NOORD-BÈVILANOS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meer arbeid Pokkengevaar komt naderbij No. 2437 Zaterdag 20 Augustus 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. 0. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Q bron van grotere welvaart Het is goed voor iedere werker, of hij nu hoofd- dan wel handen arbeid verricht, dat hij er eens een poosje „uit" komt. De boog kan niet altijd gespannen zijn, en voor al in een tijd als deze, waarin de voorbije oorlog nog steeds zijn in vloed doet gelden op het dagelijks leven, komt een vacantieperiode iedereen zeer te stade. Maar wanneer straks de zonne warmte mindert en de bladeren aan de bomen donkere tinten gaan ver tonen, ligt er voor het leger der werkers en werksters weer een vol arbeidsjaar voor de boeg. Met frisse moed gaan we aan de slag; het feest van de vacantie is voorbij. Wat voor zin heett de arbeid, die wij dagelijks verrichten? Kun nen we daardoor in ons levenson derhoud voorzien en bovendien nog de vele belastingen en verzekerings premies betalen? Zo op het oog wel. Dank zij de vaardigheid van dui zenden huismoeders en-vaders wor den in de meeste gezinnen de eind jes nog wel aan elkaar geknoopt, zij het ten koste van talloze zorgen en verlaging van het gemiddeld le venspeil. In feite echter moet er geld bij. De staatsschuld, welke reeds vele milliarden beloopt, vertoont nog ge durig neiging om te stijgen en onze financiële positie tegenover het bui tenland is ondanks de steun van het Marshallplan nog immer een zeer zwakke. Het heeft geen zin om daarbij vergelijkingen te maken met andere landen, welke er nog slech ter voor staan. Daar wordt de situ atie niet door verbeterd. In een land als het onze is arbeid de basis van onze volkshuishouding. De grond verslindt tonnen geldsen de zegeningen der natuur met bo demschatten zijn aan ons land goed deels voorbijgegaan. Wij moeten werken voor ons dagelijksbrood en zal dat brood weer voor iedereen belegd willen zijn met vlees of kaas, dan moeten we er een schepje bo venop leggen. Vooral de enorme verliezen, welke de oorlog ons heeft toegebracht, kunnen we alleen door noeste arbeid weer herstellen. De vorderingen op Duitsland en Japan zijn even dubieus als groot De werkweek in ons land is vast- gesteld op een 48-urige. üm de ar beiders te beschermen tegen exploi tatie door minder goedwillende on dernemers was dit noodzakelijk en deze voorziening heeft heilzaam ge werkt, met name ten aanzien van onze volksgezondheid. Ook is me nige arbeider hierdoor tegen zich zelf beschermd. Vrijwel iedereen beschikt daarom nu over een zekere hoeveelheid vrije tijd. Dat is natuurlijk erg prettig en deze wordt door velen dan ook ge bruikt voor ontspanning, culturele vorming en tal van liefhebberijen. Er is evenwel ook een grote groep, die eigenlijk niet weet waar ze met haar vrije tijd naar toe moet. Ten behoeve van dezen geven weer an deren zich moeite om het probleem van de „vrijetijdsbesteding" op te lossen. Vrijwel iedereen heeft te kampen met financiële moeilijkheden. Men zou wat meer willen verdienen. Men werpt zich op allerhande studieob jecten en neemt deel aan de jacht op diploma's. Steeds hoger worden de eisen, welke het bedrijfsleven gaat stellen, goeddeels door het aan bod van steeds hoger geschoolde krachten. „Kennis is macht" is een suggestieve aansporing. Langzamer hand komt ieder beroep op een bijna intellectuele basis. Het peil van ontwikkeling stijgt, doch extra arbeid wordt er niet verricht. Men tracht elkaar de vliegen af te van gen in plaats van samen te werken, elk gebruik makend van eigen kwa liteiten. Er liggen b.v. grote mogelijkhe den in een bredere opzet ten aan zien van onze heropbouw. Het wo ningprobleem zou sneller opgelost zijn, wanneer meer deviezen be schikbaar waren voor aankoop van materialen en meer arbeiders voor de huizenbouw. Die deviezen kun nen mogelijkerwijs in de vrije tijd verdiend worden bij in aanmerking komende industrieën door vrijwil lige (maar wel betaalde) arbeid van mensen, die nu urenlang verveeld in een uitgelezen krant zitten te koekeloeren. Die huizen kunnen worden gebouwd door talloze vak arbeiders, die in hun vrije tijd waar schijnlijk liever een paar gulden extra verdienen dan nu een avond lang keuvelen met een kankerende buur man, die ook al geld tekort komt. Mogelijkerwijs zullen vakbonden bezwaren opperen en vrezen voor werkloosheid in de toekomst. Dat het tempo van de woningbouw niet snel wordt opgevoerd is reeds me nigmaal verweten aan dergelijke groeperingen, die voor alles letten op het eigen groepsbelang. Die vrees is naar onze mening ongegrond. Er blijft nog ontzettend veel te ver nieuwen en te verbeteren, ook al zou ieder gezin in ons land weer £ver een eigen huis beschikken. Wanneer ons volk en ook onze overheid wat meer tot het besef komt, dat herstel van onze volks welvaart niet mogelijk is zonder groter inspanning, kan geen buiten landse hulp ons redden. Wij zouden er slechts slapper van worden. ARBEID, méér arbeid, is de bron van economisch herstel. Het is onze vaste overtuiging, dat vooral van DEZE WEEK bij aankoop van 1 ons thee f fijne ontbijtkoek van SO voor slechts 34 et W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. overheidswege niet voldoende wordt gedaan om de productie in ons land op te voeren op zodanige wijze, dat zij direct ten goede komt aan het hele land en tegelijkertijd aan ieder, die er persoonlijk aan deel neemt. A.B.H. Nederland, let op uw saeck Wederom worden wij opgeschrikt door het bericht dat op een troe pentransportschip, op weg van In donesië naar Nederland, een geval van pokken is geconstateerd. De mededeling van de geneeskun dige hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, dr C. Banning laat geen twijfel aan de onrust van de toe stand er dreigt dus het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit Indonesië en in het algemeen bij het intensievere verkeer tussen In donesië en Nederland kan dit geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zoals reeds eerder bij de gevallen op de Kota Inten wil ik er nog maals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor ieder een uiterst gewenst. Kinderen be neden de leeftijd van twee jaar dienen allen te worden gevacci neerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van de repatriërenden die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele nederlandse volk zich niet aan besmetting blootstel len, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie. Gevaarlijke import. Het is (helaas) niet de eerste maal, dat een dergelijke besmetting in Europa geïmporteerd is. In 1946 werden in Arras (Frankrijk) geval len van pokken waargenomen. De ziekte was hierheen gebracht door een soldaat die met een vliegtuig uit Algiers was gekomen. Het volgend jaar brak er in En geland een kleine pokken-epidemie uit. Van de 30 patiënten uit Bilston en het naburige district Cosely stier ven er vijf. De pokkensmetstof werd ook hier overgebracht door een luchtreiziger, ditmaal uit India ko mend, die enkele dagen na thuis komst ziek werd. Dit voorjaar deed zich aan boord van het op weg naar Londen zijnde schip „Mooltan" een geval van pok ken voor. De patiënt was in Bombay besmet. Elf van de opvarenden wer den eveneens ziek en zes van hen stierven. Door onvoldoende voor zorgsmaatregelen volgden er ook pokkengevallen in Engeland. Indonesië een besmettingshaard. Dat ook Nederland in dit opzicht in een hachelijke positie verkeert is voor deskundigen op dit gebied geen geheim. Verschillende agent schappen op Java en ook enige de len van Sumatra zijn kort geleden door de minister van Sociale Zaken tot met pokken besmet gebied ver klaard. Over het algemeen is men van mening dat Nederland met zijn slechte vaccinatietoestand het meest wordt bedreigd door de moderne luchtvaart. De luchthaven van Am sterdam en Batavia liggen immers maar twee dagreizen van elkaar verwijderd. De gebeurtenissen op de Kota Inten, die gelukkig niet tot een pok- ken-opidemie in ons land geleid hebben, liggen echter nog vers in het geheugen. Het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde van 23 Juli 1949 deelt hierover het vol gende" mee: -„Het troepentransport schip Kota Inten, waarop in de In dische Oceaan pokken werden ge constateerd, zodat in Aden vijf pa tiënten moesten worden gedebar- keerd (waarvan twee zijn gestorven), is thans in Nederland anngekomen. In Port Saïd zijn enkele deskundi gen aan boord gegaan, terwijl in

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1