NOORD-3EVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ladlouwliuishoudoiiderwijs KEI VAN DESDIG No. 2413 Zaterdag 5 Maart 1949 52e Jaargang DRUK EN UITQAVE A. G. 39. MARKUSSE TE WiSSEKERXE TELEFOON No. 308 GIRO No.32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Benelux bijeen. Te Brussel zul len de eerste ministers en de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Beneiux-landen vergaderen. Dit is ter voorbereiding van de aan staande Benelux-conferentie welke in Den Haag zal worden gehóuden op 10 Maart a.s. Teleurstellend antwoord. De regering deelt mede, dat aangezien de huidige staatsschuld al een zwa re druk uitoefent op 's lands schat kist en er van een ernstig tekort van binnenlandse besparingen kan worden gesproken. Een interregale vergoeding van de materiële oorlogs schade zou naar haar stellige over tuiging geenszins stroken met het welzijn der gemeenschap. Atlantisch verdrag. Welinge lichte diplomatieke kringen te Was hington verwachten, dat het Noord- Atlantisch Verdrag in ongeveer twee weken gereed zal zijn. 50 OOOstc woning. Te Tiel was minister in 'tVeld aanwezig bij de onthulling van de 50.000ste woning sinds de bevrijding. Plantage's worden bewaakt. Gezien de veelvuldige aanslagen op de plantages in Indonesië heeft men een speciaal corps bewakers aangewezen onder leiding en toe zicht van de politie. Commissariaat voor oorlogs schade. Te Rotterdam is be noemd prof. mr Ph. A. N. Houwing tot voorzitter van het commissari aat van Oorlogsschade, dat als bui- tenambtelijk college een sleutelpo sitie zal innemen bij de uitvoering van de wet op materiële oorlogs schade. Anti-mistsysteem. Langs de startbanen van de luchtbrugvlieg velden in Berlijn zijn straalmotoren opgesteld om door hun warme uit laatgassen alle mist van de start banen te verdrijven. Hij had dollar-te-goed. In Rot terdam heeft de recherche een Schie dams koopman gearresteerd, die onder allerlei voorspiegelingen kans heeft gezien een 49-jarige vrouw tot de bedelstaf te brengen. Grens versterkt. Uit welinge lichte bronnen is vernomen dat Rusland langs de Noors-Russische grens zijn garnizoenen heeft ver sterkt. Deze troepen zijn afkomstig uit het gebied rond Moermansk. De Tour de France 1949. De nadere bijzonderheden omtrent de Tour de France zijn officieel be Holderdebolder, ©en koe op zolder. In het hartje van Berlijn heeft een Zwitserse boer een stal op de eerste verdieping van zijn huis. Reeds tijdens de oorlog waren verschillende geïmproviseerde boerderijen in het centrum van de stad ingericht om tijdens de oorlogshandelingen melk voor jonge kinderen te kunnen leveren. De boerderij van deze Zwitser ligt in de Russische zone van Berlijn. „Ik wil graag naar Zwitserland terug", heeft boer Von Gunten verteld, „maar de Sovjets willen mijn koeien geen visum geven". kend gemaakt. Zij bestaan uit 21 etappes, 4 dagen rust, 16 bergpas sen-en loopt over ongeveer 50CO km. Voor de eerste maal loopt de route door in Spanje. Twee maal wordt er in koppels gestart, n.l. op de routes Les Sables-La Rochelle en Colmar-Nancy, met bestijging van de bergpas du Bonhomme (949 m.). Doodgeschoten. Twee Russi sche kolonels zijn gefusilleerd en tweehonderd andere Russen gear resteerd in verband met de reus achtige juwèlendiefstal op een Rus sisch bureau in Berlijn. De diefstal betrof behalve goud en platina, 6 kg juwelen ter waarde van milli- oenen marken. Zij spionneerden. Onder be schuldiging van spionnage werden dezer dagen twee Franse officieren gearresteerd. Een van hen, een majoor, die lid is van de commu nistische partij, bekende talrijke documenten in handen van een buitenlandse mogenheid te hebben gespeeld. „Zij vergisten zich". Alle vijftien protestantse geestelijken die in Bulgarije terechtstaan hebben bekend, zich schuldig te hebben ge maakt aan landverraad, deviezen- smokkel en zwarte handel. Zij ver klaarden in de gevangenis zeer menselijkerwijze behandeld te zijn geworden. En waren hierdoor aan genaam verrast Ter dood veroordeeld. Een „volksgerecht" in Joegoslavië heert twee priesters en twee broeders ter dood veroordeeld onder beschul diging van „collaboratie" met de Duitsers en Italianen. In de offici- Deze week 2 ons gesorteerde babbelaars voor 41 cent, 2 ons antandelhonen voor 48 cent. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ele berichten worden zij „moor denaars" genoemd. Offensief. De Franse Justitie zal trachten de onschendbaarheid van twintig communistische parlements leden te doen opheffen. Allen maak ten zich schuldig aan pogingen het Franse leger te demoraliseren. Niet naar Den Haag. De voor malige republikeinse voormannen hebben besloten niet deel te nemen aan de a.s. ronde-tafelconferentie iiï Den Haag. De nieuwe Nederlandse stap noemen zij een „doorkruising der resolutie van de Veiligheidsraad". Wel naar Den Haag. De Indo nesische federalisten hebben een stemmig besloten de uitnodiging van de Nederlandse regering tot bijwo ning van de ronde-tafelconferentie, te aanvaarden. Hof voor rechten van de mens. Het Brussels congres van de Eu ropese Beweging besloot de ver schillende regeringen aan te beve len een Europees Hot voor de rech ten van de mens in te stellen. Meer handel met Engeland. Nederland en Engeland zijn over eengekomen dit jaar voor 650 mil- lioen gulden uit te wisselen. Dit is ongeveer 250 miWoen gulden meer dan het vorig jaar. Wie niet staeg en kent, de grond van haar bedrijf, Blijft steeds een slappe gans en nooit een handig wijf. Wat leert onze dochter op de landbouwhuishoudschool Het valt steeds weer op hoe wei nig het bekend is welk onderwijs onze meisjes op een landbouwhuis houdschool kunnen volgen. Hoe dikwijls hoort men niet„Nee, dat is alleen een school voor boe rendochters". Wellicht geeft het woord „land bouw" aanleiding tot deze gedach te. Beter ware het misschien te spreken over „Huishoudonderwijs voor het Platteland". Men kan zich dan afvragen, is het noodzakelijk om bij het geven van huishoudonderwijs verschil te maken tussen stad en platteland? Een ieder kan toch begrijpen, dat een meisje, dat op het platteland woont, andere kennis nodig heeft dan een meisje dat in een grote stad leeft. Moet zij niet iets weten van het verzorgen van de inmaak, de slacht, het onderhoud van de bloementuin? Wordt haar later,als zij huisvrouw geworden is niet ge vraagd: „Welke groenten moeten er verbouwd worden?". Nu er tegenwoordig reeds meis jes van 13 jaar onze scholen be zoeken verneemt men ook wel een andere mening. Nee de landbouwhuishoudschool is alleen geschikt voor de jonge dorpsmeisjes. Deze onbekendheid »iaakt het noodzakelijk nog eens uiteen te zetten dat op de landbouwhuis- houdscholen aan meisjes van zeer verschillende leeftijden, n.l. vanaf 13 jaar voor haar passende cursus-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1