Het kunstmatige hart "predikbeurten en een Veiligheidsraad bezit, die zich opmaakt een objectief oordeel uit te spreken over de ontelbare problemen welke hem worden voor gelegd. Zeven jaar na 1942 wordt er veel gepraat en veel getwist over het zelfde gebied, waar in 1942 de vier vlaggen tezamen fier over het water woeien, dezelfde vlaggen van dezelf de naties, die nu ook in het Indo nesische probleem zijn geïntresseerd. Tóén streden zij met kanon en tor pedo, verbonden onder één bevel hebber; nu wordt het geboorteland van diezelfde bevelhebber bestreden, wanneer het vecht om iets dat na aan het hart ligt, en dat het terecht beschouwt als een der pijlers van zijn volksbestaan. Tóén gold de daad; thans woor den, bittere woorden soms, en sta pels papieren welke de bewijzen moeten leveren van hetgeen die „andere drie" „die éne, onhandel bare" verwijten. Zou het niet goed zijn, éven naar 1942 terug te gaan en te gedenken dat die gebeurtenis op 27 Februari toch eigenlijk een beter uitgangspunt voor samenwerking in de „Verenig de" Naties zou vormen dan de ver worden omstandigheden daarna? Zonder voorbereiding. Nog in ander opzicht is de zee slag een herinnering waard. Hij werd verloren; de verliezen waren zeer zwaar. Maar één der oorzaken daarvan was de toch nog gebrek kige vóórbereiding van de con centratie der vier vlaggen, welke zich een dag tevoren voltrok. Zel den daarvóór waren de schepen bij elkaar geweest. De gelegenheid, te zamen te oefenen, had ontbroken. Wat dat zeggen wil, kan een ieder aanvoelen. Voor welke enorme moei lijkheden de leiding stond, begrijpt ieder zeeman. Dat gebrek aan voor bereiding zat vast aan de politieke verhoudingen; vóór 8 December 1941 was Amerika nog „neutraal" en was gezamenlijk „plannen maken" uitgesloten. Toen de oorlog uitbrak, was het te laat. Er waren zovele andere dingen te doen Een les voor de toekomst: Zou hetgeen aanbeveling verdienen deze les ter harte te nemen, inplaats van elkaar thans nu een ander groot gevaar dreigt in de haren te vliegen en daardoor te verzwakken Nederland en zijn overzeese gebieds delen liggen nog altijd op dezelfde plaats als in 1942: West-Europa, Verre Oosten, Verre Westen. De belangen liggen nog op de oceanen Atlantische- en Indische en Stille Oceaan. Oók van Amerika, óók van Engeland, óók van Australië Wij beten de kop af. Men mag de slag in de Javazee niet op zichzelf beschouwen. Hij stond in onverbrekelijk verband met de gehele zeeoorlog van drie maan den daarvóór. De strategie was: tijdwinst. Zo noordelijk mogelijk de vijand aantasten. Hij moest we- ten»dat wij vochten. Hij mocht niet te hard opschieten. Australië was niet gereed, Brits-Indië met Ceylon aan de andere zijde evenmin. Wij beten de kop af. Langzaam terug trekkende. De javazee was de laatste bloe dige faze. De tot het laatst toe, consequente toepassing van een ééns vastgesteld beginsel, en in over eenstemming met de bevelen der hoogste oorlogsleiding in Was hington annex Londen. De geallieerde vloot bleek een volkomen verrassing voor de Ja panse bevelhebber. Dit blijkt uit de Japanse rapporten. Zijn locale over macht was niet zo groot, maar het geluk was aan zijn zijde. Wij had den in die tijd te weinig vliegtui gen over, de japanse vloot tijdig te verkennen. Na een uur vechten kreeg de Britse zware kruiser „Exeter" één zeer ongelukkige treffer, waar door het schip moest uitvallen. Als wij eens die treffer op een Japanse zware kruiser hadden behaald? „Fifty-fifty". Dan hadden wij ter plaatse een anderhalf uur vóór het ingrijpen van ijlings gezonden Japanse versterkingen een ar- tilleristische meerderheid gehad Zwaarbeladen, volgepropte Japanse troepenschepen lagen een tiental mijlen meer noordwaarts Neen, onzerzijds was het geen „lopen tegen de muur", zoals wel eens door sommigen werd beweerd. Nadat wij al weer zo'n beetje gewend waren aan het bestaan van de ijzeren long, beschreef dr Kolff, internist te Kampen, enkele jaren geleden hoe het hem gelukt was een kunstmatige nier te construeren een ingewikkeld toestel, waarmee men inmiddels al weer verschillen de mensenlevens heeft kunnen red den. Nog nauwelijks vertrouwd met deze nieuwe en belangwekkende Nederlandse vinding, worden wij opnieuw verbaasd en wel door een publicatie uit de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ditmaal beschrijft prof. jongbloed, hoogleraar in de physio- logie aldaar, hoe hij er met de steun van vier toegewijde assistenten in geslaagd is een kunstmatig hart te ontwerpen. Het hing in de lucht. „De vraag naar een mechanisch hart, een kunsthart als men wil, hangt in de lucht". Met dit lako- nieke zinnetje begint prof. Jongbloed zijn glasheldere uiteenzetting. Inderdaad: in de laatste jaren kwam de behoefte steeds sterker naar voren om de werking van het hart tijdelijk te kunnen uitschake len. De chirurgie van de borstkas is in de laatste jaren immers met grote sprongen vooruit gegaan. De operaties in de borstholte nemen steeds stoutmoediger vormen aan. Het is de chirurgen thans mogelijk gedeelten van een long ol zelfs een gehele long weg te nemen. Ook operaties aan de grote bloedvaten en aan het hart zelve worden met steeds betere resultaten uitgevoerd. De zeer grote bloedrijkdom van de longen en het voortdurende langs- stromen van het bloed door het hart en de grote vaten, vormden tot voor kort belemmeringen voor een ver dere ontwikkeling van de operatie techniek, die welhaast onoverko melijk leken. Zo is de gedachte bij verschil lende geleerden opgekomen, dat de constructie van een kunstmatig hart, waarbij tegelijk ook de longkring loop van het bloed zou zijn uitge schakeld, grote perspectieven zou openen. Misschien heeft men er ook wel in ernst over gedacht, deze mo gelijkheid te verwezenlijken, maar Wij zijn niet gelukkig geweest Onze glorie. Maar met dat al voor ons, Ne derland, het Koninkrijk, Nederlan- dèrs, Oost- en West-Indiërs, was het een glorie, enig in de geschie denis, dat vier zeemachten streden onder strategische leiding en tac tisch bevel van Nederlandse vlag officieren. Voor de Koninklijke Ma rine een dubbele trots: als Neder lander en als Marineman. Oók een glorie, ongeacht het zwa re verlies, dat alle mannen, met de dood voor ogen, streden tot hun schip, vlag in top, onderging. Met moed, vastberadenheid en volhar ding. En met trouw, aan Koningin en Vaderland. Dat is voor ons, Nederlanders van 1949, een herdenking waard. 's-Gravenhage, 22 Februari 1949. C. E. L. HELFRICH. Luitenant-Admiraal b.d. (Commandant der Zeemacht in Ned. Indië 1940—1942. Allied Naval Com mander American-British-Dutch-Au stralian area 15 Februari 1942 2 Maart 1942). het project leek te fantastisch om er daadwerkelijk aan te beginnen. Het kunsthart in werking. Wanneer men het korte en sobere -.verslag van dit moeizame onder zoek doorleest, dan lijkt dit alles het ei van Columbus. Door de een voud en de duidelijkheid krijgt mem het gevoel, alsof men dit alles zelf ook had gekund, doch wie dat zou menen, ziet het geniale inzicht, de grote technische vaardigheid, het enorme geduld en het doorzetiings- vermogen, dat er voor het volbren- -gen van zulk een opgave nodig is, over het hoofd. Bij de vinding van jongbloed wordt het natuurlijke hart vervangen door twee pompen, waar van de werkzaamheid overeenkomt met die van de twee harthelften: een Kunstmatig linkerhart stuwt het bloed door de slagaderen en voor ziet het lichaam van bloed, een kunstmatig rechterhart pompt het bloed naar een apart opgestelde kunstmatige long. Deze kunstlong, een oxygenator, is het toestel, dat het bloed op kunstmatige wijze van zuurstof voor ziet. Door een grote holle glazen cylinder vloeit het bloed in een dun laagje tussen een binnenhuis en de cylinderwand. In de tegengestelde richting van de bloedstroom wordt er zuurstof doorgeleid. Een apart probleem vormde de bloedtoevoer van de kransslagader, het voedende bloedvat van het hart. Door een vernuftige inrichting is er zorg voor gedragen, dat ook dit probleem is opgelost. Door een onderzoek bij proefdieren bleek, dat de hartspier in geen enkel op zicht schade lijdt, wanneer de wer king van het natuurlijke hart een tijdlang door het mechanische hart wordt overgenomen. Een van de meest geniale vond sten bij deze apparatuur is misschien wel de mogelijkheid om op ieder gewenst ogenblik van het kunst matige hart te kunnen overschake len op het natuurlijke hart en om gekeerd. Wanneer er aan het toestel on verhoopt iets mocht haperen, treedt bovendien het eigen hart weer van zelf in werking, zodat er op dit punt niets te vrezen is! Ongekende perspectieven. Wanneer de bloedstroom door de longen tijdelijk is uitgeschakeld, zal hei de chirurgen mogelijk worden aan deze organen nog heel andere ingrepen uit te voeren dan tot nu toe geschiedde. Ook zal men nu desgewenst in het hart zelve ope- ratie's kunnen uitvoeren, bijvoor beeld aan de hartkleppen. Zo be looft het kunstmatige hart een om wenteling in de chirurgie van de borstkas te gaan veroorzaken. Maar niet alleen op het gebied van de chirurgie, maar ook op an der terrein biedt het kunsthart fan tastische perspectieven. Bij enkele inwendige ziekten komt het voor, dat de hartspier ernstig beschadigd is en zijn taak niet meer naar be horen kan vervullen, met alle ern stige gevolgen van dien. Wanneer dit een tijdelijke kwestie is zoals bijvoorbeeld bij dïphterie het geval kan zijn, moet men zeker overwe gen om het kunstmatige hart gedu rende deze periode in te schakelen, opdat de patiënt er het leven bij kan houden. Het ziet er wel naar uit, dat liet steeds om een tijdelijke inschake ling van het apparaat zal gaan, zowel bij operatie's, als bij de zo juist genoemde gevallen van hart spierbeschadigingen. Het „kunst hart" kan dan ook in het geheel niet worden vergeleken met een kunstbeen of een kunstgebit, want dat zijn kunstmatige organen, die men gedurende zijn gehele verdere leven nodig heeft. In bescheiden afwachting. De proefnemingen, die tot het samenstellen van het kunstmatige hart hebben geleid, zijn verricht op honden. Op deze zelfde dieren is het toestel ook geperfectioneerd en betrouwbaar gebleken. Zo betrouw baar, dat prof. Jongbloed schrijft, dat hij toepassing bij de mens thans op zich durft te nemen. In zijn pu blicatie noemt hij enige vragen, die daarvoor nog onder het oog zullen moeten worden gezien. Op zijn A- merikaanse reis zal deze hoogleraar zeker niet hebben nagelaten hier over met vooraanstaande mannen in de Verenigde Staten van gedach ten te wisselen en ongetwijfeld zal hij ook hebben overlegd met Blolock, één van de beroemdste hartchirur gen ter wereld. Vol belangstelling en met gepaste eerbied wacht wetenschappelijk Ne derland, ja men kan wel zeggen de gehele wetenschappelijke wereld, op nadere mededelingen op dit gebied, in de verwachting dat het mecha nische hart binnen niet al te lange tijd als hulpmiddel voor de lijdende mensheid zal kunnen dienen. dr H. W. Scalongne. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr Janssen en Dr Bruynzeel. Ned. Herv. Kerk Kats. 10 uur dhr Louwerse van Wisse- kerke, 2 uur cand. i.d. H. Dienst van Wijck. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. Voor- en nam. ds Meijer. (In de namiddagdienst collecte voor Chr. Belangen). Ned. Herv. Kerk Kolijnsplaat. A.s. Zondag v.m. geen dienst, n.m. ds Versteeg, H. Doop, 6 uur cand. Van Wijck van Kats, hulpprediker. Hennen. Eenden. W. Legh. br. '48 a. en t. de leg f 6.50. Andere rassen id. f 7.50. N.H. Blauwen 4 mnd f 6.-W. Legh. br. '47 f 5.50. Khaki Campb. Een den 7 mnd, a.d. leg f 4.50. Pluimveeh. „Spoorzicht" (erk. no. 355), Veenendaal (Utr.) Wij schakelen over op:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2