Toerisme....ook hier! KLEI» ENGELS RIIBIIIIEI WerJilassheidsverzekering biedt goede perspectieven BOEKHANDEL MARKUSSE gericht. Voor één zieke man wil len de kameraden met plezier zor gen of ze het kunnen is natuur lijk een andere vraag. Maar als één man griep heeft, volgen er meer de toestand van die zieken werd hoe langer hoe moeilijker. Toen nam de Kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland het initiatief om een noodziekenhuis in te richten, waar al deze zieke mannen een behoor lijke verpleging konden krijgen. Helpsters van het Roode Kruis Korps stelden zich als verpleegster be schikbaar. Zij waren het, die niet alleen de zieke mannen verzorgden maar die tevens daardoor een geruststelling gaven in de gezinnen van die pa tiënten. Vijf en vijftig patiënten hebben in Februari 433 verpleegdagen in dat noodziekenhuis in Biggekerke doorgebracht. Toen de griepepede- mie voorbij was, kon het ziekenhuis gesloten worden. Blijvend was de dankbaarheid van de patiënten maar vooral de voldoening voor de Roode Kruis helpsters. Zij die reeds jaren lang vrijwillig haar tijd gaven, om zich voor te bereiden op hulpverlening aan zieken of ge wonden, hadden haar kennis en haar kunde in de praktijk kunnen brengen. Dank zij uw hulp zal het Neder landsche Roode Kruis in staat 'zijn dergelijke diensten te bewijzen wanneer het dezer dagen om uw jaarlijkse bijdrage bij u aanklopt. De collecte voor het Roode Kruis wordt op Noord-Beveland gehouden van 25-30 Juli a.s. Het aantal bezoekers, dat men 's zomers aan het strand te Kam perland aantreft, neemt met elk sei zoen toe. Geen wonder. Hoewel wij mensen van de vrije vlakte het bui tenleven gewend zijn, vormt het landschap aan de noordwestkust van ons eiland toch een aangename reactie op het alledaagse polder landschap. Wij kunnen dankbaar zijn op dit stukje natuurschoon. Zuid-Beveland en Tholen zijn er jaloers op! Het kilometers lange strand, dat slechts een kwartier fietsen van Kamperland ligt, biedt een rustig verblijf. De „grote duinen", waar de „tentenbewoners" bij voorkeur heentrekken, begint zich, wat de bebossing betreft, vrij aardig te her stellen van de door de duitsers aan gerichte schade. De woonbunkers (plm. 10) die er nog steeds staan, worden door verscheidene groepjes te nutte gemaakt. Men kan daarin beter een regenbui afwachten dan in een lekke tent! Een dringende waarschuwing mo gen we hier niet achterwege laten. De stroom, die vooral in de omge ving van de strekdammen zeer sterk is (de dammen zijn hier juist tegen gelegd) en op sommige plaatsen vrij dicht onder de wal komt, kan on- voorzichtigen duur te staan komen. Hoewel een ervaren zwemmer wel aanvoelt hoever hij gaan kan, is het hier toch raadzaam zich nooit verder van het strand in zee te be geven dan tot een punt waar men nog behoorlijk rechtop kan staan. Deze methode is een goede waar borg voor veilig zwemmen aan een zeestrand. Men zwemt in water van 1.50 m diepte even fijn als in een waterdiepte van 15 m. Of de ligging van duin en strand betekenis kan krijgen voor de mid denstand, is nog een open vraag. Vele middenstanders op Walcheren Het vraagstuk van de verplichte werkloosheidsverzekering heeft reeds vóór de tweede wereldoor log onze aandacht gevraagd. Was er toen in verschillende kringen van ons volk nog principiële weerstand tegen ''deze sociale maatregel, thans is men algemeen overtuigd van de noodzaak van een dergelijke ver zekering. Dit bleek ook wel bij de behandeling in de Tweede Kamer, waar men uit schier alle politieke kampen bijvalsbetuigingen kon ho ren. De tijden zijn dus wel veran derd. Op twee manieren is er tot op heden gepoogd aan de noden, die door werkeloosheid ontstaan, tege moet te komen. Aan de ene zijde waren er de bedrijfstaksgewijze in gestelde wachtgeldregelingen, die ook wel door afzonderlijke onder nemingen in het leven werden ge roepen. Zij dienden echter veelal om arbeiders aan een bepaalde be drijfstak te binden of voor een ze ker bedrijf te behouden. Men wilde voorkomen, dat arbeiders, die een jarenlange scholing hadden gekre gen voor een bepaalde onderne ming of bedrijfstak, daarvoor ver loren zouden gaan, door over te stappen naar een andere werkkring. Het betrof hier dus een kostenvraag- stuk, een zuiver economisch pro bleem. Niet alleen dus in het be lang van de werknemers, doch ook ten gerieve van de bedrijven. Van geheel andere aard waren de zgn. werklozenkassen, die door de vakorganisaties werden ingesteld. Deze kassen hadden een zuiver so ciale functie. Zij dienden om de mede-arbeiders, die door werkloos heid werden getroffen, te steunen. Stellig hebben deze kassen een goe de werking gehad en zijn zij ook als prelude te beschouwen van de nu komende wet. De nieuwe verzekering wil een synthese zijnen een uitbreiding van de reeds vroeger ingestelde regelin gen, die dus niet van overheidswege kwamen, al werden zij door ons staatsapparaat gestimuleerd. De werking van deze wet betreft hen, die f 6000.— per jaar of minder verdienen. Bij een eventuele werk loosheid zijn er drie perioden: en West Schouwen hebben hun om zet in het toeristenseizoen aardig zien toenemen. Ook hier zal dit, zij het in mindere mate, tot de moge lijkheden gaan behoren, mits men maar meer bekendheid geeft aan hetgeen wij te bieden hebben en ook aan de verbinding met het ach terland. Kolijnsplaat. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft plan nen gemaakt om ook niet achter te blijven bij andere gemeenten en heeft besloten een rijtoer te maken met de ouden van dagen van 70 jaar en ouder, die daartoe in staat zijn. Zij verwacht de bijstand van particulieren om met hun auto en geldelijke steun hen tegemoet te komen. De eerste betreft een wachtgeld verzekering. In deze tijd, die hoog stens acht weken zal duren, ont vangt een arbeider, die minstens een half jaar in een bepaalde be drijfstak heeft gewerkt, een uitke ring van 60 tot 80 procent van zijn loon of salaris. Werkgever en -nemer zullen gezamenlijk de premie voor deze overbruggingsuitkering opbren gen. Na afloop van deze periode valt men eerst in de eigenlijke werk loosheidsverzekering. Deze beoogt een uitkering gedurende 13 weken. De middelen daartoe worden voor de helft door de staat, voor de an dere helft door werknemers- en werkgevers gefourneerd. Zijn er 21 weken verstreken, dan moet de sociale bijstandsregeling verdere uitkomst brengen. Hieruit moge blijken, dat het geenszins de bedoeling is met deze regeling de financiële middelen te vergaren voor een algemene conjuncturele massa werkloosheid, doch meer om een tegemoetkoming te scheppen voor bedrijfsgewijze optredende werk loosheid en seizoenwerkloosheid. Toch kan zij mede dienen om de eerste stoot op te vangen voor een optredende algemene werkloosheid van langere duur, waarvan wij een voorbeeld vinden in de zo beruchte achter ons liggende dertiger jaren. Zij biedt daarom goede perspec tieven. Bevrediging op alle fronten brengt geen enkele regeling. Zo is het ook hier. Te wensen ware, dat elk land voor werkloosheidsdoeleinden in tij den van algemene bedrijvigheid een behoorlijke conjunctuurreserve vormde, waarmee men eventuele schokken in de arbeidsgelegenheid in minder voorspoedige tijdsge wrichten kan opvangen. Ook wan neer die schokken hevig zijn. Een dergelijke toestand, hoe gewenst ook zal voor ons land met zijn benarde financiële toestand, voorlopig tot de wensdromen moeten blijven beho ren. Immers, de thans ontworpen regeling baart reeds vele zorgen, die ons aller aandacht vragen. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn, dat de voorziening in noden en de verzorging van de mens van de wieg tot het graf, waarnaar wij met al deze maatregelen streven, offers met zich brengt. Men zal als ondernemer en als arbeider zijn steentje moeten bijdragen. In dit ge val zal de heffing niet zwaar zijn, maar wij zijn er allen van overtuigd, dat de hedendaagse lasten, ons door de overheid voor sociale en fiscale doeleinden opgelegd, reeds uiter mate drukkend zijn. Meer en meer wordt de vrije inkomstenbesteding voor bedrijf en individu aangetast ten bate der verplichte inkomens aanwending. Bij velen zal de vraag opkomen waar de grens ligt en of die misschien niet reeds hier en daar wordt overschreden. Men heeft ten slotte allen zijn dagelijkse uitgaven voor primair levensonderhoud, waar over mep hoe dan ook de beschik king dient te hebben. Wordt dit gedeelte van het inkomen bedreigd en dat is bij velen het geval, dan zal uiteindelijk een herziening van de bestaande loon- en prijspolitiek moeten volgen. De verschillende be togen in de Tweede Kamer wijzen reeds op dit vraagstuk en bij de be handeling van de begroting van So ciale Zaken zal zowel de Kamer als VAN GOOR'S ENGELS - NEDERLANDS EN NEDERLANDS - ENGELS IN ÉÉN BAND 464 pagina's, formaat 7'/2 x lOVa cm Prijs gebonden f 1.75 Uit voorraad leverbaar door WISSEKERKE Maar donkere wolken dreigen boven loon- en prijzensysteem

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2