BelastingbiQjetlen NOOflD-BEVELANOS MIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD in te vullen Krijgt Noord-Bevelaid bomen? 2 ons fijn speculaas BOEKHOUDBUREAU VOOR N O O R D B E V E L A N D No. 2440 Zaterdag 10 September 1949 53e Jaargang DRUX EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Beplanting niet alleen een lust voor het oog, maar ook economisch verantwoord. Maandag 5 September vergaderde in „De Stadswijnkelder" te Kort- gene het bestuur van de Kring Noord- Beveland der Z.L.M. met verschil lende eigenaren van dijken, wegen en erven op Noord-Beveland. Het initiatief tot deze bijeenkomst was uitgegaan van het^bestuur van bovengenoemde Kring, dat de ver schillende mogelijkheden wilde on derzoeken en bespreken, die konden leiden tot herbeplanting van dijken, wegen en erven op ons eiland. Om tot dit doel te geraken, was door dat bestuur contact gezocht met het Staatsbosbeheer en de Com missie Overleg Landschapsherstel, van welke instanties ook een vier tal hunner aanwezig waren. Daarna was door het bestuur aan alle ei genaren van dijken, wegen en erven op Noord-Beveland circulaires rond gezonden met uitnodiging tot bij woning dezer bijeenkomst. Slechts een 20-tal eigenaren waren aanwe zig, alsook de burgemeester van de gemeente Wissekerke. Van de bur gemeester van Kortgene was bericht van verhindering gekomen, evenals van het lid van Ged. Staten, de heer Philipse. De voorzitter van genoemde Kring, de heer G. M. F. Bom, sprak er bij zijn opening dan ook zijn spijt over uit, dat niet meer eigenaren aan deze oproep gehoor gegeven hadden. In wel gekozen woorden zette hij ver volgens het doel dezer vergadering uiteen en spoorde de aanwezigen aan van de nu geboden gunstige gelegenheid gebruik te maken. Ons eiland, overigens een land- bouwland bij uitnemendheid, is arm aan houtgewas en natuurschoon. Wij zullen trachten u aan te tonen dat beplanting van dijken, wegen en erven niet alleen dient voor ver siering van het landschap, maar ook zijn nut heeft voor windschul, kli maatsverbetering en tevens ook eco nomisch verantwoord is. Noord-Beveland kan alsnog, even als Walcheren, Schouwen en Tho- len, profiteren van de in uitzicht gestelde subsidie, die 70% van de totale kosten kan bedragen. Gaarne gaf de heer Bom het woord aan de heren van het Staatsbosbeheer om deze regeling nader toe te lichten. Het Hoofd afd. Landschapsher stel van het Staatsbosbeheer, de heer üverdijkink uit Utrecht, deelde mede dat in Zeeland door de oor log zeer sterk getroffen gebieden waren, door inundatie en verplicht rooien voor de bezetters. In Wal cheren, Schouwen en Tholen is flink aangepakt om deze schade te her stellen en het deed hem groot ge noegen op Noord-Beveland ook een zeker enthousiasme te vinden voor herbeplanting van dijken, wegen en erven. Hij zette hierop duidelijk de voordelen uiteen van de thans nog geldende subsidieregelingen deelde mede dat inderdaad, zoals de heer Bom had uiteen gezet, voor dijken en wegen 70 en voor erven in sommige gevallen tot 80% van de totale kosten vergoed kon worden. Ook was een grote duidelijke kaart van Noord-Beveland gemaakt, waar op aanschouwelijk het plan van her beplanting, opgemaakt door het Staatsbosbeheer, was voorgesteld. Verder enige voorbeelden van doel matige erfbeplanting. Een en ander werd door de as sistent van het Staatsbosbeheer, de heer De Jonge uit Goes, uitvoerig toegelicht en ook sortiment en kos ten van de gewenste soorten plant goed besproken. Een geanimeerde bespreking volg de hierop over voor- en nadelen, rentabiliteit van houtopstanden e.d. Ook kwam nog ter sprake de be planting van de dorpskommen van Wissekerke, Kamperland en Geers- dijk en eventuele aankoop van het landgoed „Sorgwyck" door de ge meente Wissekerke, waarvoor door genoemde instanties aan het gemeen tebestuur desgewenst advies en voorlichting zal worden verleend. Na deze bespreking deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van de Kring Noord-Beveland der Z.L.M. a.h.w. bemiddelend wil op treden tussen de eigenaren die tot herbeplanting willen overgaan en het Staatsbosbeheer, dat dan ter plaatse de situatie in ogenschouw zal nemen, vooral wat de erfbe planting betreft en de plannen zal opmaken. Men kan zich dan bij de Kring secretaris vervoegen, die de aan vragen zal doorgeven aan de be voegde instanties. Staande de vergadering gaven zich een tiental eigenaren van dijken en erven op die tot beplanting wilden overgaan. Hierna dankte de voorzitter voor al de heren van het Staatsbosbe heer in het bijzonder voor hun me dewerking in deze verleend en de aanwezigen voor hun opkomst en sloot daarna deze vergadering. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke Dinsdag vergaderde de raad vol tallig onder voorzitterschap van burgemeester Van der Maas. Na beëdiging van de leden sprak 8e voorzitter woorden van welkom waarop de heer De Smit als oudste raadslid antwoordde. Ingekomen was de goedkeuring der begroting voor het dienstjaar 1949 en der rekening over 1946. Tot wethouders werden na her haalde stemmingen gekozen de heren M. de Nooijer en L. J. Hoveijn die respectievelijk 6 en 11 stemmen verwierven. Drie stemmen werden uitgebracht op de heer J. van Halst. Ten behoeve van de lagere land bouwschool te Middelburg werd wederom een subsidie toegekend van f 15 per jaar per leerling. Aan de Chr. Bewaarschool te Wissekerke werd een verhoging BIJ AANKOOP VAN 1 PAK KOFFIE voor slechts 38 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. van het jaarlijkse subsidie toege kend van f 300.—. Enkele leden gaven in overweging het bestuur uit te nodigen te trachten de op brengst der contributie's op te voe ren. Een bedrag van f 20.— werd beschikbaar gesteld voor het aan brengen van een schild met ge meentewapen ter versiering van de tijdelijke Statenzaal te Middelburg. De gemeenterekening over 1948 werd aangeboden met wat de ge wone dienst betreft een ontvangst van f 274.757.53 en een uitgaaf van f 254.221.60, goed slot f 20.535.93. De leden van de Woonruimte commissie werden alle herbenoemd. Vastgesteld werden de exploitatie uitgaven van de openbare lagere school en het verschil tussen de geraamde en werkelijke uitgaven, een en ander over 1948. Voor de verschillende bijz. lage re scholen werd het bedrag der ver goeding en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1948 vastgesteld. Overgelegd werd een plan van uitbreiding in hoofdzaak, aange vende de bestemming van de gron den gelegen buiten de bebouwde kommen der gemeente, welk plan dezer dagen ter inzage zal worden De heer Zuijdweg informeert of uit Geersdijk reeds een verzoek is ingekomen om beschikbaarstelling van een sportveld voor de voet balvereniging aldaar. De voorzitter deelt mede dat dit inderdaad het geval is, maar dat dit nog in het college van B. en W. moet worden behandeld. De heer de Smit verzoekt de omroepers in het bezit te stellen Beleefd aanbevelend. N. Houterman - Nieuweweg A 1c - Kolijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1