ÜO©ftB«¥ELAÜOS ÜIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SE Ho. 2408 Zaterdag 29 Januari 1949 52e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WiSSEKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No.32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f' 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. „IJzeren gordijn" verboden. De Rijksfilmkeuring heeft verboden, dat de film „Het IJzeren Gordijn" in Nederland in het openbaar wordt vertoond. Men vreest zo wordt gezegd, dat de communisten zich tegen de vertoning van deze rol prent zullen verzetten en de ver toning derhalve een verstoring van de openbare orde betekent. De film behandelt het grote spionnage- schandaal uit Canada, waarbij Rus sische spionnen de atoombom trach ten te vinden. Huurverhoging wordt een feit. Minister in 't Veld heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat in de komende maanden een huur verhoging zal worden doorgevoerd van dertig procent. Ze zal waar schijnlijk gepaard gaan met een verhoging van vele lonen. Marie Koenen geridderd. De bekende schrijfster Marie Koenen is dezer dagen tijdens een acade mische zitting te Maastricht bij monde van de commissaris der Koningin benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. „Vught" wordt gevangenis. Het beruchte interneringskamp te Vught zal een definitieve bestem ming krijgen als strafgevangenis. Sinds enkele dagen worden reeds criminele gevangenen in dit kamp ondergebracht en het desbetreffen de besluit zal spoedig $door de minister worden bekrachtigd. Accoord over de Zuidpool. Het heeft een paar maanden geleden gespannen tussen Argentinië, Chili en Engeland over het eigendoms recht van sommige streken rond de Zuidpool. Er waren zelfs oor logsschepen heen gezonden. Nu is echter een overeenkomst gesloten om dit in de komendexzomer niet weer te doen. Het is blijkbaar toch te koud om te vechten. „Jij" en „jou" in de kamer? Volgens een verslaggever van een groot landelijk dagblad heèft mi nister In 'tVeld in de Tweede Ka mer tijdens de officiële debatten voor het i eerst „jij" en „jou" ge bruikt. Of dit gewoonte zal wor den is niet bekend, doch tot nu toe werd steeds „geachte afgevaar digde" gebezigd. Drie millioen voor tractoren. In het kader van het Marshall-plan is aan ons land een bedrag van ruim drie millioen dollar beschik baar gesteld om in de Verenigde Staten landbouwtractoren te kopen. Koningin Juliana als gids. Bij na honderd jongens en meisjes, die één of beide ouders door het ver zet tijdens de bezetting hebben ver loren zijn door H.M. de Koningin persoonlijk rondgeleid door het paleis op de Dam in Amsterdam. Het waren kinderen tussen 12 en 16 jaar, die vergezeld werden door de directeur van de Stichting '40- '45. Gewapende overval in Zeist. Door een tweetal amateur-boeven is in Zeist een gewapende overval gedaan op een afgelegen woning. Zij stalen een geldkistje met ver zekeringspapieren en bedreigden de vrouw des huizes met revolvers. Vader was niet thuis, maar toen hij terugkeerde werd direct de po litie gewaardschuwd, die terstond op jacht ging naar de onverlaten. Naar wij vernemen zijn zij nog steeds niet ontdekt. Vijftiën jaar voor Schreieder In Leeuwarden is een proces ge voerd tegen de beruchte Duitse S.D.-chef, Joseph Schreieder, die een belangrijk aandeel had in het Erigelandspïel. Hij wordt beschul digd van medeplichtigheid bij de moord op een aantal Nederlanders. Tegen herti werd vijftien jaar ge vangenisstraf geëist. Laatste kans. Dat minister Lief- tinck er ook wel eens op uit is om de burgerij een genoegen te doen'bewijst hij door zijn besluit, dat halve guldens, halve stuivers en halve centen, die nog niet zijn ingeleverd over enige maanden op nader te bepalen data nog kunnen worden ingewisseld. Cacao komt vrij. Het ligt in de verwachting, dat in Februari cacaopoeder vrij mag worden ver kocht. De prijzen worden iets ver hoogd. Trein ontspoord: 7 doden. Zondagochtend werd de trein van Poerwokerto naar Tegal op Java overvallen. In de bocht waren de railbouten losgeschroefd, waardoor een deel van de trein in de rivier terecht kwam. Onder de passagiers waren 7 dóden te betreuren. Opheffing textiel-distributie. Hoewel er geen datum genoemd kan worden waarop de distributie van textielartikelen zal worden op geheven, zullen nog verschillende problemen die met deze opheffing samenhangen opgehelderd moeten worden. Koninklijk gezin gaat met va cantia. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes zullen enige weken doorbrengen in St An ton in Tirol (Oostenrijk). Mr Stikker naar Londen. De ministers van Buitenlandse zaken der landen van Westelijk Pact zul len deze week in Londen bijeen komen. Minister Stikker zal Neder land vertegenwoordigen. Witte bloem ook in de huis houding. Binnenkort zal de wit te bloem ook voor huishoudelijk gebruik beschikbaar worden gesteld. Max. prijzen zijn 42 cent per kg. 17 cent per zakje van 300 gram, 23 cent per zakje van 400 gram, 27 cent per zakje van 500 gram. Benelux - conferentie in Den Kaag. De Benelux-ministers zul len zoals afgesproken was hun ver gadering in Den Haag houden. Krachtens het Benelux-verdrag van December '48 zullen in Nederland de accijnzen op zout, geslacht en sigarettenpapier verdwijnen. Nieuwe besprekingen In Oslo. De Scandinavische conferentie in Kopenhagen is geëindigd. Noorwe gen heeft er in toegestemd, niet tot het Atlantische Pact te zullen toetreden. Zoals bekend houdt Zwe den vast aan de regionale neutra liteit zonder enigerlei afspraken met een ander defensiebloc. Wordt Israël door Nederland erkend? Er bestaat kans dat de regeringen van Nederland, België, Luxemburg, Australië en Nieuw- Zeeland Israël zullen erkennen. Dit hangt o.a. af van de besprekingen tussen Joden en Egyptenaren op Rhodos. De eerste lenteboden. Sla, radijs en rabarber, zijn in het West- land al geveild. De afzet van de voorjaarsgroenten is door de goe de exportmogelijkheden naar Duits land, Engeland, België en andere landen, daarentegen vrijwel verze kerd. De binnenlandse groente markt wordt hiervan echter de dupe want de prijzen zullen on vermijdelijk stijgen. Einde van verkeersobstakel. Nog dit jaar zal de oude schip brug bij Doesburg uit de IJsel wor den genomen. Er wordt een begin gemaakt met de bouw van een vaste brug. Voor Twente wordt hiermee het uitzicht op een snel lere verbinding met het Zuiden en het Westen geopend. T.N.I. Generaal Soetomo meldt zich. Onder de republikeinse hoofdofficieren, die zich in Djocja hebben gemeld, bevonden zich o.a. generaal Soetomo, kolonel Soe- wardi en kolonel SoedibiQ. Ook meldde zich een vrouwelijke luite nant-kolonel, die verplegingsoffi- cier was bij de Republikeinse ma rine. k Kwartjes reclame geldig t.e.m. 1 Februari 10 wasknijpers voor 25 cent 5 boekjes voor 25 cent 2 bus schuurpoeder voor 25 cent W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Koüjnsplaat. Als de melk op het kookpunt is loopt de wekker af. De Heer W. Reurings uit Wilnis vond het toch wel een beetje bar dat de melk al voor de tweede keer was overgekookt op een avond. Al knutselend coustrueerde hij een apparaat, dat er uitziet als een dom pelaar en dat met een belletje van een wekker waarschuwt even voor dat de melk gaat koken. „KLEURENVLUCHT" de nieuwe uitgave van Douwe Egberts. Wij geloven wel de plank niet ver mis te slaan, wanneer wij vast stellen, dat het voor een groot deel aan het prachtige werk van de vlie ger-schrijver Viruly te danken is, dat jong Nederland „air-minded" is als geen andere jeugd ter wereld! Hoeveel boeken heeft Viruly ge schreven over het vliegen en al wat daarmede samenhangt? Wij weten het haast niet meer. Maar wat tot nu toe nog niet verscheen was een boek met kleurenfoto's vanuit de lucht genomen en het is aan het initiatief van de firma Douwe Eg berts te danken, dat een dergelijke uitgave thans het levenslicht heeft aanschouwd. Het was Viruly, die weer de copy schreef in de hem zo eigen, meesterlijke stijl bij de 32 uniekekleurenfoto's, die werden genomen door de bekende kunstfo tograaf W. Berssenbrugge. Pakken de copy, die ons meesleept van be gin tot einde; foto's, die bekeken mogen worden! Iedere opname sprankelend van kleur en leven juweeltjes van techniek en vakman schap. De kleurenfoto's worden ver krijgbaar gesteld op punten, die verpakt zijn bij Douwe Egberts kof fie en thee. Iets ruimer luchtpostvervoer naar Indonesië Nu, blijkens mededeling van de K.L.M., het haar weer mogelijk is geworden voorlopig weer enkele vluchten naar Indonesië uit te voe ren, kan een kleine verruiming van het luchtpostvervoer plaa^ vinden. In verband daarmede maaUt P.T.T. bekend, dat de aan het publiek gevraagde beperking om niet meer dan een brief per week te posten, voorlopig kan vervallen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1