«©ro-bêvelaitos NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Noord bevelanders van onze BONDGENOTEN BURGERLIJKE STAND PUROL Ms. 2433 Zaterdag 23 Juli 1349 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. 83. E3&RKUSSE<TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32822. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Het bestuur der afdeling Noord-Beveland van het Ne- derlandsche Roode Kruis wendt zich tot u allen met een dringend beroep om hulp. Het Nederlandsche Roode Kruis ontvangt geen regerings subsidie en bekostigt alle werken van naastenliefde uit vrijwillige bijdragen van de-gehele bevolking. De vele ta ken van het .Roode Kruis kunnen slechts worden uitgevoerd met uw aller steun. In tijden van nood en ellende helpt het Roode Kruis IEDEREEN; u kunt het daartoe mede in staat stellen. Van 25—30 Juli a.s. houden wij onze éénmalige jaar lijkse inzameling. TAST DAN IN UW ZAK EN GEEFT NAAR VERMOGEN. Er zijn vele collecten doch in elk geval: VERGEET UW ROODE KRUIS NIET Het bestuur der afdeling Noord-Beveland: L. P. Maas, Kolijnsplaat, voorzitter. U. Schuil, Wissekerké, secretaris. M. Verburg, Wissekerke, penningmeester. J. L. J. Bruynzeel, Wissekerke, vice-voorzitter. J. J. van der Maas, Wissekerke. A. Willemse, Kamperland. V. 'tHart, Kamperland. I. Ligthart Schenk, Kamperland. J. Zuidweg, Geersdijk, Ds H. L. van Aller, Geersdijk. L. G. Gelderman, Kottgene. Zuster C. M. Krello, Kortgene. A. A. Schuit, Kortgene. C. Klaassen, Kats. H. J. Maas, Kats. M. D. de Pree, Kolijnsplaat. M. van der Weele, Kolijnsplaat. VERLOS ONS Nederland's welvaart wordt ten gronde gericht Het wordt steeds duidelijker in welk een moeilijk parket Nederland geraakt is door zijn „bondgenoten". Dat is eigenlijk al begonnen tijdens de oorlog, toen wij concessies moes ten verlenen en diensten verrichten in het belang van de gezamenlijke strijd, waartegenover van de grote mogendheden niet veel meer stond dan hun aandeel in die strijd, mede voor de bevrijding van ons land. Dat was zeker iedere prijs waard, maar in de wel zeer berooide toe stand waarin ons volk is geraakt, tellen de gevolgen van een en an der nu dubbel en blijken onze „vrien den" bij alle hulp de zakelijke zijde niet vergeten te hebben. Wat be duidt, dat het ons nog steeds geld kost of geld doet derven. Na de oorlog heeft die medewer king onzer bondgenoten nog wat scherper vormen aangenomen. Daar was in de eerste plaats de houding van Engeland bij de bevrijding van lndië. Het is Engeland geweest, dat direct begonnen is met onze invloed aldaar te breken en te verhinderen weer op te komen. We kunnen ge rust de mogelijkheid uitschakelen, dat dit „per ongeluk", b.v. door de stommiteit van een of andere auto riteit is geschied, neen, dit was wel bewuste politiek, waarmede aan Nederland een ernstige slag werd toegebracht. Toen de indische kwestie later voor het grote forum van de Ver enigde Naties kwam, was het Ame rika, onze allerbeste bondgenoot, die de taak van het verder afbreken van de nederlandse invloed in In donesië van Engeland overnam en vervolmaakte. Deze beide grote bondgenoten hebben, gedreven door louter eigenbelang, de mogelijkheid dat Nederland nog weer eens ooit een welvarende natie wordt, door een en ander wel uiterst miniem gemaakt. Daar lieten zij het echter niet bij. Ook ten opzichte van de tweede levensbron van Nederland, n.l. de handel met Duitsland, riepen zij be palingen in het leven, die voorlopig verhinderden dat deze handel weer van enige betekenis zou worden. Van de herstelbetalingen van Duits land, in de vorm van fabrieksinstal- laties en patenten, sleepten zij de besten in de wacht en scheepten ons en de andere kleine landen af met wat voor hun industrie onge vaarlijk en minder attractief was. Hoe er door onze onderhandelaars gevochten is en nog steeds gevoch ten moet worden om de invoer van Duitsland, evenals dit vroeger ge schiedde, ook weer via onze havens te doen lopen, is een van de symp tomen der tegenwerking en van het op eigen baat uit zijn van Amerika en Engeland. Er zijn, ook ten opzichte van fa- pan, nog meer voorbeelden aan te halen. We doen nu altijd maar als of Engeland en de Verenigde Staten ons helpen om er weer bovenop te komen, doch de bewijzen dat het tegendeel het geval is zijn in ruime mate voorhanden. We zijn militair met Engeland verbonden in het wes telijk pact, met Amerika in het noord- atlantisch pact, maar diezelfde mili taire bondgenoten verhinderen ons voldoende bewapening naar lndië te zenden om daar tegen plunde raars en moordenaars op te treden De Marshall-hulp, die tegenover dit alles gesteld wordt, is als de steun die de werkloze verleend wordt, met dit verschil, dat voor de werkloze getracht wordt weer werk te verkrijgen, maar voor Ne derland de werkmogelijkheid zoveel mogelijk wordt beknot. Het is onze gerechtvaardigde af keer en angst voor het communisme en russische overheersing, die ons in de armen wierp van een ander kwaad, dat het al evenzeer op onze levensbronnen gemunt heeft, zij het op een wat minder directe wijze. Gezien volgens de oude verhou dingen, zou men niets liever kunnen wensen, dan dat Nederland, zoals vóór de oorlog, weer „neutraal" werd, hoe afschuwelijk ons dat woord sindsdien in de oren geklonken heeft. Maar de mogelijkheid daartoe wordt ons nu zelfs niet eens gelaten. We zitten in het westerse schuitje en zijn gedoemd om mee te varen, zon der enige invloed op de koers te kunnen uitoefenen. Minder nationalisme en een ware europese federatie lijkt dan nu ook nog de enige weg om het volk van Nederland in de toekomst weer een behoorlijkebestaanszekerheid te ver schaffen. Daarvoor zal dan eerst het Bij aankoop van 1 pak maizena, 1 pak custard en 1 pak vermicellie 1 pakje fijne bitterkoekjespudding geheel gratis. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. nationale eigenbelang moeten ver dwijnen en het is de vraag of Ne derland het zo lang kan uithouden, althans op het huidige, toch zeker niet royale, welvaartspeil. H. van Wermeskerken. Lu va-ver loting Ten overstaan van het notaris kantoor Waldorp, Neuteboom en Duynstee, zal a.s. Vrijdag 29 Juli in het openbaar de trekking plaats vinden van de 3 verlotingen van de Kon. Ned. Vereniging van Lucht vaart en Stichting Nationaal .Lucht vaartfonds. De verkoop van de loten is bui tengewoon vlot van stapel gelopen. Alleen hebben de vacanties van sommige zaken enkele stagnatie veroorzaakt tijdens de verkoop. Van deze vacantie retour-restantjes zijn nog enkele loten bij de be kende wederverkopers verkrijgbaar tot uiterlijk Woensdag a.s. 27 Juli. Een advertentie in ons nummer geeft nadere bijzonderheden. Wissekerke Geboren: 3 Juni, Jannetje, d.v. C. M. Clement en M. Bouterse. 10 Juni Neeltje Lena, d.v. L. Versluijs en D. C. Marcusse. 14 Juni Maatje Adriana Wilhelmina, d.v. L. Koole en W. M. Lous. 16 Juni [ohannes Jacobus, z.v. P. J. de Bruine en M. van Goudswaard. 30 Juni Pie- teinella Janna, d.v. B. van Gouds waard en T. de Bruine. Getrouwd: 1 Juni G. van der Weele, 44 jr te Middelburg en A. K. Mullié, 43 jr. 8 Juni P. Janse, 26 jr en G. de Neef, 27 jr. 8 Juni M. C. Capelle, 28 jr en W. J. Bal kenende 29 jr. 15 juni M. P. Schip per 27 jr te Ede en P. N. Marinis- se, 20 jr. 16 Juni, J. C. T. de Kam, 28 jr en E. A. Meulenberg, 25 jr. 21 Juni C. A. Kramer, 57 jr en K. Verhulst, 56 jr. 21 juni C. Schrier, 24 jr en K. Hofstra, 23 jr te Has- kerland. 23 Juni P. C. Flikweert, 31 jr en J. Leendertse 25 jr. 29 Juni R. P. Steur, 25 jr te Renesse en J. W. Kramer, 27 jr. Overleden: 16 Juni, Cornelis van Halst, 71 jr, wedn. van f. L. M. Goulooze. 24 Juni, Pieternella Verburg, 80 jr. tegen doorzitten bü wielrjjden en stuklopen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1