NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EU ADVERTENTIEBLAD DI1GEI III BE MG. Europa's toekomst eist samenwerking No. 2447 Zaterdag 29 October 1949 53e Jaargang DRUK EN tliïGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post t 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Het is met de samenwerking in Europa enigszins vreemd gesteld. Weliswaar begint de federatieve ge dachte er veld te winnen, gezien het feit dat de bijeenkomst te Straats burg tot een belangwekkender ge heel werd dan men wel had gedacht, maar van werkelijke samenwerking is nog weinig sprake. Die samenwerking tot stand te zien komen, is een der doelstellin gen van het amerikaanse hulppro gram, omdat terecht alleen daar door Europa in staat kan worden gesteld met succes op de wereld markten te concurreren. Maar de europese verdeeldheid is een zo diep in de historie geworteld pro duct, heeft daardoor zovele uitlo pers op allerlei gebied, dat het wel een uiterst moeilijke opgave lijkt om dit nu binnen enige jaren teniet te kunnen doen. Nu de machtsver houdingen in de wereld door slechts twee grote gebieden worden be paald, is het nochtans een ieder in Europa wel duidelijk geworden, dat die kleine europese landen apart economisch niets meer kunnen uit richten op de wereldmarkt. Ieder voor zich vormen zij geen gebied meer waarmede de groten al te ernstig rekening behoeven te houden. Zij zijn stuk voor stuk te afhankelijk van de import die voor namelijk door Amerika beheerst wordt. Slechts wanneer het euro pese productie-systeem gecoördi neerd wordt en daardoor op de grootste en goedkoopste wijze ge produceerd kan worden, heeft de europese industrie nog de kans zich te laten gelden en kan een nuttige uitwisseling van grondstoffen en fa brikaten tot stand komen. Maar, zoals steeds, blijkt ook hier de praktijk moeilijker dan de leer. Het nationalisme in Europa ver hindert vele goede voornemens en men kan moeilijk verwachten dat dit in een of twee generaties is weggevaagd. En ook binnen het be trekkelijk kleine Europa gaat het nog steeds om het voeren van de boventoon, om de overheersende positie en daarmede aan het onder geschikt maken van anderen aan eigen belangen. We hebben het nog pas weer gezien bij de devaluatie, die door Engeland op eigen houtje werd uit gevoerd, zonder eerst te overleggen met de andere europese staten of met hun belangen rekening te hou den. Engeland leeft nog in de sfeer van het imperium, dat eens de we reldmarkt beheerste en kan zich nog moeilijk zien als deel van het om zijn bestaan vechtende West- Europa. Dat vechten om het bestaan verdraagt echter geen meerderheids principe, maar eist een gesloten front van eensgezinde lotgenoten zonder aanzien van grootte of belangrijk rijkheid. Maar dat is nu de moei lijkheid voor het zo individueel in gestelde Europa. We zien het ook aan de pogingen om de Benelux tot een feit te maken: veel goede wil, maar moeilijk afstand kunnen doen van eigen belangen. En intussen worden de Amerika nen ietwat ongeduldig. Die kunnen zich maar niet voorstellen waarom dat nog veel kleinere West-Europa niet evengoed een eenheid kan vor men als hun. eigen Verenigde Sta ten. Ze zouden het desnoods willen dwingen op straffe van verminde ring der Marshall-hulp. En het veel geplaagde Europa kijkt met schuwe ogen naar die dreigende geldschie ter en dan weer naar elkaar en het weet niet waar de knoop door te hakken. De eigen belangen laten schieten is gevaarlijk in een wereld die op macht belust is, zo lang men niet zeker weet wat er voor terug te krijgen. Over ruim twee jaar eindigt of ficiéél de Marshall-hulp. Dan zal Europa beslist moeten hebben of het verdeeld of als eenheid verder worstelt op de weg naar herstel. Is dan een zekere economische en monetaire samenwerking niet be reikt, Engeland inbegrepen, dan zal het langzaam maar zeker verder af zakken naar de verarming. Een her stel van de vrije handel en omwis- selbaarheid der valuta's is een eerste stap op de weg die naar samen werking kan leiden. Men zal het toch eens moeten aandurven de daarvan te verwachten schokken te incasseren. H. van Wermeskerxen. Luchters blijven schaars. Men is in handelskringen van oordeel, dat de schaarste in lucifers nog lange tijd zal duren. Niet alleen de voorraden belgische, maar ook de finse, Oostenrijkse en zweedse lucifers zijn uitgeput. Herhalingsoefeningen nog in dit jaar. De minister van Oorlog zal vier compagnieën aanwijzen, die nog in dit jaar voor herhalings oefeningen opgeroepen zullen wor den. De duur van deze herhalings oefeningen zal voor het administra tief personeel negen, voor de kwar tiermakers zes en voor de overige dienstplichtigen vier dagen bedra gen. 6 November rij-Zondag. Minis ter Spitzen heeft bekend gemaakt, dat voor Zondag 6 November ont heffing wordt verleend voor het rijverbod voor motorvoertuigen. (Ingez. Med.) Vlees van de bon? Het plan bestaat om met ingang van 1 of 15 November de distributie van vlees op te heffen. De stand van de rundvee- en de varkensstapel is thans zodanig, dat naar mening van vele ingewijden de distributie zonder enig risico kan worden op geheven. Een uur per dag uit de aether In principe is besloten om in ver band met de stroombesparing de nederlandse zenders een uur per dag uit de aether te nemen. Als datum van ingang wordt 15 No vember genoemd. 15.000 mensen stierven in de hongerwinter. Uit een verslag over de jaren 1944-'45 van de Volks gezondheid blijkt, dat in de drie westelijke provinciën ruim 15.000 personen van honger gestorven zijn. Merkwaardig is het, dat 75 procent van dit aantal uit mannen bestond. 1'/2 jaar onschuldig in de ge vangenis. Door het werk van een particulier detective is de on schuld komen vast te staan van een chauffeur, die wegens diefstal veroordeeld was tot twee jaar ge vangenisstraf. De man is in vrij heid gesteld, nadat hij anderhalf jaar onschuldig had gezeten. Vliegtuigen voor de marine. De nederlandse marine heeft van de engelse marine een achttal am- phibievliegtuigen overgenomen. De ze zullen gebruikt worden bij de opleiding en bij de zee-Iuchtred- dingsdienst. Rode Zwarte Katten". Mili taire autoriteiten in Indonesië me nen, dat de onrust op Java hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door een guerillabende, die zichzelf de „Zwarte Katten" noemt en onder leiding staat van een communist. Zojuist ontvangen enkele manchester jassen. Verderoverals, windjacks, werk- overhemden, manchesterbroeken, enz. W. DINGEMANSE, manufacturen, Kolijnsplaat. De T.N.I. zou om politieke redenen deze strijdgroep niet aanpakken. Hevige brand in Rotterdam. Door een hevige brand is de fa briek van de N.V. Speelmans' Olie- fabrieken geheel verwoest. De fa briek was enige dagen te voren juist met enige honderden tonnen koolzaadolie bevoorraad. De scha de loopt in de honderdduizenden. Nederlandse vliegtuigindustrie beperkt. In verband met de voorgenomen bezuinigingsmaatre gelen van de regering wordt over wogen om de ontwikkeling van de nieuwe ontwerpen in onze vlieg tuigindustrie te beperken. Indien Cfeze plannen uitgevoerd worden, geraken de N.V. Kon. Ned. Vlieg- tuigenfabriek Fokker en het Nati onaal Luchtvaartlaboratorium in grote moeilijkheden. Controle op pakketten naar Indonesië. In verband met de in de laatste tijd geconstateerde bankbiljettensmokkel in pakjes voor militairen in Indonesië zal de con trole op deze pakketjes verscherpt worden. Overtredingen van de de- viezenvoorschriften zullen streng worden gestraft. Opstand in Albanië. Vier alba- nese regimenten zijn in opstand gekomen tegen generaal Hodja. De veiligheidspolitie van deze gene raal heeft de strijd met hen aan gebonden. Voornamelijk wordt bij de zuidslavisch-albanese grens ge vochten. Volgens laatste berichten is de veiligheidspolitie de toestand meester en zijn de rebellen naar Zuid-Slavië gevlucht. Deense vrachtboot liep op mijn Het deense vrachtschip „Ivar" is ten noordwesten van Terschelling op een mijn gelopen. Van de uit 23 koppen bestaande bemanning zijn er 10 gered, 5 over boord ge slagen, terwijl de anderen in een sloep de kust bereikten. Nederlands vee nasr Peru. 3000 stuks vee zullen vanuit Delf zijl naar Peru worden verscheept. Daarvan zal 10 uit stamboek en de rest uit gewoon handelsvee bestaan. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 'tHart.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1