NOORD-BEVELANDS M1EÖMS- EU ADVERTENTIEBLAD De wii m de burgerij KEI lil OE IS Ha. 2427 Zaterdag 11 Juni 1949 52e Jaargang DRUK EK UiïiAVE fl. B. £9. BDARKUSSE TE WI88EKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No.32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Stille verjaardag voor Tito. Maarschalk Josip Tito, de communistische leider vanJoego-SIavië, heefteen stille verjaardag gevierd. In verband met het bestaande conflict tussen Tito en de Kominform hadden ver schillende diplomatieke vertegenwoordigers van Sowjet-nabuurstaten zijn 57ste geboortedag vergeten, en moest de prachtlievende dictator enkel met de felicitaties van zijn volk genoegen nemen. Hier brengt een militair koerier een brandende toorts, die door estafettelopers langs de voornaamste plaatsen van het land werd ge voerd, bij de maarschalk. Het is een groot goed, dat het volk van Nederland regelmatig de gelegenheid krijgt om door middel van algemene verkiezingen te be palen op welke wijze en volgens welke principes het geregeerd wenst te worden. Telkens wanneer wij zo'n ver kiezingsdag in het vooruitzicht heb ben, is het de moeite waard, dat de stemgerechtigde zich dat reali seert, want de tijden van absolute monarchie en politieke rechteloos heid van het volk liggen nog maar weinige decennia achter ons. En bovendien steken telkens nieuwe ideologiën de kop op, die somt o- penlijk, soms in bedekte vorm, er naar streven de volkswil uit te scha kelen en de democratie te vervan gen door de dictatuur van een groep of van één persoon. Het democratisch bestel biedt ook de mogelijkheid voor propaganda voor dergelijke ideologiën en hier door is de situatie denkbaar, dat de democratie zichzelf vermoordt. Tfoch gaat in zo'n geval de regel op, dat ieder volk de regering heeft, welke het verdient. Daarom ook is bijvoorbeeld het duitse volk als ge heel schuldig aan het aan de macht komen van Hitier. Ons land leeft thans in de peri ode van de verkiezingsstrijd. De burgerij van iedere gemeente moet een gemeenteraad kiezen, die vier jaar lang zal bepalen hoe het be stuur zal worden gevoerd. En het intieme van deze verkiezingen is, dat het gros van de kiezers de can- didaten persoonlijk kent, ook al staan zij op een lijst van een partij, waar van men geen lid is. Hierin nu schuilt een gevaar. Wij mogen de heer X nu wel een pret tige man vinden en hem bekwaam genoeg achten om zitting te nemen in het college der vroede vaderen, doch dit mag niet onze maatstaf zijn. Een gemeenteraadslid houdt tijdens de vergaderingen op een goede vriend te zijn of een sym pathieke figuur. Hij bepaalt zijn in zicht naar de richtlijnen van de par tij welke hij vertegenwoordigt. Al hebben honderd voetballief hebbers hem gekozen en breekt eens de dag aan, dat zijn politieke inzichten tegengesteld zijn aan de belangen van de plaatselijke voet balclub, dan zullen zijn voetbal vrienden teleurgesteld worden. Wanneer wij straks naar de stem bus gaan, dienen wij dus eerst te bedenken aan welke politieke rich ting wij de voorkeur geven. Dat kan een geheel andere zijn dan die van buurman Y, wiens naam als lijstaanvoerder op ons stembiljet prijkt. In dat geval dienen wij niet te denken aan de gezellige uurtjes, dat hij bij ons op visite komt en een genoeglijk praatje maakt, maar moet onze keuze op een ander val len. Misschien dat op de partijlijst van onze keuze mensen staan, wel ke ons onsympathiek zijn. Dat is zeer wel mogelijk. Misschien is hij een concurrent of is hij tenslotte getrouwd met het meisje onzer dro men. Pijnlijk, maar geen reden om het hokje voor zijn naam niet rood te maken, want straks bepleit juist hij een bestuursmaatregel, die wij steeds noodzakelijk hebben geacht. De gemeentepolitiek wordt in Ne derland bepaald door het politieke inzicht. Daarom moet de kiezer bij het uitbrengen van zijn stem zich door gelijke motieven laten leiden. Persoonlijke kwesties mogen geen rol spelen. Eerst dan kan een ge meenteraad de wil van de burgerij vertegenwoordigen. Honderdvijftigduizend bezoe kers. Op dejubo van de N.C.R.V. te Arnhem, waar deze omroepver eniging haar 25-jarig bestaan vier de, telde men 150.000 bezoekers. Drie leden van het kabinet waren aanwezig, n.l. de minister-president, dr W. Drees, en de ministers Schok king en Rutten. Overval op nederlands schip. Chinese communisten hebben het nederlandse schip „Tjibadak" over vallen, dat te Sjanghai voor anker lag. Zij hebben zes Chinezen, waar schijnlijk functionarissen van de Kwomintang, van boord gehaald. .Zojuist ontvangen Choc- blaadjes, repen (puur en gevuld), flikken, zuurtjes, eng. drop, kauwgum, caramelbonbons, enz. met extra reclame Bij aankoop van 1 ons snoep, 1 rol zuurtjes voor 3 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd bedrijf, Kolijnsplaat. Vatse munters gearresteerd. Een internationale bende valse mun ters overstroomde Europa na de oorlog met valse dollars-, gulden en markbiljetten. Engels-amerikaan- se politie, in samenwerking met de nederlandse recherche, hebben de herkomst van deze biljetten opge spoord (Parijs) en de hoofddaders gearresteerd. Eveneens werden ma trijzen en pakken bankpapier in be slag genomen. Dr Boel torug. De afgetreden H.V.K., dr L. J. M. Beel, is weer in Nederland teruggekeerd. Hij werd verwelkomd door minister-president Drees, de ministers Van Schaik, Maarsseveen en Schokking. Internationale ballonrace in Nederland? Nederlandse ballon- vaarders hebben het plan geopperd nog dit jaar een internationale bal lonrace te organiseren. Autobus beschoten. Nabij Pe- kalongan (op Java) is een autobus met passagiers beschoten. Een pas sagier werd gedood, drie gewond, de conducteur ontvoerd en de chauffeur is later in het hospitaal overleden. Molotov naar China. Uit diplo matieke kringen bericht men, dat Molotov waarschijnlijk de opdracht zou krijgen de russische politiek ten opzichte van de communistische re gering van China ten uitvoer te brengen. Herdenking Marshallhulp. De buitenlandse diplomaten in de V.S. hebben een diner aangeboden aan George Marshall ter herdenking van het feit, dat het twee jaar geleden is dat voor het eerst officiéél over de Marshallhulp werd gesproken. Tour de France. Vier Nederlan ders, Henk de Hoog, jan Lambrichs, Hubert Sijen en Wim de Ruyter, zullen aan de Tour de France 1949 deelnemen. Verkiezingsleuze verboden. Mr d' Ailly, de burgemeester van Amsterdam, heeft de verkiezingsleu ze van de revolutionnair-communis- tische partij „Indonesië los van Holland nu" verboden. Bacon naar Engeland. De ne derlandse regering heeft met de en gelse regering een contract afge sloten voor de. levering van bacon gedurende 1949, 1950,1951 en 1952.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1