERLAND. Dinsdag 29 November werd al hier een gecombineerde vergadering gehouden van de afdeling Noord- Beveland der C.P.V.B., C.B.P.B., C.B.T.B. en C.j.B.T.O. De voorzitter der C.B.T.B. opende de vergadering met het lezen van Gen. 12:110 en gebed. Hij sprak voorts een welkomstwoord tot allen die waren opgekomen en sprak zijn blijdschap er over uit, dat zovelen aan de oproep gehoor hadden ge geven. In het bijzonder richtte hij zich tot de spreker en tot de se cretaris der C.B.T.B. in Zeeland, drs J. J. Knibbe. Hierna kreeg de heer Elferich het woord, die sprak over het onder werp „Bij onze emigranten in Ca nada". Spreker zette eerst uiteen wat de reden kan zijn tot emigre ren. Vervolgens wat Canada is en betekent voor emigratie en tot slot (Ingez. Med.) hoe onze emigranten daar leven. Daar spreker kort geleden een reis door Canada gemaakt had, kon hij in duidelijke woorden een indruk daarover geven. Ook wees hij er op, dat emigreren een weloverwogen daad moet zijn, en in biddend op zien tot God gedaan moet worden. Enkele aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik vragen te stellen, welke op duidelijke en af doende wijze door spreker werden beantwoord. Drs Knibbe wees, in aansluiting op het onderwerp, nog op de Chr. Emigratie Centrale van de C.B.T.B. en deelde ook nog mee dat met April D.V. te 'sHeer Arendskerke een chr. lagere landbouwschool zal geopend worden, wat ook voor Deze week: l'/2 ons suikerbeestjes voor 30 cent l'/z ons echte Frou-Frou of Golfwafels voor 43 cont Grote sortering katjes-, zoute-, suiker- en kruisdrop W. DBNGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat in kwarto- en folio-for- maat zijn thans weer voorradig. Evenals de giro-ordners. Boekhandel Markusse Wissekerke Noord-Beveland van belang is. De voorzitter dankte spreker na mens allen en ook de talrijke aan wezigen voor hun opkomst, waarna de heer Elferich de vergadering met dankgebed sloot. Eerste Spaarfondsavond te Kolijnsplaat Donderdag 17 November j.l. trad voor het Spaarfonds te Kolijnsplaat een zeer prominent gezelschap voor het voetlicht, bestaande uit Sylvian Poons,TonnyBakkenes, Henny Fon taine, Clem Clements, Aart Boen ders en zijn Hawaiian ensemble en de sneltekenaar Swips. Dit gezelschap bracht op een zeer vlotte en onderhoudende wijze een kleinkunstavond, dat voor een grote- stads-theater niet behoeft onder te doen en het talrijke publiek heeft dan ook op ondubbelzinnige wijze van haar instemming blijk gegeven. Tevens is dit succes een aanmoe diging voor het Spaarfonds op de ingeslagen weg voort te gaan. Van dit gezelschap, waarvan ie der persoonlijk op zijn of haar ter rein zich ten volle gaf, mag zeker de bijzondere begaafdheid van de jeugdige cabaretière Henny Fontaine niet onvermeld blijven. Voor haar is zeker een grote toekomst weg- houden de herinnering levendig aan door u gefotografeerde hoogte- punten.Ook kaartalbums zijn voorradig. Wij heb ben ze voor u in ge wone uitvoering en in leder. Boekhandel Markusse Wissekerke Wanneer kannen auto's over Wegens vernieuwing van de halftijbrug aan het kortgeense steiger, zal vanaf heden geen autovervoer plaats kunnen hebben op de na volgende data en uren: 5 Dec. voorm. van 4.25— 8.25, nam. van 16.43—20.43 6 Dec. voorm. van 5.019.01, nam. van 17.19—21.19 7 Dec. voorm. van 5.38— 9.38, nam. van 17.59—21.59 8 Dec. voorm. van 6.15—10.15, nam. van 18.35—22.35 9 Dec. voorm. van 6.5510.55, nam. van 19.1723.17 10 Dec. voorm. van 7.3811.38, nam. van 20.010.01 Bovenstaande uren gelden bij normale waterstanden en zijn bij benade ring opgegeven. Zondag 4 December op alle diensten normaal autovervoer. zijn voorradig in de goedkoopste tot de fijn ste soorten. Als St Nicolaas-reclame een doos postpapier van 25 vel schrijfpapier en 25 enveloppes voor 55 cent Boekhandel Markusse Wissekerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1