„Sport DIGGED W DE GIG. BURGERLIJKE STAND DUIVEN. Zaterdag 10 September organi seerde de P.V. „De Postduif" te Kats-Kolijnsplaat een wedvlucht vanuit Vilvoorde. Uitslag: A. Munter, Kats 1-9-16. Gebr. van Liere, Kolijnsplaat 2-7-12. Joh. Platschorre, Kats 3. H. C. Noord- hoek, Kats 4-6-8. W. Filius, Kats 5. Versluis, Kolijnsplaat 10-15. C. P. J. Gast, Kolijnsplaat 11. A. Janse, Kolijnsplaat 13. J.Korsuize Dz., 14-17. Handelsaccoord met West- Duitsland. In Den Haag is een handelsaccoord gesloten tussen Ne derland en West-Duitsland voor de periode van 1 September 1949 tot 1 Augustus 1950. Verwacht wordt, dat er voor een bedrag van 150 millioen gulden aan goederen zal worden uitgewisseld. 38 millioen dollar voor Neder land. In Brussel is bekend gemaakt, dat ingevolge de Marshall-hulp België een lening van 38 millioen aan Nederland zal verstrekken. De trekkingsrechten zijn voor Neder land vastgesteld op 139 millioen dollar. Aanvaring op de Waal. Het nederlandse motorvaartuig „Sophia" is na een aanvaring met een Zwit serse motorboot uit Bazel, gezon ken. De schipper, vrouw en kinde ren konden ternauwernood gered worden. Beroving in 's Gravenhage. Op een onbebouwd terrein te Den Haag is een 60-jarige man met be hulp van een steen neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille, inhoudende f 220.—. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Koningin ontvangt U.N.C.I.-le- don. H.M. de koningin heeft in audiëntiën op paleis Soestdijk de heren Herremans en Critchley, resp. afgevaardigden van België en Au stralië, ontvangen. Dreigende burgeroorlog op Korea. De commissie van de V.N. voor Korea heeft gewaarschuwd voor een „barbaarse" oorlog, die dreigt te ontbranden tussen het onder russische invloed staande Noord-Korea en het onder ameri- kaanse invloed staande Zuid-Korea. Stakende gemeenteraad. Het belgische plaatsje Guyoven beleeft momenteel een zonderlinge staking. De burgemeester en de gehele ge meenteraad hebben het werk neer gelegd uit protest tegen de benoe ming van een onderwijzeres, die tijdens de bezetting met de duitsers zou hebben samengewerkt. Nederlandse straaljagers in Engeland. De nederlandse lucht macht zal met haar straaljagers deelnemen aan de geallieerde lucht- oefeningen, operatie „Bulldog". Ook de amerikaanse, franse en belgische luchtmacht zal op het appél ver schijnen. Meer kaas voor Horeca-be- drijven. Het Centraal Distributie kantoor te Den Haag heeft meege deeld, dat voortaan de hotels, res taurants enz. behalve aan het ont bijt ook bij de andere maaltijden kaas mogen verstrekken. In ver band met deze regeling is het kaas rantsoen voor deze bedrijven ver hoogd. De nummerschijf verdwijnt. Door een nederlands technicus is een nieuwe automatische kiesin- richting voor telefoontoestellen uit gevonden. Mogelijkerwijs zal deze in de toekomst de bekende draai ende schijf verdringen. Het nieuwe systeem werkt tweemaal zo snel als het oude en kan op de thans in gebruik zijnde toestellen gemon teerd worden. Een woord van lof. Op een persconferentie heeft dr Alan Va lentine, de afgetreden directeur van het Marshall-plan voor Nederland, verklaard, dat geen enkel land be ter aan zijn herstel gewerkt heeft dan Nederland. Naar zijn mening bleef Engeland ver achter doordat het geld verspilde aan kostbare socialistische nieuwigheden. Luchtvaartprijs voor landge' noot. Ir J. Meijer Drees heeft de zer dagen een belangrijke engelse onderscheiding gekregen. Hij ver wierf nl. de „Clerva Memorial Prize", die wordt uitgeloofd voor de bes te verhandeling over vliegtuigen met roterende vleugels. Koningin ontvangt R.T.C. Ha re Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben in het pa leis Noordeinde de gedelegeerden van de rondetafelconferentie ont vangen. Nederland en T.N.I. als bond genoten. In samenwerking met eenheden der T.N.I. heeft het ne derlandse leger in de laatste vier dagen de strijd aangebonden met de Darul Islam, een fanatieke mo hammedaanse strijdgroep, die kort geleden een vrije mohammedaanse staat heeft uitgeroepen. De neder landse troepen leden geen verlie zen. De laatste getuigenis Een tijdschrift in New York, de „Knickerbocker" heeft dezer dagen een verzameling geschriften uitge geven van de journalisten, die bij de ramp van de „Franeker" zijn verongelukt. Vrijlating republikeinse gevan genen. Voor 1 November zullen ongeveer 4000 republikeinse ge vangenen vrijgelaten worden. Zij ontvangen van het Departement van Sociale Zaken kleding, voed sel, een vrije reis naar huis en tien gulden zakgeld. 5 jaar stoottroepen. Het jong ste onderdeel der Kon. Landmacht zal binnenkort zijn 5-jarig bestaan vieren in Den Bosch. Vanaf de op richting in de Septemberdagen van 1944 heeft het onafgebroken dienst gedaan, eerst in Duitsland, later in Indonesië. Wederom een hevige brand. Op de marinewerf in Den Helder heeft weer een felle brand gewoed. Een grote houten Ioon§7die enkele dagen van te voren opnieuw met nieuw hout gevuld was, is volko men uitgebrand; Het vuur werd met 22 stralen bestreden. Ook oVer de oorzaak van deze brand is niets bekend. U.L.0. KORTGENE Bij de in September gehouden examens slaagde voor de 2e klas van de Chr. Kweekschool te Mid delburg M. de Wild uit Kolijnsplaat. 1 /4 deel der candidaten van de ver schillende scholen werd afgewezen. Daar het voor de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Ko lijnsplaat onmogelijk was om aan het einde van de bazar, aldaar, al len mondeling te danken, is het haar een behoefte dit doormiddel van dit artikeltje te doen. De finan ciële uitkomst is nu bekend en het resultaat daarvan overtreft alle verwachtingen. Wij hebben dit te danken aan de grote belangstelling en medewerking, die wij allerwege mochten ontvangen. Vanzelfspre kend betuigen wij aan allen, die van hun belangstelling blijk gaven, onze dank, evenzo al degenen, die hun medewerking aan deze bazar zo spontaan gaven, zowel diegenen die geschenken aanbrachten als aan hen die hun werkkracht ter beschik king stelden. Namen noemen is ongeveer onmogelijk, maar ekele uitzonderingen moeten wij maken en wel in de allereerste plaats aan het damescomité, onder leiding van mevr. Maas, dat zo voortreffelijk alles geregeld en uitgevoerd heeft. Verder willen wij in het bijzonder ook de heer Goossen een ere-saluut brengen, voor de wonderbaarlijke wijze waarop hij zijn verkoopkwa liteiten ten toon heeft gespreid, ook de politie willen wij voor hun uitnemende leiding onze hartelijke dank betuigen. Kortom, wat er al les is gebeurd, is niet met woor den goed te praten. De Kerkvoog dij wil dit artikeltje echter niet be sluiten, voor dat zij de wens uit gesproken heeft, dat u allen spoe dig kunt profiteren van de warmte der centrale verwarming in onze kerk. M.v.d.W. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Bruyn- zeel en Dr Maas. Wissekerke Geboren: 3 Aug. Sjieuwke Ma ria Aukje, d.v. U. Schuil en A. J. Straus. 8 Aug. Leuntje Anna, d.v. D. A. Bouterse en M. A. C. van den Putte. 9 Aug. Marinus Nicolaas, z.v. J. de Visser en S. A. Begthel. 9 Aug. Aart Hubertus, z.v. J. A. Luijk en M. C. Reijnhoudt. 14 Aug. Wilhelmina Maria, d.v. A. Korshui- ze en A. K. Zweedijk. 25 Aug. Jan na Adriana, d.v. A. Versluis en S. Huissoon. 31 Aug. Neeltje, d.v. H. J. de Bruine en L. van der Heijde. Getrouwd: A. van Gilst, 20 jrte Kortgene en M. Kouwer, 20 jr. 10 Aug. H. Slis, 22 jr te 's Gravenha ge en D. W. Geuze, 17 jr. Overleden: 12 Aug. Izaak Wisse, 79 jr, echtg. van J. W. Bierens. Eén van de grootste problemen waarvoor een bij uitstek landbouw- gebieck als Noord-Beveland zich geplaatst ziet, is wel het uitdrogen van sommige gronden in een regen loze periode. Ook deze nazomer hebben we weer kunnen constate ren dat er bij de gewassen, en dan speciaal de suikerbieten, iets niet in orde was met de vochtvoorzie- ning. De percelen, welke al van ouds bekend stonden voor het z.g. „slapen" van de bieten, kwamen ook^dit jaar weer zeer duidelijk naar voren en zullen ook dit jaar weer een merkbare opbrengstde pressie geven. Vaak is dan ook door verschillende landbouwers de vraag gesteld of aan dit euvel niet iets viel te verbeteren en welke weg hiervoor dan ingeslagen dien de te worden. Sommigen meenden dat met het opvoeren van het slootwaterpeil wel iets viel te be reiken. Hiervoor dient men echter sloten en zoet water te hebben, waar Noord-Beveland nu niet be paald een overvloed van heeft. De ene ten voordele en de andere ten nadele van het bedrijf. Een ander idee werd naar voren gebracht toen bleek dat op de plaats van de z.g. Rommel-asperges het gewas een veel betere stand vertoonde. Ook boven de drainreeksen of een oude kreek of sloot welke gedicht was, was het gewas beter bestand tegen de droogte. Dit alles is aan leiding geweest, om in overweging te nemen of de mogelijkheid be stond een geheel perceel een zo danige diepe bewerking te geven om daarmee de natuurlijke ligging van de grond te verbreken en de wateropstijging te bevorderen. In de Jacobapolder en o.a. Kam perland zijn enkele proefboringen verricht waarbij duidelijk de sto rende laag tot uiting kwam welke in de bouwvoor aanwezig was. De enige oplossing bleek dan ook te zijn om met een mechanische be werking de ondergrond te keren en te mengen en de bouwvoor op zijn juiste plaats te houden. Een 5-tal landbouwers onder Kamper land gaven hieraan dan ook direct hun volle medewerking. De vrij talrijke besprekingen tussen de Rijkslandbouwconsulent te Kruinin- gen en de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „Noord-Beveland" zijn dan ook zo ver gevorderd dat met deze proef, welke plm. 8 ha om vat, op Woensdag 21 September een aanvang kan worden gemaakt. Hopelijk dat dit in dit reeds lang bestaande probleem enige oplossing mag brengen. KI. Buwalda. Heden ontvingen wij het droeve bericht dat in Grand- Rapids (N.A.) is overleden onze geliefde zuster, schoon zuster en tante mej. wed. J. Bergers - van der Velde, in de ouderdom van ruim 71 jaar. Wed. O. Koster- van der Velde. E. de Smit- van der Velde. P. de Smit Jz. Kolijnsplaat, September 1949.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2