Oranje 10©KD-BÊ¥EL^1DS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HOLLAND'S GLORIE Wij hebben nog een No. 2438 Zaterdag 27 Augustus 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Ons land en volk gaan langs een diep ravijn. Velen merken het niet, omdat de duisternis verjaagd wordt door de op een hoge pit gedraaide lamp van kunstmatig optimisme. En om die pit staat een lampeglas, waarop de wind geen vat heeft. Het is helemaal niet rustig op de weg, welke het riederlandse volk moet gaan. Tal van jonge kerels sneuvelen, doch hun laatste adem is niet krachtig genoeg om het licht binnen het glas maar te doen flak keren en daarom ziet het volk nog steeds niet hoe groot de duisternis wel zal zijn als de lamp is leeg- gebrand. Ook zijn er wijze mannen onder de voorttrekkende karavaan van ons volk, die in hun lange leven rijke ervaring hebben opgedaan en reeds menigmaal duistere ravijnen passeerden zonder zich te laten lei den door een slechtgevulde lamp. Zij zagen bijtijds de scherpe ran den van de afgrond zich aftekenen en hun geoefend oog is ook thans niet verblind. Zij trachten door luid geroep de leiders van het volk te overreden, de misleidende lamp te doven, doch hun stem wordt slechts door weinigen beluisterd. De massa is verrukt van de hoge vlam, welke voor haar oplaait. „Ze zijn dol geworden, die se niele mannetjes", zeggen de over- moedigen onder de schare, maar zij vergeten, dat die oude leiders het volk eens met succes door de vuur poel van een oorlog voerden. En wanneer zo nu en dan grote groepen van de voorttrekkende ka ravaan een andere weg wensen in te slaan, roept de fouragemeester met luide stem, en gesteund door alle leiders van de stoet, dat hij wei gert om voedsel aan zulke dwalen- den te verstrekken. „Wilt ge dan verhongeren roepen zij pathetisch uit. „Ge kunt op die andere weg zelf uw voedsel vinden", trachten de oude gidsen nog te raden, doch zij worden overschreeuwd en moe deloos zet het volk de tocht voort. En tijdens de lange reis komen de hoofdmannen van het volk lei- de'rs van een andere karavaan te gen, die een weg langs dezelfde af grond hebben gekozen. De mensen in die karavaan kijken met smeken de ogen op naar onze eigen man nen en vrouwen, doch zij spreken niet. Lopen hun leiders niet zwaar gewapend en heeft de fouragemees ter van de karavaan der blanken die zelf niet verstrekt? Voorop in onze eigen karavaan lopen hooggeachte mannen. Velen van hen dragen onderscheidingen, verkregen uit verdienste voor het vaderland. Aan het hoofd van de andere karavaan gaan ook mannen met onderscheidingen. Zij dragen ze aan de achterzijde van hun revers, waht het zijn japanse en de rijzende zon is nu eenmaal niet zeer gewild meer. Toch geven de leiders van beide groepen elkaar de hand en ledigen samen een glas op eikaars welzijn. In hun achterste rijen vallen wat verdwaasde jongemannen. Dat is onbelangrijk. Zet hun naam maar in de krant met een zwart kader er omheen. Natuurlijk meneerCritchley, we zullen opschieten, anders wordt het vuren niet gestaakt Het is te somber om te geloven, dat ons volk en onze regering zich door dik en dun zullen laten ver blinden door een ongemotiveerd op timisme. Het is ook te somber om te denken, dat een deel van het fiere Koninkrijk der Nederlanden voor enkele milliarden Marshall dollars wordt verkocht aan een groep machthebbers, die van democratie evenveel weten als een Sovjet-bur ger van vrije verkiezingen. Het is te somber om te geloven, dat een nederlandse regering „wat gul" is met het weggeven van macht en grondgebied aan onbetrouwbaar ge bleken politici, ook al heeft een dr Van Royen dit reeds als wenselijk omschreven. Het is vreselijk somber, doch bij dit alles is één lichtstraal, die klaar en helder is als van de zon zelve: wij hebben nog een ORANJE. Wij geloven niet dat de traditie van ons vorstenhuis gedoogt, dat met ons volk en met onze wetten wordt ge sold, ook niet al komt er een UNCI bij te pas. Wij weten, dat onze kroon nog immer de bevoegdheid heeft parlement en regering te ontbinden, wanneer beslissingen zouden wor den genomen tegen de wil van het volk in. Wij geloven niet, dat de meerderheid van Nederland ons rijk verscheuren wil en daarom hopen wij in deze bange dagen, dat de deelne mers aan de rondetafelconferentie het ook voor ogen zullen houden, dat Oranje in het verleden tegen de wil van de machtigste heersers der aarde heeft opgetornd. Moge dit be sef van de historie aanleiding zijn om voor Nederland aanvaardbare voorstellen ter tafel te brengen, welke ons garanderen, dat ons werk in de tropen niet voor niets is ge weest en onze bezittingen ons niet zullen worden ontstolen. A.B.H. WAT DOET V.V.V.? OVER ONZE GRENZEN Maar voor het zover is, zijn heel wat artikelen, folders en foto's in buitenlandse bladen verschenen! Wie als Nederlander over onze grenzen toeft, voelt even een stroom van trots over al zijn leden, wanneer onze vlag of een ander teken hem aan zijn vaderland herinnert. In de toekomst moeten wij in het buiten land meer en meer herinneringen van Holland vinden, wil ons land de bekendheid en goede naam verwerven, die wij ons zo gaarne toewensen. Tot deze conclusie kwamen wij na een collegiaal gesprek, dat wij hadden met de perschef van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, mr C. A. de Vries. Het is deze vereniging, die de naam van Nederland tot in de uithoeken van de wereld uitdraagt en als brood in de sneeuw de vreemde trekvogels op nederlandse bodem doet neer strijken. Vanzelfsprekend is voor het vreemdelingenwezen, gelijk voor elke industrie, een goed functionnerend reclamewezen nodig. Wat doet Nederland om toeristen naar zijn polders en heide te trek ken Het antwoord hierop vinden we aan de wanden van talrijke bui tenlandse kantoren en in de brie venbussen van ontelbare mogelijke liefhebbers voor een reisje naar wa termolens en Zuiderzeewerken. Sta pels kleurrijke affiches en dito fol ders in bloemrijke taal met schit terende foto's vinden jaarlijks hun weg naar alle windstreken, doch speciaal naar de Verenigde Staten. Want wij moeten in de eerste plaats Amerikanen trekken, om hun grotere welvaart, waardoor zij gemiddeld een grotere koopkracht bezitten dan andere vreemdelingen, maar vooral om hun dollars. Toch worden an deren niet vergeten, want ook naar Portugal, Frankrijk, België, Zuid- Amerika, worden brede papieren reclamewegen aangelegd, waarlangs stromen vreemdelingen naar ons Ter kennismaking met onze heerlijke Likeurschijfjes deze week V/2 ons voor slechts 35 cent en voor de kinderen V/2 ons Anijsbeestjes voor slechts 30 ct W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. kleine land worden getrokken om hier over heide en waterland, bos sen en stranden te vervloeien. E- gyptenaar en Italiaan wordt op vlot te wijze in eigen taal verteld van nederlandse klederdrachten en bloei ende bollenvelden. Ook de buitenlandse pers wordt bewerkt, al moet een moeilijke weg bewandeld worden om de alkmaar- se kaasmarkt of een zeeuwse schone onder ogen van het noord- of zuid- amerikaanse publiek te brengen. De advertentiekolommen van de kran ten in de nieuwe wereld zijn daar voor ongeschikt, want de massa in het land van Marshall is wars van propaganda maar belust op nieuws. Daarom wordt de hulp ingeroe pen van vooraanstaande ainerikaan- se publiciteitsbureau's, die over nauwe relaties beschikken met de grote courantenconcerns. Vakmen sen in het perswezen werken in Nederland samengestelde propagan- da-artikelen om tot licht verteerbare kost voor de typisch gërichte ame- rikaanse geest. Met' ongelooflijke handigheid en doorgewinterd vak manschap weet men de kanalen, die leiden naar het hart van de reis lustige Amerikanen, te bevaren om daar de fakkel van het enthousias me voor Nederland te ontsteken. En zo vindt men bij tussenpozen de kolommen van de meest voor aanstaande bladen in Amerika ge vuld met „nieuws uit Holland", dat ware het niet op de juiste wijze be werkt, op de redactiebureau's als onwaardig propagandamateriaal naar de prullemand zou verhuizen. Handige fotögrafen uit Detroit of New York komen naar de Betuwe en Walcheren en maken foto's van de Betuwe in bloei en zeeuwse meisjes, bij het zien waarvan zelfs het stugge nederlandse hart moet opengaan. In tientallen amerikaanse kranten kunnen we geïllustreerde reportages volgen over de alkmaarse kaasmarkt of de omstreken van Arnhem, be roemd in de vreemde om haar rol in bange dagen. En het pijprokend staphorster boertje, dat ons wel hon derd maal argeloos aanstaart uit evenzovele kranten en tijdschriften uit het land van Uncle Sam, zal in zijn mooiste dromen niets hebben ontwaard van de eer, hem aange daan. Evenmin de charmante Frie zin, die in nationale dracht gesto-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1