P.B.O. stelt ondernemers teleur 4H B3JHU1P: verwonding ÉOTfrstu PREÖIRBEURTEïÜ De politiek in het bedrijfsleven. Het economisch belang verwaarloosd! (Van onze sociaal-economische medewerker) Met een meerderheid van 55 tegen 35 stemmen heeft onze volksverte genwoordiging besloten tot instelling ener publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Hoewel de Eerste Kamer zich hierover nog moet beraden, kan men met zekerheid aannemen dat het ontwerp in zijn huidige vorm spoe dig tot wet zal worden verheven. Alvorens wij de practische uitwerking zullen aanschouwen is het wenselijk, nog eens het frame te belichten, waar in ons bedrijfsleven straks zal worden saamgebundeld, omdat die beschou wing een remmende invloed in positieve zin kan betekenen bij de reële opbouw Coöperatieve Boerenleenbanken „COLSJNSPLAAT" (cf&m „WISS EN KERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K 1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Alle Bankzaken De eigen Bank in eigen hand Wij zullen dus spoedig de in stelling beleven van een sociaal- economische raad als toporgaan. Deze zal uit tenminste dertig en ten hoogste vijf en veertig leden bestaan, die elk voor een derde respectievelijk door werkgeversor ganisaties, vakverenigingen en kroon worden benoemd. Dit lichaam functionneert in de eerste plaats als bouwbedrijf. Het draagt zorg voor de instelling van productschappen, hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen, terwijl het deze organen tevens moet controleren. Tenslotte zal de raad de regering van advies dienen bij belangrijke besluiten op sociaal en economisch terrein, waar toe voorlichtende commissies kun nen worden ingesteld. Een productschap wordt benoemd door organisaties van werkgevers en -nemers. De voorzitter wordt zijn functie door de kroon toege wezen. Zij zullen overleg plegen over economische onderwerpen? waar deze de samenwerking van verticale organen vragen. Duidelijk blijkt hieruit, dat zij een stoot kun nen geven, die van invloed zal zijn op het gehele economische leven van Nederland. Dit achten wij juist. Alleen is het de vraag maar, welke besluiten zij denken te nemen. De lichamen, waarin collega's el kaar zullen ontmoeten, heten be- drijfsschappen, ook al weer benoemd door organisaties van werknemers en -gevers. De tegenstelling met de productschappen treedt duidelijk naar voren, omdat laatstgenoemd college zowel fabrikanten, grossiers als winkeliers in haar midden ziet, zodat hier de structuur verticaal kan worden genoemd, terwijl debedrijfs- schappen horizontaal zijn samenge steld. De hoofdbedrijfsschappen ver schijnen alleen daar, waar technisch- organisatorisch een bedrijfsschap alleen niet zal voldoen. Mocht in een bepaalde sector de economische taak erg op de voorgrond treden, dan zal het werkgevers-element daar waarschijnlijk een beslissende stem krijgen. Wat is de bedoeling? Het gehele apparaat heeft tot taak de bedrijfsuitoefening door de on dernemingen, waarvoor zij zijn in gesteld, te bevorderen in overeen stemming met het belang van ons volk. Een ongetwijfeld belangrijke taak, mede in verband met de toe komstplannen van de regering in zake de industrialisatie. Stellig voorziet de bedrijfsorga nisatie in een lang gevoelde behoef te, omdat het bedrijfsleven er bij gebaat is, niet alleen haar stem te kunnen laten horen, maar ook te kunnen ingrijpen, zij het onder su pervisie van kroon en parlement. Daarom valt het dubbel te be treuren, dat naar onze smaak de nadruk van de organisatie teveel zal vallen op het algemeen be lang en het sociale element. Im mers ter handhaving van het al gemeen belang beschikken wij over de Staten-Generaal, die er zeker zorg voor kunnen dragen, dat consument en werknemer niet tekort komen. Gaarne hadden wij gezien, dat men van deze nieuwe instelling een meer specifiek eco nomisch apparaat had gemaakt, juist omdat die economische, be langen van het bedrijfsleven in de laatste tijd nogal eens worden overwoekerd door wensen van werknemers op sociaal terrein. De bedrijfsorganisatie had het apparaat kunnen zijn, dat zo nodig een waarschuwende stem kon laten horen. Dat is thans door de grote invloed van vakverenigingen en kroon vrijwel uitgesloten. Het moet ons duidelijk zijn, dat de onderne mers zich met gemengde gevoelens in dit nieuwe orgaan zullen schik ken, omdat ze ook hier van meet afaan op de vingers worden geke ken door werknemers en overheid. De ontwikkeling van eigen initia tieven wordt geremd door potten- kijkerij van derden, zodat een ge zonde ontwikkeling van het bedrijfs leven in de organen van het nieuwe apparaat niet spontaan zal worden beleefd. Het wantrouwen tussen on dernemers en niet-ondernemers, welke laatsten nu eenmaal menen door maatregelen van de eersten dikwijls tekort te worden gedaan, zal zich ook in de nieuwe raden manifesteren. Zo kunnen deze or ganen zelfs een verstarrende invloed uitoefenen op het bedrijfsleven. Meer armslag gewenst! In deze gedachtengang bereiken we het tegengestelde van hetgeen in deze tijden nodig is: meer arm slag voor de ondernemingen om zich te kunnen ontplooien en met name aan buitenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Naast dit alles weten we hoe be noemingen door de kroon heden ten dage maar al te zeer onder po litieke invloed staan. Dit zal zijn weerslag vinden bij de benoemin gen op het terrein der bedrijfsor ganisatie. Zo ook staan de vakver enigingen in Nederland sterk onder pressie van bepaalde partijen. Op deze wijze wordt de poli tieke strijd mogelijk voortgezet ook in de vergaderkamers der be drijfsorganen. En dit lijkt ons in hoge mate funest. Dit gevaar is niet denkbeeldig, vooral wanneer wij letten op de stemmenverhou dingen, waarmee dit ontwerp de kamer verliet.s De partijen, die geacht worden het sterkst de on dernemersbelangen te vertegen woordigen, hebben helaas hun steun aan dit nieuwe orgaan ont houden. Het is aan twijfel onder hevig of het motief, waarmee zij zich afwendden in strijd met de grondwet het enige en ware bezwaar kan worden genoemd, gezien de vele bedenkingen die zij bij de debatten op ander ter rein opperden. Wanneer men bij de uitvoering van de wet die thans nabij schijnt zich Iaat leiden door de gedachte, dat dit nieuwe orgaan van begin tot eind een technisch eco nomisch apparaat dient te zijn, zij het ook met een sociale inslag, dan alleen kunnen wij de nieuwe pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie als een verrijking van ons bestuurs apparaat in ruime zin beschouwen. Dr H. R. Mes. geepast veor Oost est West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da tum van uiterlijke terpostbezorging staat, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Willem Ruys" (2 Nov.) Curasao s.s. „Stuyvesant" (2 Nov.) Suriname s.s. „Cottica" (9 Nov.) Geref. Kerk Wissekerke. 10.30 en 2.30 uur ds R. Bakker van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. Voor- en nam. ds Meijer. Nam. herdenking Hervorming. Ned. Herv. Kerk Geersdijk. Voor- en nam. de heer Kraak. Wed. Herv. Kerk Koiijnspleat. Zondag voorm. geen dienst, nam. ds Metselaar, 6 uur ds Meijer. Oud-Geref. Gem. Kamperland. Donderdag 3 November dankdag, 10, 2.30 en 6.30 uur ds Mieras. HENNEN EN EENDEN. Alle rassen Hennen 4 mnd. f 4.50, 5 mnd. f 5.—, 5'/2 mnd. f 5.50, 6 mnd. f 6.p. st. W. Legh. br. '48 d.d. rui f 3.75 p. st. Khaki Campb. Eenden 5 mnd. f 3.50, Witte Ind. Loopeend. 5 mnd. f 4.50 p. st. Erk. Pluimveeh. (No 1101), Mulderslaan 12, Veenendaal. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon GeratiL G. de Regt. A. J. de Regt- - Augustijn. Rinus. Corrie. Keesje. Monts, 20 October 1949. Ferme la Craie Indré et Loire, France. I Heden overleed plotseling, 9 tot onze diepe droefheid, onze E inniggeliefdemoeder,behuwd-, B groot- en overgrootmoeder fl Jacoba Strijd - Heijstek, I in de ouderdom van bijna 85 fl jaar. Namens de familie, J. C. Krijger- Strijd, fl Goes, 26 October 1949. De teraardebestelling zal plaats hebben te Wissekerke op Za- terdag 29 October a.s. om 12 B uur, vanaf het sterfhuis Bees- B tenmarkt 18 te Goes, om 10.30 fl uur. aanHHBIKKaSBBKSE?^.;! i~~irmrr*Èitmnrnmirt mbi- tir*H Heden behaagde het de |i Heere plotseling van onze zijde 1 weg te nemen, tot onze grote droefheid, onze geliefde vrouw en moeder Cornelia Blazina de Kam, op de leeftijd van 57 jaar en 9 maanden. De Heere sterke en trooste ons en schenke ons genade om in Zijn wil te berusten. Jan Vermeule en kinderen. Kamperland, 27 October 1949. Mijn hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling op 24 dezer ondervonden. C. P. Kallewaard. Kortgene, October 1949. Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming en medele ven, ons betoond na het overlijden van onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelia de Visser, betuigen wij u onze oprechte dank. Een bijzonder woord van dank aan dokter V. 't Hart voor de liefdevolle behandeling aan hem bewezen. Familie De Visser. Kamperland, October 1949. De Kerkdienst der Geref. Kerk te Wissekerke begint deze week niet 10 uur, snaar om 10.30 uur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2