W©©ftD«WELAWDS NIEUWS- Ei® ADVERTENTIEBLAD lira Hl DE HG No. 2395 Zaterdag 23 October 1948 52e Jaargang LEZERS - CRITIEK »P0RT_ mollebonen DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Do eerste Silbertanne. Op 19 October was het vijf jaar geleden, dat de schrijver A. M. de jong uit wraak voor de aanslag op een NSB'er door twee SS'ers werd ver moord. Denkt U er om? Op23October worden de punten van textielkaart VA 705 ongeldig. Doodstraf uitgesproken. Tw.ee -Haagse pohtie-ambtenaren zijn door het Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld. Deze Poos en Slagter hebben tientallen verzetsmensen aan concentratiekampen en vuurpeleton overgeleverd. Taxichauffeur ontsnapte aan dodenrit. Een uitgebroken gevan gene heeft enkele dagen in een taxi getoerd om te proberen de auto te bemachtigen. De chauffeur wist hem na een rit van Den Haag naar Venlo en via Hilversum, Leeuwarden, Venlo, Delft en Pijn- acker aan de politie over te leveren-. ïVleer vlees! Volgens de direc teur van het bedrijfschap voor vee en vlees komt ons vleesrantsoen binnenkort op 250 gram en, als de zeugen slachtrijp geworden zijn op 300 gram per week. Lonen en prijzen. De minister raad heeft zich weer ernstig bezig gehouden met de verlaging van subsidies en aanpassing van lonen. Minister-president Drees zal over de evt. besluiten een radiorede houden. Smokkelende deserteurs. Voornamelijk deserteurs van de geallieerde legers maken onze en de Belgische grenzen onveilig met smokkeltochten. Honderden van deze paria's drijven de internatio nale zwarte handel in West-Europa. NSB'ers opgeborgen. De ex- hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, Joh. Raatgever, werd ver oordeeld tot 18 jaar rijkswerkin richting; 5 andere NSB'ers kregen tezamen 54 jaar. Ministers onderscheiden. Vijf oud-ministers, baron Van Boetze- laer van Oosterhout, mr dr Witte- man, dr Gielen, Fiévez, ir Vos, zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Tot comman dant in de Orde van Oranje-Nas- sau mr J. A. Jonkman. Zuinig met electriciteit. In Bra bant is* vrijwillige beperking van stroomverbruik gevraagd omdat de centrale Geertruidenberg geen ca paciteit voldoende heeft. Reflecterende verf. Rijkswater staat heeft bevredigende proeven genomen met lichtweerkaatsende verfstrepen op wegen en vracht wagens. Deze „prismo" bevat glas pareltjes, die het licht van de kop lampen in de zelfde richting weer kaatst. „Levenslijnen" noemen de Amerikanen deze reddende strepen. Moorden in de Republiek. Vol gens de berichten uit Indonesië zijn reeds verscheidene leiders van linkse partijen bij „zuiveringsacties" vermoord, nl. 222 te Madioen, 13 te Magetan, 12 te Ngawi, 22 te Ponorogo en 12 te Tjepoe. De Valkenier herleeft. Bij de RAF zijn 15 valken opgeleid om de vliegvelden vogelvrij te houden. Er zijn zes valkeniers aangesteld. Marshall-hulp onvoldoende. Volgens een rapport van de orga nisatie voor Europese Économische Samenwerking zal er voor de 13 bij het Marshall-plan betrokken landen, ondanks de hulp, nog een tekort zijn van 220 millioen dollar. Het verbruik zal dus nog vele jaren be neden het vooroorlogs peil moeten blijven. Alleen het verbruik van ta bak zal, naar men verwacht, tot boven dat van voor de oorlog stijgen. Communisten verliezenterrein. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in West-Duitsland bleek, dat de communisten minder populair zijn geworden. Zij verloren veel stem men aan de sociaal-democraten, en hun invloed is bijna gehalveerd ver geleken bij de parlementsverkiezin gen van April 1947. Nog twee jaar textieldistribu tie? Volgens het weekblad „Tex- tilia" zou een aantal van 120 pun ten per hoofd per jaar als basis voor de textielvoorziening genomen moeten worden. De koopkracht laat ruimere voorziening niet toe. Van spoedige opheffing van de textiel distributie is geen sprake; eehter wel vóór 1 Januari 1950. Extra snoep met St Nicolaas en Kerst. Het ligt in de bedoe ling met Kerstmis en St Nicolaas een extra bon van 200 gram voor snoep of suiker aan te wijzen. Dus toch geen opheffing van de distri- tie? Niet meer te betalen! Tenge volge van de verlaging van de re geringssubsidies verwacht men voor suiker een prijsverhoging van 15 cent per kilo, voor zeep 80 cent per kilo, voor varkensvlees 40 cent per kilo en voor boter f 1.24 per kilo. De boterprijs wordt dan f 5. per kilo. Daarmee zal het laatste beetje boter ook wel van onze ta fel verdwijnen Autobanden vrij. Met ingang van 19 October 1948 is de distributie van banden voor motortractie op geheven. Prins Bernhard terug van de jacht. Prins Bernhard, die in Zwe den aan de jacht heeft deelgeno men, is weer op Soesterberg ge land. Tevens heeft hij in Zweden een bezoek gebracht aan de staal fabrieken, waar onze marine aan kopen doet. Wissekerke, 18-10-'48. Geachte Heer Markusse, In uw Nieuwsblad van Zaterdag 16 dezer staat: „Wij eisen. De com munistische eenheidsvakcentrale", enz. enz. Kent u de reglementen varr deze organisatie? Ondergetekende wel. Hij is geen communist, maar Ned. Hervormd en. in de reglementen en statuten wordt nergens over com munisme gesproken. Deze organisa tie mag dan eens een beetje scherp zijn in woorden en daden en daar om wordt ze dan door de Unie bonden wel eens communistisch genoemd, maar niet zo als u in uw blad doet. In elk geval zal on dergetekende zo'n krantje van u bewaren en dit aan één der hoofd bestuurders dezer bond tonen. Hoogachtend, B. Zijlstra. VOETBAL. Kortgene - Hansweertse Boys 7'3. Ruststand 3-3. Het was j.l. Zondag voor Kort gene een succesvolle dag. Met niet minder dan 7-3 werd hun sterke tegenstander Hansweertse Boys overwonnen. Dat het voor Kortgene een overwinning zou worden, had niemand met de rust durven voor spellen, daar in de laatste tien mi nuten van de eerste helft de Kort- geense verdediging enkele kostbare fouten maakte, waaruit drie doel punten ontstonden. De wedstrijd begon met enkele aanvallen over en weer, die echter nog direct geen resultaat opleverde. Doch na ongeveer 10 minuten spe len is het de Kortgeerise rechtsbui ten die een aanval met een schot afsluit, dat door de doelverdediger wordt gestopt. Deze kan echter de Laat ook uw kinderen smullen van onze versgebrande 14 cent per ons. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. bal niet onder controle krijgen, waarna de toegesnelde linksbuiten voor het eerste doelpunt zorgt. Vijf minuten later, na tal van aanval len, is het de linksbuiten die een schitterende voorzet geeft, waarna de middenvoor met een kopbal voor de rest zorgt. (2-0). Hierna volgt aanval op aanval, maar Kortgene weet niet meer tot doelpunten te komen, mede door dat bij het opdrijven de bal te lang bij één speler blijft en daardoor de Hansweertse Boys de gelegenheid krijgen zich op te stellen, of, in dien het dan al tot schieten komt, er wel altijd één speler in de vuur lijn staat, die de bal onderschep pen kan. 'Na ongeveer 35 minuten spelen is het de Hansweertse linksbuiten, die door een fout in de verdediging, de Kortgeense keeper het nakijken geeft, drie minuten later, na een aarzeling, een onhoudbaar schot van de rechtsbuiten (2-2). Nog geen vijf minuten daarna is het wederom de linksbuiten die een fout in de verdediging afstraft (2-3). Beide ploegen geven zich nu volledig. De één om de voorsprong te vergroten, de ander om de ach terstand in te halen. Dit duel wordt echter door Kortgene gewonnen, want het is hun rechtsbuiten, die (één minuut voor dé'rust een mooie voorzet geeft, dat door de linksbui ten met een even mooi schot in een doelpunt wordt omgezet (3-3). Na de rust gaan beide ploegen direct tot de aanval over en doen hun uiterste best een voorsprong te nemen, waarbij Kortgene al vlug in de meerderheid is en weldra Hansweert op eigen terrein terug dringt. Toch duurde het nog 19 minuten, voordat het aanvallen succes opleverde, doordat uit een corner de Kortgeense linksbuiten de bal in het doel werkte (4-3), vier minuten later gevolgd door een schot van de middenvoor uit een voorzet van rechts (5-3). Enige ogenblikken daarna maakte een Hansweertse back in het strafschop gebied hands, waarna de Kortgeense middenvoor de penalty onhoudbaar inschoot. Ondanks al deze Kortgeense suc cessen gaat Hansweert toch niet bij de pakken neerzitten, maar gaat, zodra er maar enigszins kans toe is, tot de aanval over. De Kort-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1