NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dingen van de dag No. 2390 Zaterdag 18 September 1948 52e Jaargang Nationale ramp Nationale strubbelingen imi DRUK EN UiTGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WtSSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per aar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. 3800 gedetineerden vrij. 1800 politieke deliquenten, die door de inhuldiging van Koningin Juliana aftrek van hun straftijd krijgen, zul len in de loop van September vrij komen. Brood op. de bon. Het lag in de bedoeling van de Belgische re gering het brood, dat thans nog het enige artikel is, wat op de bon te. verkrijgen is, in October vrij te ge ven. Op advies van de internationale organisatie voor graandistributie heeft men er echter vanaf moeten Volkomen onbegrijpelijk. De directeuren van twee Belgische maatschappijen van onroerende goe deren, eisen dat het Amerikaanse militaire kerkhof, waar duizenden Amerikaanse soldaten liggen begra ven, binnen acht dagen ontruimd zal zijn, om het terrein ten eigen bate aan te wenden. De regering heeft hun verzoek afgewezen en besloten nu op 19 September de Amerikaanse gevallenen te herden ken als bewijs dat de regering zich diep schaamt over het gedrag, van de betreffende directeuren. Lonen van Haagse tramcon ducteurs worden beter. Het college van Rijksbemiddelaars heeft de eisen van de Haagse tramcon ducteurs betreffende een betere sa larisregeling goedgekeurd. Deze re geling zal 1 September ingaan. De pensioenpremie wordt van 10% tok 7'/2 teruggebracht," terwijl de te veel betaalde premie met terugwer kende kracht vanaf 1 Januari wordt gerestitueerd. Sslam-partijen werken niet sa men mes communisten. De Masjoemi heeft een uitnodiging om met de communisten tot samenwer king te komen, van de hand ge wezen. Wel accepteerde deze partij een uitnodiging van de Partai Sera- kat Islam (een tweede Islam-partij in Indonesië) om gezamenlijk een hecht Islam-front te vormen. Geen wittebrood voor 20 Sep tember. Voor 20 September zul len de bakkers weinig of in het geheel geen wittebrood kunnen le veren, omdat voor die datum geen bevoorrading zal plaatsvinden. Drastische maatregel. Reeds een vijfde van het aantal C.C.D.- ambtenaren is thans ontslagen-Men is van plan het totaal aantal bin nenkort tot de helft terug te bren gen en een kern van ongeveer 1200 man in vaste dienst te nemen. Een bezuiniging van zes milliqen gulden Opmars naar Haiderabad. Op drie punten is het leger van India het laatste onafhankelijk vorsten dom van Voor-Indië, Haiderabad, binnengetrokken. Een nieuwe oor log, waarvan de gevolgen ernstig kunnen zijn. De kwestie is reeds bij de Veiligheidsraad' aanhangig gemaakt. Brandsiofbonnen geldig ver klaard. De bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TE 806 zijn geldig verklaard. Elk'geeft het recht op het kopen van drie eenheden vasté brandstoffen. Koninklijk gezin ziet zichzelf. In het paleis te Soestdijk zijn voor de koninklijke familie en enkele le den van de hofhouding de film „Moe der des lands" en het volledige filmjournaal van de feest week ver toond. Belgische tabaksfabrikanten protesteren. De import van Ne derlandse sigaren in België is zo toegenomen, dat de Belgische ta bakshandelaren - en fabrikanten vrezen dat de ondergang van de Belgische industrie nabij is. Zij eisen nu onmiddellijke stopzetting van de Nederlandse invoer of vol ledige reciprociteit. Nieuw© prijsstijging. Tengevol ge van het duurder worden van importbloem zijn een aantal bloem- producten in prijs verhoogd. Ge mengd meel is 2 cent per 500 gram duurder, kindermeel 3 cent per pakje van 250—300 gram en zelf rijzend bakmeel 2 cent per 200 gram. Nederland krijgt zijn deel. In een publicatie van de Raad van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking zal Nederland in het eerste jaar van de uitvoe ring van het plan-Marshall (1948- 1949) 496 millioen dollars ontvan gen. 84 millioen daarvan zijn be stemd voor Indlë. Brand te Batavia. Tengevolge van een grote brand werden te Batavia 205 huizen vernield. 3000 inlanders zijn dakloos. Ernstig verlies. De administra tie van de N.V. Blaauwhoedenveem- Vriesseveem heeft een opgave ge daan van de bij de grote brand verloren gegane voorraden. In het koelhuis „Amerika" lagen opgesla gen: 1.100.000 kg kboter, 450.000 kg vis, 120.000 kg vlees, 112.000 kg groenten en fruit en een hoe veelheid eieren van 4.500.000 stuks. De hoeveelheden bevroren vlees, die nog voor consumptie geschikt zijn, zullen onmiddellijk in distri butie gebracht worden. Kroniek der Lage Landen: en Als ooit een brand tot „nationa le ramp" verklaard moest worden, is dit - na Rotterdam 1940 - toch zeker wel het geval met de nog rokende puinhopen van Blaauw- hoedenveem-Vriesseveem te Amster dam. Meer dan een millioen kg boter, 850.00C kg vis, honderdui zend kilo vlees, 112.000 kg groenten en fruit en ongeveer 4.500.000 eie ren gingen verloren. Komende jaren moet Nederland 15 van zijn (schaarse) koelhuisruimte missen en de gehele herbouw van deze ge weldige vriespakhuizen kost ton nen. Er zijn weer deviezen mee gemoeid, er lagen levensmiddelen in die onvervangbaar zullen blij ken en ons komende winter toch wel enige beperking opleggen, er dienen bouwmaterialen aan de wo ningbouw te worden onttrokken om het herstel straks mogelijk te maken en de beste vakmensen zul len minstens een jaar onttrokken worden aan andere, misschien even belangrijke, opdrachten. Dan spreken we nog niet eens van de onberekenbare schade, wel ke onze nationale en internationale handel is toegebracht door het uit vallen vaji de goederen waarop de ontelbare in omloop zijnde celen recht gaven. Zo een ceel-aan-toon- der wordt nu eenmaal geregeld verhandeld, de waren liggen rustig opgeslagen in de pakhuizen en de vemen verzorgen al die levensmid delen en andere stoffen sinds de zeventiende eeuw de eerste waag dragersgilden werden opgericht. En nu waren wel alle goederen verze kerd tegen bederf of verlies, maar niet tegen brand- of waterschade Gelukkig zijn dan op het nippertje de 4.000 flessen bloedplasma - het levenswerk van onze bloedtransfu siedienst - en 1.000 flessen moe dermelk gered. In Batavia. Tegelijkertijd woedde een brand in Batavia, die 205 huizen in as legde en 3000 inlanders dakloos maakte. Daar heeft men in deze contreienniet zo op gelet, maar ook dat was een vuurzee van on gekende afmetingen en het huis vestingsprobleem is er in Batavia niet beter van geworden. Deze stad, waarvan het aantal inwoners sinds de oorlog groter is dan in Amster dam, biedt nauwelijks ruimte aan de ontelbare regeringsambtenaren, oorspronkelijke bewoners^ en vluch telingen uit het binnenland, terwijl grote gébouwen in gebruik zijn ge nomen door militaire instanties. „Dé republiek. In Batavia kent men overigens ook andere zorgen.- Het staat nu wel vast, dat er een hernieuwd op treden tegen de onwillige elemen ten van de Republiek op til is. Sinds de communisten zich roeren in Djocja en Soerakarta en Moskou zich meester schijnt te willen ma ken van de macht over de mislei de inlanders van java en Sumatra, sindsdien de chaos nog vergroot en de kans op een doeltreffender optreden van onze overheid zeker der. Engeland treedt meedogenloos op tegen de communistische rebel len op Mallakkar Zou Nederland nu niet de. orde in het gebied van de Verenigde Staten van. Indonesië mogen herstellen om daar de goed willende elementen het langverbei de zelfbestuur te geven? En de Benelux. Internationale strubbelingen zijn er gerezen met België. Maar de oorzaak daarvan schuilt in de vre delievende plannen der Benelux, die de grenzen zullen doen verva gen tot onzichtbare gedachtestreep jes. De kwestie handelt over de Nederlandse sigaren, die de markt onzer Zuiderburen overstromen en elke Belgische concurrentie onmo gelijk maken. Wij vrezen, dat de gehele Benelux-economie wel een zware dobber aan deze gelijkstel ling der markten zal hebben en er in beide lage landen eerst iets aan de prijsvaststelling, regeringsbe- moeiïng en accijnsen gedokterd dient te worden alvorens men de grenzen wagenwijd open kan gooi en. Overigens brengt October een massaal ontslag bij de C.C.D., een eerste teken dat wij nu uit enkele knellende oorlogsbanden bevrijd beginnen te raken. Nu volgt eerst daags ook een inkrimping van de distributie en als dan nog de be lasting zou gaan bezuinigen Goed nieuws Er W. DINGEMANSE Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1