n©©ne>=eeveLA»s NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD America's OU mDE DAG No. 2407 Zaterdag 22 Januari 1949 52e Jaargang DRUK EK UITGAVE A. 0. H. R1ARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. binnen- en buitenlandse gezicht De behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad, brengt vele boze en bezorgde uit spraken over Nederlandse bedoe lingen en daarmede samengaande bedreigingen. Voor ons zijn daarbij wel het opmerkelijkst de philippica's van de Amerikaanse vertegenwoor diger dr Jessup, waaruit men zou mogen concluderen, dat Amerika het Nederlandse optreden in Indo nesië ziet als in strijd met alle re delijkheid en mogelijkheid. En dat terwijl iedere Nederlander er toch in zijn hart van overtuigd is, dat dit optreden niet is geschied buiten medeweten van het State-Depart ment te Washington, hetwelk zich daar bij voorbaat zeker niet tegen gekant heeft. Was dit wel het geval geweest, dan zou Nederland de chaos op Java en Sumatra zijn gang heb ben moeten laten gaan Dat staat voor iedere Nederlander als een paal boven water. En waarom en waardoor dan nu deze felle Amerikaanse critiek in de Veiligheidsraad? Dat is nu de ho gere politiek die hier aan het woord is. Ieder land heeft een binnen- en buitenlandse politiek, maar die bui tenlandse wordt niet altijd bepaald door de binnenlandse politiek. Lan ge tijd heeft de Amerikaanse bui tenlandse politiek zich laten beheer sen door de in Amerika meest ver breide opvatting van „Splendid Isolation", je zo min mogelijk be moeien met de overige wereld, die haar eigen boontjes maar moet dop pen. Het is daardoor dat Amerika na de eerste wereldoorlog ook niet toetrad tot de Volkenbond en pas door en na de tweede wereldoor log is zich dit inzicht gaan wijzi gen in het Amerikaanse volk. Nog zijn er echter belangrijke groepen, die niets liever zouden willen dan weer tot het oude standpunt terug keren. Maar de diplomaten van het State Department, het Ministerie van Buitenlandse Zaken, zien verder. Zij hebben de Amerikaanse buitenland se politiek langzaam maar zeker omgebogen in de richting van steeds verder strekkende buitenlandse be langen, om Amerika te beveiligen tegen de Russische inktvlek. Van een verdedigend, zich isolerend Amerika, brachten en brengen zij het langzaam maar zeker tot een aanvallende mogendheid in de in ternationale politiek. Langzaam maar zeker, omdat een volledig en open lijk omgooien van het roer in A merika zelf te sterke binnenlandse spanningen teweeg zou brengen. Het Amerikaanse volk moet nog wennen aan een eigen agressieve politiek, die andere volkeren onder een zeker beschermheerschap van Amerika zal brengen. Juist in het Amerikaanse volk zijn de ideeën om ieder volk volkomen zich zelf te laten regeren in vrijheid en on afhankelijkheid zo sterk verankerd. Daarom ziet de gewone man in de Verenigde Staten het Nederlands optreden in Indonesië ook als in druisend tegen zijn eigen principes. Mede door een onvoldoende voor lichting meent men in vele kringen in Amerika nog, dat Nederland het Indonesische volk niet zelfstandig wil laten kiezen en zich zelf laten regeren, maar er volledige politieke invloed wil behouden en nu zelfs ten koste van geweld. Zo ziet het Amerikaanse volk nog het Nederlands optreden en het is deze invloed welke dr Jessup in de Veiligheidsraad vertolkt. Zoals gezegd, het State Depart ment kijkt echter al wat verder. Daar was men tenslotte wel over tuigd, dat er ten opzichte van de Republiek moest worden ingegre pen, wilde dit belangrijke gebied van Indonesië niet verloren gaan ook voor Amerika en zijn interna tionale politiek en dan ten gunste komen van de Russische tegenspe ler. Dat State Department moest dus zeer omzichtig te werk gaan. Enerzijds Amerika's buitenlandse politiek dienend door Nederland de kans te geven de orde in Indonesië te herstellen, anderzijds bij het A- merikaanse volk niet de indruk te wekken, dat het meehielp het In donesische volk in zijn vrijheidszin te beknotten. Dus legt het Nederland geen on overkomelijke moeilijkheden in de weg, doch trekt toch een buitenge woon boos en bezorgd gezicht om in de eerste plaats het binnenlands front tevreden te stellen en in de tweede plaats ook tegenover de bui tenwereld toch te kunnen blijven fungeren als de strijder voor vrijheid van alle volkeren. Wij zijn er dan ook van over tuigd, dat Amerika, evenmin als de vorige maal, ook thans niet zal stemmen voor een resolutie, die het volledig terugtrekken der Neder landse troepen beoogt, tenzij het bij voorbaat zou weten, dat die re solutie geen meerderheid zou ha len. Dit laatste zou het beste in Amerika's kraam te pas komen. Wij ondervinden nu eens zelf welke wegen de hogere politiek moet bewandelen om het gestelde doel te bereiken. Dit te doorzien is zeker van belang, al zal het ons vertrouwen in de Veiligheidsraad als vredesinstrument zeker niet ver sterken. Accoord over Grenscorrecties. In een officiële verklaring, welke van Engelse zijde te Berlijn is af gelegd, wordt verklaard, dat tus sen de Westelijke mogendheden overeenstemming is bereikt ten aan zien van grenscorrecties langs de Nederlands-Duitse grens. Verwacht wordt, dat binnen enkele weken nadere bijzonderheden zullen wor den gepubliceerd. Consumentencrediet kwijtge scholden. Alle deelnemers aan het consumentencrediet, die regel matig aan hun afbetalingsplichten hebben voldaan zal de resterende schuld worden kwijtgescholden. Vrachtauto's uit Eindhoven. Nog dit jaar gaat de fabriek van Van Doorne in Eindhoven een aan vang maken met de productie van vrachtauto's. Dit betekent voorlo pig een deviezenbesparing van 50 pet. Op de duur zullen de auto's geheel in Nederland worden ver vaardigd. Ook worden plannen ontworpen voor de bouw van per sonenwagens. Wie een put graaft In verband met de boycot van Austra lische havenarbeiders tegen Neder landse schepen, hebben de rede rijen in ons land besloten deze schepen niet meer tussen Australië en Indonesische havens te laten varen. Een Australisch scheepvaart agent verklaarde, dat zijn land door de boycot een verlies van millioe- nen ponden lijdt. Kostbare haarlok. Op een vei ling in Haarlem ging een haarlok van Beethoven voor 150 gulden van de hand. Montgomery naar Lieftinck. Generaal Montgomery, die Zater dag in ons land is gearriveerd, heeft zich naar Den Haag begeven om daar Minister Lieftinck te ver zoeken zijn goedkeuring te hech ten aan de uitgaven, welke Neder land zou moeten doen in verband met het Westelijk verdedigingsplan. K.L.M. gaat pelgrims vervoe ren. In verband met de viering van het Heilige Jaar in 1950 zal de K.L.M. een groot deel van de Ontvangen grote zending waaronder advocaat- en roomtoffee's choc, en boterbabbelaars pepermuntstokken, chocolaatjes enz. enz. W. DiNGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. buitenlandse pelgrims naar Rome vervoeren. De besprekingen hier over zijn reeds geruime tijd gaan de. Het Vaticaan geeft de K.L.M. de voorkeur boven Amerikaanse maatschappijen. Hernieuwd doodvonnis tegen Rauter. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen Hans Albin Rauter, de vroegere chef van de Sicherheitsdienst, be vestigd. Volgens nadere berichten zal Rauter geen gratie vragen. Vloeibare handschoenen. Een Nederlandse onderneming is er in geslaagd een plastic-vloeiblad uit te vinden, welke, uitgesmeerd over de gehele hand, veranderd in een soepele plastic- handschoen. De stof is overal tegen bestand, be halve tegen zeephoudend water. Maar dat is juist goed, want na het gebruik kan de handschoen worden afgewassen. Vorrink ernstig gewond. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink werd ernstig gewond bij het verongelukken van een Nederlandse luchttaxi in Dene marken. Toen het wrak van de machine werd ontdekt bleken de beide leden van de bemanning te zijn gedood en de heer Vorrink ernstig gewond. Zijn toestand is thans bevredigend. Prinses niet naar Amsterdam. Prinses Wilhelmina, die voornemens was enige van de wintermaanden in Amsterdam door te brengen heeft hiervan voorlopig moeten afzien, omdat haar gezondheidstoestand niet tegen de vermoeienissen van een dergelijk bezoek opgewassen wordt geacht. Meer grensverkeer. Omdat vele Nederlanders, die in de na bijheid van de Duitse grens woon achtig zijn deze grens regelmatig illigaal overschrijden, heeft men besloten de voorwaarden tot het verkrijgen van een geldige pas te verlichten en deze mensen in staat te stellen hun bezoeken aan fami lieleden rustig af te leg^n. 't Wordt nog moeilijker. Toen dezer dagen weer twee K.L.M. vlieg tuigen uit Indonesië in Amsterdam arriveerden werd eveneens bekend, dat het voortaan verboden is voor

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1