NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OU w DE DIG. No. 2445 Zaterdag 15 October 1949 53e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Maandag j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen, onder voorzitterschap van de loco-burge meester L. j. Hoveijn, daar burge meester Van der Maas wegens ziekte nog steeds in het ziekenhuis te Goes vertoeft. Allereerst deed de voorzitter me dedeling van het ziekteverloop van de burgemeester. De vooruitzichten zijn wel iets gunstiger geworden. Daar het bloed geheel gezuiverd moet worden kan het herstel nog wel enige tijd op zich laten wachten. De notulen van de vorige verga dering werden onveranderd goed gekeurd. Verschillenderapporten van brand weeroefeningen werden voor ken nisgeving aangenomen. Eén dezer rapporten meldde o.m. dat er bij een eventuele brand te Geersdijk geen voldoende bluswater aanwezig zou zijn. Voor een 2-jarige cursus in Zee land van de Stichting voor oplei ding van maatschappelijke werkers was een schrijven van die Stichting ontvangen. Op voorstel van B. en W. werd dit schrijven voor kennis geving aangenomen, nadat De Smit er tegenop gekomen was, dat het publiek van Wissekerke er niet mee op de hoogte gebracht was. Op een verzoek van de Kath. Blindenzorg-vereniging „StAntonius van Pandua" om een subsidie-ver lening van jaarlijks f 50—, werd afwijzend beschikt, omdat er in deze gemeente geen katholieken woon achtig zijn. Het verzoek van de vereniging voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerde grondslag te Kam perland om de benodigde gelden voor gordijnen en nieuwe leermid delen voor aardrijkskunde te mogen ontvangen, werd z.h.s. ingewilligd. Het verzoek van dezelfde vereni ging om leermiddelen voor het vak handenarbeid en voor een rijwiel bergplaats, werd tot een volgende vergadering aangehouden, daar eerst het antwoord afgewacht moet wor den van de bouwkundig-hoofdin specteur. Zonder hoofdelijke stemming werd het verzoek van de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs te Geersdijk voor nieuwe borden in één lokaal ingewilligd. De kosten zijn geraamd op f 316.Een plan van de gemeente-bouwopzichter om de oude borden enz. grondig te re pareren en te vernieuwen, waarvan de kosten op f 160.geraamd zijn, zal met het schoolbestuur nader on der ogen worden gezien. Het verzoek om f 190.subsidie voor elke leerling uit deze gemeen te, die de op te richten Chr. Land- bouwwinterschool te Middelburg wenst te bezoeken, lokte enige dis cussie uit. Twee leerlingen hebben zich bereids opgegeven. Dit zou dus een subsidie-bijdrage vergen van f 380.—. B. en W. vonden dit be drag wel wat hoog en stelden voor f 40.— per leerling te geven. Van Halst vraagt naar de subsidie aan andere dergelijke scholen en vindt het daarna een gevaarlijk zaakje en zegt o.m. dat men een lager bedrag steeds verhogen kanvermindering valt echter nooit mee. Zuijdweg maant tot voorzichtigheid, daar men wat de ene school krijgt, het de ander ook geven moet. Z.h.s. wordt besloten f 15.per leerling per jaar toe te staan, evenals reeds ge geven wordt aan de R.L.W.S. te Goes. Het voorstel der gemeente Kort- gene tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling inzake het be zoeken door leerlingen uit deze ge meente van de openbare Ulo-school aldaar werd z.h.s. aangenomen, na dat uit een schrijven van het ge meentebestuur van Kortgene was ko men vast te staan, dat deze gemeente steeds bereid blijft leerlingen uit Wissekerke aan te nemen. De aanvraag van de chr. Ulo school om een voorschot op de vergoeding der jaarwedden voor de vakleraren in lichamelijke oefening en nuttige handwerken werd z.h.s. ingewilligd. Het voorstel tot verhoging der geldlening bij de Rijkspostspaar bank voor woningbouw tot f260.000 werd, evenals het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening van f 48.000 bij de Coöp. Boerenleen bank te Kamperland, z.h.s. aange nomen. Het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten op een verzoek van C. J. Ardon, inzake vergoeding art. 13 I.o.-wet, werd z.h.s. aangenomen. Ter verduidelij king werd mededeling gedaan van het feit dat de gemeente aan G.S. had geadviseerd f 90.te verlenen, dit op ongecontroleerde inlichtingen van Ardon. Naderhand bleek echter, dat de wezenlijke onkosten maar f 45.zijn, daar de bustarieven in middels gewijzigd waren. De gemeenterekening over 1948 werd vastgesteld op een ontvang van f 274.757,53, een uitgaaf van f 254.221,60 en met een goed slot van f 20.535,93. Voor de kapitaal- dienst waren de ontvangsten f 364.004,91de uitgaven f 458.285,16 en een nadelig slot van f 94.280.25. Enige wijzigingen in de begro ting voor 1949 werden z.h.s. goed gekeurd. De begroting voor 1950 van het Burgerlijk Armbestuur werd z.h.s. goedgekeurd met in ontvang en uit gaaf f 2900.76. De gemeentelijke subsidie zal f 2875.76 moeten be dragen, dit in verband met de hoge verpjeegkosten van een gedemobi liseerd inwoner uit deze gemeente die in een sanatorium in Hilversum is opgenomen. In deze subsidie is f 465.begroot voor eventuele nieu we gevallen. Na enige bespreking werd be sloten de wijzerborden van het uur werk in de Herv. Kerk te Kamper land met zuiver bladgoud te be handelen. Deze behandeling is wel veel duurder dan een behandeling met een gewoon verguldseltje, maar gaat dan ook vele jaren mee. Ook werd nog besloten enige bij zondere factoren tot toekennen van een zeker bouwvolume voor 1950 ter bestemder plaatse op te geven. In de rondvraag informeert De Smit nog naar een salarisregeling voor de omroepers. De voorzitter wijst De Smit er op, dat de benoe ming tot omroeper door de gemeen te, het alleenrecht van omroeper in houdt. Volgens hem moeten de om roepers zelf voor hun salaris zorgen. Hetzelfde lid informeerde nog maals naar de verbetering van de Dorpsdijk. Filius gaf de raad de bo venste worstels van de daaraan- staande bomen weg te slaan en maande tevens tot voorzichtigheid daarmede. Een en ander heeft de aandacht van B. en W. Het lid Markusse was bij de bur gemeester in het ziekenhuis ge weest en bracht diens groeten aan de raad over. Op zijn voorstel werd besloten de burgemeester de harte lijke deelneming van de raad tfe be tuigen en hem een spoedig herstel toe te wensen. Naar aanleiding van hef brand- weerrapport vestigde het lid Din- gemanse dringend de aandacht van B. en W. op het feit, dat de nieuwe auto-brandspuit niet bij een bestaan de brandput te Geersdijk kan ko men en zodoende bij een brand geen water zou kunnen geven. Uit de bespreking die hierop volgde bleek dat dit punt de volle aandacht heeft van B. en W. Met dankgebed werd hierna de raad gesloten. Nog 22 jaar woningnood. De europese commissie van de Verenigde Naties heeft in een rap port over de woningtoestand in Europa verklaard, dat zelfs indien tweemaal zoveel huizen werden gebouwd als voor 1940, het 22 jaar Zojuist ontvangen Pracht ontbijtlakens Wollen sjaals en herendassen Prima regenjassen Trainingsbroeken Tafelzeiltjes, enz. (zie de etalage). W. DINGEMANSE Manufacturen, Kolijnsplaat. kan duren voordat in de nood der woningzoekenden is voorzien. Conflict bij Werkspoor. De directie van de metaalfabriek „Werk spoor" te Amsterdam heeft 145 arbeiders ontslagen wegens een wilde staking tegen het tijdopne- men, welke maatregel oorspronke lijk met de arbeiders was overeen gekomen om zoveel mogelijk men sen in dienst te houden. Vliegtuigbouwer overleden. De bekende constructeur van de Postjager, die onder de naam „Pan derjager" aan de Melbournerace deelnam en toen verongelukte, is dezer dagen op 54-jarige leeftijd overleden. Het is de heer Th. E. Slot, die jarenlang ontwerper was bij de Pandervliegtuigfabrieken. (Ingez. Med.) Vast inkomen. Een bankbedien de te Den Haag, die er zijn ge woonte van maakte een nulletje te schrijven achter de uitbetaling aan een oude dame, liep tegen de lamp toen de fiscale recherche ontdekte, dat deze cliënte van de bank te weinig inkomen opgaf. Het bleek toen dat de employé de door het nulletje veroorzaakte batige saldi zelf in zijn zak stak. Geleidehond geleidde niet meer In Amsterdam is een blinde door zijn geleidehond, die plotseling schrok, in de steek gelaten. De man doolde het nabij gelegen kermis terrein op en kwam bijna in aan raking met een zweefmolen. De hond is nog zoek. Trambotsing liep goed af. 2 tramtreinen van de Rott. Tram weg Mij. liepen in volle vaart op elkaar, doch slechts één passagier werd zwaar gewond. Van de an dere passagiers liepen er enkele lichte verwondingen op. Een der machinisten sprong van zijn loco motief toen hij de andere stoom tram zag aankomen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1