DIH IB ie ut Karin had hem aangekeken en ge knikt. Ze was te zeer onder de in druk van het grote verlies, dat ze er al vrij over kon spreken. Zo hadden ze meer dan een uur naast elkaar gezeten. Malik voor zich heen starend en Karin telkens haar tranen wegwissend. Drie we ken geleden had ze haar beide ou ders nog gehad. Nu was vader dood geschoten bij zijn poging om aan arrestatie te ontkomen en moeder overleden tengevolge van de ver moeienissen, de angst en het ver driet, die ze in zo korte tijd in zo grote mate had doorleefd. Misschien was het beter geweest met moeder in Brno te blijven? Of had ze alleen moeten vluchten? Ze was er piet haar negentien jaren toch oud genoeg voor? Maar moe der had meegewild. Weg uit hun land, dat overheerst werd door een vreemde macht. Malik had zijn hand op haar schou ders gelegd en geraden een nieuwe toekomst te bouwen op het weinige, dat haar gebleven was, haar eigen jonge kracht. Tot diep in de nacht ffad Malik die avond met zijn buurman in de barak, Sascha Bérin gesproken. Ze hadden gepraat over de mogelijk heden om ergens ter wereld een nieuw leven te beginnen en Sascha had hem voor de tiende maal wel verteld, dat hij alleen naar de Ver enigde Staten wilde. Anders was hij allang uit het kamp weggeweest. Ook dat wist Malik wei, maar hij wilde zijn gedachten afleiden en liet Sascha nog eens al zijn lucht kastelen bouwen. Sascha, een Oe kraïner, had een goede kennis van automobielen. Hij wou als monteur in Amerika beginnen, als je hem mocht geloven, en het in tien jaar tot automagnaat brengen. Malik luisterde maar half. Zijn gedachten dwaalden telkens weer terug naar de voorbije uren op de kampweide en hij begreep, dat Karin meer voor hem betekende, dan ooit iemand anders in zijn leven. Ze waren drie weken later ge trouwd: Karin en Malik. In het vluchtelingenkamp bestond niet de romantiek van een langzaam op bloeiende liefde. Mensen, die alles verloren durven met een hoge inzet te spelen. Karin had Malik het voor stel gedaan. In de verworden sfeer van het vluchtelingenkamp zou zij zich niet staande kunnen houden, had ze betoogd en Malik zou haar toch zeker willen beschermen? Ma- lik had het goed gevonden. Zijn ge voelloze natuur was getroffen door de eenvoud van het meisje en hij had naarstig gezocht naar een on derkomen voor hen samen. In het overbevolkte kamp was dit geen kleinigheid. Na vier dagen zoeken, vragen, overleggen en ruzie maken had hij nog niets gevonden. „Misschien in het crematorium had een Pool hem smalend voor gesteld. „Desnoods", had Malik besloten en de volgende dag had hij verlof gekregen om er een vertrek in te richten. Zo viel zijn keuze op een langwerpige kamer zonder vensters. Die zou hij wel maken en inder daad wist hij met behulp van Sascha het vertrek bewoonbaar te maken. Amerikanen, en landgenoten hielpen hem met een en ander en Karin kocht van haar gesmokkelde geld verschillende benodigdheden. Een Amerikaans officier en een Duitse dominee voltrokken het hu welijk. Malik beleefde de gelukkig ste tijd van zijn leven en Karin's matte gelaatskleur maakte weer plaals voor een gezonde teint. De jonge echtgenoot meldde zich da gelijks bij het kampbureau, om te trachten ergens in de wereld werk te krijgen. Werk en een normaal bestaan voor hem, Karin en hun kind. Want Karin, had het hem toege fluisterd op een avond, dat zij een kind verwachtte. Sindsdien was Malik's zorg voor haar tot het over- drevene gestegen. Tenminste, een paar maanden lang. Langzamerhand sleet zijn bezorgdheid. En op het bureau werden telkens anderen aan gewezen dan hij. Zijn voet was een handicap. In welk land wilde men een manke toelaten? Hij had het Karin moeten zeggen, maar hij was bang geweest haar te verliezen. Zo verviel hij in zijn oude mismoedig heid. Tegen het einde van het jaar ver wachtte Karin haar kind. Maar Malik was de wanhoop nabij. Sascha, zijn Oude buurman van de slaapzaal, was de vijftiende vertrokken, naar de Verenigde Staten. Als laatste bewijs van erkentelijkheid had hij Malik's enige bezit aan geld, ongeveer vijftig dollar, gestolen. Sascha was de e- nige, die wist waar het geld ver borgen lag en na zijn vertrek was het verdwenen. Zo deden vele ver- trekkendenalles stelen, wat ze voor het grijpen hadden, maar van Sascha had Malik dit nooit ve^vacht. Hoe moest hij dan bij de geboor te van het kind? Dan waren er toch extra onkosten! Hij verkeerde in een radeloze stemming, die hij Karin niet ver klaarde. Trouwens zijn vrouw scheen er ongevoelig voor. Die liep met takken groen en versierde hun ka mer voor het Kerstfeest, waarvan hij het wezen niet kende. Hij wou er niet van weten ook, maar Karin vertelde hem er 's avonds van, als ze naast elkaar in de duisternis la gen te staren. „Ik hoop ook een Kerstkindje te krijgen" fluisterde ze hem toe. Malik dacht aan Sascha en zijn verdwenen dollars. Maar in de grote nacht, tegen het gloren van de ochtend, "werd hun kind geboren. Niet in de stal, maar in de gaskamer van Friedensburg. Een Amerikaanse dokter en een grote Griekse vrouw verleenden as sistentie. Voor het crematorium wan delde Malik heen en weer. „Een pracht van een zoon, Ze- lincka", kwam de dokter hem ver tellen. Malik knikte en greep de hand van de Amerikaan. „En mijn vrouw?" vroeg hij. „Dat is ook in orde". „Dank U, dank U zeer", stamel de Malik. „Er is nog iets", zei de dokter, „je moet straks even bij mij komen, om je bloeddruk te laten meten in verband met je emigratieaanvraag naar Canada". „Bloeddruk? Bedoelt U niet mijn voet? vroeg hij nadrukkelijk. „Zeker, bloeddruk. Ie voet is in orde". Het duizelde Malik, maar hij storm de het crematorium binnen om zijn zoon te bewonderen en Karin het nieuws te vertellen. „Ik heb ook nog iets nieuws voor jou, Malik", zei ze met een glim lach. „Ik heb Sascha vijftig dollar gegeven om jouw papieren in orde te maken. Hij moest er een officier voor in stemming brengen. Het is hem blijkbaar goed gelukt. Zullen we hem een dankbrief schrijven?" Malik knikte slechts. Hij nam Ka rin's hand in de zijne en overdacht het geluk van één Kerstfeest: een vrouw, een kind, een vriend en een toekomst. En dan bad hij tot het Kind, waarvan Karin hem verteld had. Volop eieren in 1949 Ondanks de sombere voorspellingen verwach ten de handelaren in eieren nu toch, dat na 1 Januari aan de vraag zal kunnen worden voldaan, daar mil- lioenen eieren tot nu toe zwart werden verkocht. Afgekeurde boter. Het aanbod van een extra toewijzing boter om streeks Kerstmis is door vele bak kers niet aanvaard, omdat de par tij voor directe consumptie werd afgekeurd. Voor het Kerstgebak zal dus toch nog boter ingeleverd moe ten worden. Met groot verlof. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt groot verlof verleend aan alle dienstplichti ge soldaten en soldaten le klasse, die dan twee jaar achtereen heb ben gediend. De volkswagen" in trek. In Bizonia werden in November 2403 „volkswagens" geproduceerd, waarvan 968 voor uitvoer. De pro ductie is in de loop van dit jaar meer dan verdubbeld. Verhoging tabaksaccijns. Door de thans voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns wordt deze accijns gebracht op het niveau van België en Luxemburg. De accijns op sigaretten zal dan worden ver hoogd tot 62 procent. Conserven,,blikjes" van carton Een Groningse boerenzoon is na tvyee jaar experimenteren er in ge slaagd strokarton zo te prepareren dat het bestand is tegen olie-, vet en vochthoudende stoffen. Door deze uitvinding zullen diverse industrieën zich onafhankelijk kunnen maken van schaars en duur blik. Weer puntenvrije uitverkoop? Er wordt overwogen in Januari 1949 een puntenvrije uitverkoop van textielgoederen toe te staan, even als dat gebeurd is in Augustus van dit jaar. Uit de lucht gegrepen. Het be richt, dat H.M. de Koningin een volbloedpaard als verjaardagsge schenk aan Franco had gegeven, is volgens het A.N.P- geheel uit de lucht gegrepen. De winkelsluiting. Het wetsont werp voor een verplichte winkel sluiting op Dinsdagmiddag en een langer openblijven op Donderdag avond, komt eerstdaags in de Ka mer. Maandags, Woensdags, Vrij dags en Zaterdags zouden de win kels dan tot 7 uur open mogen blij ven. Verlaging van vermakelijk heidsbelasting. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gaat momenteel na of de ver makelijkheidsbelasting moet worden verlaagd. Duitse centrale levert ons stroom. Een nieuwe Duitse cen trale, met Marshallhulp gebouwd bij Frens (aan de Belgische grens), zal aangesloten worden op het West- europese electrisch net dat ook Ne derland van stroom voorziet. Iwan Smirnoff blijft beneden. De bekende KLMrgezagvoerder Iwan Smirnoff, die sinds 1922 voor deze maatschappij vliegt, zal niet meer de lucht invgaan. Hij komt bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. Record aantal Amerikanen op komst. Amerikaanse reisbureaux voorspellen een record bezoek aan Europa "in het seizoen van 1949. Zij brengen tevens een record aan tal dollers naar Nederland. Fataal kopje thee. Volgens gen.- majoor A. van Hilten (hoofd sectie Krijgsgeschiedenis) is de brug bij Arnhem verloren gegaan, omdat de Engelse troepen op het beslissende moment halt hielden om een kopje thee te zetten! Doodstraf voor Woudenberg. Tegen de ex-commissaris van het N.V.V. en dictator van het z.g. Ned. Arbeidsfront H. J. Woudenberg is de doodstraf geëist. Washington hoopt nog. Het af breken van de onderhandelingen tussen Nederland en de Rupubliek wordt in Amerika bestempeld als „onderbreking". Koning Qeorge gaat vooruit. De Engelse koning is aan de bete rende hand. Amputatie van rechter voet of operatie is niet meer nodig. Fanny vertrekt naar Australië. Mevr. Fanny Blankers-Koen hoopt 3 [anuari per vliegtuig naar Austra lië af te reizen. De Amerikaanse reis gaat niet door, omdat man en kinderen niet inbegrepen waren. Meer vet voor restaurants. De toewijzingen voedingsvetten voor restaurants worden met 50 pet ver hoogd, de gebakken aardappelen kunnen dus terugkeren. Jan Kloosterboer in vrijheid. De spionnagezaak rond Jan Kloos terboer, die de Duitsers ingelicht zou hebben over scheepsbewegin- gen uit onze havens voor de inval van 1940, is aangehouden. De be klaagden zijn in vrijheid gesteld. Kerstbrieven voor Indië. In verband met de overstelpende Kerst-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2