ÜOÖRD-BEVELAMDS N1EEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het drama in China e vrouw No. 2444 Zaterdag 8 October 1949 53e Jaargang Kindje verkouden?; Bekendmaking DRUK EN UITGAVE A. G. El. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON Ho. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Het grootste succes, dat de com munisten ooit behaald hebben, heeft de Kominform wel bereikt in China. Door de snelle opmars der „volks- democratische legers" van Tsjoe Teh, gesteund door de Sowjet-Unie, is bijna geheel China onder de voet gelopen. Enorme gebieden, grote hoeveelheden grondstoffen en men sen vielen daardoor in handen der Russen. Het Kwomintanggebouw zakte als een kaartenhuis in elkaar en noch vredesvoorstellen, noch te genaanvallen vermochten de rode vloedgolf te stuiten. Mao Tse Toeng, de leider der Chinese communisten, heeft de „Volksrepubliek China" uitgeroepen en is zelf tot voorzitter van die re publiek gekozen. Onmiddellijk hier na heeft de Sowjet-Unie deze re gering erkend en haar zaakgelastigde uit Kanton teruggeroepen, omdat de „regering der Nationalisten niets meer is dan een provinciale rege ring, waarmede men geen diploma tieke betrekkingen kan onderhou den". Deze erkenning door de Sowjet- Unie brengt grote moeilijkheden voor de United Nations met zich mee. Welke regering moet nu China's vertegenwoordiger aanwijzen? Het zal niet lang meer duren of de Volks democratie zal voor haar vertegen woordiger een zetel eisen in de Veiligheidsraad. Dan zal dit lichaam haar werkzaamheden moeten op schorten, totdat deze kwestie opge lost is. Dan zal ook de klacht van Kanton over Rusland moeten wach ten, een klacht, die door Visjinsky betiteld werd als „een klucht en een leugen". Over de houding van Amerika, Engeland en Frankrijk ten aanzien van het communistisch China valt nog niets deifinitiefs te zeggen. In Londen meent men, dat de erken ning van de Volksrepubliek China door deze landen niet lang meer op zich zal laten wachten, om daar door de Veiligheidsraad niet in haar werkzaamheden te belemmeren. Of dit nu doorslaggevend is voor de politiek dezer landen valt te be twijfelen. Het protest vah Amerika tegen de nationalistische blokkade der communistische havens geeft enigszins de richting aan, waarin de ware reden gezocht moet worden. Amerika en Engeland vrezen, dat door nog langer wachten met het aanknopen van diplomatieke be trekkingen, hun handel met China schade zal lijden. Voor hen heeft de nationalistische regering reeds afgedaan. Zij schijnen alleen nog te wachten op een gunstige gelegen heid om de nationalistische regering de nekslag te geven, door de Volks republiek te erkennen. Voor de tweede maal werd China in de steek gelaten door zijn vroe gere bondgenoten. De eerste keer gaven de geallieerden toe aan de russische eis om Mandsjoerije te bezetten in ruil voor hulp in de strijd tegen Japan. Toen Rusland dit gebied verliet, stonden de Chinese communisten reeds klaar en begon nen van hieruit hun veldtocht tegen de centrale regering, met het be kende resultaat. Thans zullen zij de tweede slag gaan toebrengen, waar door China ook nog van de mo rele steun van het Westen beroofd wordt. Het zal wel niet lang meer duren of de rest van China zal ook in communistische handen vallen. Dan zullen bijna een half milliard men sen toegevoegd zijn aan de milli- oenen, die reeds in de ban van Moskou zijn gevangen. De vroegere ambassadeur van A- merika in China, Bullit, schreef in zijn rapport: „Als China in handen van Rusland valt, zal spoedig heel Azië volgen". De getuigenis van deze man, die jarenlang èn in China èn in de politiek geweest is, geeft toch wel te denken. Het moge waar zijn, dat corruptie in de nationalis tische regering hoogtij vierde, maar eveneens is het waar, dat zij ge daan heeft wat zij kon en in ieder geval heeft zij de communistische springvloed enige tijd tegengehou den. Of het communisme nog verder op zal dringen, zal aan het Westen liggen. Het is te hopen, dat deze landen uit het gebeuren in China een lering hebben getrokken. Vroe ger sprak men over het „gele ge vaar", daarna kwam het „rode ge vaar", thans is het gevaar èn rood èn geel, juist de twee kleuren van de nieuwe Chinese vlag. Kn. Voor Het herfstweer is in aantocht en nu gaat u natuurlijk uw wintergar- derobe in orde brengen. De win termantel moet vervangen of op geknapt worden. Maar daarmede is u er niet. Ver schillende bijpassende kledingstuk ken vragen de aandacht, waaron der de hoed een voorname plaats inneemt. Hierbij moogt u niet ver geten, dat de juiste keuze van de hoed de waarde van uw kleding verhoogt. Ook de hoed moet de goede ei genschappen in figuur en uiterlijk naar voren halen en de minder goe de wegwerken. Dan moet de hoed harmoniëren met de kleding. Dit betekent niet, dat de hoed precies dezelfde kleur moet hebben. Een hoed welke donkerder of lichter is, kan een goed effect geven, terwijl ook andere zeer goede kleurcom binaties samen te stellen zijn. Juist daarom doet u goed u bij de keuze vakkundig te laten voor lichten in de speciaalzaak met de grootst mogelijke sortering. De Fa Wed. C. Paterik, Nieuwe Burg 35—37, hoek Groenmarkt, te Middelburg geeft u gaarne de juiste voorlichting. Haar devies is: „Een tevreden klant komt altijd terug". (Ingezonden mededeling). EXTRA RECLAME Bij aankoop van een ,/3 p. koffie 2 ons fijn speculaas van 44 voor 36 cent. W. DtNGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. Kortgene. Deze week vergader de het Departement Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter opende in hartelijke en welgekozen woorden de vergadering en heette namens het voltallig opgekomen bestuur al le aanwezigen (meer dan 100 leden) hartelijk welkom. De massale op komst noemde hij met recht een blijk van medeleven. Uit het verslag van de secretaris penningmeester bleek, dat over het dienstjaar 1948-'49 ontvangen was een som van f 5280.25. De uitgaven bedroegen f 1143.29, zodat een ba tig saldo aanwezig was van f 4136.96- Door het ijverige bestuur was een voorlopig winterprogramma opge maakt en wel: 18 Nov. H. L. Prenen, „Kunst met een kromme K", in De Korenbeurs te Kortgene. 9 Dec. een K.L.M.-lezing met kleurenfilm in De Kroon te Wisse- kerke. 20 Jan. 1950 de heer Plomp met een lezing over Canada, met film, in De Patrijs te Kolijnsplaat. 24 Maart 1950 de heer Van Sijn met een lezing en kleurenfilm over Marokko, in De Kroon te Wisse- kerke. Tussen het bestuur en leden ont spon zich een geannimeerde ge- dachtenwisseling over een avond in De Stadswijnkelder te Kortgene en wel op 17 Febr. 1950. Besloten werd te proberen daarvoor een toneelge zelschap uit te nodigen of een re vuegezelschap. De rondvraag bracht niets belang rijks naar voren, waarna de voor zitter deze vlotte vergadering sloot. Naschrift. Dat het bestuur voltal lig aanwezig was met meer dan 100 leden, is een tikkeltje overdreven. Tot schande van de vereniging moet gezegd worden dat van de 9 leden van het bestuur aanwezig waren de voorzitter en de secretaris-penning meester. Van de ruim 150 leden wa ren aanwezig 2 leden, waarvan 1 nog de kastelein was. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dr 't Hart. Dan rug, keel en borstje 1 in w r ij ven met Vanaf heden is het kantoor te Kortgene, des avonds goopend op Maandag, Woens dag en Vrijdag van 7 8 uur. Overdag behalve 's Woensdags van 9-12 uur AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO BANK N.V.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1