Sylvian Poons NOORD-BEVELANBS WIEÜWS- EM ADVERTENTIEBLAD m. 2449 Zaterdag 12 November 1949 53e Jaargang LEZERS - CRITIEK Dames directoirs DRl'K EK UITGAVE A, G. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's komt in het Spaarfonds programma of* 17 fSovemb&r a.s. Grondonderzoek. Een groot man van wetenschap stond eens voor een zeer bijzonder tribunaal, ter verantwoording ge roepen voor zijn uitspraken. „De aarde draait" had hij gezegd en of hij zulks nu maar wilde herroepen en gauw ook; de brandstapel wacht te Gelukkig is de periode der brand stapels voorbij. Maar niet voorbij is de mens, die met het zo natuur lijke wantrouwen tegen het hem nog onbekende, terstond gereed staat om iets nieuws, ietwat bars terug te wijzen. Zo kan men dan ook begrijpen, dat het eerste wetenschappelijke bodemonderzoek hier te lande met veel wantrouwen te kampen had van de zijde der practici, voor welke lieden juist het een en ander op touw gezet was. Vervolgens werd men meer vertrouwd met het on bekende en thans kunnen de pio niers van Groningen met trots op hun resultaten wijzen. Thans is de groningse methode van onderzoek aanvaard, ingeburgerd kan men zeg gen. Met de inburgering begon zij ook iets wetmatigs te krijgen, iets stars. Gelijk met alle levende dingen moet men zeer voorzichtig zijn om er wetmatigheden op toe te passen. Steeds blijken de wetmatigheden gebrekkig; leven en starheid passen nu eenmaal niet bij elkaar. Wenst ge iets levends te bestuderen, dan dient ge het van veel kanten te be kijken en ge zult bemerken, dat ge er niet aan uitgekeken geraakt. In verband hiermede wilde ik iets opmerken over de wijze van grond onderzoek volgens Morgan en Ve- nema, welke werkwijze gedurende korte jaren in ons land wordt toe gepast door particulieren. Deze me- ©C$}XQ))CQ})(QD(Gi>Cd))C&CQDCdDCQ)>(QD® sterke kw. maat 44 f 1.65 g) extra grote maten f 2.19 met wol gevoerd m. 44 f 3.19 H in plat jaeger kw. f 2.65 |j I DE GOEDKOPE SIMON Klokstraat 21 - Goes ®CQ»CQ»C§X$D(QpC$i)C§X$ïX$i)C3DCQD© thode, gevonden en toegepast in Amerika, werd in Wageningen on derzocht en verder uitgewerkt voor de gronden hier te lande. Ofschoon wetenschappelijk dus terdege be keken, blijven er, gelijk aan elke methode, enige nadelen aan kleven, dewelke in de vakbladen hun cri- tiek wedervaren. De voordelen van genoemde methode dient men ech ter niet te onderschatten. Zonder in bijzonderheden te treden wil ik ech ter één punt naar voren halen. Werkend volgens Morgan en Ve- nema bepaalt men snel een groot aantal voor de plant belangrijke voedingsstoffen en, nog belangrij ker, men krijgt een inzicht in de verhouding, waarin deze voedings stoffen voor de plant ter beschik king staan. Zo zegt deze methode u niet al leen of het magnesium, hetwelk zo vaak over het hoofd wordt gezien, in uw grond in voldoende mate aan wezig is, maar ook, of niet een an- (Ingez. Med.) dere voedingsstof, in te grote hoe veelheid in het perceel voorkomend, de opname van magnesium wellicht verhindert. Het belang van de verhouding tussen de diverse voedingsstoffen diene men geenszins te onderschat ten. Denken wij hier toch aan onze maaltijd. Niemand zal dunkt mij bezwaar hebben, om van een sma kelijk gerecht een flinke portie tot zich te nemen. Ieder weet ook, dat na zo'n maaltijd de nachtrust schade lijdt, Bij menige kwaal grijpt de dok ter in, om door een zorgvuldige keuze en hoeveelheid van voedings stoffen de patient weer op krach ten te brengen. De goede boer kiest voedermengsels voor zijn vee, scherp lettend op de verhouding van de voedingsstoffen om elk daarvan het best tot zijn recht te laten komen. Denk niet, dat de plant het hier an ders verlangt. Van een eenzijdig gift van een of andere meststof en even eens van het eenzijdig aanwezig zijn van zo'n component in de grond heeft de plant hetzelfde te lijden als wij van een overdadig aantal taartjes op een verjaardag. Het snel le inzicht, dat de werkwijze van Morgan en Venema in de verhou ding der voedingsstoffen van de grond geeft, is dan ook niet de min ste van haar voordelen. Deze methode van onderzoek, de welke thans haar intrede in Neder land heeft gedaan, ondergaat, zeer begrijpelijk, het lot van al het nieuwe en onbekende. De practicus maakt echter reeds een ruim gebruik van deze nieuwe gelegenheid tot onder zoek. Dit pleit althans voor het nieuwe. Verwonderlijk is wel de houding van enige rijksinstanties, dewelke menen een waarschuwende vinger te moeten opheffen. Men voert dan aan, dat een par ticulier niet over de proefvelderva ring van het Rijk kan beschikken, maar dit is toch een aparte vergis sing. Ons wil het gezonder voor komen, om zich door bestudering en vergelijking van de uitkomsten van meer dan één methode, een bredere basis te verschaffen voor het verkrijgen van een inzicht in de toch reeds zo gecompliceerde zaak als grond. Een landsbelang zou hier mede gediend zijn. U dankend voor de plaatsruimte, Haarlem. Ir J. Trousselot. Eerste Spaarfondsavond te Kolijnsplaat Eindelijk is het dan zover: het Spaarfonds te Kolijnsplaat geeft zijn eerste avond. En laten we er direct aan toevoegen, dat het ons een a- vond toelijkt, die er wezen mag. De namen van de artisten, die Don derdag 17 November voor ons op treden staan daar borg voor, ook al is er dan een wijziging in het programma gekomen. Max van Praag n.l. kan die avond niet optreden, omdat hij die dag in Hilversum moet zijn, waar on verwacht een nieuwe Decca-gramo- foonplaat van hem moet worden opgenomen. Dit hoeft u echter niet teleur te stellen, aangezien hij ver vangen wordt door niemand minder dan Sylvian Poons, de bekende ra- dio-artist, toneelspeler en niet te vergeten filmacteur. Wie herinnert zich niet zijn creatie als Sally-met- de-roomijskar in de nederlandse film „De jantjes". Ook in „Bleke Bet" en and$e films trad hij op. Er is weer Droste-cacao Bij aankoop van een half pond fijne Droste cacao 2 ons speculaas voor slechts 29 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. Dan is er Henny Fontaine, de jeugdige cabaretière, die u stellig wel eens gehoord zult hebben in „De Bonte Trein" of „Negen heit de klok". Voor alle omroepen, ook voor de PCJ, werkt Aart Boenders met zijn Wailana Hawaiians, een van de bes te hawaiian-ensembles van ons land, die na de pauze terugkomen als De Suid Afrikaners. Clem Clements goochelt voor u en u ziet ook Swips, de snelteke- nende clown, een zeer goed num mer. Kent u Tonny Bakkenes? Moet u vast eens gaan luisteren, hoe hij accordeon speelt. Tevens begeleidt hij de overige artisten, wat hij ook zo vaak voor de microfoon doet. We durven gerust te bekennen, dat wij nog nooit eerder een der gelijk programma met zoveel men sen en met dergelijke namen op ons eiland hebben kunnen zien. Dat hoeft ons ook niet te verwonderen. Immers, wie enigszins op de hoogte is van de gages, welke dergelijke artisten vragen, waarbij dan nog de dure reis komt, zal kunnen begrij pen, dat een dergelijk-, gezelschap alleen in de grote theaters kan op treden, tenzij ze van te voren weten dat, wanneer zij in een kleine zaal moeten werken, hun gage toch ge waarborgd is. Welnu, het Spaarfonds zorgt daarvoor en daarom kunnen we het niet genoeg op prijs stellen, dat het Spaarfonds aan ieder, die lid is, zo'n avond kan aanbieden. U zult echter tevens kunnen be grijpen, hoe meer leden er zijn, hoe meer het Spaarfonds ook doen kan. Hoe groter het ledental, hoe stevi ger de kas, hoe beter de program- @CQDCQ)JCQ)XQ1>CQI>CQÏ>CQ)JCQÏ>CQÏ)CQ)XQI)® I Dames camisoels f 2.74 Dames directoirs f 2.74 Fantasie geweven, een lust om te dragen. DE GOEDKOPE SIMON Klokstraat 21 - Goes ®(Q)JCQ1>(QIXQL>(QUCQI>(QL>(QÏJ(QÏ>CQÏ>CQI>©

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1