NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A .Sport Eén kruisje No. 2435 Zaterdag 6 Augustus 1949 52e laargang WANDELEN ^TZ Et#'*0 DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Het zijn in een gezin altijd de oudste en de jongste telg, die het meest in het middelpunt van de be langstelling staan. De oudste neemt de bijzondere positie in van eerst geborene, de jongste vertedert de harten als de Benjamin, die het on geschreven recht heeft van extra bescherming. Dit geldt zeker ook voor de kinderen van onze geëer biedigde koningin en Z.K.H. prins Bernhard. En toch, wanneer prinses Irene als tweede van de vier koningskin deren op Soestdijk haar tiende ver jaardag viert, zal het feest in de kring van het gezin en van ons volk er niet minder blij om zijn. Zij werd geboren in tijden van grote spanning. Donkere wolken pakten zich samen boven de hemel van ons eigen land en van Europa en hoeveel reden voor dankbaarheid deze blijde gebeurtenis in die woe lige dagen van Augustus 1939 ook gaf, van uitbundige feestvreugde kon geen sprake zijn. Haar naam, Irene (VREDE) geleek in die dagen te spotten met de realiteit van het we reldgebeuren. Maar zij was tegelij kertijd een symbool van onverwoest baar vertrouwen in de toekomst. De ontwikkeling der gebeurtenissen heeft geleerd, dat dit vertrouwen niet ijdel is geweest. Ons volk draagt zijn vorstenhuis op de handen en ook dit prinsesje mag zich verheugen in een grote populariteit. Zij is bescheidener van aard dan haar oudere zusje, doch haar kleine persoonlijkheid geeft hoop op grote verwachtingen. De leden van het Oranjehuis, die niet rechtstreeks bij de regering van ons land betrokken waren, hebben voor het merendeel ons volk steeds aan zich verplicht door hun grote belangstelling voor aangelegenheden van nationaal belang. Wellicht is ook voor de jarige Irene een der gelijke toekomst weggelegd. Op haar eerste kroonverjaardag bieden wij haar en haar koninklijke ouders onze gelukwensen aan. Moge haar naam steeds het lichtend doel van haar leven zijn: Vrede in haar omgeving en Vrede in eigen hart. DE TERING NAAR DE NERING ZETTEN Dat is niet zo gemakkelijk wan neer die (ver)tering altijd nogal royaal heeft kunnen zijn en men moet dat drastisch gaan verlagen. De leek heeft wel eens gedacht, dat de geleidelijke afschaffing van de distributie, het dus weer in vrij wel onbeperkte mate verkrijgen van verschillende consumptiegoederen, een teken van grotere welvaart was en hij het daarmede dus weer roya ler kreeg. De werkelijkheid zal hem intus sen anders geleerd hebben. Sinds die toenemende afschaffing van dis tributiebepalingen zijn de prijzen van vele goederen ook langzaam aan gestegen. Dat gaat zonder veel ophef en zeer geleidelijk, zodat de consument het in de beginne nauwe lijks in de gaten heeft, maar op zijn totale uitgaven gaat hij het toch steeds meer merken. Dat is het ken merkendste teken van de verarming die Nederland ondergaan heeft. Wij zijn daardoor niet meer in staat om tijdig vernieuwingen van onze ei gendommen te doen plaatsvinden, noch om ons zo te installeren als met onze oorspronkelijke „stand" overeen komt. We moeten diverse noodzakelijke inkopen achterwege laten en vele huishoudens verkeren dan ook niet meer in die degelijke staat, welke we „van huis-af" ge wend zijn en die een kenmerkend nederlands verschijnsel was. Men wil zich daarvoor nog wel eens schamen, durft niet te erken nen, dat er geen voldoende bedde- lakens meer zijn, noch handdoeken, dat de toestand van de klerenkast geen ongelukjes meer kan verdra gen, dat het servies erg geschonden is en de gaten in de vloerbedek king angstvallig met kleedjes en matjes verborgen worden gehouden. Maar daarvoor behoeft men zich al helemaal niet meer te schamen, dat komt in de „beste families" voor en is geen gevolg van verkeerd geld- gebruik noch van een slecht betaal de functie, doch het geld voor al zulke dingen kan eigenlijk niet meer overgehouden worden van het in komen. En dus moeten we het dan in vredesnaam maar zonder al die de gelijkheid en netheid gaan stellen en ons behelpen op een lager peil. We zullen moeten leren om ons di verse aangenaamheden des levens te ontzeggen. Wanneer w.e dat in voldoende mate doen en lang ge noeg volhouden, en dit geldt niet in het minst ook voor de rijksin stellingen, dan hebben we tenmin ste nog de kans, dat over een jaar of tien onze nationale welvaart weer wat zal zijn toegenomen, de prijzen dus lager of de lonen hoger zullen zijn en dat we ons dan weer eens „in de bullen kunnen steken". Zonder de opoffering van thans zal dat nooit gelukken. En laten we dat tegenover elkaar erkennen, des te gemakkelijker zal ons de opoffe ring ook vallen. Want valse schaam te maakt alleen, dat het gehele pro ces nog langer duurt. Toch kopen en niet kunnen betalen is funester voor onze economie dan het staken van alle inkopen. En al woont men nu „op deftige stand", men is even zeer een arme Nederlander als de man of de vrouw in het noodwo- ninkje. Zo lang men zich dus nog niet schaamt voor zijn Nederlander zijn, zo lang behoeft men zich ook niet te schamen voor te weinig of kapot huisraad. Wij verkeren nu in ongeveer dezelfde omstandigheden als we vroeger een land als Grie kenland of Bulgarije beschouwden. En als men zich daarin maar durft en kan schikken, dan is het leven toch nog evenzeer de moeite waard. Hogere Ionen brengen in deze geen verbetering, want de verhoging der prijzen is hier het natuurlijke gevolg van. Verbetering zullen we moeten bereiken door hard werken en door thans enige soberheid te betrachten. Door die zure appel moeten we heen- bijten om ooit weer het zoet van de welvaart te kunnen smaken. H. van Wermeskerken. Wandelen is een gezonde sport, waar iedereen, als hij wil, aan mee kan doen. De wandelsport is nog steeds in opkomst, wat bewezen wordt door het jaarlijks groeiend aantal deelnemers aan de Vierdaagse. Sommige mensen kijken degenen, die met de één of andere wandel club er op uit trekken zo meewarig aan, dat je zo maar van hun gezicht kunt aflezen dat ze medelijden met je hebben. Toch is dit helemaal niet nodig! Want waarom moet men wande len anders bekijken dan b.v. hard lopen? Inderdaad bestaat ertussen wandelen en andere takken van sport wel enig verschil. Bij deze laatst genoemde is het ideaal: de beste, de sterkste of de snelste te zijn. Dit is bij wandelen niet het geval. De hoofdzaak is daar het wandelen en de één probeert niet harder dan Zo juist ontvangen: advocaat", room-, cho" cofade- en mocca-tof- ffeo's, zuurtjes, lollies, P.K. kauwgom, katjes-, zoute- en engelse drop. Bij aankoop van 2 ons snoep één rol zuurtjes of één rol pepermunt GRATIS W. D1NGEW1ANSE. Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. de ander te lopen. Anderen zullen nu wandelen een saaie sport willen gaan noemen. Diegenen zou ik eens willen uitno digen er eens een keer met een wandelclub er op uit te trekken. Zij zullen dan wel bemerken, dat wanneer men een beetje oog voor de natuur heeft, men zich in het geheel niet verveelt, integendeel. Men zal alweer verlangend uitzien naar een volgende wandeling. Trouwens, moet sporteerst „sport" genoemd worden wanneer er span ning in zit? Dat is de sport naar beneden halen, want met sport wordt toch immers bedoeld de lichame lijke ontwikkeling en ontspanning'. Welnu, wandel eens een keer met een wandelclub mee en spreek dan je oordeel eerlijk uit. Bij voorbaat een prettige wande- ling! Trachten leed te verzachten... ten bale van Nederland en Indonesië VooffoaL WBssokoHk© - KoHgene 3-4. Het is Wissekerke niet gelukt alle nederlaagwedstrijden te winnen. Groot is daarop de kans gebleven, totdat Kortgene 5 minuten voor het einde het winnende doelpunt maakte en daardoor Wissekerke haar eerste nederlaag toebracht. Deze laatste nederlaagwedstrijd gaf reeds van het begin af de in druk een gemakkelijke overwinning te zullen worden, immers reeds in de eerste minuten was het de on derkant der lat die redding voor

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1