Zorgwekkende financiële toestand DIHGEN M DE DIE. derde en laatste punt is de oorzaak geweest dat de voorhoede van Dreischor niet in de gelegenheid gesteld werd om regelmatig voor het kortgeense doel te opereren. Ware dit wel het geval geweest, vermoedelijk zou de eindstand er anders hebben uitgezien. Want met name de middenvoor en de rechts buiten deden in doortastendheid en schotvaardigheid niet voor Kortge- ne onder. Beide ploegen kunnen uit deze gespeelde wedstrijd een les trekken. In de eerste plaats Dreischor. Hun middenlinie zal het oog meer naar voren gericht moeten houden, waar door hun voorhoede, die daar zeker toe in staat geacht kan worden, beter van zich af kan bijten, terwijl de verdediging meer aandacht zal moeten schenken aan de speler dan aan de bal, waar door de bovengenoemde verrassin gen zo klein mogelijk worden ge houden, of geheel uitgeschakeld worden. Kortgene, dat in een gewijzigde' opstelling de strijd aanbond, heeft bijna de oude kracht hervonden. Enkel de verdediging was een zwak punt. Mogelijk is hierin nog wel verbetering te brengen. Als laatste opmerking zouden wij willen wij zen op de rol van de middenlinie, die ons inziens de beste partij in deze wedstrijd heeft gespeeld. Zij toch immers was het die een zwakke verdediging in staat stelde hun doelgebied schoon te houden. Niet door met de verdediging sa men te werken, maar juist door alles op de voorhoede te zetten, waardoor zij het strijdgebied naar de vijandelijke helft verplaatsten. Alleen in noodgevallen kwam zij de verdediging te hulp, maar keer de dan direct op haar schreden terug. Indien de middenlinie deze opstuwende taak blijft volvoeren, ook in tegenspoed, en niet, zoals het voorheen zo vaak gebeurde, op de verdediging terug valt, dan kan men de komende competitie met vertrouwen tegemoet zien. DUIVEN. Uitslag van de wedvlucht van uit Roosendaal van de P.V. „De Postduif" te Kats-Kolijnsplaat op Zaterdag 27 Augustus j.l. H. C. Noordhoek, Kats 1-9-10-13. I. Versluis, Kolijnsplaat 2. Gebr. van Liere, Kolijnsplaat 3. C. P. J. Gast, Kolijnsplaat 4-17. P. Alebregtse, Kolijnsplaat 5. Gebr. Verburg, Ko lijnsplaat 6-15. J. Brouwer, Kats 7. C. P. Meulenberg, Kats 8. J. Kor- suize Dz., Kolijnsplaat 11-12-16. W. Filius, Kats 14. J. Platschorre, Kats 18-20. A. Munter, Kats 19. J. A. Vink, Kolijnsplaat 21. Hokkampioenschap jonge duiven. 1. H. C. Noordhoek. 2. Joh. Plat schorre. 3 C. P. Meulenberg. In afwachting van een nieuwe troonrede (Van onze economische medewerker) September is dit jaar een maand van grote betekenis voor Nederland. Zwaar zal de last der zorgen in het nieuwe parlementaire jaar op onze volksvertegenwoordiging drukken. Om Indië, maar ook om onze finan ciële toestand, die slechter is dan menigeen vermoedt. Voortdurend schrapen de niet populaire handen van minister Lieftinck over de bo dem van zijn lege schatkist. De jongste berichten over de verho ging van de benzineprijs lichten een ogenblik de sluier op waarachter zich slechts een luchtledig en wat onvoldane rekeningen kunnen be vinden. Zes cent prijsverhoging op ben zine is het nieuwste middel om een gat te stoppen in de dijk, die een economische chaos moet keren. An dermaal zien wij een troonrede in 1948 in zorg, doch met toekomst verwachtingen uitgesproken, tot een holle phrase vervormd. Werd ons geen geringe verlichting van lasten toegezegd en zou onze overheid niet een krachtige actieve middenstands- politiek gaan voeren? Wat is de waarde van een hoopvol staatsstuk, uitgesproken door de hoogste in stantie in den lande, wanneer wij aan het einde van zijn geldigheids duur slechts kunnen constateren, dat het de zoveelste mislukking is ge weest? In de herstelperiode, direct na de bevrijding, was het ons allen dui delijk, dat voor de herbouw onzer staatsmachine zware offers moesten worden gebracht, die onevenredig waren aan het nationaal inkomen. In die gedachtengang aanvaardde ons volk een heffing ineens, een vermogensaanwasbelasting. Wij mochten na deze heffingen geen fi- nanciëel gezonde staat verwachten, doch wel een toestand, waarin we niet verder behoefden af te glijden naar de put van het staatsfaillisse- ment. De opbrengst der extra hef fingen heeft, blijkens tal van publi caties, de verwachtingen overtroffen. De opbrengst der gewone belastin gen was ook boven begroting, ter wijl men anderzijds door subsidie vermindering de staatslasten heeft verlicht. Het Marshall-plan beteken de daarenboven een niet te onder schatten tegemoetkoming. We hollen nog achteruit. Toch blijkt uit de ter beschikking staande gegevens, dat nieuwe las ten noodzakelijk zullen zijn. Niets is moeilijker dan een land regeren. Onvoorziene omstandigheden kun nen uitgaven doen ontstaan of in komsten doen derven. Daardoor is soms belastingverhoging noodzake lijk. De overheid is dan stellig ge rechtigd tot nieuwe heffingen. Toch komt het ons voor, dat in de eerste plaats de door de regering gevolgde politiek moet worden veroordeeld. Vier jaar lang is elke tot de Nederlanders ge richte proclamatie of rede door drenkt geweest met een „houdt- de-moed-er-in"geest. En telkens komt men na verloop van tijd tot de conclusie, dat we nog steeds achteruit hollen. Dit is fnuikend voor de wil en de geestkracht van ons volk. Het is een soort zoethouden en trekken van wis sels op een steeds verder verwij derde toekomst. Geen wonder, dat men minder en minder tot grootse prestaties bereid wordt gevonden. Anderzijds ligt voor het opvoeren der lasten ergens een grens. Die grens is bereikt. Ons nationaal in komen wordt door nieuwe drukken de bepalingen te zwaar belast. Die druk kan ontstaan door directe be lastingen of accijnsverhoging. De eerste weg heeft de overheid ver laten. De nu gevolgde methode is niet minder funest. Ook deze latente belastingen treffen de nationale be drijvigheid. Grote mannen uit het openbare en bedrijfsleven lieten herhaaldelijk hun waarschuwende stem horen. Helaas vergeefs en de zuigkracht der belastingmachine wordt sterker en sterker. De overheid is er steeds op uit een systeem van belasting- innen te vinden, waarbij het niet opvalt hoeveel ze wel van haar bur gers vraagt. Dat is een struisvogel politiek, want het effect verandert er niet door. Een andere oplossing. De oplossing van het belasting- vraagstuk moet aan de andere zijde worden gezocht. Dat is de uitga venzijde. Ons overheidsapparaat werkt niet efficiënt genoeg. Het komt ons voor, dat een zich van de verantwoordelijkheid bewuste econoom op verschillende departe menten en overheidsinstellingen meer dan water en brood kan ver dienen. Maar zo iemand zou onder toezicht van de minister effectief moeten kunnen ingrijpen. Verder behoort ons volk te we ten, waaryoor de belastinggelden worden gebruikt en op meer ge detailleerde wijze dan tot op heden geschied is. Wie is er nog op de hoogte van het verloop der staats uitgaven? Algemeen overheerst de indruk, dat er met de overheidsgel den niet de nodige zuinigheid wordt betracht. Indien na zo'n onderzoek blijkt, dat onze lasten niet kunnen worden verlicht, dan moet de conclusie vol gen, dat onze overheid te zware verplichtingen in binnen- en bui tenland heeft aangegaan. Een zware operatie zal dan mis schien noodzakelijk blijken, doch één die onvermijdbaar is, gezien de loden kluisters, waardoor wij thans zijn gebonden. Dr H. R. Mes. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da tum van uiterlijke terpostbezorging staat, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Mataram" (8 Sept.) Curasao s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.) Suriname s.s. „Cottica" (14 Sept.) Djocja geïsoleerd. De republi keinse minister van Verkeer heeft in Batavia besprekingen gevoerd met nederlandse autoriteiten over de opheffing van maatregelen, die het verkeer van Djocja met de rest van Indonesië belemmeren. Smokkelaar doodgeschoten. Nabij de duitse grens te Venlo is een fabrieksarbeider door een amb tenaar der accijnzen doodgeschoten. De man werd betrapt bij het smok kelen en toen hij na sommatie op de vlucht sloeg, werd hem in de rug geschoten. Toch Duitsers naar Straats burg? De belgische minister van Staat, Paul Henri Spaak, voorzit ter der Europese Assemblée in Straatsburg, heeft bekend gemaakt, dat Duitsland binnen afzienbare tijd toegelaten zal worden tot de Raad van Europa. Hevige explosie op munitie schip. Vier personen hebben het leven verloren door een ontplof fing op een schip, dat geladen was met munitie. Het schip was ge meerd te Lillo en de ontploffing richtte daar ook zeer veel schade aan. Over het kanaal. De eerste zwemmer, die dit jaar het Kanaal is over gezwommen, is de 18-jari- ge Philip Mickman. Hij heeft er bijna 24 uur over gedaan. Na het staken van het vuren. Na het ingaan van de order „staakt het vuren" hebben de nederlandse troepen in Indonesië de volgende verliezen geleden: op Java 12 ge sneuvelden en 31 gewonden, op Sumatra drie gewonden en elders in Indonesië één dode. Koninklijk secretaresse naar kinderpolitie. De vroegere par ticulier secretaresse van H.M. de ko ningin, mej. nir H. J. Sneller, is benoemd tot hoofd van de Kinder politie te Hilversum. Vleesloze dagen blijven. Al hoewel verschillende maatregelen voor het verstrekken van maaltij den in restaurants en café's zijn vervallen, blijven de twee vlees loze dagen, Dinsdag en Vrijdag, ge handhaafd. Het testament van Margareth Mitchell. De schrijfster van het bekende boek „Gejaagd door de wind", die bij een auto-ongeluk om het leven kwam, heeft haar vermogen verdeeld met een aan deel van 200.000 dollar voor haar man, 5000 dollar voor haar secre taris, 1Ó00 dollar voor enkele cul turele instellingen en talrijke klei nere bedragen voor vele neven en nichten. Nederlandse rijnaken geboy cot. Enkele honderden nederland se rijnaken wachten reeds weken op lading. Zij schijnen geboycot te worden door Geallieerden en Duit sers. Australië adopteert Nieuw-Gui- nea. In de „Sydney Sun" wordt een balletje opgeworpen dat Au stralië rechten wil laten gelden op Nieuw-Guinea, indien Nederland en Indonesië het over dit deel van de Indische Archipel niet eens kunnen worden Soerabaja Marinebasis. In Amerika heeft men groot belang bij

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2