Practische kennis gevraagd ■1 Prijsstop. Het directoraat-gene raal van de prijzen heeft meege deeld, dat het niet geoorloofd is de prijzen van goederen en diens ten te verhogen boven de prijs van 17 September. Zij, die dit reeds ge daan hebben, moeten de prijzen weer terugbrengen op genoemd niveau. Vliegtuigen voor oostduitse „Politie". Op een geheime ver gadering van Sowjet-russische au toriteiten zou zijn besloten om de oostduitse politie onmiddellijk met 500 vliegtuigen uit te rusten. Dit aantal zal in het komend voorjaar worden verhoogd tot 1200. Dodenrit op haagse kermis. Bij een proefrit met een „zig-zag- wolkenkrabber" op de kermis te Den Haag is de 32-jarige zoon van de constructeur om het leven ge komen. De 15-jarige dochter werd met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Mijnontploffing. Tijdens werk zaamheden aan het gemeentepark te Roermond is een mijn ontploft. Een arbeider, vader van 6 kinde ren, kwam om het leven. De mijn was afkomstig van een tankver sperring uit 1944. Geschenk voor prinses Wil* helmina. Ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum is aan prinses Wilhelmina een ge schenk aangeboden door een ma- doerees K.N.I.L.-corps. Het bestond uit twee massief zilveren enkel- ringen en een oorkonde, getekend door alle officieren van het corps. Met zonverbrande gezichten van een binnen- of buitenlandse reis stonden enkele dagen geleden de nederlandse onderwijzers, Ieraren en professoren weer aan de poorten van hun scholen de jongeren van ons volk op te wachten. Een nieuwe herfst, een nieuw seizoen. Tien maanden van doceren en studeren liggen in het naaste verschiet en leraar zowel als leerling hoopt straks de kroon op het werk te mogen zetten: bevordering naar een ho gere klasse ofhet diploma. Stapels boeken wachten er op bestudeerd te worden. Oude en nieuwe theorieën op velerlei gebied zullen wederom de hoofdschotel vormen van het dagelijks menu, zulks volgens richtlijnen van hoger hand. Talen, wiskunde en nog vele an dere „kundes". Maar terwijl een groot deel van onze jeugd de school- of college banken weer opzoekt, zet een an dere categorie in deze weken de eerste schreden in het maatschap pelijk leven. Men treft die jongeren overal aan, op kleine kantoren en grote instel lingen, in de functie van jongste bediende of in leidende posities. Waar ze in eerste instantie belan den hangt dikwijls in grote mate af van de contacten waarover ou ders of bekenden toevalligerwijze beschikten. Dat lijkt onrechtvaar dig, doch de praktijk sorteert de mensen weer goeddeels naar werk kracht en capaciteiten. Enige jaren later is het aanvankelijk beeld dan ook sterk gewijzigd. Piet, wiens oom over een relatie in de „olie" be schikte, is luitenant bij de infanterie geworden en Jan nam ontslag bij een gerenommeerd advocatenkan toor en verkoopt nu autobanden. Het grote vraagstuk wat Jantje of Pietje nu eigenlijk worden moeten en later werkelijk worden, hangt goeddeels samen met hun inzicht in de praktijk der doodgewoonste dingen. Het stereotiepe gezegde van vele werknemers, dat men aan een nieuwe kracht „nog niets heeft", hangt daar evenzeer mee samen. Ten dele is dit onvermijdelijk. De praktijk vraagt immers steeds specialisatie op een bepaald en doorgaans klein gebied. Toch maakt het beduidend verschil of Jan inzicht heeft in en kennis heeft opgedaan over alge mene aspecten van het leven of slechts op de hoogte is met franse grammatica en de wet van Archi medes. En daarmee komen we terug bij die onderwijzers, leraren en pro fessoren. Zij bepalen voor een goed deel de geestelijke vorming van het schoolgaande kind en de college- lopende student. Hun wijze van on derricht zal wellicht bij een deel der leerlingen interesse voor weten schappelijke aangelegenheden kwe ken, doch laten zij zich bewust zijn, dat het overgrote deel der stude rende jeugd zich wil voorbereiden op de plaats in de maatschappij. En daarbij wordt practische kennis ge vraagd. Wat weet b.v. de ULO- of HBS- leerling-met-diploma van de politie ke, sociale of kerkelijke verhoudin gen in het eigen nederlandse volk? Om over het buitenland nog maar niet te spreken. Zeker is het niet gewenst, om in deze richting sub jectieve voorlichting te geven, doch men kan de feiten noemen. Hoe ontstellend weinig Nederlan ders kennen b.v. in grote lijnen hun eigen rechtspositie. Zeker men wordt geacht de wet te kennen, doch is niet de school de aangewezen plaats om op populaire wijze enige richt lijnen te geven? Wie de maatschappij betreedt, dient zoveel mogelijk op de hoogte te zijn met de voornaamste „ver keersregels". Voor gezin en vereni ging ligt hier natuurlijk ook een ar beidsveld, doch wij geloven dat vele onderwijskrachten een dankbare taak zullen vervullen, wanneer zij ieder naar eigen vermogen de hun toevertrouwde jeugd werkelijk voorbereiden op de praktijk van het leven. A.B.H. Dinsdag 27 September a.s. hoopt onze secretaris, de heer J. Snoep zijn 70ste geboortedag te herdenken. Namens „Wilhelmina" A Het bestuur. A Kolijnsplaat, September 1949. A 1924 - 1949 Zaterdag 24 September hoopt het Harmonie-gezelschap „Wil helmina" te Kolijnsplaat het feit feestelijk te herdenken, dat de heer J. C. Maas 25 jaar directeur van het gezelschap is. De herdenking heeft plaats in de zaal van de heer A. Wester weel, des avonds om half zeven. Namens „Wilhelmina" Het Bestuur. Zo de Heere wil en zij Ie- ven, hopen onze geliefde ou- ders, behuwd- en grootouders J. Versluis en A. Versluis-de Haze op Zondag 25 September hun 30-jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen A. Versluis. S. Versluis- Huiszoon. Adrie en Janneke. T. de Smit- Versluis. J. de Smit Marietje. C. Luik - Versluis. H. Luik. Piet. Marie. Adrie. Jan. Hannes. Kamperland, September 1949. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde man, va der, behuwd-, groot- en over grootvader Willem Johannes Broekhoven, in de ouderdom van 84 jaar en 4 maanden. Wed. C Broekhoven- Boon. C. J. Broekhoven. P. M. Wolse- Broekhoven. P. Wolse. M. E. Flipse - Broekhoven. G. Flipse. J. J. Broekhoven. E. de Looff - Broekhoven. G. M. de Looff. Kleinkinderen en achterkleinkind. Kortgene, 18 Sept. 1949. Zeer getroffen door de zeer vele blijken van belangstelling en het medeleven ons betoond door de inwoners van Kortgene en daar buiten bij het plotseling overlijden in Indonesië van onze lieve zoon, broeder, zwager en oom Leendert Clement, betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. Uit aller naam, Fam. J. Clement. Kortgene, September 1949. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, nog onverwacht, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelis de Visser (wedn. van E. de Nooijer), in de ouderdom van 76 jaar en 6 maanden. Sterke de Heere ons in dit zo smartelijk verlies. Namens de diepbedroefde kinderen, Nieuwerkerk: A. L. den Boer - de Visser. W. C. den Boer. Kamperland: L. A. Versluis de Visser. A. j. Versluis. C. M. de Visser. C. L. Flipse - de Visser. P. Flipse. L. de Bruine- de Visser. J. de Bruine. Alkmaar: Wed.H.C.deVisser- Swenne. Kamperland: N. de Visser. L. M. de Visser - de Looff. J. de Visser. S. A. de Visser- Begthel. Kortgene J. van Gilst- de Visser. A. van Gilst. Kamperland C. de Visser. L. J. de Visser- de Wit. Geersdijk E. Bouterse- de Visser. M. C. Bouterse. Borssele J. de Kam - de Visser. P. J. de Kam. Klein- en achterkleinkinderen. Kamperland, 19 Sept. 1949. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dr 'tHart. Hiermede betuigen wij onze har telijke dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder Catharlna van den Hoven. Namens de familie, M. C. Karman. Kolijnsplaat, September 1949.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2