NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1111TU DE Ut No. 2406 Zaterdag 15 Januari 1949 52e Jaargang DRUK EN UiTGAVE fl. G. ES, ESARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Vrede in Palestina? Volgens Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO zal er dit jaar in Pa lestina vrede worden gesloten. Als eerste stap in de goede richting hebben Egypte en Israël besloten het vuren te staken en rechtstreek se onderhandelingen aan te knopen. Zware schade op Java. Be richten uit de vroegere Republikein se gebieden op Java melden, dat vooral veel tabaks-, koffie-, en theeplantages zware schade heb ben geleden. In de stacj Tjepoe werd, de gehele Europese wijk ver nield, maar daar werd tevens 3C0.000 kubike meter hout aange troffen, waarmee de stad goeddeels zal kunnen worden hersteld. Met emeritaat. Ds H. E. Grave- meijer, de bekende predikant van de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, is per 31 December j.l. met eme ritaat gegaan. Weer luchtpost naar Indonesië. Het is weer toegestaan om lucht postbrieven voor Indonesië aan te bieden. Voorlopig geldt dit alleen nog maar voor postbladen en brie ven tot vijf gram. Per zeepost mo gen ook pakketten worden verzon den. Suikeroorlog in Rotterdam. Grootwinkelbedrijven, zelfstandige kruideniers en verbruikscoöperaties leveren in Rotterdam een verwoe de slag om de prijzen voor suiker. De officieel toegestane prijs bedraagt 75 cent per kilo. Er zijn reeds win kels, die hun prijs hebben verlaagd tot 60 cent. Weer pantser-smokkelauto's Over de Nederlands-Belgische grens razen des nachts weer gepantserde smokkelauto's. Naar de berichten verluiden had de douane de laatste weken geregeld het nakijken. Nieuwe ambassadeur. Vrijdag heeft een nieuwe Belgische am bassadeur' in Den Haag zijn intre de gedaan. In de loop van deze week zal hij zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin overhandigen. Griep in Frankrijk. In een groot deel van Frankrijk is een griep- epedemie uitgebroken. De ziekte is niet van ernstige aard en wordt „Italiaanse griep" genoemd. De patiënten behoeven doorgaans slechts een paar dagen onder de wol te blijven. Schreieder voor de balie. De beruchte Duitser Joseph Schreieder zal op 18 Januari a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den terecht staan in verband met de moord op dertien Nederlanders, gepleegd op 11 April 1945. Huurverhoging dit jaar? Of de huren nu dit jaar worden verhoogd, is niet zeker. Maar wel bepaald is, dat het onderhoud dan ook weer ten laste zal moeten komen van de eigenaren en een gedeelte van de opbrengst als belasting aan de staat vervalt voor de bouw van nieuwe woningen. Bouwplan 1949. Het nu vast gestelde Bouwplan 1949 sluit op 1300 millioen gulden, waarvan 400 millioen voor woningen, 45 millioen voor boerderijen, 29 millioen voor scholen en kerken, 240 millioen voor handel en verkeer, 295 milli oen voor weg- en waterbouwkun dige werken, 57 millioen voor.her stel van oorlogsschade, 85 millioen voor onderhoud en 51 millioen voor verbouwing. De Vierdaagse. Dit jaar zal de Vierdaagse te Nijmegen worden gehouden van 26 tot en met 29 Juli. Viruly gearriveerd. Het eerste toestel met post voor Indonesië, onder gezagvoerder Viruly, is te Batavia gearriveerd met 3000 kg gestagneerde brieven. Neher terug naar PTT De heer Neher, die enige tijd als minister in Indonesië vertoefde, is' herbe noemd in zijn vorige functie van directeur-generaal bij PTT, welke hij per 1 Februari aanvaardt. Onrust over de auto's. Ned. importeurs zijn ongerust, omdat al le deviezen voor automobielimport zijn toegewezen aan twee fabrieken. Zowel Ford als Kaiser-Fraser fra- briceren de wagens evenwel hier uit geïmporteerde onderdelen, wat goedkoper is en Nederlandse krach ten werk geeft. Zaak-Kravchenko komt! Het internationale geding tussen de uit geweken Rus Kravchenko en „Les Lettres Frangaises" zal op 24 Ja nuari té Parijs beginnen. 25 getui gen, waaronder een „held van <de Sowjet-Unie", zullen de schrijver van „Ik verkoos de Vrijheid" bij staan. Schepen geen last van India. Stakende havenarbeiders in Bom bay zijn door de regering vpn In dia gedwongen het Nederlandse schip „Leopoldskerk" toch te los sen. Toch nette mensen. Soekarno, Sjahrir en Hadji Salim, de drie vooraanstaande Republikeinse lei ders, die door de Nederlandse troe- pen waren geïnterneerd hebben in een brief naar de commandant van het bewakensdetachement hun dank betuigd voor de keurige behande ling, welke zij hebben ondervonden. Zij hadden zich verbaasd over het menselijk optreden van onze mili tairen. Particulier initiatief failliet. De aanhef van deze regel klinkt nogal deprimerend, doch het valt enigszins mee. Niet het particulier initiatief, doch de vereniging van deze naam is failliet verklaard door het Haagse Gerechtshof. Sinaasappelen 90 cent. Voor alle sinaasappelen, of zij nu uit Spanje, Italië, dan wel uit Surina me komen is de maximumprijs van 90 cent per kilogram. Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtablett«n helpen U er overheen. ftpQRT Voetbal. Colijnsplaatse Boys Arnemuiden 1-2. Zaterdag j.l. vond de competitie wedstrijd plaats tussen Colijnsplaat se Boys en Arnemuiden. Het geheel was een goede wedstrijd, waarin het spelpeil van Arnemuiden de boven toon voerde, maar door het vast beraden spel der Boys een gelijk opgaand spel te zien gaf. Reeds direct na de aftrap bleek, dat beide ploegen in het veld ge komen waren om met de overwin ning naar huis te gaan. Aanval op aanval werd door beide ploegen opgebouwd, maar door gebrek aan schutters konden deze niet afge werkt worden. Het duurde daardoor tot 5 minuten voor de rust aleer een doelpunt geboren werd. Bij een worsteling voor het Arnemui- dense doel werden eni^e schoten gelost, die öf door dé keeper öf door de backs verwerkt werden, maar waaruit de Boyse midden voor ten slotte de kans kreeg om de bal over de doellijn te werken. In de resterende minuten probeerde Arnemuiden nog wel om gelijk te komen, maar met een 1—0 voor sprong voor de Boys kwam de rust. Na de hervatting was het Arne muiden dat van leer trok en enige angstige momenten voor de Boys bezorgde. Maar de verdediging wist zich uiteindelijk toch te hand haven. Na 4 minuten spelen was het de linksbinnen van Arnemuiden die een mooie boogbal afvuurde, welke door de keeper niet klem- vast werd opgevangen, uit zijn ar- Zojuist ontvangen jamwafels, zandringen, kletskopjes, eierkoekjes, biscuit, boterwafels, kransjes, beschuit, enz. (zonder inlevering) W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. men sprong en over de doellijn ver dween (1—1). Met gelijke stand werd nu om het winnende doelpunt gestreden. De aanvallen golfden heen en weer, maar beider verdediging wist erger te voorkomen. Na 24 minuten was het de Arnemuidense rechtsbinnen die, na een aarzeling in de Boyse verdediging, de bal in het net deed verdwijnen (1—2). De Boys werden hierdoor echter niet ontmoedigd en bleven hun aanvallen voortzetten, hoewel ook Arnemuiden probeerde haar voorsprong zeker te stellen. De aanvallen der Boys hadden bijna succes, doordat na 38 minuten een voorzet van de rechtsbuiten door de middenvoor werd ingeschoten, maar om onbegrijpelijke redenen door de scheidsrechter werd afge keurd. Hoewel hierna nog verschei dene aanvallen werden ondernomen, mocht het Colijnsplaattoch niet meer gelukken de gelijkmaker te scoren, zodat met een 21 voorsprong voor Arnemuiden het einde kwam. i Kortgene Koewacht 5-4. Kortgene-speelde Zondag j.l. een belangrijke competitiewedstrijd te gen Koewacht, die het op het nip pertje met 5—4 wist te winnen. Mooi kon deze wedstrijd niet ge noemd worden, omdat het vaak al leen Koewacht was dat voetbal speelde. Kortgene, dat anders toch een behoorlijk tempo kan ontwik- kélen, was nu te traag en het plaat sen der bal beneden middelmatig. Geheel anders «speelde Koewacht. Kleine, snelle kereltjes, die als dui veltjes op de bal zaten, hun me despelers met de ogen dicht konden vinden en daardoor de Kortgeense verdediging danig in het nauw brach ten. Dat de gehele wedstrijd van mooi spel ontbloot was, kan niet gezegd worden. Verschillende staal tjes van mooi voetbal (maar veel te weinig) werden te zien gegeven en leverden ook bijna altijd een doelpunt op. De wedstrijd begon met weder zijdse verkenningen, waaruit al da delijk bleek dat Koewacht geen te onderschatten tegenstander was. Reeds na 10 minuten spelen scoorde de Koewachtse rechtsbinnen, na een aarzeling in de Kortgeense verde diging, het eerste doelpunt <0—1). Hierna eventjes opgeschrikt deed

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1949 | | pagina 1