NOORD-BEVELANDS HIEUWS- EU ADVERTENTIEBLAD ■El UI DE UI No. 2416 Zaterdag 26 Maart 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE L G. E3. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No.32622. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's Moord op Java. In de nabijheid van Poerwokerto zijn twee rechte lijke ambtenaren door terroristen vermoord. Beide heren waren op dienstreis naar Zuid-Midden-Java. Do grens overgezet. De voor malige Kriminal-Sekretür Jeseph Schreieder, de man van het Enge- Iandspiel, is per auto naar Kalden- kirchen gebracht, waar hij aan de britse autoriteiten is overgeleverd. Benelux stelt vast. Op de Be- nelux-conferentie, welke vorige week is gehouden, is vastgesteld dat vóór 1 Januari 1950 alle distributiemaat regelen in Nederland, ten aanzien van verbruiksgoederen moeten zijn afgeschaft. Herdenking overlijden Koning Willem II. Onder grote belang stelling en in aanwezigheid van tal van hoge autoriteiten werd te Til burg het feit herdacht dat honderd jaar geleden koning Willem II daar overleed. Ook Djambi. Een delegatie uit Djambi is in Batavia gearriveerd teneinde gedaan te krijgen dat de daerah Djambi zal worden gevormd. Hoog bezoek. Op 2 April a.s. zullen ter gelegenheid van de te waterlating van een Noors schip, Kroonprins Olaf van Noorwegen en zijn echtgenote een kort bezoek brengen aan Amsterdam. Geweken. Het gevaar voor een verdere uitbreiding van de pokken- epedemie in Batavia is geweken. Het aantal geconstateerde gevallen neemt dagelijks af. Toch rijden. Op 17 April, 1 en 8 Mei, de z.g. boIlen-Zondagen zal het rijverbod voor motorrijtuigen worden opgeheven. Levenslang. Franz Fischer, de man van de jodentransporten, meer bekend onder de naam „Juden- fischer", werd te 's-Gravenhage tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Er uit. Het N.V.V. heeft besloten uit het Wereldvakverbond te tre den. Naar het oordeel van het N.V.V.- bestuur was het Wereldvakverbond hoe langer hoe meer in het com munistische vaarwater verzeild ge raakt. Hot einde. Volgende week zal de behandeling van het proces Kravchenko een einde nemen. Ver moedelijk zal de uitspraak in deze geruchtmakende affaire twee weken later vallen. Goede kans. Het Canadese com promis-voorstel inzake de indone- stsche kwestie maakt, volgens in gewijden, een goede kans aange nomen te zullen worden. Protest. De nederlandse gezant te Rome, graaf Van Bijlandt, heeft geprotesteerd tegen de beledigende opmerking die de italiaanse com munistenleider Togliatti dezer da gen aan het adres van de Koningin der Nederlanden richtte. Onderscheiding. De majoor der mariniers C. G. Lems is benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. Majoor Lems heeft zich tijdens de politiële actie als commandant van een infanterie- compagnie onderscheiden door uit stekende daden van moed, beleid en trouw. Half pond rijst. Dezer dagen wordt een bon aangewezen voor het kopen van een half pond rijst. Woonhuis op wielen. Op de a.s. Jaarbeurs is een huis op wielen te bezichtigen, dat een nieuwe op lossing aangeeft voor het woning vraagstuk. Het is ingericht als een flat van 10 bij 3.15 meter en bevat woonkamer met erker, 2 slaapka mers, hal, keuken en toilet, com pleet met electrische en sanitaire installatie. Prins Bernhard terug in Ne derland. Woensdag zijn prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene per vliegtuig in ons land weergekeerd. Bedrijfspensioenfonds. Onlangs is voor de landbouw een bedrijfs pensioenfonds de notaris gepasseerd. Het wordt per 1 Mei in werxing gesteld. Nederlandse parachutisten in actie. Volgens het Chinese blad Keng Po zijn 300 nederlandse pa rachutisten en 12 transportvliegtui gen in actie gekomen bij Wonosari (ten z.o. van Djogja)%. Montgomery hoofd atlantische strijdkrachten. Zeer waarschijn lijk wordt veldmaarschalk Mont gomery benoemd tot opperbevel hebber van alle verenigde strijd krachten der Atlantische Unie. Dr Treep verlaat Financiën. De thesaurier-generaal van het mi nisterie van Financiën, drA. Treep, is benoemd tot adjunct-directeur van de Bataafse en zal worden op gevolgd door dr W. Koster, plv. directeur van de Wereldbank te Washington. Nederlandse luitenant redt U.N.O.-waarnfemers. De luite nant baron Van Voorst tot Voorst heeft, met gevaar voor eigen leven, de militaire waarnemers van de U.N.O., die op Java beschoten wer den, van de dood gered. Duitsers arresteren nederland se jongen. Een 14-jarige neder- lands jongetje is op duits grond gebied gearresteerd door duitse douanebeambten, die hem naar de gevangenis te Kleef overbrachten. Mr Stikker naar Amerika. De minister van Buitenlandse Zaken is ter ondertekening van het Atlan tisch Pact met de Queen Mary naar Amerika vertrokken. Is Molotov ontslagen? Volgens de laatste inlichtingen in Londen is de politiek van het Kremlin vol ledig gewijzigd en heeft Stalin de ministers Molotov en Voznessenki ontslagen, omdat hun politiek een fiasco is geworden. De Stichting Centrum voor Kraamzorg voor Z. en N. Beveland vergadert. Onder voorzitterschap van de heer P. Staverman, arts te Hein- kenszand vergaderde Dinsdag te Goes het Algemeen Bestuur van de Stichting Centrum voor Kraamzorg voor. Z. en N. Beveland. De secretaris, de heer A. de Lan ge, herinnerde er in zijn jaar verslag aan, dat dit Centrum in 1946 is opgericht door de Prov. Commissie voor de Hygiëne van het Kind en met ingang van 1 jan. is overgegaan naar de Kruisvere nigingen op Z. en N. Beveland. Mo menteel zijn alle Groene Kruisver enigingen op beide eilanden toe getreden. Het Centrum heeft zich gunstig ontwikkeld en ook de finan ciële toestand is gezond, zodat van de deelnemende verenigingen tot nu toe slechts éénmaal een bijdra ge van f 0.10 per lid in de stich- tingskosten behoefde te worden ge vraagd. Het Centrum is gevestigd in het gebouw Oostsingel 70 te Goes. Leidster-docente is zuster Vernimmen, terwijl met ingang van 1 januari 1949 als tweede zuster is benoemd zuster L. Thomassen. De vergoeding voor de leerlin gen kon in 1948 worden verhoogd. Voor de gediplomeerde kraamver zorgster kon een verzekering voor een bescheiden ouderdomspensioen worden gesloten. Aan het Centrum zijn thans ver bonden 23 gediplomeerde kraam verzorgsters, terwijl 8 leerlingen in opleiding zijn. In totaal zijn in 1948 geholpen 331 kraamvrouwen met 4405 verzorgingsdagen. De rekening over 1948 en de begroting voor 1949, toegelicht door de penningmeester, de heer J. M. Traas te Hoedekenskerke, werden, nadat de commissie van controle een gunstig rapport had uitgebracht, vastgesteld. Nadat de penningmeester als be- Bij aankoop van '/2 pond koffie of 1 ons thee 2 ons fondant of 2 ons speculaas voor slechts 32 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. stuurslid was herkozen, hield Dr P. K. de Haas, kinderarts te Goes, een inleiding over „Praenatale zorg" (de zorg, die moeder en kind om ringt tijdens zwangerschap, baring en kraambed). In de jaren vóór de oorlog be droeg in Nederland de sterfte van de moeders tengevolge van zwan gerschap, baring en kraambed 2l/2% terwijl tevens 2'/2% der kinderen dood geboren werden en nog l'/20/0 stierf in de eerste week na de ge boorte. Willen we dit percentage zien dalen, dan zullen ook in Zee land op dit terrein maatregelen dienen te worden genomen. Uit de jaarverslagen van de con- sultatiebureaux voor zuigelingen blijkt dat in 1947 voor 609 beval lingen in Goes, Hansweert, Arends- kerke, Heinkenszand, Kamperland, Krabbendijke, Kruiningen, Lewedorp Nieuwdorp, Rilland en Wolfaarts- dijk 208 maal gediplomeerde kraam hulp is ontvangen, dus ruim 30%. En dit betreft nog alleen de gege vens over kinderen, die op een cons.bureau bekend zijn. Voor de overige gevallen zal het percenta ge wel beneden de 30 blijven. Spr. achtte het noodzakelijk, dat iedere zwangere vrouw vanaf plm. de 4e maand geregeld gecontroleerd wordt. In 86 der gevallen is, in Zeeland de arts de verloskundige. De praenatale zorg is dus hier voor namelijk in handen van de arts. De gedachte van een consultatiebu reau voor a.s. moeders is hier nog niet ingeburgerd. Met cijfers van een consdmreau uit Rotterdam toon de spr. aan, dat iri vele gevallen maatregelen genomen kunnen wor den tegen levenloze geboorten. Een geregelde controle tijdens de zwan gerschap is dringend noodzakelijk, maar slechts 10 der zwangeren wordt geregeld onderzocht op een cons.bureau. Ten plattelande zal de huisarts een cons.bureau dienen te gaan leiden, zoals hij dat voor zuigelin gen doet. De organisatie', huisves ting, outillage van deze bureaux kunnen daar in handen worden ge legd van de Kruisverenigingen. De wijkzuster kan haar assistentie ver lenen. Het bezoeken van zulk een cons.bureau dient geen kosten met zich te brengen. Huisarts, wijkzus ter en kruisvereniging dienen hier diligent te zijn. De wijkzuster dient

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1