NOCIKD-BÊVELAPfOS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meer ongeschoolde krachten aan het werk No. 2443 Zaterdag 1 October 1949 53e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.5Ü per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. De devaluatie en haar gevolgen. Tekort aan kapitaal kan moeilijkheden brengen. (Van onze economische medewerker). Zo is dan na lange tijd van wikken en wegen de gordiaanse deva- luatieknoop doorgehakt. De hoofdreden van de nederlandse capitulatie op monetair gebied ligt wel in het garanderen der werkgelegenheid. Een teer punt voor dit kleine land met zijn overbevolking. Wil er voldoende werk zijn voor iedereen, dat wil dus zeggen: ook voor hen, die niet ge schoold zijn, dan dient de productie in Nederland te worden uitgebreid. Opvoering van onze productie kan alleen plaats vinden wanneer onze export toeneemt en deze hangt af van de mogelijkheid tot concurrentie met het land, waarheen wij willen uitvoeren. Met zekerheid kunnen wij aan nemen, dat onze concurrentiever houding t.o.v. de dollarlanaen aan zienlijk verbeterd is. De verkoop van nederlandse artikelen in de nieuwe wereld zal aanzienlijk toe nemen, temeer daar de onlangs af gekondigde stimulansen van over heidswege inzake marktonderzoek e.d. bevorderlijk zullen werken. In dien de nationale industrie zich er thans rekenschap van geeft, dat wij slechts naam kunnen maken met kwaliteitsgoederen, zullen de vruch ten van de europese goedereninva sie in Amerika nog lang in de schoot der nederlandse maagd vallen en zal het „made in Holland" ook nog worden gezocht, lang nadat de hui dige waardeverhoudingen der mun ten weer tot het verleden behoren. Dit is ongetwijfeld een zonzijde naast de vele schaduwen, die ons maatschappelijk leven spoedig zul len omhullen. Die exportkansen zijn er dus. Zij kunnen nog worden versterkt door rationalisatie, dat wil zeggen mo dernisering en versnelling van het productieproces. Hier doet zich een vraagstuk voor in verband met de werkgelegenheid en vermogensbe- hoefte. Amerikaanse investering? Het invoeren van betere machi nes, die sneller kunnen produceren, gepaard aan een doelmatiger orga nisatie in het bedrijf is een nood zaak voor vele zaken, die thans hun verlangende ogen richten naar de ontsloten dollarmarkten. Een ver nieuwd machinepark eist nieuwe in vesteringen, welke vermogensinjec ties in de huidige omstandigheden slechts aarzelend worden ingespoten. Voor ons land geldt momenteel een aanzienlijk tekort aan risico dragend kapitaal, zodat hier grote moeilijkheden dreigen. Zien wij te vens naar de grote afkeer, die in industriële kringen bestaat voor o- verheidsfinanciering, dan zal het duidelijk zijn, dat Truman's beloften met betrekking tot de aanmoediging van amerikaanse investeringen in Eurepa met spoed ten uitvoer dienen te worden gelegd. Hier moeten wij wel vele vraag tekens plaatsen, want wie zal be reid zijn in Amerika het voor een deel onbekende bedrijfsleven in Eu ropa te financieren? Dit zou zich gaan beperken tot enkele grote in dustriële kolossen, die in de V.S. algemene bekendheid genieten en uit dien hoofde bij een beroep op de vermogensmarkt aldaar een kans van slagen hebben. Wij behoeven niet te vragen in welke mate dit een nadelige invloed zal uitoefenen op de verhoudingen in de neder landse industrie. De trusts en po- Iiepbedrijven zullen hun afzet ge makkelijk zien afvloeien naar het buitenland, terwijl klein- en middel- bedrijven de omzet, die op het bin nenland moet worden gericht, zien verminderen door verhoogde fiscale lasten. Men denke aan de gepro jecteerde verzwaring der omzetbe lasting. Menig klein- en middelbe- drijf zal hierdoor een voortijdige dood sterven. Concentratie vereist. Daarom menen wij een concen tratie in de industrie met klem te moeten aanbevelen. Het is niet pret tig te moeten constateren, dat door de economische toestand in de we reld andermaal aan onze midden klasse een klap wordt toegebracht. Dit komt echter door de beklemto ning van de buitenlandse afzet in de naaste toekomst. Voor de ver koop in het binnenland zijn de per spectieven niet gunstig, enerzijds door nog afnemende koopkracht, anderzijds door toenemende lasten. Parallei met de genoemde tendens loopt een andere op het terrein der werkgelegenheid. Het is een bekend verschijnsel, dat de productie in het groot de mogelijkheid zal bieden tot een vergrote arbeidsverdeling. Voor de bedoelde soort van ar beidsverdeling zouden we het woord arbeidssplitsing willen gebruiken. Dit houdt in, dat verscheidene ar beiders, die allen een eenvoudige bewerking verrichten, samen één product tot stand brengen. Demo gelijkheid tot arbeidssplitsing zal toenemen, waardoor men meer on geschoolde krachten in het produc tieproces zal kunnen opnemen. In de kleine en middelbedrijven met geringere afzet en productie wordt een arbeider dikwijls voor verschil lende taken geroepen. Dit vereist meer vakmanschap en dus duurdere krachten, die in totaal nog minder produceren dan hun ongeschoolde collega's. Een rationalisatie van de bedrijven zal leiden tot een verlaag de kostprijs door vergrote produc tie en lagere arbeidskosten. Loon naar prestatie. Met de rationalisatie en toenemen de arbeidssplitsing zal het tevens mogelijk worden het systeem van loon naar prestatie in vergrote om vang toe te passen. De eenvoudige bewerkingen maken de invoering van stukloon mogelijk, waar voor heen naar tijd werd uitbetaald. Juist dit stukloon is door de ar beiders op velerlei wijze als scha delijk voor de werker en als onze delijk veroordeeld. Geheel juist is dit niet, maar wel moet worden toe gegeven, dat in sommige sectoren de arbeidsvreugde door het vermel de systeem in nadelige zin wordt beïnvloed. Het is de ironie van het lot, dat, hoe noodzakelijk de door hem voor gestane invoering van „loon naar prestatie" ook moge zijn, deze wordt gepropageerd door een socialistisch minister. Aanhanger dus van een partij, die jarenlang dit systeem als „kapitalistisch" en „uitbuiting" heeft betiteld. Zo ondervindt ook prof. Lieftinck aan den lijve de waarheid van de woorden, eens geschreven door Gustave le Bon: „Ofschoon vaak onzichtbaar, zijn de econo mische noodzakelijkheden de grote regelaars der moderne wereld". Dr H. R. Mes. Vrijdag 23 September j.l. werd het dagelijks bestuur van de ver eniging „De Noordbevelandse Brug" door het college van Gedeputeerde Staten voor een bespreking ontvan gen. De volgende punten kwamen ter sprake 1. De wenselijkheid van een al gemene verlaging der tarieven. (Hoe wel het verkeer, vergeleken met het vooroorlogse, enorm is toegenomen, zijn de exploitatiekosten nog meer gestegen, zodat een tariefsverlaging thans niet waarschijnlijk is). Door ons bestuur werd op de mogelijk heid en wenselijkheid van rationa lisatie gewezen. Verder werd aangedrongen op een ZOJUIST ONTVANGEN grote sortering D^OP (Katjes, zoute, groentjes, snip pers, droplollies, enz. enz.). W. DINGEMANSE Levensmidd.bèdrijf, Kolijnsplaat. vereenvoudiging bij de berekening der vrachttarieven, en gepleit voor een uniform tarief voor alle pro ducten. Gevraagd werd om uitgifte van couponboekjes voor motorrijders en om vrij vervoer voor een bestuur der van auto of motorrijwiel. 2. Gewezen werd op de nood zakelijkheid van een wachtlokaal aan de kant van Wolfaartsdijk. 3. Tussenvoeging van een boot in de Zondagdienst tussen 20 en 23 uur. (Wanneer het rijverbod op Zon dag voor auto's wordt opgeheven, is de verwezenlijking van deze wens groot). 4. Verbetering van het wegdek, speciaal van de veerweg Wolfaarts- dijk-veer, met verbreding van twee hinderlijke bochten. 5. Ons bestuur gaf uiting aan zijn vrees, dat de werkzaamheden aan de steigers niet met de nodige spoed zou geschieden. Men verwacht ernstige stagnatie in het verkeer. (Deze kwestie heeft de volle aan dacht van G.S.). 6. Wenselijkheid van onmiddel lijke beschikking over een reserve boot. (Om technische redenen is dit niet zo gemakkelijk uitvoerbaar). Uitvoerig werd vooral van ge dachten gewisseld over het tarief drinkwatervervoer. (Voor verlaging voelt men veel). Het onderhoud had plaats in een zeer prettige sfeer en men toonde alle begrip voor onze wensen.'Jam mer alleen, dat men geen definitie ve toezegging kon doen inzake de brug. Voorlopig zullen we ons met kleine verbeteringen tevreden moe ten stellen. De vereniging „De Noordbevelandse Brug", J. M. Mullié, secretaris. Voetbal. Wissekerke I - Kloetinge I 0*8 Met een op- en neergaand spel begon deze wedstrijd. De ploegen waren in het begin aan elkaar ge waagd. Ook nog, toen de kloeting- se rechtsbinnen liggende gescoord had, was nog niets te zeggen. Al leen, en dat was de voornaamste

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1