De DINGEN VI DE DUG. missionarissen blijven Amersfoort een quarantainekamp is ingericht. Sinds heden zijn geen nieuwe gevallen van pokken voor gekomen, zodat de Kota Inten niet in de haven van Rotterdam in qua rantaine behoefde te gaan. Intussen is het noodzakelijk de bagage en kleren te desinfecteren; dit zal in Amersfoort geschieden". Het gevaar voor een epidemie in ons land scheen hiermee bezworen, de rust zou echter slechts tijdelijk en van zeer korte duur zijn. Thans is op het troepentransportschip Grote Beer een nieuw geval geconstateerd. En ongetwijfeld doet de mogelijk heid zich voor, dat soldaten van andere schepen aan wal komen of reeds zijn gegaan, die onopgemerk- In China blijven de meeste mis sionarissen op hun post, aldus dr Ranson op de dezer dagen in Chi chester (Engeland) gehouden bijeen komst van de Wereldraad van Ker ken. We kunnen ons nauwelijks in denken, wat er achter deze woorden verborgen ligt. China is zover van ons vandaan. Hoewel we de naam China dag-in dag-uit nu al jaren achtereen, met grote koppen in de dagbladen lezen, is heel Midden- Azië ons een onbekend gebleven gebied. We zijn nauwelijks bereid de Chinese mens als een medestrij der in de strijd om vrijheid en vre de te begroeten. De tijd van 1943 tot en met 1945, waarin China in één adem genoemd werd met de geallieerde wereldmachten en de tijd dat Roosevelt, Stalin, Churchill en generalisimo Tsjang-Kai-Sjek in Teheran als de „big four" confe reerden ligt als het ware mijlen achter ons. Het is alsof China er niet meer bij hoort, of we 't al af geschreven hebben. De mens in de wereld van heden heeft zovele zorgen en vragen, dat het hem bij alle mogelijkheden van het moderne verkeer, die de afstan den hebben verkleind, helaas in het algemeen niet gegeven is, de brug naar het hart te vinden van een mens, van een volk, dat in nood is, alléén omdat het zijn eigen interesse niet onmiddellijk raakt. Tien millioen Chinezen in natio nalistisch China verkeren ten gevol ge van overstromingen in nood en hebben dringend hulp nodig, aldus de verklaring van het Chinese mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Kanton. Zegt het ons nog wat? Hoenan en Kwantoeng zijn de provincies, die het zwaarst getrof fen zijn. De minister van Binnen landse Zaken heeft een. beroep op de wereld gedaan om de nood te lenigen. Ongeveer 130 millioen dol lar zijn nodig om de tien millioen mensen in de komende twee maan den in het leven te houden En weten we wel, dat 50 millioen mensen in China dakloos rondzwer ven? te smetstoffen met zich meevoeren. Ook passagiers uit vliegtuigen kun nen zó onze steden binnenwande len, voor zich symptomen van de ziekte geopenbaard hebben. Geluk kig worden op Schiphol thans maat regelen getroffen bij aankomst van luchtreizigers der Batavia-lijn. Maar een mogelijk besmette verlofganger uit het even gevaarlijke Bombay, die zich eerst nog een dagje in Pa rijs vermaakt heeft en dan met een ander toestel naar Nederland komt, ontsnapl aan de controle Nederland, let op uw saeck! Het pokkengevaar is te ernstig om er achteloos aan voorbij te gaan V dr H. W. Scalongne, arts. Van onze correspondent Met verbijsterende snelheid heb ben in China de gebeurtenissen el kaar opgevolgd. 1 November 1948 viel in de burgeroorlog de hoofd stad van Mantsjoerije in handen van het rode leger. Dan vielen Peking en Tientsin (15 Januari 1949). Van af 1 Februari werd in Nanking over wapenstilstand onderhandeld. Toen deze onbeslist bleef, gingen de rode troepen op 20 April tot het offen sief over. Nanking viel reeds op 24 April, ruim een maand later (27 Mei) Sjanghai. Daarmede is de zege van het rode leger een vrijwel voldon gen feit. Ziet men deze opmars op de landkaart aan, dan is het ongeloof lijk met welk een snelheid in dit millioenenland opgetrokken werd. In een half jaar tijds toch trok het rode leger ongeveer 2000 km op (de afstand van Nederland naar Zwitserland is nog geen 1000 km). Het verre Oosten is in beweging. Het brandt aan alle kanten. Het oorlogsrumoer is niet van de lucht. Millioenen mensen zwerven op stra ten en wegen en verhongeren bij duizenden. De massa's kunnen niet worden verwerkt. 50 millioen dak lozen in China behoren tot de „oor logswinst". Een ere-saluut. Tussen al deze berichten lezen we dan, dat de missionarissen stand houden. Protestantse en rooms-ka- tholieke geestelijken geven zich niet gewonnen. Zij blijven op hun post. Bij de Boxer-opstand lieten velen hunner, ook nederlandse broeders, het leven. We weten in China een groep persoonlijke vrienden, die naar China gingen, in jonge kracht en fiere moed om als het zijn moest, ook het laatste offer, het offer van hun leven te brengen. „Ik ben hier thuis", schreef er mij één onlangs, „want ik ben op de plaats waar God mij nu hebben will" Eenmaal een saluut in de krant voor de dappere missionarissen die in China op hun post blijven! Hun voorbeeld bemoedigt ons. Zo'n voorbeeld heeft deze wereld nodig! ONGELDIGE NEDERLANDSE POSTZEGELS Met ingang van 1 October 1949 worden de frankeerzegels, vervaar digd naar een schilderij vari de kunstschilder W. A. van Konijnen burg (zegels, uitgegeven in 1940, met de beeltenis van H.M. de Ko ningin, waarop een gedeelte van de hermelijnen mantel zichtbaar is), alsmede briefkaarten en postbewijs- formulieren, voorzien van een ze- gelafdruk van dit type, buiten ge bruik gesteld en voor frankering waardeloos. Er zal geen gelegen heid tot inwisseling worden gege ven. Op die postkantoren, waar een loket voor verzamelaars is open gesteld, zullen de zegels nog tot en met 30 September verkrijgbaar zijn. SS-Generaal Knolle geknipt. De voormalige SS-generaal Knolle, hoofd van de Sicherheitsdienst afd. 3 in Nederland, is te Bremen ge arresteerd. Hij gaf in 1942 bevel tot het fusilleren van de eerste gijze laars. En nu maar dampen. Brutale inbrekers hebben uit een pakhuis te Rotterdam een half millioen a- merikaanse en engelse sigaretten gestolen. Zij vonden hun weg via een brandladder. Ook nylon-ondergoed. Fabrie kanten van nylon-artikelen in A- merika hebben nu ook overhemden, onderjurken, hemden, broeken en zelfs truien op hun productiepro gramma geplaatst. Strijken wordt overbodig! Engelse televisie breidt uit. Door de bouw van nog drie krach tige televisiezenders zal elke En gelsman binnenkort de programma's van de BBC in zijn huiskamer kun nen bekijken. De regering hoopt hiermede de bouw van ontvangst toestellen aan de lopende band mogelijk te maken. Republikeinen naar Londen? In Engeland verwacht men, dat vooraanstaande republikeinen, waar onder min.-pres. Hatta, nog voor de rondetafelconferentie een be zoek zullen brengen aan Londen om de economische toestand van Indonesië te bespreken. Atlantische conferentie. Waar schijnlijk 1 September zullen de leden van het Noordatlantisch Pact beginnen met de besprekingen o- ver het defensief verbond. Alle ministers van buitenlandse zaken en militaire deskundigen komen er voor naar Washington. Wereldjamboree in Oosten rijk. De zevende wereldjamboree van padvinders zal in 1951 in Oos tenrijk worden gehouden, vermoe delijk in het bekende Salzkammer- gut. Voetballers starten 11 Septem ber. De voetbalcompetitie van de K.N.V.B. eerste klasse begint dit maal 11 September nog volgens de oude indeling. Dag van de vrede. 10 jaar na dat Hitier de tweede wereldoorlog ontketende, zal op die gedenk waardige eerste September in Oost- Duitsland een „dag van de vrede" worden gevierd Hoogterecord gebroken. Ma joor Flinterman heeft het neder landse hoogterecord vliegen ge broken. Hij bereikte de 14.579 m. Het oude hoogterecord bedroeg 11.354 m. Hoge lonen - strenge straffen. Te Arnhem zijn tegen 3 aannemers die te hoge lonen hadden uitbe taald, vrijheidsstraffen geëist van 20 dagen hechtenis. Vals bankpapier in omloop. Te Amsterdam zijn valse bankbil jetten van f 25.- ontdekt, die slechts eenzijdig bedrukt waren. Zij wer den dubbelgevouwen aangeboden. Ook oude, destijds ongeldig ver klaarde bankbiljetten schijnen weer in circulatie te zijn. Mr van Kleffens terug. De ne derlandse ambassadeur te Washing ton, mr E. N. van Kleffens, is op Schiphol gearriveerd voor bespre kingen te Den Haag. Hij zal de openingszitting van de rondetafel conferentie bijwonen. Meer schepen naar de West. Ter uitbreiding van de passagiers- accomodatie heeft de K.N.S.M. be sloten 2 vrachtschepen tot passa giersschepen te laten ombouwen. Zij zullen een dienst tussen Am sterdam en West-Indië onderhouden. Amerikaanse uitgeleid. Een toeriste uit de V.S., die in Rotter dam teveel souvenirs aanschafte zonder betalen, is weer op de boot gezet. Toen was de boot aan! De slag om het kanaal. Tus sen 2 en 4 September hoopt de veelbelovende zaandamse zwem ster Tiny Jonker te Folkestone te starten voor de tocht over het Ka naal. Tot nog toe zijn alle oefe ningen op grote afstand goed ge slaagd. Autofabriek in Indonesië. De amerikaanse onderneming Kaiser Frazer, die ook in Rotterdam een autofabriek bezit, gaat thans in Indonesië een bedrijf stichten dat zich aanvankelijk met de import, maar later ook met de fabricage zal bezighouden. Vioolbouwtentoonstelling. Te Amsterdam is in het museum van de arbeid een expositie ingericht over vioolbouw, welke tot 1 No vember zal duren. Monte Carlo naar Schevenin- gen? Er bestaan plannen om in het scheveningse Cassino een speel- gelegenheid te openen onder auspi ciën van het bedrijf te Monte Carlo. Indien deze plannen doorgang vin den, zal de nederlandse wet eerst gewijzigd moeten worden. Ecuador beeft nog. Geregeld blijven zich aardschokken voordoen in de reeds zwaar geteisterde ge bieden van Ecuador. Ook de laat ste ruïnes storten in en hulpcolon nes raken nu in nood. Het aantal slachtoffers is niet te overzien. Ondanks de brand in China.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2