NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IE SLAG II IE JAVAZEE. ■BE! VAK DE DAG No. 2412 Zaterdag 26 Februari 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No.32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Vijf landgenoten naar Brussel. Volgende week zal te Brussel een bijeenkomst worden gehouden van de internationale raad der Europese beweging. Deze bijeenkomst zal zeer belangwekkend zijn door de aan wezigheid van een groot aantal zeer prominente Europese persoonlijk heden. Geld stinkt niet. Dit moet de heer Randolph Feltus, „publiciteits- expert" van onze regering in de Ver enigde Staten, ook gedacht hebben toen hij zijn vertrouwenspositie ver wisselde voor een functie bij de re publiek Indonesië. Correcte houding van Australië. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, dr Evatt, verklaar de in een rede voor het Huis van Afgevaardigden, dat de handelwijze van de Australische regering tegen over de Indonesische kwestie tot het einde correct en in overeen stemming met de beginselen van de Verenigde Naties geweest is. Een nieuw jubileum>product. Dit jaar viert „Fokker" zijn dertig jarig bestaan. Hierdoor worden de S 11 en S 12 zo'n beetje beschouwd als jubileum-producten. Dit zijn ech ter vliegtuigen waarmede de leer lingen hun vluchten maken. Deze gele „Moths" is volledig uitgerust voor nacht- en blindvliegen. Benelux-show-car. Met de pro- pagandatochten zal deze maand en de volgende maand een aanvang worden gemaakt. Dit legt een grond slag tot het bevorderen van de Be- nelux-gedachte ten opzichte van de gehele Benelux-bevolking. Werkloosheid nam in Januari toe. Tengevolge van de winter kwamen velen zonder werk. Hun aantal steeg van 65776 tot 80C72, hiervan zijn 49183 geheel werkloos, de vorige maand 40200,1134 wacht gelders en 29755 tewerkgestelden bij een D.U.W.-object. Nog geen vijfdaagse werkweek Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede, dat in verband met de hoognodige arbeidsproductiviteit, aan de invoering van de vijfdaagse werkweek niet kan worden gedacht. Kaas blijft op de bon. Ondanks sommige geruchten en het feit dat het kaasrantsoen kort geleden aan zienlijk verhoogd werd, deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat de kaasrantsoenering voorlopig nog ge handhaafd blijft. Tropenpierement. De vereniging „Amsterdam helpt Makassar, Me- nado, Ambon en Koepang", besloot Parlement in Israël. Terwijl het politie-muziekcorps het Israëlische volkslied „Hatikvah" speelt, betreedt David Ben Gurion, de minister president, het gebouw van het Jewish Agency te Jeruzalem, waar de eerste vergadering werd gehouden van het Joodse parlement, dat onlangs werd gekozen. Duizenden bewoners van de nieuwe staat trokken die dag naar de Heilige Stad om van deze plechtigheid getuige te zijn. de stad Makassar een permanent „tropenvast" draaiorgel te schenken. Veen raakt op. Aangezien over omstreeks twintig jaar het veen in Drente zal zijn uitgeput, overweegt men de bevolking in een nieuwe industrie ter plaatse tewerk te stellen. Vijfde bon sinaasappelen. Ui terlijk 26 Februari moet de 5e bon voor sinaasappelen zijn ingeleverd. Engeland zuivert. In Engeland ontvangen verdachte ambtenaren een briefje, dat zij met „speciaal verlof" worden gezonden. Het be treft leden van de communistische partij en fascistische organisaties. Verkiezing in Hoogezand-Sap* pemeer. Tengevolge van de sa menvoeging van de gemeenten Hoo- gezand en Sappemeer moet de be volking 1 April opnieuw ter stem bus om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. Geen Fries op de kansel. Ge reformeerde kerken in Friesland, die de Friese taal in de eredienst wilden invoeren, zagen dit voorstel verworpen. Koningin naar Oostenrijk ver trokken. Dinsdag is H.M. de Ko ningin met prinses Margriet naar Oostenrijk vertrokken om van de hoge lucht te genieten. De Konink lijke familie zal zich daarna naar Zwitserland begeven, waar zij in de gemeente Zermat te gast zal zijn. Iets meer sigaren^ De productie van sigaren welke sinds 1939 36 procent bedroeg, zal nu per 1 Maart gebracht worden op 40 procent. Dit is dus een buitenkansje voor de si- garenliefhebbers. Nederlands record in 1948. Vorig jaar bereikte ons land het wereldlaagterecord van de sterfte. Het totale sterftecijfer bedraagt over 1948 72.379, dus per duizend in woners 7.4 gevallen, in 1947 waren deze aantallen resp. 77.646 en 8.1. Melkprijs blijft gehandhaafd. Ondanks een brief aan de minister van Landbouw, waarin bezwaren gemaakt worden tegen de wijze waarop de melkprijs is vastgesteld voor de periode November 1948-'49, ziet deze geen aanleiding om in de prijs varul7,5 cent per kg melk van Deze week 2 ons allerhande koekjes waaronder Frou-Frou, Zandringen, enz. voor 48 ct W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat 3,3 procent verandering te brengen. Badwater onder stroom. De 15-jarige Jan Mastrigt te Rotterdam werd bewusteloos in het bad ge vonden. Doordat er een lampje was omgevallen is het water onder stroom komen te staan. Een uur lang werd op de jongen kunstmatige ademha ling toegepast, maar dit mocht he laas niet meer baten. Toch wat te gewaagd. In een uniform van gezagvoerder bij de K.L..M. en uitgedost met een serie medailles, werd een 29-jarige Am sterdamse arbeider te Haarlem aan gehouden. Deze had zich schuldig gemaakt aan tal van inbraken en van dat geld had hij zich een keu rig uniform verschaft. Dr Boel is vertrokken. Dr Beel, „Hoge vertegenwoordiger van de Kroon", is Woensdagmorgen van Schiphol vertrokken en wordt Za terdagmorgen in Batavia verwacht. Uitbreiding electriciteitsver- mogen. In 1947 was besloten tot het overgaan tot uitbreiding van het vermogen der electriciteitsbedrijven in Zuid-Holland met 1.000.000 kw. Zij blijven staken. Op een ge houden vergadering van de Amster damse Cemsto-schoonmaaksters is besloten het werk niet eerder te hervatten dan nadat concrete toe zeggingen zijn gedaan door de di rectie. Een les voor de toekomst, want de' belangen van het Westen liggen nog steeds op dezelfde Oceaan. Op 27 Februari zal het zeven jaar geleden zijn dat de zeeslag in de Javazee werd uitgevochten. Zeven jaar is een hele tijd en men ver geet snel. En toch is er misschien wel aanleiding, om in herinnering te brengen, dat daar schepen van vier zeemachten met elkaar en in letterlijk nauw verband streden te gen een gezamenlijke vijand. Vier eskaders: een Nederlands, een A- merikaans, een Engels en een Au stralisch sloten zich aanéén om on der Nederlandse leiding (te Ban doeng) en onder Nederlands direct bevel (Schout bij Nacht Doorman aan boord van het vlaggeschip Hr Ms „De Ruyter"), de laatste fase in te zetten van een driemaandse zeeoorlog in de Indische wateren. Vier vlaggen verbonden. Een toonbeeld van daadwerkelijk samengaan ter bescherming van ge meenschappelijke belangen, en een lichtend voorbeeld voor deze hui dige bewogen tijd van wrijving, ver deeldheid, en moeizaam en voor zichtig tasten naar hetgeen de na tiën bindt, inplaats van scheidt, on geacht een instituut dat zich de Or ganisatie der Verenigde Naties noemt

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1