_Sport LEZERS - CRITIEK schaffing van klasse-tafels en stoe len tot een totaal-bedrag van f 240. Vastgesteld werd de pensioens grondslag van de burgemeester en de ambtenaren van de burgerlijke stand. Op verzoek van de A.N.W.B. werd besloten de plaatsing van verkeers borden bij wegomlegging e.d. voor eigen rekening te nemen. Het on derhoud dezer borden blijft echter voor rekening der A.N.W.B. Aan de vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland werd een jaarlijkse subsidie van f 10. toegekend. Besloten werd tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling ten behoeve van het onderwijs aan zwakzinnige kinderen op Zuid- en Noord-Beveland. Op het verzoek om adhaesie te betuigen aan het adres van de Mi nister van Onderwijs om het Espe ranto als verplicht leervak in te voe ren op de kweekscholen, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, werd gunstig beschikt. Tot klokluider te Wissekerke werd met algemene stemmen benoemd de heer A. Goulooze, terwijl de jaar wedde van de klokluiders werd ge bracht op f 75.—. Aan de besturen der bijzondere scholen in deze gemeente werd voorschot verleend op de exploi tatiekosten over het jaar 1949. Besloten werd te verklaren dat de instandhouding van de openbare school te Wissekerke door art. 19 der lager-onderwijswet 1920 wordt gevorderd. Vastgesteld werd een verordening tot regeling van het verhaal van in koopsommen voor pensioenen. Tegen de ontwerp-regeling der jaarwedden van de secretarissen be stond geen bezwaar. De in de vorige vergadering vast gestelde leges-verordening werd ten opzichte van de leges voor jacht akten enigszins gewijzigd. Ter tafel werd gebracht een voor lopig plan tot verbetering van de riolering in de Middenstraat, de Noordeindstraat en de Lange Viele. Bij de rondvraag vroeg de heer Kramer of de aanwonenden van de Molenwegte Kamperland bereid gevonden zijn om mede te werken aan de riolering van de daar lo pende sloten. De voorzitter deelde mede dat thans allen bereid gevon den zijn hun medewerking te ver lenen, zodat de uitvoering t.z.t. ter hand genomen kan worden. De heer de Smit informeerde naar de stand van de plannen voor wa terleiding, waarop de voorzitter hem enige toelichting gaf. De heer Bustraan vroeg of de bouw van de brandweerkazerne te Wissekerke reeds ter hand geno men kon worden, waarop de voor zitter mededeelde dat dit nog af hangt van de goedkeuring van de Wederopbouw. De heer M. J. Noordhoek vroeg om het lokaal der voormalige O.L, school te Geersdijk, dat thans als vergaderlokaal wordt afgestaan, e- nigszin^in te richten met tafels en enige stoelen. De voorzitter zei deze zaak in B. en W. te zullen bespre ken. Hierna sluiting. Voetbal. Colijn&plaatse Boys - Wissekerke 2 - 2 Vorige Zaterdag kwamen voor de competitie twee Noordbevelandse elftallen tegen elkaar in het veld. Deze wedstrijd was van het be gin tot het einde spannend, daar beide ploegen eenmaal de leiding hadden, om die tenslotte weer te niet te zien gaan. Het begon reeds direct na de af trap. Beide ploegen kenden geen afwachten of verkennen, maar bouw den aanval op aanval op, om zo vlug mogelijk een voorsprong te nemen. Snelle, heen en weer gol vende aanvallen, die óf door de ver dediging öf door slecht schieten niet tot het gewenste resultaat leidden. Totdat na 20 minuten spelen uit een corner een Boyse speler op de rand van het strafschopgebied hands maakte, waarvoor de scheidsrech ter tegen de Boys een penalty liet nemen, die door Wissekerke onhoud baar werd ingeschoten. Na dit doelpunt kwamen de Boys fel opzetten om hun achterstand in te lopen, maar de Wissekerkse ver dediging wist elke aanval, al was het dan ook vaak op het nippertje, te keren, zodat de eerste helft in het voordeel van Wissekerke bleef. Ook de tweede helft begon weer met enige snelle wederzijdse aan vallen, die reeds na 6 minuten voor de Boys de gelijkmaker opleverde. Dit doelpunt werd gescoord door de rechtshalf, die de bal van vóór de middellijn mooi opbracht en zijn ren met een even mooi schot be sloot (11). Vijf minuten later wa ren het wederom de Boys die het vijandelijke doel konden doorboren, nu uit een mooie voorzet van de rechtsbuiten, die door de linksbin nen werd ingeschoten (21). Maar ook Wissekerke liet zich niet on betuigd, hoewel hun aanvallen, door het zakken van het tempo, aan kracht waren ingeboet. Dit euvel werd ook bij de Boys merkbaar, maar zij had den een voorsprong. Het duurde daarom nog ruim 10 minuten voor dat Wissekerke succes oogstte en in een doelworsteling uit een voor zet van links de rechtsbuiten kon scoren (2—2). Na deze gelijkmaker waren beide partijen vrijwel uitgespeeld, hoewel een enkele keer nog wel eens ge noeg energie opgebracht werd om gevaarlijk voor het doel te komen, echter tot aan het einde toe zonder succes. Opgemerkt dient nog te worden, dat de Boys in deze wedstrijd een maal pech hadden, doordat een schot van hun rechtsbuiten door de Wis sekerkse keeper even over de doel lijn werd gestopt, wat door de scheidsrechter niet werd opgemerkt. Centrum voor Kraamzorg op Zuid- en Noord-Beveland. Dinsdagavond had in het Medisch Centrum te Goes het examen voor kraamverzorgster plaats, uitgaande van het Centrum voor Kraamzorg op Zuid- en Noord-Beveland. Als gedelegeerde was daarbij aan wezig dr J. Tonkes, vrouwenarts te Middelburg. Het diploma kraamverzorgster werd uitgereikt aan de dames D. van Prooyen te St-Annaland, H. Steenbakker te Heinkenszand, P. v. d. Vrie te 's-Heer Hendrikskinderen, A. Waterman te Waarde en J. de Zeeuw te Kapelle. Eén candidate werd afgewezen. De geslaagden werden gelukge wenst door dr P. Staverman te Hein kenszand, voorzitter van het bestuur van genoemde stichting. Hij wees er op, dat het eigenlijke werk nu pas begint, waarom hij de gediplo meerden opwekte tot verdere studie. Hij vertrouwde, dat zij in alles de naam van de stichting hoog zouden houden. Verder dankte hij dr H. Doeleman en dr P. K. de Haas voor het belangeloos geven der lessen tijdens de opleiding. Een der gediplomeerden bood na mens de geslaagden als blijk van waardering aan de beide medici een boekwerk aan. Aan het Centrum te Goes, dat zich uitstrekt over Zuid- en Noord- Beveland en Tholen, zijn thans 21 gediplomeerde kraamverzorgsters verbonden. Met 1 Februari is weer een nieuwe cursus met 7 leerlingen begonnen. Gedurende de eerste drie maanden wordt uitsluitend theorie gegeven, daarna volgt een jaar prac- tijk onder toezicht van de leidsters docenten. Aan het Centrum zijn thans twee leidsters verbonden. Hierdoor is het mogelijk geworden om elk jaar een opleiding te beginnen en leerlingen en gediplomeerden regelmatig te controleren. Het aantal verzorgingen is zeer bevredigend, zó zelfs dat enkele aanvragen om kraamhulp, die wat laat binnenkwamen, moesten wor den afgewezen. Steeds meer a.s. moeders uit Noord- en Zuid-Beve land en Tholen wenden zich tijdig tot het bureau, omdat zij dan zeker zijn van goede hulp van een kraam verzorgster, die behoorlijk is opge leid. Geachte uitgever. Een en andermaal hebben wij een stukje in uw blad gelezen over de te stichten U.L.O.-school en dat van de hand der belastingbetalers. Ik wil mij bij hen aansluiten, hoewel ik tevens erken dat deze, d.w.z. financiële zijde, niet zo zwaar weegt als de morele zijde. De mo rele zijde is niet hetgeen wij ons zelf scheppen, maar moet zuiver zijn oorsprong hebben in hetgeen in de wet der zeden tot ons komt. Ik kan moeilijk aannemen dat het stichten van die school op die be ginselen rust. Wat is de wet der zeden? De ganse Heilige Schrift. Daar lezen we van een licht on der een korenmaat en op een kan delaar. De korenmaat is de beperk te ruimte die verlicht wordt door souvereiniteit in eigen kring. De kandelaar is de plaats van Gods Woord door Zijn Kerk midden in de wereld. Als een plantenkweker zijn poot- lingen in de bak gezaaid heeft, ver liest hij geen zorg dezelve voor ruwe invloeden van buiten te be schermen. Maar worden ze wat gro ter en sterker, dan wordt alengs het raam wat opgelicht, ook mag er eens een zacht buitje op vallen, want zal zijn arbeid goede vrucht hebben, dan moeten de plan ten straks buiten weer en wind ver duren. Daarbij zullen velen nog krukken, maar er zal meer van te recht komen dan in de bak. Dit is watergoed. Wanneer nu de tijd van zelfstan digheid daar is, is moeilijk uit te maken. Dit is zeker: vroeg geaard, beter bewaard. Er is een tijd van zaailingen in eigen kring. Er is ook een tijd van poten in de vrije grond, midden in de wereld. Getuigenis af leggen kan een mens met zijn mond dicht. Niet dat dit móét, maar het kan. Als al deze en hogere scho lieren onderwijs moeten ontvangen in eigen kring, wanneer zal dan de tijd komen buiten te staan Erger, wat zijn de lagere beroepszoekers te beklagen. Voor hen is er geen christelijke smederij, boerderij of scheepvaart. Zij mochten van hun hardvochtige ouders nog wel menig jaar gespaard blijven voor alle ge varen en in de buurt worden ge houden. Een kind dat zijn volle vermo gen heeft, en er in opgegroeid is, weet van huis uit wel wat magen wat niet mag, als hij de lagere school gepasseerd is. Dat ze er niet naar handelen is een andere zaak, dat zullen ze van de groten ook wel eens gewaar worden. Ik zie er dus, en wellicht velen met mij, weinig in. Het lijkt me te eenzijdig en overbodig. Op de kan delaar sprekend of zwijgend zal er wel eens een likker gaan van weers zijden. Een van: „waarom zwijgt hij?", een ander: „ik had moeten spreken". Is dit niet de weg midden door de wereld? En daarmee be hoeft men nog niet van de we reld te zijn. Een abonnee. Publicatie Distributiedienst De Bevelanden Uitreiking toesllagkaarten. De toeslagkaarten voor de 3e en 4e periode 1949 zullen worden uitgereikt: te GEERSDIJK op Maan dag 7 Febr. van 9.30 tot 11.30 uur; te KATS op Woensdag 9 Febr. van 9 tot en met 11.30 uur; te KOLIJNSPLAAT werkgevers A t.e.m Q op Woensdag 9 Febr. van 13— 16 uur; werkgevers R t.e.m. Z op Vrijdag 11 Febr. van 14.30 tot 16 uur; te Kamperland op Donderdag 10 Febr. werkgevers A t.e.m. S van 9 tot 12 uur, werkgevers T t.e.m. Z van 13 tot 14 uur; te WISSE KERKE werkgevers A t.e.m. H op Donderdag 10 Febr. van 14.30 tot 16 uur, werkgevers I t.e.m. Z op Zaterdag 12 Februari van 9 tot 11.30 uur; te KORTGENE op Vrij dag 11 Febr. werkgevers A t.e.m. S van 9 tot 12 uur, werkgevers S t.e.m. Z van 13 tot 14 uur. De aan dacht wordt er op gevestigd dat de oude naamlijst van de vorige ver strekking moet worden overgelegd en de nieuwe naamlijst volledig

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2