NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD Dingen van dag No. 2391 Zaterdag 25 September 1948 52e Jaargang DRUK ER UITGAVE A. 0. II. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Bernadotte's laatste rapport. Een rapport van 150 bladzijden met aanbevelingen over de toestand in Palestina, van de vermoorde graaf Bernadotté kwam Vrijdagavond nog per vliegtuig in Parijs aan. Deze week zal het aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd. Veiligheidsraad plotseling bij een geroepen. Zaterdagmiddag is de Veiligheidsraad te Lake Success bijeengekomen in verband met de verradelijke moord op de bemid delaar der V.N., graaf Bernadotte. Soerakarta in staat van beleg. In Soerakarta worden gevechten geleverd tussen communisten en niet communisten. De staat van be leg is afgekondigd. Aan de borrel! Met ingang van 18 September is de verkoop van gedisteleerde dranken geheel vrij gegeven. In het vervolg kan men dus zijn klantenkaart thuislaten, al wil dat nog niet zeggen dat de voorraad onbeperkt is. Filmvoorstellingen op de gol ven. De NIWIN is door de mi nister van Oorlog belast met de sa menstelling van de filmprogramma's aan boord van troepenschepen. De ze nieuwe regeling geldt al voor de schepen „Waterman" en „Johan van Oldebarneveldt". Bonnen voor werkkleding. De bonnen H 7 en L 7 zijn geldig voor aankoop van een overall, een werk pak, stofjas, witte jas, mouwschort, resp. een kort werkjasje, koksbuis of korte stofjas. Vóóroorlogse Sumatra-tabak. "Te Amsterdam is in gebouw Fras- cati de eerste inschrijving gehou den op vóór-oorlogse Sumatra-ta bak onder grote belangstelling uit Engeland, Zweden, Denemarken, België, Zwitserland en Ne derland. Rosendaal krijgt mijngas. De zer dagen lcomt de aansluiting van Roosendaal en Oudenbosch met de mijngas-pijpleiding uit Breda tot stand. Bergen op Zoom zal spoe dig volgen. Tegen de vermakelijkheidsbe lasting. De bond van Toonkun stenaars heeft de gemeente Amster dam en Rotterdam gevraagd de ver makelijkheidsbelasting op het oude peil terug te brengen omdat de the aters musici beginnen te ontslaan. Protest tegen verhoogde porti. Limburgs Thuisfront, dat meer dan zesduizend militairen in Indië ver zorgt, heeft namens driehonderd comité's geprotesteerd tegen de verhoging der briefporti voor onze jongens overzee. Smokkelcomplot ontmaskerd. C.C.D. en Rijkspolitie hebben in Roermond een smokkelcomplot op gerold dat vee naar België trans porteerde. Textiel-ruil met Tsjecho-slowa- kije. In ruil voor Nederlands tex- tielafval ter waarde van 8 millioen kronen zal Nederland voor een zelfde bedrag aan afgewerkte tex tielproducten ontvangen. Cf Dr van Mook naar Indonesië terug. Geheel onverwacht is Dr van Mook weer naar Indonesië ver trokken, in verband met de com munistische opstand in het repu- blikeinse gebied op Java. Sluitende begroting. Reeds voor de indiening van de begroting heeft minister Stikker in een persconfe rentie aan Amerikaanse journalisten medegedeeld, dat Nederland voor de eerste maal sinds de oorlog met een sluitende begroting zou komen. Op weg naar vrije handel. Het is nu wel zeker dat de distributie langzamerhand gaat verdwijnen. Zo zullen nog dit jaar suiker en zeep van de bon gaan. Met kolen wacht men tot het einde van de winter. De tabaks- en broodpositie zullen een belangrijke verbetering onder gaan. Alleen met textiel, boter en vlees staat het er niet zo gunstig voor. De nieuwe suikerbon. Om tech nische redenen moesten de suiker bonnen worden verwisseld. Deze week wordt voor alle leeftijden een bon voor 500 gram geldig verklaard, over twee weken een van 750 gram. Joodse kinderen verlaten ons land. 350 van de Joodse kinderen uit Roemenië, die in het kinderdorp „Ilania" te Apeldoorn verblijven, vertrekken dezer dagen naar Pa lestina. De 100 overblijvenden krij gen onderdak in tehuizen te Zand- voort. Marshall-toewijzingen. Thans is-een volledig overzicht verstrekt van de toewijzingen voor Neder land in het kader van het plan- Marshall. Zij omvatten o.a. levens middelen, veevoeder, vliegtuigen, metalen, machines en onderdelen, chemicaliën, vrachtauto's, electrisch materiaal en tabak. Minister Lieftinck naar Ame rika. Dinsdagavond is minister Lieftinck per vliegtuig naar New- York vertrokken ter bijwoning van een vergadering van de Raad van Bestuurders van het Internationale Monetaire Fonds en van de Inter nationale Herstelbank. Nieuwe films. Van de plechtig heden op Prinsjesdag isdoorPoly- goon-Profilty een film gemaakt. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft een bijbelfilm laten vervaar digen, die binnenkort onder de titel „Geen grenzen meer" vertoond zal worden. Winterhulp-leider weer op het matje. De directeur van de Win terhulp, C. Piek, verscheen voor de Bijzondere Raad van Cassatie, in beroep van zijn vonnis van 8 jaar gevangenisstraf. De procureur fis caal concludeerde tot verwerping van het beroep. Opnieuw brandalarm. Na de grote brand in de koelhuizen ver woestte het vuur de Markthallen te Amsterdam. Drie grote aardap- pelloodsen gingen verloren. Republiek onder de krijgswet. Soekarno heeft bekend gemaakt dat in het republikeinse gebied van Java de krijgswet van kracht is. Nutsbe drijven en openbare diensten zijn gemilitariseerd. Pas op voor paddestoelen! In het ziekenhuis te Alkmaar moes ten vijf .personen worden opgeno men, die leden aan paddestoelver giftiging. Eén van hen is inmiddels overleden. Gemeenterasdsvergadering Wissekerke. Maandag vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemees ter van der^-Maas, voltallig. Na voorlezing van de wetten tot wijziging van de Grondwet wordt overgegaan tot afwerking van de gewone agenda. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1947 wordt onder zocht en in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f 3159.55. Na ampele besprekingen worden verschillende aanvragen om tege moetkoming ingevolge art. 13 der lager-onderwijswet 1920 in de kos ten van bezoek van de u.l.o.-school te Kortgene en de openbare lagere school te Wissekerke ingewilligd terwijl enkele andere op grond van de inkomsten van betrokkenen worden afgewezen. Aan de Zeeuwse Landbouw Maat schappij wordt wederom een sub sidie van f 15.— toegestaan voor elke leerling die de lagere land bouwschool te Middelburg bezoekt. Besloten wordt in beginsel te verklaren dat de stichting van een Protestands streekziekenhuis te Goes in een behoefte voorziet. Aan de Verg. voor, Chr. Onder- Voor de boterham: Jam - Kaas - Choc. Hagel Choc. Pasta - Mossels Lichte en bruine Suiker W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat. wijs te Wissekerke en de Verg. voor bijz. lager onderwijs op Ger. grondslag te Kamperland worden de nog niet door het rijk betaalde kosten van bezetting hunner school gebouwen door duitse en geallieer de militairen beschikbaar gesteld. Vastgesteld werden nieuwe ver ordeningen op de heffing van be smettelijke ziektengelden en inen- tingsgelden. Het ambtenarenreglement der gemeente werd gewijzigd tenop- zichte-van de toekenning van wacht geld voor nevenbetrekkingen. Aan het gemeentepersoneel werd overeenkomstig de desbetreffende regeling voor rijksambtenaren, een gratificatie toegekend van 2% van hun jaarwedde. Besloten werd over te gaan tot aanschaffing van een luidklok voor het dorp Wissekerke waarbij wordt overwogen uit de burgerij een co mité te vormen tot het bijeenza melen van de benodigde gelden. De heer Kramer verzoekt ook voor het dorp Kamperland de nodige stappen te doen om tot aanschaf fing van een luidklok te komen waarop de voorzitter antwoordt dat de luidklok daar eigendom was van de Kerkvoogdij, maar dat met deze kerkvoogdij in overleg zal worden getreden. Aan het bestuur der Verg. voor bijz. lag. onderwijs op Ger. grond slag te Kamperland worden over eenkomstig art. 72 der lager-on derwijswet 1920 de benodigde gel den beschikbaar gesteld voor de aankoop van .nieuwe gordijnen. De gemeenterekening 1947 werd aangeboden aanwijzende in ont vang gewonen dienst f 244231.87, in uitgaaf f 233652.07 alzo met een goed slot van f 10579.80 en wat de kapitaaldienst betreft in ontvang f 1557.50 en in uitgaaf f 25572.75 alzo met een nadelig slot van f24015.25. Tot leden van de commissie be last met het nazien dezer rekening werden benoemd de heren Dinge- manse, Bustraan en C. Noordhoek. De begroting voor het dienstjaar 1948 werd van Ged. Staten goed gekeurd terugontvangen terwijl thans nog enige wijzigingen werden vast gesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Bustraan de aandacht van B en W voor het zo goed mogelijk door gang hebben van het verkeer op

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1