Kan krankzinnigheid genezen? Het Rode Kruis in Indonesië Kortgene enige aanvallen, maar wel dra verviel het weer in traag spel. Hierdoor kreeg de verdediging het zwaar te verduren en moesten zij alle zeilen bijzetten om de van alle kanten opdoemende tegenpartij van zich af te schudden. Na 35 minuten spelen werd een fout der backs door de linksbinnen met een doel punt afgestraft (0—2). Nu plotseling wakker, volgt binnen de minuut een tegendoelpunt van de middenvoor, die bij een schermutseling voor het doel eerst tegen de keeper opschoot, daaruit de bal weer terugkreeg om hem in het net te laten verdwijnen, twee minuten later gevolgd door een doelpunt van de linksbuiten uit mooi open spel (2—2). Nog enkele aanvallen over en weer werden on dernomen, maar met gelijke stand ging de rust in. Vrijwel direct na de hervatting weer hetzelfde spelbeeldKoewacht snelle open aanvallen en Kortgene met kort spel voortsukkelend. In deze tweede helft was de Kortgeense verdediging beter op post en kon Koewacht niet zo vaak meer ge vaarlijk dicht bij het doel komen. Daar de middenlinie hier ook een handje bij hielp, ontstond een ga- ping tussen de voorhoede, die nu zelf de bal moest ophalen. Toch deed ook Kortgene enige mooie aan vallen en was het uit een dezer op levingen dat de Koewachtse mid- Wat is krankzinnigheid en wat moet men denken van geestesziek ten? Dat is een vraag die zo oud is als de geschiedenis der mens heid. Tot in de eerste helft van de vorige eeuw was men in deze ge vangen in de ban van philosophische en theologische opvattingen. Pas met de opkomst van de natuurwe tenschappen zijn de bouw en de functie's van het centrale zenuwge stel zorgvuldig bestudeerd, en nog later heeft zich de wetenschappe lijke psychologie ontwikkeld. Men is daardoor de krankzinnigheid wel door een ander licht gaan zien, maar wanneer men aan de weten schappelijke wereld van vandaag vraagt wat of krankzinnigheid nu eigenlijk is en hoe men de geestes ziekten nu moet bezien, dan blijft het alles nog zeer onbevredigend. De geestesziekten hebben altijd een geheel afzonderlijke plaats in de geneeskundige wetenschap inge nomen. Organen als het hart, de longen of de nieren waren steeds tastbare objecten, bij operatie's kan men deze organen in de hand ne men en betasten, men kan hun fij nere bouw met het vergrootglas of met de microscoop bestuderen en de zo materialistisch ingestelde mens had met de* problemen die zich hier voordeden minder moeite dan met de ziekelijke afwijkingen van ka rakter, geestelijke hoedanigheden en zieleleven. Het is dan ook buitengewoon op merkelijk dat de moderne chirurgie er thans in geslaagd is, de geeste- denvoor de bal kreeg en in een snelle ren naar voren ging. De Kortgeense verdediging, die even mee naar vo ren was opgetrokken, werd hier door volkomen verrast en kreeg de voortrennende middenvoor de ge legenheid de bal langs de uitgelo pen keeper in het doel te plaatsen (2—3). Onmiddellijk hierop scoort «.de Kortgeense linksbuiten met een hard onhoudbaar schot, juist onder de lat, de gelijkmaker (33). Na dit succes bleef Kortgene in de aan val en werd de Koewachtscverde- diging op zware proef gesteld. Uit een dezer aanvallen kreeg Kortge ne, even buiten het strafschopge bied, een vrije schop te nemen. De Kortgeense middenvoor stelde zich achter de bal op, gaf zuiver door naar de linksbinnen, die niet aar zelde in te schieten (4—3). Enige minuten later was het de rechtsbui ten die een voorzet uit het midden in een doelpunt omzette (5—3). Koewacht bleek hierdoor niet uit het veld geslagen. Aanval op aan val werd door hen op touw gezet, maar het mocht hen niet gelukken de verdediging te doorbreken. In hun laatste aanval, juist voor het einde, maakte een Kortgeense ver dediger hands. De hiervoor toege kende penalty verdween onhoud baar in het net (54) waarna de scheidsrechter direct voor het ein de floot. lijke structuur, het gemoedsleven van de mens door operatief ingrij pen te kunnen wijzigen. Door een toeval ontdekt Het is begonnen met practische ervaringsfeitende theoretische ver klaring is, zoals zo vaak in de ge neeskunde, .pas later gekomen. We moeten ons daarom eerst ver plaatsen naar een Amerikaanse kli niek, waar in de chirurgische af deling geregeld hersenoperatie's worden verricht. Bij operatie's in de voorhoofdshersenen bijvoorbeeld om een daar zetelend gezwel weg te nemen zou men verwachten dat er na zulk een ingrijpen geeste lijke defecten zouden ontstaan, in deze gebieden liggen immers de centra waar zich de hoogst gediffe rentieerde geestelijke functie's af spelen. Het tegendeel bleek waar; wanneer men patiënten opereerde die van te voren geestelijke afwij kingen hadden, dan nam men waar dat ook deze geestelijke stoornissen na het operatief ingrijpen waren verdwenen. Deze ervaring was voor beide A- merikanen, Freeman en Watts, aan leiding een operatie tegen krank zinnigheid uit te werken, die niet technisch betrekkelijk eenvoudig was, maar waarvan de resultaten in wetenschappelijke kringen groot opzien hebben gebaard. Door een opening die in de zijkant van het voorhoofdsbeen wordt geboord, wordt een instrument gebracht, waarmee men de zenuwvezels in de voorhoofdshersenen klieft. Daar men hier in de witte vloestof van de hersenen manipuleert, spreekt men over deze operatie wel als „leucotomie" (leukos is wit). Verbluffende resultaten. Van deze operatie's zijn verbluf fende resultaten beschreven. Men vindt in de vakliteratuur mededelin gen over patiënten die jarenlang in een krankzinnigengesticht moesten verblijven en voor wie het leven door hun voortdurende angstige op gewondenheid een plaag was, krank zinnigen die het behandelend en verplegend personeel dagelijks voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden plaatsten. Zulke patiënten zijn door leucotomie zover verbeterd, dat zij als vrijwel normale mensen in hun gezinnen konden terugkeren. Maar ook wanneer de successen van deze behandeling minder in drukwekkend waren, vindt men toch beschreven hoe chronische gestichts patiënten, die tot de lastig^en en moeilijksten moesten worden gere kend, na deze operatie tot rustige en prettige mensen werden, die hun plaats vonden in de kleine gemeen schap van de inrichting en voor wie weer levensvreugde was weggelegd. Een ieder die uit eigen ervaring weet wat moeilijke gestichtspatiën ten zijn, zal ook met dit effect der operatie meer dan tevreden zijn. Heftige angst en onrust vormen vooralsnog de belangrijkste indica tie tot leucotomie, na de behande ling zijn de patiënten dikwijls ge heel van hun angstige onrustigheid bevrijd. Soms komt hiervoor een toestand van doffe apathie in de plaats, maar meestal worden de ge opereerden gemoedelijk en opge wekt, enigszins zorgeloos zelfs. De keerzijde van de medaille is evenwel dat mogelijk bestaande on gewenste neigingen, die in degespan- nen depressieve toestand niet tot uiting kwamen, nu ongeremd aan de dag kunnen treden. Dit open baart zich dan als lichtzinnige be sluitvaardigheid, geweldadigheid en zelfs in criminele handelingen, die grote last en veel ongemak kunnen veroorzaken. Het zal daarom de gestichtspsy chiater zijn die de moeilijke beslis sing moet nemen of deze operatie wel dan niet moet worden toege past. Hij zal daartoe de patiënt eerst Elf teams van het Nederlandse Rode Kruis zijn op het ogenblik druk aan het werk om hulp te ver lenen in de ontsloten gebieden van Indonesië. In hoofdzaak wijden zij hun krachten aan de burgerbevol king, die hun hulp het allermeest nodig heeft. De verwaarlozing, de besmetting en de ondervoeding heb ben in die streken immers zoveel langer geduurd dan in de rest van Indonesië, waar het Nederlandse Ro de Kruis nu reeds drie jaar heeft gewerkt en waar het nog steeds niet „klaar" is. Voor iemand die het niet gezien heeft is het moeilijk zich een voor stelling te vormen van wat de Rode Kruis teams vinden. Dat is slechts langdurig moeten observeren, hij zal zich op de hoogte moeten stellen van de voorgeschiedenis van de betrokkene, alsook van de erfelijke eigenaardigheden bij zijn familiele den. Ook* zal hij niet tot operatie adviseren, wanneer hem niet is ge bleken dat andere onschuldiger be handelingsmethoden hebben gefaald. Hoe is dit mogelijk? Het spreekt vanzelf dat men zich afvraagt wat of hier eigenlijk ge beurt en hoe men deze geestelijke veranderingen door operatief ingrij pen verklaren moet. Op het ogen blik heeft men daarover de volgen de mening. De zenuwbanen, die ge kliefd worden, verbinden de hersen schors met de thalamus, een ver zameling van hersenkernen die een belangrijke rol spelen in het emo tionele leven. Doordat de verbinding tussen deze beide hersendelen wordt opgeheven gelooft men dat de prik kels, die anders langs de zenuwba nen naar de voorhoofdshersenen worden geleid, niet meer tot bewust zijn kunnen komen. Nader onderzoek heeft nog uit gewezen dat de fijnste intellectuele capaciteiten, zoals het combinatie vermogen, wel achteruitgegaan zijn bij personen die aan deze operatie werden onderworpen, maar voor het practisch leven levert dit weinig bezwaren ophet denkvermogen is veel bruikbaarder geworden dan de ingreep wegens de opheffing van de zware remming. En nu de toekomst. De perspectieven die dit soort van ingrijpen in de toekomst kan hebben, zijn uit de aard der zaak nog niet te overzien. Het gaat er nu om door moeizame arbeid deze nieuwe techniek verder uit te wer ken en te verfijnen en dat zal de wetenschap ongetwijfeld doen. Waar het voorlopig om gaat en dat is wel het belangrijkste van dit alles is, dat in principe de mogelijkheid blijkt te bestaan om het zieleleven van de mens door operatief ingrijpen te beïnvloeden, ja zelfs te veranderen. Wanneer het thans mogelijk is een toestand van ondragelijke angst te doen verkeren in een lichte zorgeloosheid, dan zal het voor ieder duidelijk zijn dat het laatste woord in deze gloednieuwe materie nog niet gesproken is. Dr H.W.Sc. met ontoereikende woorden te om schrijven: bergen van menselijke ellende. Zweren ter grootte-van een flinke mannenhand zijn kleinigheden, wanstaltige opgezwollen en ontsto ken ledematen komen dagelijks voor, oedeem en schurft zijn normale ver schijnselen. De tuberculose tiert we lig en malaria heeft ontelbare slacht offers de laatste .krachten geroofd. En dan de talloze door ondervoe ding tot op het geraamte verma gerde kinderep Het is een bovenmenselijke taak, waarvoor de Rode Kruis-werkers in die gebieden gesteld zijn; maar het is een dank bare taak tevens, omdat zij in zo veel gevallen kunnen helpen. Met kininepillen kan men de malaria Een hersen-operatie Angst verandert in zorgeloosheid en het denkvermogen kan terugkeren

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 2