Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar. Mensen maken hersens van staal. rS?PQRT PREDIKBEURTEN Op 7 Juli a.s. zal het 12l/2 jaar geleden zijn dat onze koningin met prins Bernhard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard, zal iedere Nederlander, arm of rijk, in staat dienen te worden ge steld in deze bruiloftsviering zonder enig bezwaar aandeel te hebben. Door de welwillende medewerking van het hoofdbestuur der poste rijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aangewezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogste één gulden. Vul uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brievenbus. Het Uitvoerend Comité maakt hierbij bekend, dat het door de bur gerij bijeen te brengen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos ter wijl de onvermijdelijke kosten, zoals die van het benodigde drukwerk, uit enige daartoe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het Uitvoerend Comité heeft de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op de financiële administratie van het comité belast. Ruimte voor het plakken van postzegels Aan Afz. het Comité Koperen Naam: Bruiloftsviering Adres Koninklijk Echtpaar Woonpl. Drie Hoekjes 3 Prov. 's-Gravenhage Grootste rekenmachine ter wereld. Natuurlijk weer iets Amerikaans: de grootste rekenmachine ter we reld, die „electronisch" werkt, zal worden gebouwd. Zij kan binnen enige minuten berekeningen maken, waarvoor de mens maanden nodig zou hebben. Er zijn nog slechts twee soortgelijke machines: één die „electronisch" getallen en integraal-berekeningen maakt (ENI- AC genoemd) en een andere, die men ASCC noemt. Het is de Amerikaanse marine, die vier millioen heeft gegeven voor de ENIAC. Zij is zo groot, dat zij in een hal staat van 25 bij 13 me ter. Binnen vijf minuten kan zij tien millioen optellingen en aftrek kingen maken, in acht uurtien millioen vermenigvuldigingen. Zij kan een worteltrekking maken in een klein deel van een seconde, en kan zeer snel machtsverheffen. De machine kan als geheel in twee uur zoveel berekeningen maken, als een knap wiskundige in honderd jaar Voorgeschiedenis. Het was reeds de Fransman Pas cal, die in de zeventiende eeuw aan een primitieve rekenmachine werk te. Natuurlijk is het systeem van optellen betrekkelijk eenvoudig. Een rad met tien getallen draait rond, van één tot tien. Het grijpt in een ander rad, dat tien maal zo lang zaam loopt. Is het eerste wieltje van O tot 10 gekomen (of liever van O tot 0), dan wijst het wieltje van de tientallen een 1 aan. Natuurlijk tien eenheden zijn één tiental. Draait het rad der tientallen tien maal en is het weer op de nul, dan is een ander rad dat van de honderd tallen op 1 gekomenhet draait weer tienmaal zo langzaam als dat van de tientallen. En zo voorts. Verdere berekeningen zijn na tuurlijn: veel ingewikkelder,-en niet meer na te vertellen. Maar men maakt dagelijks gebruik van een gecompliceerd rekensysteem: als mende automatische telefoon draait, die ook electrisch rekent. Een eeuw geleden was men tech nisch niet ver genoeg, om een o- verigens zuiver bedacht apparaat te laten functionneren. Daarvoor heeft men electrische stroom nodig, en „electronische" techniek maakte nog veel ingewikkelder apparaten mo gelijk. Men heeft nu geen systeem van raderen en hefbomen meer no dig (als bij een horloge) welke met de hand in beweging worden ge steld. Die zijn eerst vervangen door electrische schakelingen, en later weer door apparaten als die, welke bij de radio gebruikelijk zijn. Inplaats van hersens? De vraag is nu, of deze machines de menselijke hersenen vervangen, of zij „denken" kunnen. Neen, dat natuurlijk niet. De naam „kunstma tige hersenen" is dus niet geheel juist. Zonder menselijke leiding kun nen zij niet werken. Méér dan een mens kunnen die machines ook niet, en één draai aan een knop stelt heel de machine buiten werking. Maarzij doen alles veel sneller dan de mens en veel zekerder. Het is ook hier weer de oorlog, welke haar ontwikkeling zo bevorderde. Het is de zogenaamde „ballistiek", de leer van de banen, welke pro jectielen doorlopen, die zeer inge wikkelde berekeningen noodzakelijk maakt. Voor zwaar geschut en ra ketten is ontzaglijk veel wiskunde vereist, en daarbij helpen dus deze machines. Maar kunnen zij geen vredesar- beid verrichten? Natuurlijk wel, en zeer belangrijke. Immers, in de ster renkunde en de weerkunde (bij weersvoorspellingen 'dus) zou men tot zuiverder berekeningen komen, indien men binnen korte tijd maar tot veel sneller rekenen in staat zou zijn. Vooral bij weersvoorspellingen is dat duidelijk. Verricht nu de ma chine binnen een minuut hetgeen de mens bijvoorbeeld binnen een week zou kunnen uitrekenen, dan kan men veel sneller iets voorzien. Waar de mens, bij gebrek aan tijd, van moet afzien, dat doet de ma chine dus wel. Ook in vliegtuigen zouden veel kleinere van dergelijke rekenwonders het de piloot moge lijk maken, onmiddelijk te reageren op waarschuwingen van radarappa raten, die berekeningen nodig ma ken. Er is slechts één bedenking: zou zoveel snelheid de mensheid geluk kiger maken? POST voor do „Zuiderkruis" om de „SSbajak" De opvarenden van de volgende troepenschepen kunnen post uitge reikt krijgen, mits deze uiterlijk op de hieronder aangegeven data ter post zijn bezorgd: s.s. „Zuiderkruis" (naar Indonesië), voor Batavia uiterlijk posten- 16 Juni a.s. m.s. „Sibajak" (van Indonesië), voor Port Saïd uiterlijk posten 12 Juni a.s. DUIVEN. De P.V. „De Postduif" te Kolijns- plaat-Kats organiseerde op Zaterdag 4 Juni een wedvlucht vanuit St Quintain. Snelheid eerste duif 1582 m. Uitslag: H. C. Noordhoek, Kats 1-7-10, A. de Fouw, Kats 2, J. Sturm, Ko lijnsplaat 3-8-11-14. J. Korsuize, Kolijnsplaat 4-13. Gebr. van Liere, Kolijnsplaat 5. Joh. Platschorre, Kats 6-9. J. C. Priester, Kats 12. A. Mun ter, Kats 15. A.Janse Kolijnsplaat, 16. „De Blauwe Doffer" te Kortgene hield een wedvlucht vanuit St. Quintain (Frankrijk). In concours waren 58 duiven. Afstand 200 km. M. Clement, 1-5-12. P. Verburg, 2-15-17-19. L. de Fouw, 3. O. Scherp 4-7-14. Z. van Damme, 6-8-13-16. Gebr. Noordhoek, Kamperland, 9-20. C. Klein, 10. W. Koets, 11. M. Goudswaard, 18. De volgende vlucht is op 11 Juni van Noyon, 230 km. Op deze vlucht wint de eerste duif de taart welke door een der leden geschonken is. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. Voorm. de heer Louwerse en nam. ds Meijer. Ned. Herv. Kerk Geersdijk. Voor- en nam. de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kolijnsplaat. Voorm. ds Meijer, nam. geen dienst, 's avonds 6 uur ds Boerlijst. Oud-Ger. Kerk Kamperland. 9.30, 2.30 en 6.30 uur Ds Blaak. Blanco Loonzakjes 85 cent per 100 Drukkerij Markusse Wissekerke Officiële Publicatie Distributiediensf „De Bevelanden" Wijziging zittingen op Noord- Beveland. Met ingang van 20 funi 1949 zullen de zittingen van de Centrale Kas alsvolgt worden gehouden: KOLIJNSPLAAT op Dinsdag van 15 tot 16 uur; KATS op Woensdag van 9 tot 9.30 uur; KAMPERLAND op Donderdag van 15 tot 16 uur; WISSEKERKE op Vrijdag van 15 tot 16 uur; KORT GENE op Zaterdag van 9 tot 10 uur en GEERSDIJK op Zaterdag van 10.30 tot 11 uur. Deze zittin gen worden om de veertien dagen gehouden in de weken waarin nor maal geen bonaanwijzing plaats vindt, voor het eerst in de week van 20 t.e.m. 25 Juni a.s. Uitreiking bonkaarten te Wis sekerke. Te Wissekerke verval len de bonkaartuitreikingen op de Zaterdagen 25 Juni, 9 en 23 Juli. Er wordt te Wissekerke nog een maal een bonkaartuitreiking gehou den op Vrijdag 17 Juni van 9 tot 12 en 13 tot 16 uur. Deze zitting is tevens na-uitreiking van de bon kaarten 909 voor geheel Noord- Beveland. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Bruyn- zeel en Dr Maas. Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Jannetje. Wij noemen haar Janneke. P. Hoogstrate. P. C. Hoogstrate- Sonke. Kees. Kortgene, 8 Juni 1949. Voorstraat 41. Gode dankbaar, geven wij u met blijdschap kennis van de voorspoe dige geboorte van ons dochtertje en zusje Jannetje. C. M. Clement. M. Clement- Boute|se. Mientje. Kamperland, 3 Juni 1949. Veer weg B 145a. Verloofd: Geertje de Graaf en Gerard Leendertse Ulveïton, Melbourne RRI, Quebec, Canada, 3 Juni 1949.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2