NOORD-BEVELANDS 11EUWS" EN ABVEÜTENTIiBLAD ■EN VAN DE DAG No. 2450 Zaterdag 19 November 1949 53e Jaargang Een zware winter tegemoet grote sortering St.Nicolaas-artikelen ilil. Dingemanse PUROL in huis! ORUEC EK UITGAVE A. 0. M. MARKUSSE TE WISSEECERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Een mens is maar al te zeer ge neigd zijn eigen omstandigheden en gevoelens als maatstaf voor die van de doorsnee medeburger te houden, doch zelfs als men zich dit reali seert en het leven van alle dag uit de gezichtshoek van anderen tracht te bezien, komt men telkens weer terecht bij dezelfde conclusie: wij gaan een zware winter tegemoet. Zwaar, omdat de devaluatie en de daaruit voortvloeiende valuta verhoudingen de prijzen van het le vensonderhoud doen stijgen. Zwaar, omdat de resultaten van de ronde tafelconferentie wel eens minder rooskleurig konden blijken, dan ze op het eerste gezicht schenen. Zwaar, omdat de regering eigen lijk niet langer bij machte is het la biele evenwicht tussen lonen en prij zen (dat eigenlijk allang geen even wicht meer is) te bewaren en dat zij opnieuw overgaat tot het subsi diëren van levensmiddelentarieven, terwijl de ministers nog niet lang geleden verklaarden dat 's lands middelen dit niet meer toelieten. Zwaar, omdat de werkende mens in Nederland, of hij nu handarbei der is dan wel middenstander of een „beste baan" heeft, ziet aanko men dat er een kink in de kabel moet komen. Zwaar, omdat de communisten al in hun vuistje lachen en allés op alles zullen zetten om in dagen van grote spanning wanorde te zaaien met goedkope, maar voor velen he laas niet doorzichtige leuzen. Zwaar, omdat uit Indonesië dui zenden jonge mannen zullen terug keren, die wellicht de bittere er varing moeten smaken, geen werk te kunnen vinden. Zo kunnen wij nog vele andere argumenten aanvoeren, waarom de burger van Nederland het leven vandaag niet meer van de vrolijke kant kan bekijken. De grootste op timist komt niet verder meer dan om van de ene dag in de andere te leven. Zo ligt ons land in de dreiging van een economische debacle. Er zijn weinigen, die het ontkennen, en er is niemand die vindt, dat hij er schuld aan heeft. Het zijn de omstandigheden immers geweest, die ons in dit moeilijk parket heb ben gebracht? Eerlijk gezegd vinden wij die schuldvraag niet zo vreselijk be langrijk. Van veel groter importan tie is het de juiste weg te kunnen aanwijzen, welke moet worden in geslagen om het dreigende gevaar te keren. Vast staat daarbij, dat ieder na oorlogs systeem tot nu toe heeft gefaald. Niet slechts op enkele pun ten, maar op vrijwel alle. Het in- donesische drama heeft ons hon derden, wellicht zelfs duizenden mensenlevens gekost en ettelijke milliarden guldens uit de toch reeds berooide schatkist. Van de wederopbouw in eigen land is nog maar amper sprake. Er zijn milliarden voor gekregen en geleend, doch ze zijn niet voldoen de productief gemaakt. Het morele verval van onze maatschappij laat nauwelijks een tendens van verbe tering zien. Wie er door omstan digheden kennis van kan nemen, vraagt zich af of hij waakt of een (Ingez. Med.) nachtmerrie doorleeft. Wat wij missen in het leven van onszelf, ons volk en onze regeer ders is karakter, onbuigzame wil tot volharden, een strakke lijn, waar langs de weg van individu en mas^a is uitgestippeld. Een land in nood kan worden gered, wanneer het tijdig een be roep weet te doen op de waarlijk grote mannen, waarover het be schikt. Engeland deed dat in 1940, Nederland deed het dikwijls in het verleden. Wat wij thans missen is het ge loof, dat in Den Haag werkelijk die grote mannen aan de touwtjes trek ken. Want ze trekken telkens aan een ander, tegengesteld aan een vorig. Vooral daarom gaan we een zwa re winter tegemoet. En wanneer die winter ons de nekslag geeft, dan is dat, omdat de nederlandse poli tici en met hen het gehele volk liever een poolse landdag hiel den, dan de handen ineen te slaan en de dreiging gemeenschappelijk te weerstaan. A.B.H. Kortgene. Op de algemene le denvergadering van de kring Noord- Beveland der Z.L.M., deze week in „De Stadswijnkelder" gehouden, waren met het voltallig bestuur 59 leden aanwezig. De voorzitter, de heer G. M. F. Bom, opent de vergadering met een hartelijk welkom, in het bijzonder de algemene voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, de secretaris der Z.L.M., mr Schlingemann, de con sulent, ir D. W. Stolp, de waarne mende burgemeesters van beide ge meenten op ons eiland en de assis tent van het Staatsbosbeheer, de heer Groenendijk. De heer ir M. A. Geuze sprak hierna uitvoerig over de huidige landbouwpolitiek. Naar aanleiding van deze rede werden door ver schillende leden vragen gesteld, die door spreker op uitvoerige wijze beantwoord werden. Hierna deed de secretaris voor lezing van de notulen der vorige vergadering. De voorzitter deelde mede dat momenteel 3 cursussen georgani seerd zijn, n.I. boekhouden met 14, motorenkennis met 25 en water- staatskunde met 33 deelnemers. De actie, die in samenwerking met het Staatsbosbeheer gevoerd is, heeft tot resultaat gehad dat een 30-tal aangiften tot beplanting van erven en dijken zijn binnengekomen. Door het bestuur werd voorge steld een telegram te zenden aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, naar aanleiding van de hopeloze toestand die er thans heerst aan de in reparatie zijnde steigers van het veer Kortgene-Wol- faartsdijk. Het telegram luidt: „Aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg. De kring Noord-Beveland der Z.L.M., in vergadering bijeen, verzoekt u beleefd doch zeer dringend, zoda nige maatregelen te treffen, dat het autoverkeer, ondanks het werk in uitvoering aan de steigers van het veer Kortgene-Wolfaartsdijk, niet wordt lamgelegd. Eenstemmig met het brugcomité is zij van mening dat de huidige toestand onhoudbaar is en niet langer geduld kan wor den. Hoogachtend, namens de ver gadering, G. M. F. Bom, voorzitter, M. de Regt, secretaris". Met algemene bijval werd hier toe besloten. Nadat nog enige agendapunten behandeld zijn, verkrijgt de secre taris van de Z.L.M., de heer Schlin gemann, het woord en spreekt over de vraag of er nog werk is voor de afdelingen der Z.L.M. Hij gat enige wenken en tips dienaangaan de. Hierna bespreekt Ir D. W. Stolp verschillende problemen o.a. de verdroging en verzilting van som mige gronden en het grondonder zoek, waarover de laatste tijd zo veel over gesproken en geschreven. Naar aanleiding van het door de sprekers naar voren gebrachte, ZOJUIST ONTVANGEN In chocolade: letters, beest jes, sigaren, kikkers, muizen, horloges, enz. enz. in fondant en suikerwerken: harten, auto's, beertjes, treinen, verschillende dieren, enz. Bij aankoop van f 1.50 aan de ze artikelen 1 ons suikerbeestjes gratis. Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. werden enige vragen gesteld, die uitvoerig beantwoord werden. De voorzitter sluit, na dank aan de sprekers, deze geanimeerde ver gadering. Het harmoniegezelschap E.M.M. alhier heeft met de opvoe ring van het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon", op 9 en 12 November j.l., veel succes geoogst. Dit prachtige stuk, dat zeer moeilijk te spelen is, werd op fraaie wijze vertolkt. Het talrijke publiek was dan ook vol lof over het op treden van deze spelers. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke doven, Ruwe handen en Schrale huid. Corrupte ambtenaren. In Noord- Brabant zijn twee ambtenaren ge arresteerd wegens hulpverlening aan veesmokkelaars. Op de geleidebil- jetten voor vee, dat naar Frankrijk werd vervoerd, tekenden zij meer koeien af, dan er in werkelijkheid over de grens gingen. De overge bleven beesten werden daarna over de grens gesmokkeld. Het onderzoek in deze affaire duurt voort. Het lO.OOOste schip. Voor het eerst sedert 1939 is in Rotterdam binnen de periode van een jaar het 10.000ste schip binnengevaren. Het is de Southport, die met een lading stukgoed uit Savannah kwam. De bemanning werd op het stadhuis ontvangen door de burgemeester. Huurverhoging uitgesteld. Mi nister Drees heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de huur verhoging niet per 1 Januari a.s. zal doorgaan. De huurverhoging moet n.I. samenvallen met de verlaging der inkomsten- en loonbelasting, die nog niet voor die datum be handeld kan worden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1