lOOÜD-BEVELAfflOS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD _Spoht DINGEN Vil DE UI fc 2394 Zaterdag 16 October 1948 52e Jaargang DRUK EK UïTGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WiSSENKERKE TELEFOON Nn. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per Ook Nederland waakt. Ons ministerie van Oorlog heelt 24 één persoons straaljagers besteld. Een aantal tweepersoons „Meteoren" zullen volgen. Nu weer Nationale Omroep? Op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt gewerkt aan een nieuw plan van minister Rutten voor een Nationale Omroep. Maar dit is nog zeer vaag. Wat nu in Indonesië? Nadat de Verenigde Staten op zeer spoe dige verkiezingen hadden aange drongen (welke natuurlijk door de chaos daar al ónmogelijk zijn), heeft Nederland voorgesteld te wachten op het herstel van orde en rust. Nog steeds communisten. Ge bleken is, dat de rebellen op Java nog uitgestrekte gebieden van de Republiek beheersen. Er is zwaar gevochten in de uliestad Tjepoe, die vrijwel volledig in as gelegd is en zes maal in andere handen overging. Geen razzia maar roofmoord. Een Zandvoortse winkelier, die blij kens een „nagelaten briefje" van 1945 bij een razzia zou zijn opge pakt, is in dat jaar vermoord tij dens de aankoop van zwarte jene ver in Schiedam. Aldus ontdekte de politie dezer dagen. Het briefje kwam van de moordenaars om zijn vrouw „gerust te stellen", f 27.000 zijn door hen opgeteerd. Roofridderparadijs. Opnieuw zijn op de luchtlijn Amsterdam - Batavia voor honderdduizenden gul dens diamanten verdwenen. Bij aankomst in Bangkok miste men 1099 edelstenen. Postzak en pak ket waren opengesneden. Ir Louwes is pessimistisch. Te Wageningen heeft de dir.-gen. van de Voedselvoorziening, ir Lou wes, gewaarschuwd tegen al te op timistische verwachtingen van on ze voedselvoorziening. Vooroorlogs zal het nooit meer worden, de to tale wereldproductie is onvoldoen de. Groot verlof. Van de territoriale - troepen, opgekomen voor 1 Mei 1947, wordt een deel der dienst plichtigen le klasse en soldaten van de lichting 1946 per 1 Novem ber naar huis gezonden. Russische manoeuvres. Boven de kwestbare luchtverbinding met Berlijn organiseerden de Russen reeds verscheidene dagen uitgebrei de „oefeningen" met bommenwer- iar. - Franco per post f 3.00 pende en schijnaanvallende vlieg tuigen, parachutetroepen en afweer geschut. Er zijn superforten gebruikt van Amerikaans model. Extra boterbon. In de bonnen- lijst van 21 October wordt een extra-bon aangewezen voor boter, margarine of vet voor kinderen be neden 5 jaar en van 125 gram voor ouderen. En cacaoOp 21 October zal ook weer een bon worden aange wezen voor 50 gram cacao (groe pen A, B en C) of 100 gram (Den E kaarten). De eerste vliegende bom. Op 13 October 1944 viel in Engeland de eerste VI, afgeschoten van de Franse Kanaalkust. Maar die tijd is voorbij Twee jaar wapenstilstand. Op 14 October was het twee jaar geleden dat in Indonesië de wa penstilstand werd gesloten. De Willem Barensz weer op reis. De walvisvaarder Willem Barendsz vertrok, vergezeld van tien walvisjagers, op 15 October vanuit Amsterdam voor zijn derde expeditie naar het Zuidpoolgebied. Geen prijsverhoging zonder loontoeslagen? In de najaars vergadering van het gewest Zuid- Holland heeft de minister van So ciale Zaken medegedeeld, dat de regering een plan uitwerkt om prijsverhogingen, die zich kunnen voordoen bij de afschaffing van overheidssubsidies, op te vangen door loontoeslagen en dergelijke. Uit de Republiek naar Batavia. Op een hem gestelde vraag deelde de minister van Overzeese Gebieds delen mede dat sinds de Bestands overeenkomst van 17 Januari tot 20 Augustus 2581 personen uit de Republiek naar Batavia waren o- vergebracht. Maar dit betreft nog niet de 15.000 rijksgenoten. Kiezen mag niet meer. Bij de uitreiking van de nieuwe tabaks en versnaperingenkaarten zal geen keuze meer mogelijk zijn. Alle per sonen, geboren in 1932 en later ontvangen een versnaperingenkaart, alle mannelijke personen, geboren in 1931 en eerder een tabakskaart en alle vrouwelijke personen in die tijd geboren een „diversen"-kaart. Later wordt het misschien nog mo gelijk om de aan mannen uitge reikte tabakskaarten in te ruilen. Is dat soms om de zaak wat een voudiger te maken? Tekort aan leer. De Nederland se schoenenindustrie kampt met een tekort aan bovenleer, waardoor - Advertenties 5 cent per mi de aanmaak van schoenen bedreigd wordt. Suiker van de bon? Staat de nieuw ingevoerde tabakskaart-re- geling misschien in verband met de hoopvolle beetwortelcampagne, zodat suiker en snoep van de bon gaan en alleen maar rookartikelen gedistribueerd behoeven te worden? De suiker schijnt zeer binnenkort vrij te komen Minder ambtenaren. Wegens bezuiniging is de z.g. Prijscontrole- dienst gereorganiseerd, zodat van de 35 afdelingscommando's er 19 zijn overgebleven. 8 jaar voor „meneer Keuvel". De 41-jarige Piet H. j. Riensk uit Laren, beter bekend als „meneer Keuvel" uit het cabaret van Pau- les de Ruyter, is te Amsterdam ver oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Wij eisen! De communistische Eenheidsvakcentrale heeft geëist handhaving van de subsidies op direct noodzakelijke levensbehoef ten, handhaving van de huurprij zen, verhoging der belastingen op grote winsten en aanpassing van de lonen aan de huidige prijzen. Vuren gestaakt. In Zuid-Pales- tina is het vuren (tijdelijk gestaakt. Manoeuvres bij Aken. Dicht bij de Nederlandse grenzen houden gecombineerde Belgische en Britse legereenheden uitgebreide oefenin gen in Duitsland VOETBAL. Colijnsplaatse Boys- Rilland 3-1 In deze Zaterdag j.l. gespeelde competitiewedstrijd kwamen twee heel verschillende ploegen tegen over elkaar te staan. Rilland speel de, voor deze klasse, een wel bij zonder technisch en tactisch goed spel, waarbij vooral het plaatsen en opstellen der spelers opviel. Daar tegenover stonden de Boys, die doodgewoon voetbal speelden en zich van techniek of tactiek niets aantrokken, maar enkel de wil in zich hadden, om zo goed mogelijk partij te geven en er alles uithalen om deze wedstrijd te winnen. Van begin tot einde is deze wed strijd vol van spanning geweest hoe de einduitslag zou zijn, of tech niek en tactiek zouden zegevieren over de-wil-tot-winnen. Dat de Boys uiteindelijk zegevierden is hoofdzakelijk te danken aan het doorzetten en het uithoudingsver mogen. i - 2250 betalende abonné's. Extra reclame 2 pakjes pudding (smaak naar verkiezing) en 1 fles puddingsaus samen voor slechts 60 cent plus 10 cent statiegeld. W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf Kolijnsplaat. Reeds direct na de aftrap, wa ren beide ploegen er op uit om de eerste klap, die een daalder waard is, uit te delen, doch het gelukte geen van beiden onmiddellijk een voorsprong te nemen. Het duurde 20 minuten voordat de Rillandse linksbinnen uit mooi open spel zijn ploeg de leiding kon bezorgen, die enkele minuten later doordeBoyse rechtsbinnen uit een mooie voorzet van links, tot een gelijk spel werd gereduceerd. De tweede helft gaf een zelfde spelbeeld te zien als de eerste helft. Ook nu ging het er weer om wie het eerste doelpunt zou maken. Nu was het echter Kolijnsplaat dat na ongeveer 25 minuten spelen de lei ding veroverde door zijn linksbin nen, die een voorzet van rechts goed benutte. Nog was de strijd niet gestreden, want Rilland liet de moed niet zakken en probeerde nu door "fellere aanvallen de achter stand in te lopen. Toch was het Kolijnsplaat die de zege veilig stel de, doordat 2 minuten voor het einde de middenvoor een slecht uitgetrapte bal van de Rillandse keeper opving, voorzette en de rechtsbuiten kon inschieten. Kortgene - Rapenburg 4-1 De j.l. Zondag gespeelde compe titiewedstrijd tussen Kortgene en Rapenburg was voor Kortgene in zekere zin een revanche-wedstrijd voor hun nederlaag, die zij een week te voren tegen Rapenburg te incasseren had gekregen. In deze forse doch fair gespeelde wedstrijd waren het vooral in de eerste helft de beide voorhoeden die faalden, hoewel toch Rapenburg als iets sterker aangemerkt kon worden. In deze eerste helft waren de beide voorhoeden ten opzichte van de verdediging te langzaam, zodat, wanneer zij tot schieten o- verging de backs of de keeper hun de voet dwars zette. Alleen de Ra- penburgse middenvoor was hier de uitblinker, doch kon het alleen niet bolwerken. Het duurde tot 37 mi nuten in de eerste helft voor het eerste doelpunt kwam. Uit een doel- worsteling voor het Kortgeense doel, waarin de Kortgeense verde diging even aarzelde doordat een Rapenburg-speler hands maakte, werd het eerste doelpunt geboren. Door dit succes aangemoedigd kwam

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1