NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN AOWEftTENTSEBLAD ET L .Sport No. 2439 Zaterdag 3 September 1949 53e Jaargang DRUK m UITGAVE A. G. M. E9ARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Tien iaar geleden brak de tweede wereldoorlog uit Op 1 September 1939 brak de tweede wereldoorlog uit. Niet zó onverwacht als de eerste, want die had ons reeds geleerd, dat oorlog in onze verlicht genoemde eeuw toch nog mogelijk was. De dreiging van die tweede catastrofe hadden we dan ook reeds enkele jaren zien aankomen. Ondanks de golf van anti-militairisme, die in 1918 door de wereld ging, ondanks de wreed heid en het onnuttige ervan dat de eerste wereldoorlog had getoond. Toch weer Binnen vijf en twin tig jaar toch wéér de slachting, de wreedheid, de verwoesting, het on noemelijk leed. Mensen, als u en ik, die zich lieten opzwepen door een klein aantal demagogen, die dron ken waren van machtswellust en die uitriepen, dat ze het vaderland groot konden maken door strijd en opof fering; gróter, want groot waren ze al. En de mensen, net zulke als u en ik, lieten zich wijsmaken, dat de strijd het enige middel was om zich zelf en het vaderland te redden, om zichzelf en het vaderland groter te maken dan ze zich voelden. Ze lie ten zich door woorden van knappe oratoren opzwepen tot een extase, waarin ze het mens-zijn vergaten en alles wat aan het leven van die mens waarde geeft. En hoe meer ze doodden en vernielden, hoe intenser hun extase werd, tot ze tenslotte in dat doden en vernielen het doel gin gen zien inplaats van het middel En nu zijn we alweer tien jaar verwijderd van het begin van die tweede (of liever de zoveelste) waan zin. In de nood, die de geëxalteer de overweldiger ook over ons bracht, hebben we elkaar een ogenblik als mens gevonden. Ondanks de profi teurs, de egoïsten, de op winst be- lusten, die ook onder ons voor kwamen, hebben we toch in die jaren van bezetting en terreur, juist in die jaren, vooral ook iets gevon den van de liefde tot de naaste. Degenen, die geleden hebben onder de nood dier jaren, zullen dat ook zeker erkennen. Naast het profiteur schap wat zij om zich heen zagen, hebben zij toen ook vaak de hulp en steun ondervonden van mensen waarvan ze het nauwelijks hadden verwacht, ja van vreemden zelfs. En velen onder ons hebben in die bange jaren wel eens in de waan geleefd, dat de mens uit deze nood toch geleerd had. Dat al dit leed een loutering over de gehele linie tot gevolg zou hebben en wat van de ware broederschap tussen men sen teweeg zou brengen. We zou den ons zuiveren van al wat onbe trouwbaar en onmenselijk was ge bleken en dan zouden we een nieuwe wereld, een nieuwe samenleving maken", van mensen die alleen het menselijke zouden laten gelden en geschillen op vreedzame wijze zou den oplossen. En nu? Och, we behoeven het niet te zeggen, we weten en erken nen het allen, het schijnt allemaal vruchteloos geweest. Vruchteloos de strijd, vruchteloos het leed, vruch teloos onze hoop en verlangen. Zó vruchteloos, dat we een volgende oorlog reeds als onafwendbaar zien en slechts een middel vinden om deze uit te stellen door eveneens ons weder aan te gorden tot de strijd. We hebben al wat in onze samenleving demagogisch, verrade- lijk, wreed en egoïstisch was, niet kunnen uitroeien en het kwaad bleef dus gehandhaafd en breidt zich uit. Wederom laten millioenen mensen, als u en ik, zich beïnvloeden door andere volksleiders, wederom ziet men de strijd tegen de medemens als het enige middel om de wereld de vrede te brengen En toch zal ook dan weer gel den: „Wie naar het zwaard grijpt, zal door het zwaard vergaan", en zal dus wederom alles nutteloos zijn. Maar de mens is hoovaardig (al lijkt het prekerig om dat zo neer te schrijven) en meent dat zo'n bij belwoord slechts een individuele gedachte uitdrukt. Doch het zijn le venswijsheden aan de praktijk ge toetst, van intensere betekenis dan velen menen. En zo staan we dan nu, tien jaar na het begin van de ergste ramp die de wereld tot nu toe heeft ge troffen, met eigenlijk nog legere handen als toen. Met nog minder zekerheid, nog minder vertrouwen, nog minder hoop en nog minder liefde. En tóch moéten we dit zien als een evolutie, als het gaan door een diep dal om de hoogste berg te kunnen bereiken. Als we dat kun nen beseffen, is het leven toch niet doelloos en hopeloos en behoudt het toch zijn zin om immer te stre ven naar het goede, wat of hoe an deren dan ook doen. Want ondanks alle boosheid is dat toch de zin van ons leven, ondanks oorlogen en vernielingen, hel goede te wil len vinden. H. van Wermeskerken. Prijzen stro eis hooi. Met betrekking tot de prijzen van stro en hooi brengt de Stichting voor de Landbouw in Zeeland het volgende onder de aandacht van de telers. De stroprijzen in Zeeland zijn in de eerste plaats lager dan in het Noorden van het land hetgeen door eventuele meerdere vrachtkosten, die op het Zeeuwse stro drukken, niet voldoende gemotiveerd wordt, en bewegen zich op een peil dat van een enigszins lonende afzet geen sprake meer is. De grote hoe veelheden stro door de combine achtergelaten, die in Zeeland ver-* brand zijn omdat de kosten van het verzamelen en persen niet door de opbrengst van het stro worden goedgemaakt, spreken in dit ver band voor zichzelf. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland geeft in overweging geen gezond houdbaar stro tegen de huidige afbraakprijzen, die zo ongeveer op het peil van bemes- tingswaarde zijn aangeland, te ver kopen. Dit advies is op de volgen de gronden gebaseerd. 1. De gezamenlijke stroverkoop- bureaux in het Noorden van ons land, die een zeer belang rijk deel van het stro bestemd voor de verkoop in handen hebben, besloten geen stro te verkopen beneden de prijs van f 20.per ton gezond stro af boerderij, alle soorten door el kaar. 2. Het is voldoende bekend dat Zuidelijke landen, met name in Frankrijk en Zwitserland, de ruïneuze gevolgen hebben on dervonden van een abnormale droge zomer, met als gevolg groot gebrek aan veevoer. Er kan verwacht worden, dat de ze landen tegen redelijke prij zen bereid zullen zijn een flink kwantum stro uit Nederlaqd te betrekken. Ook Duitsland zal grote hoeveelheden stro van Nederland kunnen afnemen. 3. Tegen een redelijke stroprijs kunnen ook van de zijde der veehouderij geen bezwaren be staan, waarbij er aan herinnerd wordt, dat voor oogst 1947 een stroprijs van f 30.— per ton als maximum was gesteld, welke prijs zeer veel hoger zou zijn geweest als geen prijsstop ten behoeve van de veehouderij en de tuinbouw zou zijn vastge steld. De Stichting voor de landbouw is dan ook van oordeel dat, on danks de grote stro-opbrengst per ha, er geen reden is om het str0 DEZE WEEK 12 ons boterbahbelaars Of 1 ons fijne vruchtencaramels voor slechts een kwartje. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. tegen de huidige afbraakprijzen te verkopen en adviseert degenen, die over gezond stro en voldoende bergruimte beschikken, het stro voorlopig te bewaren tot een re delijke prijs kan worden bedongen. Wat het hooi betreft, is de Stich ting eveneens van oordeel dat ook naar dit artikel enige vraag kan worden verwacht. In dit verband kan worden medegedeeld, dat het de Stichting voor de Landbouw in Zeeland bekend is, dat voor een grote partij lucernehooi van prima kwaliteit in het Noorden van het land f 90.— per ton ongeperst is aangeboden. Tenslotte vestigt de Stichting er de .aandacht van betrokkenen op dat nagegaan zal worden, in hoe verre het mogelijk is tot meerdere samenwerking van stroproducenten te komen, om in navolging van de stroverkoopbureaux in het Noorden van het land, tot meer redelijke stroprijzen ook in Zeeland te ge raken. VOETBAL. Kortgene - Dreischor 10-1. De j.l. Zondag gespeelde vriend schappelijke wedstrijd tussen Kort gene en Dreischor is voor de gast heren op een klinkende overwin ning uitgelopen. Hoewel deze 10-1 overwinning zou doen vermoeden dat öf Kort gene zeer brillant spel te zien heeft gegeven öf dat Dreischor een min derwaardige ploeg geweest zou zijn, moet dit worden tegengespro ken. Voor deze grote kortgeense overwinning zijn drie in het oog lopende feiten aan te voeren: le het onvoldoende dekken door Drei schor van de kortgeense voorhoe de; 2e het door deze voorhoede benutten van elke geboden gele genheid en 3e het onvoldoende on dersteunen van de voorhoede door de middenlinie van Dreischor. Het eerste en tweede punt tesa- men zijn aanleiding geweest voor de tien gemaakte doelpunten, waar van de middenvoor het leeuwen aandeel voor zich opeiste (7), ter wijl de rechtsbinnen en de rechts buiten er respectievelijk 1 en 2 voor hun rekening namen. Het

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1