NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BEI Ml IE M m. 2402 Zaterdag 11 December 1948 52e Jaargang LEZERS - CRITSEK BURGERLIJKE STAND. DRUK ER UITQAVE A. 8. M. BJARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOOK Ho. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Voetgangers ergste verkeers- zondaars. Blijkens Amsterdamse statistieken maakt zeven achtsten van de voetgangers zich doorlopend schuldig aan verkeersovertredingen bij de wielrijders en automobilisten zijn dit resp. twee derde en een achtste deel. Roozenburg damkampioen. Het in Nederland verspeelde we reldkampioenschap dammen is be ëindigd met een zege van onze landgenoot Roozenburg. Walvisvangst begint. 8 Decem ber was de datum, waarop Britse, Nederlandse, Noorse en Russische walvisvaarders de eerste harpoen mogen afvuren. De „Willem Ba- rendsz" is reeds in de Zuidelijke Ijszee aangekomen. Pearl Karbourday. Op 7 De cember was het 7 jaar geleden, dat Japan door een onverhoedse aan val op de Amerikaanse vloot te Pearl Harbqur aan Duitse zijde in de oorlog trad, terwijl H.M. Konin gin Wilhelmina 6 jaar geleden haar befaamde rede over de gelijkberech ting van onze overzeese gebieds delen uitsprak. Voorzitter Ned. Rode Kruis, Tot opvolger van prinses Juliana, die voorzitster was van het Ned. Rode Kruis, is gekozen Ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken. Steenkool spoedig vrij? Nadat vorige week de zeepdistributie is opgeheven, verwacht men thans liquidatie van de brandstofdistribu tie. Zodra de 12 mud huisbrandko len zullen zijn afgeleverd, wordt het restant waarschijnlijk vrij yer- kocht. Rijksadvocaat geschorst. Mr. C. de Kempenaer, die belast was met de terugyordering in de be ruchte schilderijenzaak Katz - De Vries, is geschorst als rijksadvocaat. Samenwerking tussen omroep verenigingen. Er is een nieuw plan voor de radiokwestie, dat vrij willige samenwerking bepleit in- plaats van staatsinmenging. „Toestand slechter" In een vierde rapport meldt de commissie van Goede Diensten aan de Veilig heidsraad, dat de toestand in In donesië het laatste half jaar „aan zienlijk verslechterd" is. Drie ministers terug. De mi nisters Neher, Stikker en Sassen zijn per vliegtuig uit Batavia ver trokken, om verslag uit te brengen aan de Nederlandse regering in Den Haag. Naar 't Noordatlantische Pact. Deze week zijn de onderhandelin gen aan de orde tussen de ambas sadeurs van de Westerse landen, Amerika en Canada over een ge meenschappelijk verdrag. Militaire deskundigen maken studiereizen door deze staten. Valse dollarbiljetten. Over de gehele wereld zijn vervalste dollar biljetten aangetroffen, afkomstig van een internationale valsemuntersben de, die gebruik maakt van Himmler's invasie-bankpapier. Weer slagroom in de koffie. Omstreeks Kerstmis zal er weer slagroom van 40 koffieroom van 20 en huishoudroom van 9 vet in de handel komen. De prijzen zijn hoog, omdat de regering geen subsidie verleent. Eerste schip over de dam. Als eerste schip met lading voor Duits land arriveert dezer dagen in Ant werpen het Nederlandse ss „Bark haven" met 8000 ton pyriet uit Spanje. Eerste schip voor Keulen. (Jit Den Bosch is het eerste schip van de actie „Een schip voor Keulen" naar Duitsland vertrokken. 65 ton levensmiddelen wordt naar Berlijn gestuurd. Thee van de bon. Op de bon- nenlijst van 30 December zal geen bon voor thee meer voorkomen. De distributie daarvan is dus het ko mend jaar afgelopen. Verjaarsgeschenk voor Franco Koningin Juliana heeft aan generaal Francisco Franco, die Zondag zijn 56ste verjaardag vierde, een volbloed paard ten geschenke gegeven. Boteromzet gedaald. Door de verhoogde prijs is de omzet van roomboter zo sterk gedaald, dat thans de vraag gesteld wordt of ze niet van de bon kan. Een schrale troost als de boter even duur blijft. Tsjechische gramofoonplaten. Tsjechoslowakije zal aan Nederland 20.000 gramofoonplaten leveren, met opnamen van de composities van Tsjechoslo waakse meesters. Soekarno naar India. Ir Soe- karno, de president van de Repu bliek Indonesia, zal op uitnodiging van Pandit Nehroe een bezoek bren gen aan India, om de vriendschaps betrekkingen te versterken. Prof. Romme terug. Woensdag is Professor Romme per vliegtuig uit Batavia in Nederland terugge keerd. Nieuw wetsontwerp Wederop bouw. In plaats van de ingetrok ken wetsontwerpen is thans door de Regering bij de Tweede Kamer een nieuw wetsontwerp ingediend tot regeling van de wederopbouw. Utopia ontdekt. De bemanning van de „Miena" een schip dat dezer dagen te Sydney binnenkwam, heeft een eiland ontdekt waarop 900 in boorlingen wonen, die met de mo derne wereld nog geen enkel con tact hebben gehad. De mannen dra gen er lang haar, de vrouwen kort. Dominee nïag rijden. Gemeen teleden,' die hun predikant op Zon dag voor ambtsbezigheden willen vervoeren, kunnen daarvoor onthef fing van het rijverbod verkrijgen. Jenever duurder. Wellicht reeds met ingang van 1 Januari zal de consumentenprijs van jenever met ongeveer f 2.— per liter verhoogd worden. Laat dodentransport. De stof felijke resten van 30 Nederlanders, die tijdens de bezetting in Duits land omkwamen, zijn uit de Rus sische zone van Duitsland in Ne derland aangekomen, om hier op nieuw begraven te worden. Verplicht huwelijk Een Ween- se advocaat heeft toestemming ge vraagd voor de oprichting van een nieuwe politieke partij, die een ver plicht huwelijk van alle vrijgezellen tussen 30 en 65 jaar voorstaat. Amerikaans geschenk. De „Noordam" van de Holland-Ame- rika-Lijn is onderweg naar Neder land met 500 kisten hulpgoederen, die een geschenk zijn van Ameri kaanse organisaties. Extra kaas met Kerstmis. De goede melkgift van het vee maakt het mogelijk op de bonnenlijst van 16 December een extra-bon voor 100 gram kaas voor alle leeftijds groepen aan te wijzen. Geen uniforme winkelsluiting De vakgroep detailhandel in glas, aardewerk en huishoudelijke arti kelen heeft bezwaren geuit tegen uniforme winkelsluiting, omdat de verkoper zich naar zijn clientele moet richten. M. de Uitgever. Ik las in het raadsverslag, dat men een lokaal van de Openbare School te Wissekerke en een van de Christelijke School wil afstaan voor de Chr. U.L.O. Die scholen moeten daar zeker allebei voor ver- Zo juist ontvangen: grote sortering toffee's, caramels babbelaars enz. Zie d<e etalage. W. DINGEMANSE. Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. bouwd worden, wat zeker de no dige guldentjes zal kosten. Waarom doet men dat toch? De gemeente heeft toch nog twee lege schoollokalen op Geersdijk en die moeten niet verbouwd worden. En als de Chr. U.L.O.-school daar in gaat, dan zitten de beide klassen nog in één gebouw ook. Dat is toch veel beter en goedkoper? Een belastingbetaler. Wissekerke. Geboren: 7 Nov. MarinusNicolaas, z.v. N. de Visser en L. M. de Looff. 26 Nov. Helena Adriana, d.v. C. J. Prins en P. J. Janse. 27 Nov, Jan Adriaan, z.v. J. A. Bouterse en D. A. Kempe. Dirkje Janneke, d.v. P. W. Kramer en M. Bouterse. 28 Nov. Maria Hendrika, d.v. J. J. Buijze en A. C. Breas. Ondertrouwd: 19 Nov. C. Kors- huize, 35 jr te Kortgene en C. de Waard, 26 jr. 25 Nov. P. van de Vreugde, 36 jr en J. H. Priester, 25 jr. Getrouwd: 10 Nov. J. H. de Leux, 23 jr te Sas van Gent en M. C. Korsuize, 23 jr. J. M. Krijnsen, 38 jr te Wolfaartsdijk en A. Kramer, 25 jr. Overleden 4 Nov. Pieternella Koo- le, 62 jr, echtg. van A. Koole, te Goes. 10 Nov. Geertruida Thona Sporte, 67 jr, echtg. van M. de Smit. 11 Nov. Jacoba Pieternella Bustraan, 5 weken, d.v. M.J. Bus- traan en P. A. L. Bouwense. Abra ham van Hee, 81 jr, echtg. van C. J. Aarnoudse. 15 Nov. Johanna van Rooijen, 83 jr, wed. van M. Heij- boer. 20 Nov. Stephanus Jan de Regt, 83 jr, wedn. van A. Markusse. Grote zending NiWIN-goederen naar Indonesië. Onlangs vertrok het ss „Garoet" naar Indonesië. Met dit schip ver zond de NIWIN een grote hoeveel heid goederen voor onze militairen, waaronder 10 kisten gramofoonpla ten, 159 voetballen, 243 binnen banen, 180 korfballen, een grote hoeveelheid materialen voor de ar- beidstherapie in de hospitalen en 2 filmjeeps, die door de Nederlan ders in Denemarken en op Curasao zijn geadopteerd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1