WOORO-BEVELANSg NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DIHGEI VAN DE DAG No. 2420 Zaterdag 23 April 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. S. M, HfARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No.32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Oorlog zonder verduistering. Terwijl Mao Tse Tung's communistische legerscharen de Jangste Kiang overtrekken ligt Sjanghai, de grootste havenstad van het geweldige Chinese rijk, badend in licht in de avond uren. Enorme wolkenkrabbers beheersen het silhouet van deze vreemde oosterse stad, die een sterk Europees karakter heeït. De communistische legers beschikken niet over een luchtmacht. Zo wacht Sjanghai in volle statie op de dingen die komen gaan. Nog hopen millioenen in Indonesië op Nederland's kracht De door de Veiligheidsraad aan bevolen z.g. vóór-conferentie te Ba tavia tussen Nederland en de repu blikeinen schijnt reeds, vóór ze goed en wel op gang is, tot mislukking gedoemd. Tegen de aanbevelingen en afspraken in, openbaarde Mo hammed Rum, de voorzitter der re publikeinse delegatie, vlak voor het begin der conferentie via een in terview, toch reeds het. standpunt zijner delegatie en wel in zo scherpe lijnen en zo hoog gesteld, dat dit reeds bij voorbaat de sfeer voor onderhandelingen vertroebelde. Dr Van Royen kon toen niet anders doen dan ook direct een perscon ferentie arrangeren om de Neder landse zienswijze eveneens in het licht te stellen. Zoals trouwens reeds te verwach ten was voor een door de Veilig heidsraad aanbevolen conferentie, blazen de republikeinen zo hoog mogelijk van de toren en stellen zij als eerste en voornaamste eis om verder te kunnen onderhandelen de terugkeer en het volledig machts herstel van de republikeinse rege ring in Djocja. Dus juist het feit waarom de Nederlandse regering de laatste politiële actie is begon-' nen, wensen zij ongedaan gemaakt te zien. Al het met deze actie reeds bereikte resultaat en de daarvoor gebrachte offers, zouden dan dus voor niets zijn geweest. De repu blikeinse prominenten willen eerst hun oude plaats en macht in Djocja weer innemen en juist tegen deze door hen misbruikte macht ging onze actie en stokte alle mogelijkheid tot overeenstemming in Indonesië. Door het drijven van de Veiligheids raad bleek nochtans de Nederlandse regering bereid om de terugkeer van de republikeinse prominenten naar Djocja in overweging te nemen, waarbij haar echter vermoedelijk een terugkeer zonder beheersing der machtsmiddelen voor ogen stond. Deze laatsten zouden dan in Ne derlandse handen blijven. De sultan van Djocja is nu persoonlijk naar Batavia gekomen om kracht bij te zetten aan de republikeinse mening, dat zij wel in staat zouden zijn om orde, rust en recht in de republiek te handhaven. Het is dan ook deze eis waaraan de republikeinen thans vasthouden. Nederland echter kan hierin thans zeker niet toestemmen. De onder vinding heeft meer dan voldoende geleerd, dat de oude toestanden van terreur, roof, moord en onhandel baarheid dan zeker zouden terug keren. Dan zou een uiteindelijke oplossing van de Indonesische kwes tie nóg moeilijker worden en zou Nederland zijn prestige en moreel overwicht volkomen verloren heb ben. Nog hopen millioenen in Indonesië dat Nederland de kracht.zal blijken te bezitten om het volledig herstel der republikeinse prominenten in Djocja te voorkomen, om de vol ledige rust en orde te herstellen en te helpen bewaren. Zonder de in menging van Veiligheidsraad en „Verenigde Naties" zou dit ons ze ker voor honderd procent gelukken. Maar deze verpolitiekte instellingen maken 9nze taak wel uiterst moei lijk. Het is uitsluitend aan deze in ternationale politiek te wijten, dat de volkomen voze republikeinse re-r gering nog in stand gehouden wordt en eisen kan stellen, dwars tegen alle werkelijk Indonesische belangen in. Het schijnt voor Nederland een vechten tegen de bierkaai, omdat steeds weer alle machten samen spannen om de Nederlandse invloed in Indonesië volkomen weg te wer ken. Gaat dit zo voort, dan zal er ten slotte voor Nederland niets anders overschieten, dan toch tegen alle internationale drang in de eigen weg te gaan in Indonesië, met mede werking van de andere deelstaten, ófIndië volkomen los te laten, met alle vreselijke gevolgen daar van voor Indonesië en voor Neder land en voor de wereldvrede! Er zal van de Nederlandse rege ring veel moed en vastberadenheid vereist worden om de juiste gedrags lijn vast te stellen en vol te hou den. Maar aan het geschipper zal eens een einde moeten komen, om dat alle denkbare en ondenkbare mogelijkheden dan zijn uitgeput. Moge Nederland inderdaad de moed en de kracht kunnen opbrengen om, desnoods tegen vrijwel de hele we reld in, aan Indonesië de vrede en rust te bezorgen waar het land zo zeer behoefte aan heeft en die zon der die moed en kracht nog in lange jaren geen feit zouden kunnen wor den. H. van Wermeskerken. Emmabloem-collecte. De Emmabloem-collecte heeft op gebracht te Kamperland f 63.36 te Wissekerke f 60. te Geersdijk f 14.71 DEZE WEEK 2 ons gesorteerde toffee's voor slechts 53 cent of 2 ons speculaas voor slechts 35 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ZuicHeriand onafhankelijk. Op tweede Paasdag heeft Ierland zich op feestelijke wijze tot republiek verklaard. Massaal bezoek aan bollen velden. Een overweldigende stroom bezoekers, waaronder zeer veel Bel gen, Engelsen en Amerikanen be gaf zich tijdens de feestdagen naar de bloeiende bollenvelden. Paasboodschap. Zondagmorgen heeft H.K.H. prinses Wilhelmina tij dens een uitzending van het I.K.O.R. het Nederlandse volk toegesproken. Brand in Boxtel. 10 hectaren heidegrond, in hoofdzaak eigendom van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, gingen verloren tijdens een brand op de heide bij Boxtel. In België voorlopig geen grens correcties. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft medegedeeld, tijdelijk af te zullen zien van aan spraken op Duitse gebieden welke als grenscorrectie aan België zouden toekomen. Noodlottig spel. Twee broertjes in Boxtel speelden met z.g. „band- mijnen", waarvan er een explodeer de. Beide kinderen werden zwaar gewond. Dievenbende ontmaskerd. In Amsterdam zijn 4 bavendieven, be nevens 3 helers gearresteerd, die in de afgelopen maanden tezamen voor circa 25.000 gulden aan tex- tielgoed hebben gestolen. Vis in aluminium. In IJmuiden is een begin gemaakt met het ver vaardigen van aluminium „kisten" voor verpakking van vis. Bescherming tegen atoomoor log. Te Genève werd op 21 April a.s. een conferentie van het Inter nationale Rode Kruis geopend. Ge tracht wordt een conventie op te stellen voor de bescherming van burgers bij gebruik van atoombom men in een eventuele oorlog. Koninklijk bezoek aan de Oude Kerk. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben op de eerste Paas dag de kerkdienst gevolgd in de Oude Kerk te Soest.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1