ÏS EN ADVERTENTIEBLAD Een zaak MIJN H A ADTJ No. 2425 Zaterdag 28 Mei 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No.32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Vliegende patrouilles. De politie van New York gaat vliegtuigen gebruiken voor de regeling van het ver keer zowel in de lucht als op de grond. Daarvoor zijn enkele speciale toestellen ingericht, die in de lucht contact onderhouden met de politiebureaux in de stad. De grote loop, die hier door de agent Walter Reichman op ons wordt gericht, is niet die van een kanon, maar de lens van een camera die gebruikt wordt om op de gevoelige plaat vast je leggen wie de schuldige is bij bepaalde verkeersovertredingen. Ook zondaren in de lucht als stuntvliegers worden door deze vliegende patrouilles opgespoord en al rondjes draaiend bekeurd. Deze week 1 pak Persil en 1 pak Edelweis zeeppoeder van 68 cent voor slechts 60 cent. W. DINGEMANSE. Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. die ons niet aangaat! Wij hebben sinds de bevrijding met onze zuiderburen steeds op goede voet geleefd. Dank zij de ac tiviteit van onze regering in Enge land en de Belgische, welke daar zetelden, is de grondslag gelegd voor een economische unie tussen België, Luxemburg en ons land, waarvoor thans ijverig wordt gearbeid om haar te verwezenlijken. De voorlichting over deze Bene lux moge dan niet al te uitvoerig zijn, zo in de loop van de laatste jaren is het volk van Nederland en dat van België dichter tot elkaar gekomen. Wel moeten wij nog veel laten vallen van een ongemotiveerd superioriteitsgevoel tegenover onze Beneluxpartners, doch men mag ho pen, dat de tijd hier de scherpe kantjes wel af zal slijten. Dat nauwere contact tussen Ne derland en België heeft uiteraard tot gevolg, dat er meer interesse gaat komen voor de wederzijdse problemen. In België houdt men zich gaarne op de hoogte van de indu striële ontwikkeling in ons land en onzerzijds groeit b.v. de belangstel ling voor de kolonisatie van de Congo. Dit alles past in het kader van de gesloten overeenkomsten, die zich uitsluitend bepalen tot de economi sche en hier en daar tot de culturele sector. Tot nu toe is er steeds angstval lig gewaakt tegen wederzijdse be moeienissen met de binnenlandse politiek van de partners. Naar ons gevoel is dat juist. Noch in Neder land, noch in België bestaat er be hoefte om te komen tot een poli tieke eenheid. De historie heeft wel geleerd, dat er te grote verschillen bestaan in de geaardheid van het Nederlandse en Belgische volk. -i Op internationaal terrein kan dit wel. Daar wordt dan ook vrijwel steevast één lijn getrokken. Op ver schillende conferenties worden bei de landen zelfs vertegenwoordigd door één delegatie. Wij zouden er niet van gediend zijn indien de Belgen een advies wensten te geven inzake ons par lementaire stelsel evenmin als onze zuiderburen interesse hebben onze mening te vernemen over de be voegdheden van de burgemeester van Antwerpen. Nu hebben de Belgen te kampen met een even tere als gecompli ceerde kwestie rond hun koning Le opold. De sterke Christelijke Volks partij is voorstander van zijn terug keer op de troon, de vrijwel even krachtige socialistische partij betoont zich een fel tegenstander. Natuurlijk heeft ons volk belang stelling voor de ontwikkeling van dit probleem, doch het is niet aan ons om een oordeel te vellen. Vo rige week heeft de voorzitter van de Partij van de Arbeid dit wel ge daan. Op een socialistisch congres in Baarn, dat overigens op een uit stekend niveau stond, beging hij de misstap door zich misprijzend over koning Leopold uit te laten. Hij wenste zijn Belgische vrienden toe» dat zij „niet te veel last mochten ondervinden van hun ongediscipli neerde koning". Het beste paard struikelt wel eens. Ook mr Van der Goes van Natcrs kan zich dat permitteren, doch een dergelijke „slip of the tongue" groeit uit tot een grofheid, wanneer ze achteraf in plaats van geëxcuseerd, verdedigd wordt. Dit laatste is he laas gebeurd in „Het Vrije Volk". Het is begrijpelijk, dat de voor zitter van de Partij van de Arbeid zijn geestesgenoten in België geen nederlaag toewenst, wanneer straks in België de verkiezingen in feite om de koningskwestie draaien. Maar het is onze en ook zijn zaak niet om in enkele woorden de thans op non-actief zijnde Belgische koning te discrimineren. Hiermede is men op het terrein van de zuiver binnenlandse aange legenheden, waarover in geen Be- nelux-of andere overeenkomst wordt gesproken. Een gebied, dat taboe is voor officiële woordvoerders als partijvoorzitters. Het gaat ons niet aan, of de Bel gen hun koning terugroepen of af wijzen. En het is in hoge mate on gepast om als Nederlander op een internationale bijeenkomst zijnoor- deel te geven overeen „particulier persoon" (omschrijving van Het Vrije Volk) als de Belgische koning. Hiermede worden de vriendschaps banden tussen Nederland en België helaas niet versterkt. Maandag 13 Juni a s. zal het 40 jaar geleden zijn dat het Chr. mu ziekgezelschap „Soli Deo Gloria" te Kolijnsplaat werd opgericht. Het gezelschap, dat thans onder leiding staat van de heer F. Smit van Kattendijke en op het binnen kort te houden concours te Honse- lerdijk in de 3de afdeling hoopt uit te komen, heeft dikwijls met grote moeilijkheden te kampen gehad. Na de oprichting stond het en kele jaren onder leiding van wijlen P. Kievit, maar in de mobilisatie jaren van 1914—18 had het gezel schap een kwijnend bestaan, daar velen hun militaire plicht moesten vervullen. Na de mobilisatie werd de lei ding overgenomen door de heer H. Liefbroer en werd weer een grote opleving waargenomen. In 1923 meenden vele leden het gezelschap te moeten verlaten en, mede door het vertrek van de heer Liefbroer naar Amerika, was men daarna ge noodzaakt de zaak neer te leggen. Juni 1933 vond de wedergeboorte van S.D.G. plaats. Een drietal oud leden en enkele anderen besloten tot de wederoprichting. Begonnen met 8 leden, onder leiding van de heer M. C. Karman, bestaat het ge zelschap thans nog uit 21 leden. Met uitsluiting van de afgelopen oorlogsjaren, waarin het gezelschap 2 jaar heeft moeten onderduiken, kan S.D.G. op een mooie tijd terug zien, en met dankbaarheid de steun herdenken, die het al die jaren van de burgerij van Kolijnsplaat heeft mogen ontvangen. Helaas zijn er ook nu weer ver- trekkenden en de hun plicht ver vullende militairen die de gelederen dunnen. Daarom.wordt een beroep gedaan op de mannen en jongelui van Kolijnsplaat zich aan te melden als lid om de schone muziekkunst te gaan beoefenen. Vrouwen en meisjes, laat uw man, zoon of verloofde lid worden en werkt allen mee tot behoud van S.D.G. Het bestuur en de leden zul len u dankbaar zijn. wekken op bij geesielijke en lichame lijke vermoeidheid en verdrijven rrirrn mi.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1