NOORD-BEVELANDS NIEUWS- IK ADVERTENTIEBLAD ÜEKKRAMP 14 laguste - mé van het gele gevaar. 52e Jaargang OVERALS No. 2436 Zaterdag 13 Augustus 1949 DRUK EN UITGAVE A. 6. M. NARKUSSE TE WiSSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Gedenkwaardige Zondag. Mac Arthur heerst met straffe hand Het gekerm der duizenden ge wonden in de verwoeste steden van Hiroshima en Nagasaki, die beide getroffen werden door het meest moorddadige oorlogstuig: de atoom bom, heeft in Augustus 1945 meer gesproken tot de verantwoordelijke leiders van lapan dan de honderd duizenden doden, die in militaire operaties in de Stille Zuidzee wa ren gevallen. Het voïk, dat hyste risch van vreugde was over de ver nietiging van Amerika's vloot na de verraderlijke aanval op Pearl Harbour, werd timide en klein, ja radeloos van angst, toen de ram pen van een moderne oorlog over het eigen land voeren. Twee atoombommen hebben de ruggegraat van Japan geknakt en het die nederlaag doen accepteren, wel ke vooral voor een Oosterfing zo uitermate smadelijk is: de onvoor waardelijke. Op 14 Augustus 1945, dus Zon dag a.s. vier jaar geleden, viel de beslissing in het japanse oorlogs kabinet, dat jarenlang aan het ei landenvolk de heerschappij over ge heel Azië had beloofd. Op dat o- genblik stonden de japanse legers nog diep in China, Birma, Indo- China, Malakka, Indonesië en hiel den ze nog vele strategisch belang rijke Zuidzee-eilanden bezet. De militaire macht van Nippon leek nog ongebroken, doch wie zou het wa gen de vernietigende krachten van de atoombom te trotseren? Psychologisch was het van de ja panse leiders ook juist gezien om direct na de aanvallen op Hiroshima en Nagasaki het hoofd in de schoot te leggen. Japan werd immers mi litair niet verslagen. Wellicht bleef er nog een kans voor. later. In het verre Oosten stelt de mensheid zich gemakkelijker in op een groter tijds bestek Diep ontzag. De Amerikanen, die Japan bezet hebben en houden zonder dat En geland of een der andere geallieer den een vinger in de pap kregen aangaande het militaire bestuur of de bezettingspolitiek, zijn in Japan rigoreus te werk gegaan. Zij willen ten koste van oneindig veel moeite het japanse volk enig begrip van ware democratie bijbrengen en heb ben daartoe met zachte drang al menig heilig huisje afgebroken. Hun grote man is generaal Mac Arthur, de „held van Corregidor", die in vele opzichten een showfiguur moge zijn, doch daarnaast een diep ont zag bij de Japanners heeft gekweekt. Hij heeft van 1942 af, toen de Japanners hem verjoegen van het kleine rotseilandje Corregidor in de Philippijnen, zijn gele vijanden tot het uiterste vervolgd. Hij verklaar de terug te zullen komen en slaag de er na jaren van strijd inderdaad in de Philippijnen te heroveren. On der zijn leiding sprongen de ameri- kaanse troepen van eilandje naar eilandje en beslopen zij het eigen lijke Japan. Hun vliegtuigen gingen Tokio bestoken met de befaamde bommenwerpers B 29 en in 1945 bracht de luchtmacht ook de on verwachte genadestoot toe. Nieuwe rol. De Japanners hebben zich reeds vele jaren geleden de bijnaam van „het gele gevaar" verworven. Dit volk, dat eerst tegen het einde van de vorige eeuw in aanraking kwam met de westerse ontwikkeling, heeft zich ontstellend snel de productie methodes en handelsmentaliteit van Europa eigen gemaakt en zocht reeds spoedig na 1900 expansie voor de honderdduizenden, die de japan se eilanden overbevolkten. De vreed zame wegen voor emigratie waren voor de Japanners niet breed ge noeg en gewapenderhand verover den zij rijke landstreken in Man- tsjoerije en later in China. Met de successen stegen ook de ambi ties en vele geestelijke leiders van dit zeker niet onintelligente volk verkondigden de theorie, dat Nippon voorbestemd zou zijn als leider van het „ontwakend Azië" te fungeren. Een uiterst fijn vertakt infiltratie- sysleem heeft de oorlog, welke Ja pan in 1942 aanvaardde, voorbereid en aanvankelijk tot een succes. Thans maakt Mac Arthur van het japanse eilandenrijk een stuwdam tegen de rode vloed, die reeds Man- tsjoerije en China heeft overspoeld. Het japanse volk voelt weinig of niets voor het communisme en is niet ongenegen de nieuwe rol te spelen, die het door Amerika is toe gedacht, ook al omdat er een mo gelijkheid ligt tot rehabilitatie. Of Mac Arthur, die met strakke hand regeert, werkelijk kans zal zien de dreiging van „het gele gevaar" te bezweren, valt thans nog moei lijk te zeggen. Waarschijnlijk zal het alleen mogelijk zijn als Washing ton ook na het terugtrekken van de troepen uit Japan, er voor zorgt, dat het zijn invloed, die het thans in Tokio heeft verworven, niet weer verspeelt. W.G. door dr H. W. Scalongne Nekkramp is de naam van een ernstige en gevreesde ziekte. Her haaldelijk vragen angstige ouders aan de dokter of het geen nekkramp kan zijn, maar wat dat nu eigen lijk voor een plaag is, daar weet niemand wat van af. Het komt mij daarom wenselijk voor deze ziekte in het kort te bespreken, opdat men in deze niet voortdurend in het duister taste. Bij de meningitis cerebrospina- lis epidemica of besmettelijke nek kramp - in het dagelijks leven meestal kortweg „nekkramp" ge noemd - bestaat er een acute ont steking van hersen- en ruggemergs- vliezen. In 1887 ontdekte Weich- salbauin de verwekker: de zoge naamde meningococ. Het plolseling optreden van koorts, heftige hoofdpijn, braken en nek- stijfheid (de patiënten liggen met het hoofd sterk achterovergebogen) is voor deze ziekte vrij kenmerkend, alhoewel het ziektebeeld zeer wis selend kan zijn al naar de zetel van de onstekingshaarden. Wanneer deze zich bevinden in het gebied van bepaalde hersen- of ruggemerg zenuwen kunnen er gehele of ge deeltelijke verlammingen van ver schillende uitgespreidheid ontstaan. Verlammingen van de oogspieren worden bij nekkramp niet zelden waargenomen. Tengevolge van de algemene infectie met meningococ- cen treden ook wel huidbloedingen op en wanneer deze enige omvang van betekenis aannemen, spreekt men, om het typische aspect, dat hierdoor wordt veroorzaakt, wel van „spotted fever". Het is besmettelijk Bij personen, die ouder dan 40 jaar zijn, wordt zelden nekkramp waargenomen, in een omgeving waar veel jeugdige personen samen huizen, kan deze ziekte daarente gen snel om zich heen grijpen. Iemand krijgt zulk een meningitis door contact met een zieke of met een ogenschijnlijk gezonde bacillendrager, dat is iemand, die meningococcen bij zich draagt, zon der zelf ziek te zijn. Bij hoesten en niezen van zulke personen komen er besmettelijke speekseldruppeltjes in de lucht te zweven en wanneer de zich daarin bevindende meningo- Zojuist ontvangen zending prima Grote en kleine maten, reeds voor kinderen vanaf 5 jaar. W. DINGEMANSE Manufacturen, Kohjnsplaat. coccen de kans krijgen zich op het neus- of keelslijmvlies van een ge zond mens te nestelen, kan een nieuw ziektegeval ontstaan. Wanneer er nekkramp wordt waargenomen dient een verdere uitbreiding van de ziekte onmid dellijk met kracht te worden tegen gegaan. Volgens de laatste wet op de besmettelijke ziekten, moet van ieder geval van nekkramp onver wijld aangifte worden gedaan, zo dat van overheidswege de nodige maatregelen kunnen worden ge troffen. Voorts moeten de leiders aan deze ziekte zo spoedig moge lijk behandeld worden, niet alleen om ernstige blijvende afwijkingen te voorkomen, maar ook om het le ven te redden. en gevaarlijk! Tot voor kort was de sterfte aan nekkramp namelijk zeer groot. In de litteratuur kan men daarover verschillende cijfers vinden. Meest al wordt opgegeven, dat 30 van de lijders aan nekkramp het leven lieten, maar er zijn ook epidemiën waargenomen, waarbij de ziekte in 70°/o van de gevallen een dodelij ke afloop had. Sedert enige jaren staan wij in deze echter minder machteloos. Moest men zich vroeger in hoofd zaak tevreden stellen met de se rumbehandeling, thans beschikken wij door de vooruitgang der we tenschap over nieuwe en betere behandelingsmethoden. In de eerste plaats is daar een groep van ge neesmiddelen, de zogenaamde sul fanilamide^ die wanneer zij tijdig en in voldoende hoeveelheid wor den toegediend bij vrijwel alle in- fectie's met coccen wonderen ver richten en in de tweede plaats ken nen wij thans het penicilline, een stof, die door een bepaalde schim mel (penicillium notatum) wordt afgescheiden en die ook bij nek kramp in hoge mate werkzaam blijkt te zijn. Door de toepassing van deze geneesmiddelen is het sterftecijfer reeds belangrijk gedaald, op het ogenblik wordt het door sommigen op 10% geschat, maar het laat zich aanzien, dat dit in de toekomst, wanneer de ervaring met de nieu we therapeutica weer groter zal zijn, nog verder zal kunnen wor den teruggebracht.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1