„Sport HET PAASEI lokaal van de chr. lagere school, door het bestuur dier school be schikbaar gesteld, terwijl de gemeen te tevens twee woningen reserveer de voor de onderwijzers, n.l. voor het hoofd der school, de heer H. van Elven en de heer S. Ton, le raar in vaste dienst. Spreker behandelde vervolgens de reden van bestaan der school. Hij wees hiervoor op verscheidene Noordbevelandse leerlingen die el ders onderwijs genoten, waaraan grote bezwaren verbonden waren; de vermindering van arbeidskrach ten in de landbouw, waardoor an dere werkkringen gezocht moeten worden en vooral ook, met het oog op de blokvorming in en buiten Europa, waardoor het nodig is de blik te verruimen o.m. door het le ren van talen. Hierna dankte spreker de heer Leenhouts en sprak daarbij de hóóp uit tot een goede en vruchtbare sa menwerking te komen, evenals met dr Huizenga. Na voorlezing van en kele gelukstelegrammen installeerde hij daarna het hoofd en personeel, hun Gods leiding, zegen en kracht toewensend. Hierna sprak de heer Van Elven, en vroeg om steun en medewerking bij de uitoefening van zijn arbeid in het belang der leerlingen. Burgemeester J.J. van der Maas, de heren Leenhouts, Huizenga en J. IJsselstein, hoofd der Geref. Ulo school te Middelburg, boden hierna gelukwensen aan. Tot slot spraken nog de heer Schuil en ds Meijer enige woorden, waarna de heer Van Elven met dank gebed sloot. OUDERAVOND U.L.O. KORTQENE Op 1 April werd in de bovenzaal van de welwillend ter beschikking gestelde Huishoudschool een ge slaagde ouderavond van de U.L.O. gehouden. Het hoofd der school heette alle aanwezigen van harte welkom en constateerde met dankbaarheid, dat dit een bijzondere ouderavond was, omdat er veel meer ouders aanwe zig waren, dan er leerlingen op de school waren, terwijl het bij veel ouderavonden zo is, dat het aantal ouders geringer is, dan het aantal leerlingen der school. Na de opening kreeg de heer Brandes het woord met een causerie over Oud-Noord-Beveland. Daarna was de jeugd aan de beurt, die een onder leiding van de heer en me vrouw Schot ingestudeerd program ma opvoerde. De band met twee 2de prijs winnaars op concoursen bracht op verdienstelijke wijze een 5-tal nummers ten gehore. Er waren kleine schetsen in 't Hollands en 'tZeeuws; vooral de goede dictie van de jeugdige W. van der Peijl viel op, die speciaal „Het Holland se land" zeer gevoelig wist weer te geven. Er was een wedstrijdnum mer tussen straatzangers, cowboys en zangeressen van krontjongliedjes, waarbij de deskundige jury in de zaal besliste, dat de erepalm toe kwam aan de straatzangers. Veel hilariteit werd gewekt door het trio dat „Eerlijk delen" opvoerde. Ook het „Mosterdpotje" dat bijna als langere titel gekregen had: „Het Mosterdpotje, gerijmd door Schotje" viel zeer in de smaak. Eierentrui een der speelsters moest plotseling 's morgens de rol als invalster in studeren het breistertje en het koor zorgden ook voor een be schaafde lichte onderhoudende toon in het „Bonte Programma". Ver melden wij tenslotte nog, dat ook de hersengymnastiek, door de jon gens gewonnen, vele vrolijke mo menten bracht. Toen de pauze aanbrak, waarin enige leden, der oudercommissie moesten benoemd worden, was men in een goede stemming en het was dan ook niet te verwonderen dat de gekozenen zonder uitzondering hun benoeming aannamen. Na de pauze het was al vrij laat ge worden waarin enig werk der leerlingen bezichtigd werd, volgde nog een sterk besnoeide lezing door de heer de Hulster over de moge lijkheden voor de M.U.L.O.-leer lingen. Bij de rondvraag bleken al le aanwezigen zo goed ingelicht, dat de enige vraag was, hoe men een paar tweelingen uit elkaar moest houden. Op deze snelle rondvraag volgde een nog snellere sluiting, opdat de laatste aanwezigen nog net voor twaalf uur thuis konden zijn. Last but not least voerde de heer burgemeester Schuit het woord. Voetbal. Zaterdag j.l. vond er een vriend schappelijke ontmoeting plaats tus sen het personeel van de Coöp. Landbouwvereniging „Noord-Beve land" en het personeel van de Coöp. Zeeuwse Aankoopvereniging van Wemeldinge. Als voetbalploegen moesten bei den nog heel wat leren. Kortgene telde 3 voetballers, terwijl Wemel dinge met 6 voetballers tevoorschijn kwam, zodat het niet te verwonde ren valt dat Kortgene met flink ver schil het onderspit heeft moeten delven. Uit het oogpunt van colle gialiteit kan men deze ontmoeting zeker geslaagd noemen, terwijl het voor de spelers een plezierige dag was. Colijnsplaatse Boys - Kats 3-0 In het kader van de bekerwed strijden speelde Zaterdag j.l. Co- lijnsplaatse Boys tegen Kats, dat voor laatstgenoemde toch nog op een verrassende nederlaag uitliep. Colijnsplaat startte zeer langzaam, terwijl Kats direct een flink tempo inzette en aanval op aanval op het Colijnsplaatse doel lanceerde en de verdediging voor een moeilijke op gaaf plaatste, die deze glansrijk doorstond. De eerste helft en ook nog ge durende bijna een half uur in de tweede helft beheerste Kats het ge hele veld tot aan de vijandelijke verdediging, waar het echter regel matig op strandde. Dit was echter ook voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan doorzettings vermogen van de aanvallers, die óf te lang aarzelden de bal over te geven óf te langzaam waren met schieten, waardoor de bal wegge werkt kon worden. Daartegenover stond een heel slappe Colijnsplaatse aanval, waarin het verband ver te zoeken was en zij daardoor ook niet bij machte was de verdediging uit het verband te rukken. Alle drie de doelpunten werden in het laatste gedeelte van de twee de helft gemaakt. Het eerste werd gescoord door de rechtsbinnen die de bal na een halve misser van een back te pakken kreeg. Het tweede doelpunt kwam door de voet van de middenvoor, uit een voorzet van de rechtsbuiten, waar de rechtsbin- De feesten en hoogtijdagen zoals de christelijke kerk die tegenwoor dig kent, zijn er niet altijd geweest. Zo werd de viering van het Paas feest pas algemeen in de 4e eeuw na Christus. Het klinkt misschien gek, maar het is inderdaad zo, dat Kerstmis, Pasen en Pinksteren her denkingen zijn, die door de gees telijkheid zijn ingevoerd, omdat de ze met de heidense feesten geen raad wist. De oude volken uit het begin van onze jaartelling hadden namelijk allemaal hun zeden en gebruiken, die in nauw verband stonden met de omloop van de zon en de wis seling der jaargetijden. En dit alles was zo ingeburgerd, dat strenge bepalingen noch zware straffen het volk er van konden weerhouden hun oude zonnefeesten te vieren en de daaraan verbonden magische handelingen te verrichten. Zo kwam de geestelijkheid er tenslotte toe om de christelijke hoogtijdagen, die wij zojuist noemden, in te voeren. Natuurlijk was dit ook niet zo maar in orde, maar we kunnen wel zeg gen, dat tenslotte van werkelijk christelijke feestdagen kon worden gesproken. Meifeesten. Onze verre voorouders aanbaden de zon. Dat is niet verwonderlijk, want de zon is het leven-en warm- tewekkende in de natuur. Het is dus te begrijpen, dat zij in het voorjaar, wanneer de zonneschijn in kracht toenam en de dode ak ker weer verwarmde, hun feesten vierden ter ere van dit hemellichaam Ook leefde bij hen de gedachte, dat zij de zon konden helpen in haar strijd tegen de duisternis. Zij legden daarom vuren aan en spra ken formules uit, waarin zij de zon smeekten om niet te versagen en met haar warme, levenswekkende kracht de koude en kilte van het winterse jaargetijde te verjagen. Zo hielden zij ook ommetochten in de richting van de loop der zon teneinde haar behulpzaam te zijn. Tegenwoordig is het branden van paasvuren nog algemeen in ons land, hoewel de betekenis er van niet meer bekend is. Een ander zeer algemeen gebruik (waar zelfs de distributiedienst rekening mee hield) is het eten van eieren in de paas tijd. Deze gewoonte was al eeu wen voor onze jaartelling in zwang in de landen rond de Middellandse Zee waaruit we wel mogen con cluderen, dat het ei een grote plaats innam bij de heidense volkeren. En dit is begrijpelijk. Uit het schijnbaar dode kan een jong en levend wezen te voorschijn komen een symbool van het ontwakende leven in de natuur. Volgens de voorstelling uit die dagen kon men nu deze jonge levenskracht over brengen op andere wezens en din gen. Zo ontstond bijvoorbeeld de gewoonte om eieren in de akker te begraven of om ze onder vrucht bomen te leggen. In streken met veel veeteelt liet men de dieren over de eieren lopen. Dat bevor derde dus de vruchtbaarheid. De mens zelf trachtte eveneens van het ei profijt te trekken en in elk gezin werden dan ook de eieren gegeten. Men deed levenskracht op en weerde boze geesten en demonen. De beschilderde eieren. Later ging men de eieren beschij nen eerst handig overheen was ge stapt om zijn buurman een betere schietkans te bieden, die deze dank baar benutte. Het laatste doelpunt, één minuut voor het einde, was we derom van de middenvoor, die een fout van de verdediging pijnlijk be strafte. deren: men beeldde af, wat men graag wilde hebben, bijv. koren aren en talloze andere dingen, die men nodig had. Van al deze zeden en gebruiken is de heidense betekenis vergeten. In de plaats van de riten der Mei maand kwamen Pasen en Pinkste ren feesten waarop men herdenkt, hoe het Licht der wereld de Vorst der duisternis overwon en hoe de Heilige Geest, die het ware leven wekt, aan de mensheid werd ge geven. Maar nog altijd kennen wij de paasvuren en het eiereneten. Men heeft dikwijls geprobeerd deze ge woonten uit te roeien, maar het is niet gelukt. Evenmin als met het SinterKlaasfeest. En waarom zouden we het ook proberen? Niemand zal kunnen beweren, dat deze eeu wenoude gewoonten ook maar in het minst gevaarlijk zijn, integen deel, ze zetten een traditie voort, die men niet zonder schade over boord kan werpen. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Janssen en Dr Bruynzeel. Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Officiële publicatie Distributiedienst „De Bevelanden" Wijziging zittingen centrale kassen. De zittingen van de centrale kassen (aanvragen van textiel, afhalen van ziekenbonnen enz.) zullen vanaf 11 April 1949 om de 14 dagen gehouden worden op de gebruikelijke plaatsen, dagen en uren. In de week van 10 t.e.m. 16 April en telkens 14 dagen later (dit is in de weken waarin over het algemeen geen bonaanwijzing plaats vindt) zullen de gebruikelij ke zittingen worden gehouden te Kolijnsplaat, Geersdijk, Kamperland, Kats, Kortgene en Wissekerke. Op alle zittingsplaatsen is een lijst der eerstvolgende zittingsdata aangeplakt. Uitreiking van bonkaarten voor de 9e en volgende periode 1949. In het tijdvak van 11 April t.e.m. 30 Juli 1949 worden de bonkaarten K/L 909 en toeslagkaartjes voor a.s. en jonge moeders uitgereikt. Overgelegd moeten worden alle T.D.'s, de inwisselingsbonnen van de dan geldige bonkaarten en de CA en/of CB kaarten van de a.s. en jonge moeders. De datum en het uur waarop moet worden af gehaald is vermeld op een der thans geldige bonkaarten van het gezin. Wijziging zittingen l.v.m. Goe de Vrijdag en Pasen. Op Goe de Vrijdag en 2e Paasdag zijn alle kantoren van de Distributiedienst gesloten. De zittingen van de Cen trale Kas en voor detaillisten te Kortgene zijn verzet van 15 April naar 22 April. IS AL 20 EEUWEN OUD

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2