)S El ADVERTENTIEBLAD No. 2422 Zaterdag 7 Mei 1949 52e Jaargang zuurtjes Wie een kuil graaft voor een ander DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No.32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Zojuist ontvangen pracht sortering vanaf 20 cent per ons W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat Oudste scheepswerf ter wereld. Dicht bij Aden ligt de scheepswerf, waarvan werd vastgesteld, dat het de oudste ter wereld is. Bij recente onderzoekingen werd een ruim tien meter dikke laag houtspaanders ge vonden. De kano, die op stapel staat, is een schip, dat veel gebruikt wordt op de Rode Zee en Indische Oceaan. Inwoners van Aden geloven, dat op deze scheepswerf de ark van Noach werd gebouwd. De mogelijkheid, als u dit leest misschien reeds de zekerheid, dat de z.g. blokkade van Berlijn door de Russen zal worden opgeheven, doet bij velen de vraag rijzen: wat is hiervan de reden? De blokkade van Berlijn was een angstig wrijf punt tussen Oost en West, en een dat erg dicht in onze nabijheid lag. Begonnen om enkele reële punten waarin de Russen geen gelijk kon den verkrijgen, groeide het langzaam maar zeker uit tot een prestigekwes tie, wat altijd een van de gevaar lijkste punten in een controverse is. De Anglo-Amerikanen hebben door het creëren en in stand hou den van de luchtbrug, waardoor Berlijn's bevolking althans in leven kon blijven, getoond dat zij op vele gebeurlijkheden zijn ingesteld en daaraan het hoofd kunnen bieden. Zij zijn voor de donkere dreiging, die er van de blokkade uitging, niet geweken, maar hebben er doelbe wust een vrijwel afdoend middel tegenover gesteld, dat nieuw was in de historie en dat vriend en vij and verblufte. Men kan gerust zeg gen, dat deze blokkade van Berlijn de eerste ernstige schermutseling is geweest in de oorlog tussen Oost en West en dat deze eerste kracht meting glansrijk door de Anglo- Amerikanen is gewonnen. Men kan nu achter de Russische bereidwilligheid om de blokkade op te heffen van alles gaan zoeken, men kan zeggen dat het de vredes wil is van Rusland of dat het is een poging om de Duitsers voor zich te winnen of wat dan ook, doch vast staat, dat de Russen deze blok kade ook niet veel langer kunnen volhouden. Hier kon nu met recht gesproken worden van: „wie een kuil graaft voor een ander, moet op passen dat hij er zelf niet invalt". En de Russen zijn min of meer in deze kuil gevallen. Niet alleen dat ook hun toevoer van West- naar Oost-Duitsland vrijwel geheel werd afgesneden en daardoor nadelen van de blokkade werden ondervonden, die zich steeds meer gingen wreken in de Oosteuropese economie, daar naast riep deze blokkade ook krach ten op, welke zij vermoedelijk niet in die mate voorzien hadden. -De dreiging, die van een en an der uitging, deed West-Europa te zamen komen en met de Anglo- Amerikanen een blokvormen, eerder en hechter dan in normale omstan digheden het geval zou zijn geweest. Daarnaast bleek de economische vooruitgang van West-Europa, mede door de Amerikaanse hulp zo ge stimuleerd te zijn, dat deze uitge putte landen toch weer een factor werden, welke mee gaat tellen in het bestel van de wereld. Boven dien begint zich dit nu ook uit te strekken tot West-Duitsland en dit vooral was een waarschuwing voor de Russen om van tactiek te ver anderen. Duitsland, en dan bedoelen wij vooral de Anglo-Amerikaanse zones, begint weer een vinger in de pap te krijgen. Het zeer belangrijke Ruhr- gebied begint weer behoorlijk te produceren en wanneer deze pro ductie geheel en uitsluitend ten goe de komt aan de Anglo-Amerikaanse wereld, dan heeft Rusland daarmede I iets verloren, wat in geen jaren te herstellen is. Daarom wordt Rusland nu bereid williger. Wanneer Amerika en Enge land besluiten om zich langzamer hand meer uit Duitsland terug te trekken, heeft Rusland door zijn vijfde colonne weer de mogelijkheid om invloed in dat Duitsland te ver krijgen. Men kan verwachten, dat in de komende jaren om de Duitse industriële capaciteit en om de sym pathie van de Duitsers zelf een fijn zinnig diplomatiek spel ontwikkeld zal worden, waarvan voor de toe komst van beide partijen veel zal afhangen. Helaas worden de Duitsers zich daar ook steeds meer bewust van, hetgeen hun onsympathieke trekken weer sterker naar voren doet ko men. Wij vermoeden, dat daardoor Duitsland beide partijen nog voor zeer moeilijke problemen zal gaan stellen, iets wat zeker niet in de bedoeling, noch van de een noch van de ander heeft gelegen. H. van Wermeskerken. Uw Rode Kruis krijgt geen regerings-subsidie. Het moet alle uitgaven dekken uit u w vrijwillige bijdragen. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Donderdag vergaderde de raad, wegens ziekte van de burgemeester, onder voorzitterschap van wethou der van Halst. Afwezig de heerM. J. Noordhoek. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1948 werd goed gekeurd. Aan C. J. Ardon werd een tege moetkoming ingevolge art. 13 der lageronderwijswet 1920 verleend van f 50.- per jaar voor het bezoe ken door zijn kind van de o.l. school. De heer L. J. Hoveijn werd her benoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan de afdeling Zeeland der Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten werd een bedrag van f 0.01 per inwoner beschikbaar gesteld voor het geven van een geschenk ten behoeve van het herbouwde stad huis te Middelburg. Ten behoeve van het u.l.o.-onderwijs werd het bedrag der beschikbaar te stellen vergoeding der exploitatiekosten voor 1949 bepaald op f 25.-. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld voor het u.l.o.-onderwijs werd bepaald op !'/2. Na enige bespreking werd beslo ten in verband met de aanschaf fing van een nieuwe brandspuit die te Wissekerke is gestationneerd de slangendrooginstallatie te Kamper land naar Wissekerke over te plaat sen, doch de thans te Kamperland geplaatste spuit als reservespuit te handhaven, waarbij het brandweer personeel zoveel mogelijk zal wor den ingekrompen. Voor een cursus voor brandweercommandanten werd een bedrag van f 15.- per deelne mer beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer Zuijdweg naar toewijzing van woningen aan het personeel van de chr. u.l.o.-school. De voorzitter deelde mede dat de toewijzing van de woningen, in overleg met de woonruimtecommissie, was ge daan omdat anders hoogstwaar schijnlijk geen onderwijzers te krij gen geweest zouden zijn of men later voor de moeilijkheid zou heb ben gestaan woonruimte te vorde ren. De heer Leendertse verzocht B. en W. aan Ged. Staten te verzoe ken bij het bepalen van de dienst regeling voor het veer Vere-Kam- perland voornamelijk gedurende de maanden in het voor- en najaar rekening te houden met de uit Mid delburg komende schoolleerlingen. Wanneer het laatste bootje van Veere b.v. om half zes vertrekt, zouden vele leerlingen niet gedwon gen zijn de scholen een uur voor

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1