NOORO-BËVELAIIDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD lil lil DE DAG De Nederlandse communisten bewapenen zich No. 2398 Zaterdag 13 November 1948 52e Jaargang DRUK EK UITGAVE A. G. 1.1. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Gepromoveerd. Maandag heeft in de economische hogeschool te Rotterdam de ere-promotie plaats gehad van minister-president W. Drees en van Paul Rijkens, presi dent-directeur van de Unilever. Klaprozendag. Heden zullen in 't gehele land herdenkingsplechtig heden plaats vinden ter nagedach tenis van allen, die tijdens de oor logsjaren het leven lieten voor het vaderland. Het oorlogsgravencomité houdt „klaprozen-collecte". Gedupeerde snoepers. Houders van versnaperingenkaarten, die nu vrij snoep kunnen kopen en zich desondanks „gedupeerd" voelen, mogen 17 December een tabaks- kaart in gebruik nemen. Gevolg: gedupeerde rokers? Zeep van de bon. Binnen de muren van de ministeries wordt al onderhandeld over het vrijgeven van de zeep. Maar het zal wel Decem ber worden alvorens een ambtelijke beslissing is genomen. C.C.D. krimpt in. Reeds een derde van het aantal CCD-ambte- naren is ontslagen of overgeplaatst naar andere Rijksdiensten. 1200 mo gen er straks overblijven. Atlantic-pact vordert. Door Tru man's stembusoverwinning zal het Noordatlantische verdedigingsver drag tussen Amerika, Canada, En geland en de Benelux spoedig zijn beslag krijgen. Ondertekening in Januari. Piccard gaf het op. Wegens gebleken onvolkomenheid aan de technische installatie van de diep zee-kogel heeft professor Piccard zijn duik naar de 4000 meter diepte voorlopig moeten opgeven. Er drong op 25 meter diepte reeds zeewater in de electrische leidingen. Padvinders uit Jeugdgemeen schap. De Nederlandse Padvin ders (N.P.V.) zijn uit de Nederlandse Jeugdgemeenschap getreden, omdat deze in 3 jaar tijds geen resultaat van enige betekenis heeft geboekt. 30 April lintjesregen. De re gering zal de gebruikelijke decora ties weer op Koninginnedag, d.w.z, voortaan op 30 April verlenen. Huurverhoging aanstaande. Om verdere achteruitgang van de hui zen te voorkomen, zal in 1949 een tegemoetkoming worden verleend aan de huiseigenaren, die hun ei gendommen moeten laten opknap pen. Huurverhoging is waarschijn- lijk.- Haringvloot wacht op zout. Door gebrek aan ruw zout konden reeds enkele Scheveningse loggers niet uitvaren. De zendingen uit Italië, Frankrijk en Rusland arriveren steeds te laat. Sigaren duurder. Nu Marshall dollars besteed kunnen worden aan Braziel en Havanna-binnenwerk voor sigaren, zullen de rokertjes wel beter, maar ook duurder wor den. Deze prijsverhoging gaat ge lijk in met een verhoogde accijns, zodat er een aanmerkelijke sprong omhoog in uitzicht is. Ook de si garetten en kerftabak worden duur der. Allmin terechtgesteld. De com munistenleider Alimin, die met Moe- so de opstand in de republiek voor bereidde, is te Djokja ter dood ver oordeeld en inmiddels geëxecuteerd. Dr van Mook gaat schrijven. De oud-luit. gouverneur-generaal van Ned. Indië is in Nederland aangekomen en zal zich bezig hou den met zijn mémoires volgens de „persoonlijke inzichten, die hij niet kon uitspreken tijdens zijn ambts periode". Thee komt vrij! Per 1 Januari 1949 zal de thee van de bon gaan. Lesvliegtuig neergestort. Bij Voorburg stortte een lesvliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst neer op het land van een bollenkweker. De beide inzittenden kwamen om het leven. Nieuwe tijden winkelsluiting. In een voorontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet is voor gesteld alle winkels op Dinsdag middag te sluiten. Zij mogen dan Donderdagsavonds tot 9 uur ge opend blijven. Verhoging omzetbelasting. De regering overweegt een verhoging van de omzetbelasting van drie tot drie en een half procent, ter dek king van de uitgaven in verband met de vergoeding van materiële oorlogsschade. Daartegenover komt een verzachting van het loonbelas ting- en inkomstenbelastingtarief. Botsing in Indonesië. Ten Oos ten van Tjikampek kwam het tot een botsing tussen Nederlandse pa trouilles en een Republikeinse ben de. Twee Nederlandse militairen sneuvelden en zestig leden van de bende. Extra-kinderbijslag. Zolang de eventuele nieuwe loonbelasting-taT rieven nog niet van kracht zijn, zal van het tweede kind af een extra kinderbijslag gegeven worden van 24 cent per kind per week. Opheffing van laatste subsidies Prof. dr G. Brouwers, directeur-ge neraal van de prijzen, heeft in een rede verklaard, dat volgend jaar de nog resterende subsidies op levens middelen afgeschaft zullen worden. Graanvoorraad toegenomen. Volgens het Canadese bureau voor de statistiek is er thans meer graan in de wereld beschikbaar dan de laatste twintig jaren het geval was. Toch bedraagt het tekort waar schijnlijk nog een half millioen ton. Jubileum Zeevaartschool. Op 12 en 13 November viert de Zee vaartschool te Groningen haar 150- jarig bestaan. Lunshof voor de Hoge Raad. De Hoge Raad doet op 15 Novem ber uitspraak in de zaak tegen H. A. Lunshof, door het Amsterdams Gerechtshof veroordeeld tot f 10. boete in verband met zijn publica tie van de geheime notulen van Linggadjati. 70 jaar op de planken. Neder lands oudste spelende actrice, Julia Cuypers, die thans 77 jaar is en als wonderkind haar loopbaan be gon, gaat het toneel verlaten. Zij heeft ruim 70 jaar op de planken gestaan. Onafhankelijkheidsdag. Op 17 November is het onafhankelijkheids dag (1813), ter gelegenheid waar van een krans wordt gelegd aan de voet van het vrijheidsmonument op Plein 1813 te Den Haag. Weer sinaasappelen. De on derhandelingen met de Palestijnse Reeds direct na de bevrijding hebben communistische groepen zich bezig gehouden met het ver zamelen van wapens, die ter be schikking stonden van de voorma lige binnenlandse strijdkrachten. Ook wisten zij te penetreren in de officiële Nederlandse inlichtingen diensten en zagen zij zodoende Zojuist ontvangen Grote sortering snoep, w.o. Choc, sigaartjes, gele en choc, babbelaars, advocaat en choc, toffee's, Am. bonen, likeurbon bons, enz. enz. Reeds vanaf 18 cent per ons. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. regering over de levering van si naasappelen zijn zover gevorderd dat een accoord is bereikt voor 30.000 kisten voor de periode van half December tot half Maart. Of ook andere landen nog sinaasappe len zullen leveren, is zeer twijfel achtig. Minister Stikker terug. Minis ter Stikker heeft de terugreis naar Nederland aanvaard, zonder de be sprekingen met Djocja voortgezet te hebben. Koningin beschermvrouwe v. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. H.M. Koningin juliana heeft zich bereid verklaard op te treden als beschermvrouwe van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. Loonbljslag Rijkspersoneel. Ook aan een deel van het rijksper soneel zal een bijslag op het sala ris of loon worden uitgekeerd in verband met de verhoging van de kosten van levensonderhoud. Montgomery op Soestdljk. Tij dens zijn verblijf in ons land bracht Veldmaarschalk Montgomery een bezoek aan paleis Soestdijk, waar hij het noenmaal gebruikte bij de Koningin en Prins Bernhard. kans veel waardevolle inlichtingen en materiaal in bezit te krijgen. Allengs zijn deze gevaarlijke figu ren uit het overheidsapparaat weg gezuiverd, doch de vuurrode heren hebben - uiteraard in opdracht van Moskou - hun activiteit voortgezet. Blijkbaar niet voldaan over de be reikte resultaten van 1945 zijn zij Kleine gevechtseenheden worden regelmatig getraind Ook munitie en springstoffen worden in 't geheim gefabriceerd Zoals in Tsjecho-Slowakije voor de staatsgreep van Februari j.l. in het geheim een „arbeidersleger" is geformeerd, zo wordt door de com munistische leiding actief gewerkt om een getrouwe schare 'van vuur wapenen te voorzien en in paraatheid te brengen, teneinde bij iedere eventualiteit naar goeddunken van Moskou te kunnen ingrijpen, zo meldt de Nieuwsdienst van „Persbelangen". Een krasse bewering? Wij zullen in dit artikel enige feiten publiceren, die bekend zijn aan overheidsinstanties, en die de activiteit van de werkelijke communisten in een licht stellen, dat tot op heden over deze „voorvechters van soci ale verbeteringen" nog niet in de openbaarheid heeft geschenen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1