NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Tussen twee vuren He. 2432 Zaterdag 16 Juli 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Vliegtuigongevallen aan de orde van de dag. Dag in, dag uit komt men in de krantenkolommen de laatste weken berichten over vliegtuigongevallen tegen. Tijdens de laatste dagen van de vlootmanoeuvres van de Westelijke Unie verongelukten bij de landing op het britse vliegdekschip „Thesseus" twee nederiandse Fireflies. Het trotse schip werd slechts licht beschadigd en ligt thans weer blinkend in alle glorie op de rede aan de kust van Cornwall (ZW Engeland) gereed voor een nieuwe oefentocht. De nederiandse regering in het nauw De nederiandse regering komt ten opzichte van de indonesische kwes tie steeds meer tussen twee vuren te zitten. Daar staat enerzijds de amerikaanse druk, anderzijds de toenemende ontevredenheid in het land en bij de politieke partijen o- ver de gang van zaken in Indonesië. Het wordt steeds duidelijker, dat het wel uiterst moeilijk is om beide zijden tevreden testellen en te vriend te houden. Want hier zijn tegen gestelde belangen aan het werk die, al grijnzen ze nog zo vriendelijk tegen elkaar, een strijd om het al of niet te zijn voeren, n.l. het zijn of niet-zijn in Indonesië. Als wij de indonesische kwestie wel eens bespraken met parlements leden, dan zwegen dezen altijd op een bepaald moment, als we aan het punt gekomen waren, welke de ons tegenwerkende machten in In donesië dan toch wel zijn en welke kracht aan deze toegekend kan wor den. Dan was het woord „Amerika" gevallen en dan werd er verder maar het zwijgen toegedaan, jaren lang is voor ons volk zo goed mo gelijk verhuld, dat Amerika onze grote tegenspeler is in Indië en ons slechts in een bepaalde richting drong uit oogmerken, ontleend aan de doelstellingen van de Verenigde Naties Dat geschiedde uit o- verwegingen van algemene politiek, wellicht echter ook uit een soort minderwaardigheidscomplex. Dat Amerika geweigerd heeft ons van wapenen en materiaal te voor zien indien wij de aanwijzingen van het State Department niet zouden volgen werd uit afhankelijkheid hoogstens geheimzinnig gefluisterd, maar nooit in het openbaar verkon digd of in het parlementair debat gebracht. De nederiandse regering wilde het blijven doen voorkomen alsof zij in- Indonesië een eigen po litiek voerde, hetgeen echter steeds minder het geval werd. Wij zijn en worden gedreven in posities, die we niet zelf hebben verkozen, maar waartegen de regering geen moge lijkheden heeft gezien om zich met enige kans op succes te verzetten. Zij het zeer schoorvoetend, was zij steeds weer gedwongen om aan het z.g. „internationale verlangen" (lees: amerikaanse) te voldoen en daar door nederlands positie in Indonesië steeds meer te verzwakken. Een an dere nederiandse regering zou ver moedelijk niet veel anders hebben kunnen doen. Onze economische en militaire afhankelijkheid liet ons weinig keus, tenzij die van een vol komen ineenstorting van onze nog overgebleven nationale welvaart en een dan al evenmin kunnen ont plooien van militaire kracht. Zo is de situatie en een mogelijk bewijs daarvan wordt nog weer eens geleverd door wat een zo juist uit Indonesië teruggekeerde amerikaan se journalist in zijn blad verhaalt, bevestigd en aangevuld door een Australiër. Deze journalist komt n.l. met de bewering, dat de rapporten van de aan de UNCI in Indië toe gevoegde waarnemers soms door een hogere instantie worden vervalst, wanneer zij niet stroken met de po litiek van de commissie, een poli tiek die nu eenmaal niet de door Nederland gewenste is! Gedwongen door al dit drijven in een niet gewenste richting, heeft de regering echter steeds meer van Nederlands positie moeten prijsge ven en thans wordt het zelfs al die fluisterende parlementsleden te mach tig. Het is misschien wel voor het eerst in de geschiedenis dat een po litieke overeenkomst wordt geslo ten louter op „goed vertrouwen". Geen enkele zich zelf respecte rende mogendheid heeft dat nog ooit- zonder dwang gedaan, zekere „ga ranties" waren altijd een eerste ver eiste. Dat is ook zakelijk en onont beerlijk, vooral in de politieK. Maar Nederland gaat een accoord aan met een reeds onbetrouwbaar gebleken tegenstander en geeft zelfs een ster ke troef uit handen, louter op goed vertrouwen. En nu heeft het er bo vendien al de schijn van, dat dit goede vertrouwen veel kans heeft beschaamd te worden De ontevredenheid hierover wordt nu ook in parlementaire kringen merkbaar, men wenst nadere ver klaringen van de regering, waartoe deze slechts schoorvoetend kan o- Bij aankoop van 1V2 ons zuurtjes of l'/2 ons toffees 1 choc, wafel gratis. Grote voorraad bier, limonade en champagnepils. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. vergaan. Het vertrouwen in de re gering is kennelijk enigszins ge schokt. En het is alleszins begrij pelijk. Maar dat het nu zover is ge komen, daarvan ligt de schuld niet in de eerste plaats bij de neder iandse regering, doch bij de z.g. „internationale" inmenging, die vrij spel in Indië wil hebben! Wij betreuren het echter, dat de regering in deze niet van de aan vang af open kaart heeft gespeeld. Iemand die toch hangen moet, is rustiger wanneer hij dat eenmaal weet dan wanneer hij er nog over in het onzekere wordt gelaten. Al die „vreemde invloeden" en hun machten maar openlijk bekend ma ken zou het nederiandse volk tot meer eenheid gedreven hebben. En het gaat toch om onze levensbe langen, die wij belangrijker achten dan internationale of diplomatieke beleefdheid ten opzichte van ons executiepeleton. Of werd ons dit soms ook al verboden? De geheimzinnigheid die thans om Indonesië betracht wordt, verscheurt ons volk nog meer en is niet be vorderlijk voor onze politieke rust. H. van Wermeskerken. U.L.O. Kort gena Eindexamens en overgang Het M.U.L.O-diploma A werd uit gereikt aanN. J. Engelvaart te Kortgene, M. P. de Fouw te Ko lijnsplaat, K. J. Imanse tc Geersdijk, J. C. Kouwer te Wissekerke, J. A. de Looff te Wissekerke, J. de Wild, te Kats en M. de Wild te Kolijns plaat. Het M.U.L.O.-diploma B werd uitgereikt aan P. H. Verburg te Kolijnsplaat. Voor het eerst in 5 jaar werden enige candidaten twee afgewezen. Het gemiddel de cijfer der hoofdvakken de cijfers der niet geslaagde candida ten meegerekend was 7. In Goes werden van de 257 candidaten 53 afgewezen. Overgang III naar IV. Bevorderd I. J. de Boo, J. I. de Boo, J. H. Brouwer, A. B. Clement, N. D. Driel, M. C. Dijkman, E. Fieman, H. C. Flipse, A. C. Hanse, M. W. Kramer, W. S. Kramer, P. J. de Looff, M. A. van der Maas, D. J. Markusse, N. J. Meulenberg, J. Ta- zelaar, A. H. Zuijdweg. Niet bevorderd geen. Overgang van II naar 111. S. H. van de Berg, P. J. J. Bruynzeel,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1