ROORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i Ut Mo. 2393 Zaterdag 9 October 1948 52e Jaargang »P0RT_ DRUK ER UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Eén Westeuropees leger. Veld maarschalk Montgomery is door de regeringen van de vijf landen En geland, Frankrijk, België, Luxem burg en Nederland aangewezen tot opperbevelhebber van hun gemeen schappelijke strijdkrachten en voor zitter van de verdedigingsraad. De gezamelijke legers worden met A- merikaans en Canadees materiaal van 15 op 45 divisies gebracht- Als het nodig is Ameri kaanse fabrieken kunnen thans in één dag omgeschakeld worden van vredige gebruiksvoorwerpen op oorlogsproductie. Mobilisatie-slachtoffers gehol pen. De wet tot verhoging van pensioenen der mobili-satieslacht- offers uit de jaren 1914-1918 is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 25 textielpuntenPer 1 Octo ber zijn geldig verklaard de tex- tielbonnen N vijf -punten, Reserve N (10 punten), N één punt en P één punt. Plesman voorzitter I.A.T.A. Tot voorzitter van de Internatio nal Air Transport Association is te Brussel de pres. dir. van de K.L.M., dr A. Plesman, verkozen. Lunapark bleef in Egypte De Nederlandse kermisexploitanten, die anderhalf jaar geleden hun ten ten in Caïro opsloegen, zijn ont moedigd en straatarm teruggekeerd. Het complete lunapark moest ach terblijven. Onze havens ingeschakeld. Een overeenkomst tussen Benelux en Amerika, waardoor het transi- toverkeer voortaan via Rotterdam en Antwerpen inplaats van over Hamburg en Bremen naar West- Duitsland wordt geleid, komt de zer dagen tot stand. Voorlopig een gedeelte: 1.700.000 ton. Grensregeling gaat 1 Novem ber in. Bewoners van een grens strook van 15 km breed kunnen van 1 November af van de nieuwe grensregeling profiteren, zodat zij hun grond, of familie in le en 2e graad, in Duitsland kunnen bezoe ken. Niet te veel sigaren. Ondanks de pogingen van onze regering om tot een ruimere tabaksvoorziening te komen, zullen voorlopig niet meer sigaren gemaakt kunnen wor den omdat er geen Marshall-dol lars mogen worden gebruikt voor aankopen in Zuid-Amerika. Benzine nog schaars. De Z(uinigheids)-Actie der verkeers- bonden heeft geen grote resultaten opgeleverd: er is in die 3 fnaan- den meer benzine verbruikt dan verleden jaar. Er zijn echter meer auto's in bedrijf en daarom ziet de regering met zorg de benzine-sifu- atie tegemoet. 10.000 valse aangiftenoorlogs- schade. De Haagse rechtbank is begonnen met de behandeling der onjuiste aanmeldingen van (niet geleden) oorlogsschade. Men schat het aantal knoeierijen op 10.000. Alle zaken worden vervolgd, on danks het in uitzicht gestelde ge- neraal-pardon. Per diesel naar Noord, Oost en West. Met de volgende dienst regeling van 15 Mei a.s. hopen de Ned. Spoorwegen ook snelle die- seltreinen in te leggen naar het Noorden, het Oosten en naar Zee land. Minister Fievez. Oud-minister A. H. J. L. Fievez is in de plaats van dr L. M. Beel benoemd tot lid van de Commissie van Negen voor Indonesië. De ex-minister-pre- sident vertoeft thans voor bespre kingen in ons land. Communistische rebellie be dwongen. Republikeinse legers hebben de voornaamste communis tische centra weer in handen. Re bellenleider Moeso is naar Siam gevlucht. Moskou gaf het sein tot revolutie, zegt Djocja. Groentenexport geremd. De uitvoer van verse groenten naar Duitsland is plotseling beperkt we gens een protest van Duitse telers, die zich bedreigd achten. „Er zijn genoeg Duitse groenten zeggen zij.... Bonloze pindakaas. Er komt een kleine hoeveelheid pindakaas zonder bon beschikbaar tegen de prijs van 90 cent per potje. Later meer. In hinderlaag. Drie Nederlandse politieagenten te Batavia zijn in een hinderlaag gelopen. Twee werden gedood, één ontsnapte. Welke consumentenhonnen Geldig zijn de niet genummerde bonnen van het consumentencrèdiet (groen en rood). Degenen, die de ze bonnen nog niet bezit, moet wachten tot hij zijn oudere genum merde bonnen er voor kan inruilen. Aardappeloogst bedreigd. In Groningen komen de boeren zoveel rooimachines en werkkrachten te kort, dat een kwart van de aard appeloogst verloren dreigt te gaan. Bouwer Noordzeesluizen over leden. Ir C. E. W. van Panhuys, de bouwer van de Noordzeesluizen te IJmuiden, is op 72-jarige leeftijd te Bergen overleden. Over vrede gesproken. In Washington is een militair bondge nootschap besproken voor 25 jaar tussen de Westerse Unie en de Verenigde Staten. De wapenfabrie ken van België zullen de verbon den legers op het continent van wapens voorzien. Sigaretten van 96 cent. Er is een beter soort sigaretten aange maakt, waarvoor nu een prijs wordt geheven van 96 cent per pakje. Toch grenscorrectie. Ondanks berichten van' Duitse zijde dienaan gaande heeft de Nederlandse rege ring geen voornemens om de eisen tot grenscorrectie in te trekken. Ne derland houdt voet bij stuk. Smokkelkoning gevonnist. De wielrenner en pantsersmokkelaar Johnny Braspenninckx is te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden plus een jaar Rijks werkinstelling plus een proeftijd van 3 jaar. Uit de bekentenis: 3 pantserwagens gekocht, aan smok kelwaar vervoerd: 1000 kg shag, 30.000 kilo tabak, 1000 kilo zeep, en dan nog kaas, tapijten, sigaret tenpapier, enzovoorts Dienstplicht in Amerika. Inde Verenigde Staten zijn thans 8'/2 millioen jongemannen ingeschreven voor de dienstplicht. Hieruit moet het komend jaar de nieuwe lich ting voor het leger gerecruteerd worden. De verwoesting te Rotterdam. Nog ongerekend het aantal woon huizen verloor Rotterdam tijdens de oorlog 2967 winkels, 456café's, 46 hotels, 415 kantoren, 169 ate liers, 922 fabrieken, 1601 pakhuizen, 158 garages, 40 zalen, 6 ziekenhui zen, 7 scholen en 1 badinrichting. Aantal verwoeste straten454. Hui zen, kerken e.d. moeten nog geteld worden VOETBAL. Wissekerke - 's Heer Hendrikskinderen 2-1 J.L Zaterdag vond de competitie wedstrijd plaats tussen Wissekerke en 's Heer Hendrikskinderen. Met winstkansen voor beide ploegen, werd deze wedstrijd aangevangen. Reeds direct nam Wissekerke het heft in handen en gedurende de gehele eerste helft waren zij de sterkere, maar de doelpunten ble- Sunlight Lux Palmolive zeep W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. ven uit. Door een fout echter van de keeper wist de Wissekerkse middenvoor in de loop van de eerste helft de score te openen, 1-0, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de rust kwam ook 's Heer Hendrikskinderen beter opzetten, waardoor een meer op en neer gaande strijd te zien gegeven werd. Maar ook nu bleven verdere doel punten van weerskanten uit. Half in de tweede helft geraakte een Wissekerkse speler in discus sie met de scheidsrechter, dat op een handgemeen uitliep. Spoedig echter kon dit gesust worden, waar na Wissekerke met 10 man verder speelde. Ongeveer 10 minuten voor het einde wist de rechtsbinnen van 's Heer Hendrikskinderen, door een aarzeling in de Wissekerkse ver dediging, de stand gelijk te maken, maar direct hierop maakte de Wis sekerkse linksbuiten er 2-1 van. Nog enkele aanvallen volgden hier na, maar deze leverden geen resul taat meer op, zodat met een 2-1 voorsprong voor Wissekerke het einde kwam en deze club hierme de haar eerste overwinning boekte. Al met al was dit geen fraaie wed strijd, waarbij ook de sportiviteit ver te zoeken was. Kolijnsplaat - Wemeldfnge 2-0 Zaterdag j.l. vond de ontmoeting plaats in de competitie tussen Ko lijnsplaat en Wemeldinge. Direct na de aftrap openden de Boys een krachtig offensief, dat reeds in de zevende minuut succes opleverde, door een zacht onverwacht, maar zeker houdbaar schot van de mid denvoor, dat de verkeerd opgestel de keeper moest laten gaan. Nog dezelfde minuut volgde een tweede doelpunt. Dit ontstond door mooi open spel (de enigste keer in deze wedstrijd) waaruit de rechtsbuiten de bal goed van links aangegeven kreeg en onmiddellijk met een zui ver schot in de rechter bovenhoek inschoot. Aanval op aanval volgde, maar door te kort spel van de voorhoede, dat ook teveel op één kant gehouden werd, konden geen doelpunten gemaakt worden, hoe wel er toch rijkelijk kansen gescha pen werden. De gehele eerste helft was in het voordeel van de Boys, die, hoewel zij windvoordeel had-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1